UA
Управління Держпраці у Чернігівській області
"Кожен має право на належнi, безпечнi та здоровi умови працi"
Конституцiя Украïни, ст.43
menu.authorize

новости

Державні інспектори взяли участь у випуску тролейбусів на лінію КП «ЧТУ»

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у контрольному випуску тролейбусів на лінію у комунальному підприємстві «Чернігівське тролейбусне управління». Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у контрольному випуску тролейбусів на лінію у комунальному підприємстві «Чернігівське тролейбусне управління».

Державні інспектори провели огляд салонів тролейбусів, звертаючи увагу на необхідність оновлення написів у салонах автобусів, які інформують пасажирів про місце розміщення аварійних виходів, аптечок та вогнегасників, а також на оновленні рифленої поверхні на підніжках та спеціальних площадках тролейбусів. Були перевірені шляхові листи, документація на маршрути, зв’язок з диспетчером тощо.

За результатами роботи було складено акт контрольного випуску тролейбусів на лінію з переліком виявлених порушень для відповідного реагування посадовими особами КП «ЧТУ».

Зазначений акт буде розглядатися на черговому засіданні комісії з оперативного контролю по розгляду результатів поточного контролю охорони праці і безпеки руху на підприємстві.

Упродовж заходу посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області неодноразово наголошували на посиленні контролю за дотриманням належного технічного стану транспортних засобів перед виїздом на лінію та після повернення з неї, на неухильному додержанні вимог особистої безпеки під час роботи водіїв та кондукторів на маршрутах.

Триває перевірка атракціонної техніки Центрального парку культури та відпочинку міста Чернігова

У місті Чернігові державними інспекторами Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки КП «Центральний парк культури та відпочинку». У місті Чернігові державними інспекторами Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться планова перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки КП «Центральний парк культури та відпочинку».

Фахівцями Управління перевіряються питання додержання працівниками вимог електробезпеки під час експлуатації атракційної техніки, зокрема, такої, що може нести загрозу відвідувачам парку, перевіряються умови безпеки експлуатації атракціонів з підвищеною небезпекою, навчання операторів атракціонів тощо. Особлива увага при цьому приділяється працездатності приладів безпеки, кріплень та стану металоконструкцій.

Не обходять увагою державні інспектори і питання наявності експлуатаційної документації, зокрема, у ході перевірки встановлено, що дані, зазначені в деклараціях відповідності матеріально-технічної бази атракційної техніки, повністю відповідають фактичним умовам її експлуатації і технічному стану. Також було встановлено, що атракціони до пуску в експлуатацію, наприкінці квітня цього року, пройшли експертне обстеження (технічне діагностування), за підсумками якого вони були визнані такими, що можуть бути допущеними до подальшої експлуатації.

Втім, перевірка має за мету не тільки виявлення порушень. Під час проведення перевірки державні інспектори надають необхідні практичні роз’яснення та консультації щодо дотримання вимог діючого законодавства та нормативно-правових актів.

За результатами планової перевірки буде складено відповідний акт, видані обов’язкові до виконання приписи. У разі виявлення порушень, працівники, які їх допустили, притягатимуться до адміністративної відповідальності.

 

Безпечне функціонування дитячих оздоровчих закладів – на особливому контролі державних інспекторів

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду за темою «Профілактика виробничого травматизму і дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в оздоровчих закладах» для персоналу дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Лісова казка» КЗ «Черешенська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів» Чернігівської обласної ради (с. Сапожків Хутір Новгород-Сіверського району).

 

Під час зустрічі йшлося про дотримання вимог безпеки у дитячих оздоровчих закладах, їхнє безпечне функціонування в період оздоровчої кампанії. Посадові особи Управління довели присутнім основні причини нещасних випадків та проаналізували стан виробничого травматизму на підприємствах, установах і організаціях соціально-культурної сфери Чернігівської області з початку 2018 року, надали роз’яснення щодо вимог чинних законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці за наступними питаннями у контексті роботи закладів освіти.

Учасники заходу опрацювали питання проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних факторів, на запобігання нещасних випадків на виробництві, професійних захворювань. Неодноразово підкреслювалося, що саме роботодавець є відповідальним за розробку, впровадження і ефективне функціонування системи управління охороною праці у закладі.

 

У ході семінару-наради державні інспектори закликали присутніх у разі виникнення будь-яких питань або ситуацій, що потребують кваліфікованої допомоги, звертатися до Управління Держпраці у Чернігівській області для отримання відповідних консультацій та роз’яснень. Це, у свою чергу, дозволить вчасно запобігати виникненню нещасних випадків, сприятиме безпечній та безперебійній роботі обладнання та устаткування оздоровчих закладів, його належний технічний стан.

 

Крім того, державні інспектори перевірили стан виконання приписів щодо усунення порушень, які були виявлені у закладі під час проведення попередніх позапланових перевірок 17 травня і 24 липня цього року. Так, керівництвом «Лісової казки» виявлені порушення були усунуті у повному обсязі, зокрема, на робочих місцях розміщені інструкції з охорони праці, працівники забезпечені засобами індивідуального захисту, проведені інструктажі з охорони праці, проведено ремонт дерев’яних конструкцій спортивного майданчику тощо.

Триває превентивна робота з колективами підприємств міста Чернігова

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо.

Так, з початку серпня поточного року проведені семінари-наради з колективами ПАТ «ПВК «Десна» і ТОВ «Нікта Флеш».

 

Під час зустрічей посадові особи Управління доводили порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, надавали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Проводили аналіз проблемних питань у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювали питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення. Окремо порушували питання порядку отримання мінімальної заробітної плати.

Розглядали також і питання організації та проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих і небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають медичним оглядам, складання поіменних списків працівників, Акту визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам, порядок надання оперативної інформації за результатами медоглядів.

У режимі дискусії аналізували приклади конкретних проблемних ситуацій, що виникають при визначенні категорій працівників, які підлягають медичним оглядам, опрацьовували питання профілактики професійних захворювань тощо.

Одночасно у рамках семінарів-нарад обговорювалися деякі актуальні питання охорони праці та промислової безпеки. Зокрема, фахівці Управління інформували присутніх про стан виробничого травматизму на підприємствах Чернігівської області у 2018 році, доводили вимоги безпеки під час зберігання хімікатів, лаків, фарб та зволожуючих розчинників (НПАОП 22.1-1.02.07), вимоги безпеки під час експлуатації пересувних газорізальних постів для газополум’яного обробітку металу, вимоги до зберігання, наповнення і обслуговування балонів зрідженого вуглеводневого газу та кисню.

Наприкінці кожної зустрічі учасники наголошували на необхідності посилення контролю за додержанням законодавства про працю, актуалізації роботи за напрямками, розглянутими під час семінарів-нарад, дякували представникам Управління за надану кваліфіковану допомогу.

 

 

У рамках боротьби з нелегальною працею інспектори праці провели флешмоб на вулицях Чернігова

«Легальна праця – запорука соціальних гарантій кожного громадянина України!» – під таким гаслом інспектори праці Управління Держпраці у Чернігівській області провели флешмоб у центрі міста Чернігова. «Легальна праця – запорука соціальних гарантій кожного громадянина України!» – під таким гаслом інспектори праці Управління Держпраці у Чернігівській області провели флешмоб у центрі міста Чернігова.

Метою акції було привернення уваги містян до проблеми легалізації зайнятості та заробітної плати населення, популяризація негативного ставлення громадян до неоформлених трудових відносин і зарплат «у конверті».

Представники Управління розповідали громадянам про соціальні гарантії працюючої людини, про визначену законодавством відповідальність роботодавців у разі виявлення незадекларованої праці, роз’яснювали новації у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання відповідно до нового Порядку державного контролю за дотриманням законодавства про працю, роздавали перехожим відповідні інформаційно-методичні матеріали – брошури, буклети й пам’ятки У разі виникнення питань чи необхідності роз’яснень закликали звертатися до фахівців Управління Держпраці у Чернігівській області.

 

Флешмоб інспекторів праці викликав у перехожих неабияку зацікавленість. Дехто підходив з уточнюючими запитаннями, хтось цікавився можливістю особистого прийому в Управлінні Держпраці у Чернігівській області. Було й кілька запитань від громадян щодо конкретних особистих ситуацій, пов’язаних із соціальними гарантіями і трудовими відносинами. Кожен отримував кваліфіковані роз’яснення й практичні поради.

Управління Держпраці у Чернігівській області у черговий раз нагадує: лише офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні і безпечні умови праці, регулярну виплату заробітної плати не нижче мінімальної, усі соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством України!

У Чернігові провели Фінал ІІ Всеукраїнських змагань бригад аварійних служб газорозподільних компаній

Начальник Управління Держпраці у Чернігівській області Сергій Дорошенко узяв участь у практичній частині Фіналу ІІ Всеукраїнських змагань аварійних служб газорозподільних компаній «Наша майстерність – ваша безпека!» яке проводилося у місті Чернігові на навчально-тренувальному полігоні ПАТ «Чернігівгаз». Начальник Управління Держпраці у Чернігівській області Сергій Дорошенко узяв участь у практичній частині Фіналу ІІ Всеукраїнських змагань аварійних служб газорозподільних компаній «Наша майстерність – ваша безпека!» яке проводилося у місті Чернігові на навчально-тренувальному полігоні ПАТ «Чернігівгаз».

Цього року три бригади-переможці регіональних конкурсів – ПАТ «Дніпропетровськгаз», ПАТ «Хмельницькгаз» і ПАТ «Чернівцігаз» – демонстрували практичні навички з локалізації аварійних ситуацій та теоретичні знання. За перебігом змагань спостерігали керівники Регіональної газової компанії, ПАТ «Чернігівгаз», представники Укргазпрофспілки, журналісти всеукраїнських та обласних засобів масової інформації.

 

Спілкуючись з працівниками бригад-учасниць конкурсу, начальник Управління Держпраці у Чернігівській області Сергій Дорошенко підкреслив, що високий рівень професійних знань, вмінь та навичок займає у роботі бригад аварійно-диспетчерської служби життєво важливе місце. Крім того, він зазначив, що сьогодні кожен роботодавець зобов’язаний тримати курс на впровадження європейських систем та методик управління охороною праці для створення належних умов праці робітникам. Бо якими б вагомими не були виробничі результати, вони не зможуть компенсувати людині втраченого здоров’я, а тим більш життя.

 

У свою чергу, головний інженер ПАТ «Чернігівгаз» Євгеній Денисенко зауважив, що аварійні ситуації, які час від часу трапляються як у виробничій сфері, так і в побуті, на жаль, підтверджують вислів, що «газ, як і дорога, помилок не вибачає». Тому не лише вичерпні теоретичні знання, а й постійне, систематичне удосконалення практичних навичок, проведення тренувальних занять, відпрацювання умовних аварійних ситуацій є найважливішою складовою професіоналізму газовиків.

 

Обласний конкурс вальників лісу: без дотримання вимог безпеки майстерність неможлива

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь в обласному конкурсі-змаганні вальників лісу, який проводився 03 серпня поточного року на базі виробничої дільниці ДП «Новгород-Сіверське лісове господарство» (с. Узруй Новгород-Сіверського району). Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь в обласному конкурсі-змаганні вальників лісу, який проводився 03 серпня поточного року на базі виробничої дільниці ДП «Новгород-Сіверське лісове господарство» (с. Узруй Новгород-Сіверського району).

Основними завданнями конкурсу були оцінка якості дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт та відпрацювання практичних навичок працівниками лісових господарств.

 

Цього року у професійній майстерності змагалися вальники одинадцяти Державних лісових господарств області. Оцінювала роботу вальників кваліфікована суддівська колегія.

 

Перед початком заходу учасникам був проведений інструктаж з охорони праці, під час якого були доведені вимоги «Правил з охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості», що регламентують безпечне виконання робіт, включених до програми конкурсу-змагання: звалювання дерев, відокремлення гілок, монтаж пильного ланцюга та інших.

 

У ході змагань посадові особи Управління стежили за дотриманням учасниками зазначених вимог безпеки, що, у свою чергу, впливало на підсумковий результат участі у конкурсі.

Аналіз зафіксованих під час заходу порушень вимог «Правил з охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості», які допускалися вальниками лісу, показав, що найпоширенішими з них є пересування в режимі роботи двигуна, коли пильний ланцюг рухається, порушення безпеки під час заміни ланцюга, проведення відокремлення гілок рухом бензопили «на себе», не дотримання розмірів підпилку.

Наприкінці заходу всі типові порушення були проаналізовані та обговорені з учасниками. Організатори конкурсу-змагання підкреслили неприпустимість таких порушень під час виробничого процесу на підприємствах лісового господарства та лісової промисловості, а також наголосили на підвищенні контролю за дотриманням відповідних вимог діючого законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

Продовжується цикл засідань «круглих столів» з питань легалізації праці

Посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у черговому засіданні «круглого столу» за темою: «Легалізація заробітної плати та зайнятості населення – один з важливих факторів соціальної стабільності в суспільстві», цикл яких був розпочатий у липні цього року за ініціативою Чернігівського обласного центру зайнятості. Посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у черговому засіданні «круглого столу» за темою: «Легалізація заробітної плати та зайнятості населення – один з важливих факторів соціальної стабільності в суспільстві», цикл яких був розпочатий у липні цього року за ініціативою Чернігівського обласного центру зайнятості.

Цього разу нагальні питання легальної праці обговорювалися у приміщенні Чернігівського міського центру зайнятості за участю керівництва Деснянської та Новозаводської районних у місті Чернігові рад, представників органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, роботодавців міста.

 

Учасники розглядали ситуацію на ринку праці Чернігівщини, проблеми впливу нелегальної зайнятості і міграційних процесів на забезпечення потреб роботодавців у кадрах, опрацювали актуальні методи підвищення ефективності надання соціальних послуг роботодавцям, дискутували стосовно шляхів розв’язання проблем тіньових заробітних плат, обмінювалися думками стосовно умов розвитку підприємств та можливостей підвищення соціальних гарантій працівників тощо.

 

Інспектори праці довели присутнім інформацію про діяльність Управління Держпраці у Чернігівській області у цьому напрямку, окреслили пріоритетні на сьогодні завдання, які полягають у контролі за додержанням законодавства про працю в частині легалізації трудових відносин, у черговий раз звернули увагу роботодавців на розміри фінансової відповідальності за порушення трудового законодавства, а також надали роз’яснення новацій у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання.

 

З відеосюжетом про засідання «круглого столу» на телеканалі «Новий Чернігів» можна познайомитися за посиланням:

https://newch.tv/news/news/item?id=12334

Проведено засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 27 липня 2018 року відбулося засідання колегії Управління У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 27 липня 2018 року відбулося засідання колегії Управління

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 27 липня 2018 року відбулося засідання колегії Управління, під час якого розглядалися питання стану виконання заходів щодо усунення причин настання групового нещасного випадку (ДТП), який стався 17 березня цього року з працівниками ПОСП «Ічнянське», стану промислової безпеки та охорони праці на комунальному підприємстві «Чернігівське тролейбусне управління», а також стану погашення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам Остерського виробничого управління житлово-комунального господарства.

 

За результатами звітів представників підприємств і доповідей посадових осіб Управління члени Колегії вирішили роботу по додержанню вимог нормативно-правових актів з охорони праці, запобіганню виробничому травматизму та організації відповідних умов праці у ПОСП «Ічнянське» і у КП «Чернігівське тролейбусне управління» визнати недостатньою, а роботу щодо вжиття заходів, направлених на усунення порушень законодавства про працю та повну ліквідацію заборгованості із виплати заробітної плати в Остерському виробничому управлінні житлово-комунального господарства визнати незадовільною.

 

За кожним із розглянутих пунктів члени Колегії прийняли відповідні рішення, про виконання яких керівники запрошених підприємств мають проінформувати Управління Держпраці у Чернігівській області у визначені терміни.

Проведено семінар-нараду для представників суб’єктів господарювання міста Чернігова

У рамках системної інформаційно-роз’яснювальної роботи та з метою надання суб’єктам господарювання консультативної допомоги 30 липня фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно організації роботи з охорони праці і умов праці та впровадження ефективних способів дотримання законодавства про працю. У рамках системної інформаційно-роз’яснювальної роботи та з метою надання суб’єктам господарювання консультативної допомоги 30 липня фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно організації роботи з охорони праці і умов праці та впровадження ефективних способів дотримання законодавства про працю.

На захід були запрошені понад 30 відповідальних за стан охорони і умов праці представників підприємств, установ і організацій міста Чернігова.

У рамках роботи семінару-наради посадовці проінформували учасників про стан умов праці на підприємствах Чернігівської області, розповіли про особливості проведення атестації робочих місць за умовами праці, про порядок і терміни її проведення, довели юридичні наслідки за не проведення атестації робочих місць.

Учасники опрацювали питання порядку надання пільг і компенсацій за шкідливі та важкі умови праці, розглянуто процедуру оформлення трудових відносин відповідно до пункту 33 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295.

Також були порушені деякі актуальні питання вимог ринкового нагляду до засобів індивідуального захисту. Так, фахівці Управління звернули увагу представників підприємств на те, що придбання засобів індивідуального захисту має здійснюватися у суб’єктів господарювання, які виробляють або реалізують продукцію відповідно до чинного законодавства за умови, якщо ці засоби мають позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікат відповідності чи свідоцтво про визнання відповідності та задовольняють вимоги Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 761. Роз’яснили присутнім і правила застосування знаку відповідності технічним регламентам.

Наприкінці семінару-наради державні інспектори нагадали учасникам, що лікувально-профілактичні заклади, до яких звернулися або були доставлені особи, потерпілі внаслідок нещасних випадків, упродовж доби мають надіслати Управлінню Держпраці у Чернігівській області письмове повідомлення за встановленою формою. Також повідомляється і про кожний нещасний випадок, що стався внаслідок споживання або користування нехарчовою продукцією.

Стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах області

Станом на 20 липня поточного року інспекторами праці Управління Держпраці у Чернігівській області було проведено 462 контрольні заходи, у тому числі, 42 інспекційних відвідування 29 підприємств-боржників, де виявлено заборгованість на суму 17 млн 333,3 тис. грн, з них 8 повторних інспекційних відвідувань підприємств-боржників щодо стану виконання припису. Станом на 20 липня поточного року інспекторами праці Управління Держпраці у Чернігівській області було проведено 462 контрольні заходи, у тому числі, 42 інспекційних відвідування 29 підприємств-боржників, де виявлено заборгованість на суму 17 млн 333,3 тис. грн, з них 8 повторних інспекційних відвідувань підприємств-боржників щодо стану виконання припису.

Контрольними заходами виявлено 837 фактів порушень законодавства про працю (з них 469 – з питань оплати праці), на усунення яких та недопущення в подальшому, керівникам підприємств, установ та організацій області видано 304 приписи (з них 36 – керівникам підприємств-боржників). На винних посадових осіб та роботодавців складено 171 протокол про адміністративні порушення за статтями 41, 188-1, 1886 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з яких 19 протоколів – відносно керівників підприємств-боржників (з них 5 – за статтею 1886 КУпАП та 2 – за частиною 1 статті 41 КУпАП, у зв’язку з відмовою правоохоронних органів відкривати кримінальне провадження по справі невиплати заробітної плати).

 

Судами винесено 140 рішень, з них 109 – стосовно накладення штрафних санкцій на суму понад 57 тис. грн (у тому числі, 11 судових рішень відносно керівників підприємств-боржників на загальну суму 5,1 тис. гривень).

 

Матеріали 41 контрольного заходу (у тому числі, відносно 21 контрольного заходу підприємств-боржників) передано до правоохоронних органів для притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 175 та статтею 172 Кримінального Кодексу України.

 

На виконання приписів інспекторів праці виплачено 16 млн 531,1 тис. грн заборгованості із виплати заробітної плати 1570 найманим працівникам.

 

Крім того, упродовж 2018 року Управлінням розглянуто 182 справи щодо застосування фінансових санкцій та винесені рішення про накладення штрафу у розмірі 13 млн 702 тис. 643 грн (з них 30 постанов відносно підприємств-боржників на загальну суму 312 тис. 732 грн), з яких 127 суб’єктами господарювання сплачено понад 900 тис. грн (з них 6 постанов відносно-підприємств боржників на суму 67 тис. 014 грн).

 

До органів державної виконавчої служби області упродовж 2016 – 2018 років направлено 85 постанов щодо стягнення у примусовому порядку фінансових санкцій із суб’єктів господарювання Чернігівщини на загальну суму 12 млн 142 тис. 420 грн (у тому числі, 50 постанов на загальну суму 9 млн 751 тис. 370 грн направлено у 2018 році), з них – 21 постанова відносно підприємств-боржників на загальну суму 188 тис. 667 грн (у тому числі, 10 постанов по підприємствах-боржниках на загальну суму 80 тис. 700 грн направлено у 2018 році).

Стан заборгованості із виплати зарплати – у фокусі уваги

Заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко взяла участь у черговому засіданні тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, яке відбулося 27 липня цього року у приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Наталії Романової. Заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко взяла участь у черговому засіданні тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, яке відбулося 27 липня цього року у приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Наталії Романової.

До участі у заході були запрошені представники структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації і територіальних представництв центральних органів державної виконавчої влади.

 

Цього разу члени тимчасової комісії розглядали ситуацію з погашенням заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах області і стан виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості із заробітної плати, шляхи їх реалізації державною виконавчою службою.

 

Обговорили також і перспективи погашення боргів із заробітної плати на підприємствах, щодо яких реалізовуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

 

За підсумками засідання були прийняті відповідні рішення стосовно погашення заборгованості із виплати заробітної плати по зазначеним підприємствам, визначені додаткові заходи впливу з метою прискорення ліквідації заборгованості із заробітної плати.

Працівникам підприємств Корюківщини надано консультативну допомогу з питань легалізації праці

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели інформаційно-роз’яснювальний захід для керівників і працівників ТОВ «Корфад» (м. Корюківка) та представників ряду фізичних осіб-підприємців Корюківського району. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели інформаційно-роз’яснювальний захід для керівників і працівників ТОВ «Корфад» (м. Корюківка) та представників ряду фізичних осіб-підприємців Корюківського району.

Інспектори праці надали присутнім роз’яснення новацій у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання відповідно до нового Порядку державного контролю за дотриманням законодавства про працю, довели переваги офіційного оформлення трудових відносин для працюючої людини, розповіли про соціальні гарантії працівника і визначену законодавством відповідальність роботодавців у разі виявлення незадекларованої праці.

Під час заходу учасники мали змогу поставити фахівцям Управління актуальні для себе питання у сфері дотримання законодавства про працю, легалізації заробітної плати, адміністративних послуг, що надаються Управлінням і отримати кваліфіковану консультативну допомогу, практичні поради й рекомендації стосовно вирішення тієї чи іншої ситуації.

Також працівники отримали відповідні інформаційно-методичні матеріали – брошури, буклети й пам’ятки, розроблені фахівцями Управління.

Упродовж спілкування неодноразово підкреслювалося, що питання легалізації зайнятості і заробітної плати є на сьогодні вкрай актуальним і потребує консолідації зусиль усіх зацікавлених сторін - роботодавців, працівників, органів влади. Лише офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні і безпечні умови праці, регулярну виплату заробітної плати не нижче мінімальної, страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, безробіття та нещасного випадку на виробництві, офіційні відпустки.

Фахівці Управління провели семінар-нараду для посадовців Городнянської міської ради

Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці та профілактики виробничого травматизму для посадових осіб відділу культури, сім’ї, молоді та спорту Городнянської міської ради. Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці та профілактики виробничого травматизму для посадових осіб відділу культури, сім’ї, молоді та спорту Городнянської міської ради.

Учасникам зустрічі були надані роз’яснення основних вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в установах і навчальних закладах, зокрема: вимоги до персоналу; організаційні та технічні заходи, які забезпечують безпечні умови виконання робіт. Фахівці Управління навели приклади нещасних випадків, які трапились внаслідок порушення вимог безпеки під час навчально-виробничих процесів, проаналізували причини, які до них призвели.

Особливу увагу державні інспектори приділили питанню безпечної експлуатації атракціонної техніки, розташованої на території дошкільних навчальних закладів (гойдалок, спускових гірок, спортивного обладнання), надали відповідні поради і рекомендації.

 

Також учасники семінару-наради опрацювали вимоги до оформлення наряду-допуску при виконанні робіт на висоті, вимоги до засобів колективного та індивідуального захисту при виконанні робіт на висоті, їх відповідність вимогам і стандартам, , оформлення технічної документації, проведення щоденного огляду засобів захисту перед початком робіт тощо.

Проведено низку превентивних заходів для працівників сільгосппідприємств області

На Чернігівщині триває цикл превентивних заходів для працівників підприємств сільськогосподарської галузі стосовно організації роботи з охорони та умов праці, дотримання вимог безпеки під час підготовки та проведення зернозбиральних робіт. На Чернігівщині триває цикл превентивних заходів для працівників підприємств сільськогосподарської галузі стосовно організації роботи з охорони та умов праці, дотримання вимог безпеки під час підготовки та проведення зернозбиральних робіт.

Упродовж червня-липня державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели низку семінарів-нарад з колективами ДП «Левона-С», ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля», ФГ «Зоряне», ФГ «Аліна», СТОВ «Віра» та інших.

 

У заходах брали участь керівники підприємств, інженери з охорони праці, трактористи і комбайнери, робітники та водії фермерських господарств, страхові експерти районних відділень управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Чернігівській області.

Під час зустрічей посадові особи Управління доводили учасникам інформацію про стан виробничого травматизму на сільгосппідприємствах Чернігівської області з початку 2018 року, проводили аналіз причин та наслідків нещасних випадків у сільськогосподарській галузі, підкреслюючи, що, за статистикою, основними причинами нещасних випадків при проведенні зернозбиральних робіт є технічна несправність техніки, порушення технологічного процесу і виробничої дисципліни, не проведення навчання та перевірки знань з охорони праці тощо.

 

Учасники семінарів-нарад обговорювали шляхи організації профілактики й недопущення виробничого травматизму, мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків. посилення контролю з боку посадових осіб господарства в частині дотримання працівниками вимог Правил дорожнього руху України під час експлуатації транспортних засобів, розглядали питання створення на робочих місцях безпечних умов праці, зокрема, при проведенні зернозбиральних робіт.

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області роз’яснювали аграріям вимоги організації та проведення навчання з питань охорони праці працівникам, Порядку перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України 05.08.2008 № 974, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2008 за № 794/15485, НПАОП 0.00-1.62-12 «Правила охорони праці на автомобільному транспорті» тощо. Підкреслювали обов’язковість проведення передрейсових медичних оглядів водіїв та перевірки технічного стану транспортних засобів перед випуском на лінію.

Окрему увагу під час обговорень приділялася питанню легалізації заробітної плати і трудових відносин. Посадовці знайомили працівників і керівників підприємств з новаціями у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання, розповідали про соціальні гарантії легального працевлаштування, про визначену законодавством відповідальність роботодавців та розміри штрафних санкцій у разі виявлення незадекларованої праці. При цьому наголошувалося на неприпустимості застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, залучення неповнолітніх до нічних надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

У підсумку кожної зустрічі державні інспектори Управління підкреслювали, що проведення зернозбиральної робіт є складним періодом річного циклу сільськогосподарського виробництва, коли об’єктивно збільшуються ризики виробничого травматизму. Тож неухильне дотримання вимог безпеки, створення безпечних умов праці, забезпечення належного контролю є головною умовою запобігання виробничого травматизму та успішного проведення зернозбиральної кампанії.

Триває інформаційно-роз’яснювальна робота з колективами підприємств Чернігівщини

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо.

Так, упродовж червня-липня були проведені семінари-наради з колективами КЛПЗ «Чернігівська обласна дитяча лікарня», ПП «ВТЦ «Медтехсервіс», КЛПЗ «Ніжинська міська лікарня імені М. Галицького», Чернігівське районне КП «Чернігіврайагробуд», Чернігівського учбово-виробничого підприємства українського товариства глухих, КЛПЗ «Чернігівський ОЦРЗОН».

Працівникам підприємств доводилися останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, надавалися роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Фахівці Управління проводили разом з учасниками заходів аналіз проблемних питань у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювали питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення. Порушувалися питання порядку отримання мінімальної заробітної плати.

Інспектори праці надавали роз’яснення стосовно визначеної законодавством відповідальності роботодавців та розмірів штрафних санкцій у разі виявлення незадекларованої праці, знайомили працівників підприємств з новаціями у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання відповідно до нового Порядку державного контролю за дотриманням законодавства про працю.

Також йшлося і про організацію та проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих і небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають медичним оглядам, складання поіменних списків працівників та Акту визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

 

Наприкінці кожної зустрічі увага учасників акцентувалася на необхідності посилення контролю за додержанням законодавства про працю, актуалізації роботи за напрямками, розглянутими під час семінарів-нарад, надавалися кваліфіковані відповіді на поставлені державним інспекторам запитання.

Завершено перевірку ПрАТ "Чернігівський завод радіоприладів"

У ході планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ПрАТ "Чернігівський завод радіоприладів", яка відбулася у червні поточного року, фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області виявили 164 порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 36 (більше 20%) створюють безпосередню загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи серйозність впливу виявлених порушень на безпеку працівників підприємства та відсутність інформації про усунення цих порушень, Управління Держпраці у Чернігівській області 12 липня 2018 року з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей звернулося із позовом до Чернігівського окружного адміністративного суду стосовно негайного зупинення відповідних робіт та заборони експлуатації низки обладнання. Загалом позовом охоплено 50 одиниць обладнання, експлуатацію системи газопостачання та виконання робіт із хімічними речовинами на підприємстві.


Ціна безвідповідальності на дорозі – людське життя

Управління Держпраці у Чернігівській області інформує, що станом на 18 липня 2018 року на Чернігівщині внаслідок дорожньо-транспортних пригод на виробництві травмувалось 18 осіб (проти 6 осіб за відповідний період 2017 року), у тому числі, загинуло 4 особи. Управління Держпраці у Чернігівській області інформує, що станом на 18 липня 2018 року на Чернігівщині внаслідок дорожньо-транспортних пригод на виробництві травмувалось 18 осіб (проти 6 осіб за відповідний період 2017 року), у тому числі, загинуло 4 особи.

Так, 17 січня цього року тракторист ФГ «Білі Роси» Коропського району, перебуваючи за кермом трактора Т-150К під час пересування по автомобільній дорозі смт Понорниця – с. Оболоння Коропського району, не впорався з керуванням, з’їхав в кювет та перекинувся, внаслідок чого загинув на місці події.

 

17 березня шість працівників ПОСП «Ічнянське» Ічнянського району, рухаючись по автомобільній дорозі с. Іржавець – с. Гужівка – м. Ічня на роботу в службовому автомобілі Volkswagen T5 до м. Ічня, потрапили в ДТП у результаті зіткнення з зустрічним вантажним автомобілем Hyundai. Три працівники ПОСП «Ічнянське» отримали травми різного ступеню тяжкості, а водій підприємства від отриманих травм помер у лікарні.

 

04 липня завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення КЗ «Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом», рухаючись у відрядження приватним автомобілем «GEELY» разом з двома іншими пасажирами, потрапила у дорожньо-транспортну пригоду внаслідок лобового зіткнення з автомобілем «ГАЗЕЛЬ». Завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення, водій автомобіля «GEELY» та два пасажири від отриманих травм загинули.

 

07 липня, перебуваючи у відрядженні на території Росії, водій автотранспортних засобів ТОВ «Київ-Автотранс», керуючи автомобілем DAF з причепом, потрапив у ДТП, внаслідок якого загинув на місці події.

 

Причиною всіх нещасних випадків, які сталися внаслідок дорожньо-транспортних пригод, є порушення правил безпеки руху.

 

З метою попередження травмування працівників внаслідок дорожньо-транспортних пригод Управління Держпраці у Чернігівській області звертає увагу суб’єктів господарювання, які здійснюють вантажні та пасажирські перевезення, або експлуатують транспортні засоби, на неухильне дотримання вимог безпеки під час перевезень та вжиття низки відповідних заходів, зокрема:

 

- забезпечити організацію безпечного руху транспортних засобів на територіях підприємств і дорогах загального користування;

- забезпечити проведення водіям транспортних засобів інструктажів з безпеки руху та з питань охорони праці, при проведенні яких особливу увагу наголошувати на особливостях маршруту, погодних умовах, особливостях вантажу, що впливає на безпеку руху, особливостях керування транспортним засобом за умов надзвичайних ситуацій;

- забезпечити проходження водіями стажування з метою підвищення кваліфікації та професійного рівня водіїв транспортних засобів;

- забезпечити дотримання вимог Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ України та МВС України від 31.01.2013 № 65/80, зокрема, в частині проходження водіями транспортних засобів періодичних, передрейсових та післярейсових медичних оглядів (водії, які виконують роботи з перевезення пасажирів та вантажів, підлягають періодичному медичному огляду один раз на рік);

- забезпечити дотримання вимог Порядку перевірки транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 05.08.2008 № 974, у тому числі, в частині систематичної перевірки технічного стану транспортних засобів згідно з вимогами законодавства та недопущення до руху не укомплектованих, з незадовільним технічним станом транспортних засобів;

- забезпечити дотримання вимог Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 07.06.2010 № 340, стосовно організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів;

- забезпечити своєчасне проведення водіям транспортних засобів спеціального навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з питань охорони праці та інші заходи безпеки.

На Чернігівщині триває інформаційна кампанія для працівників і роботодавців

На території Чернігівській області триває проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії для суб’єктів господарювання і робітників підприємств, установ і організацій, яка була розпочата Управлінням Держпраці у Чернігівській області у минулому році. На території Чернігівській області триває проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії для суб’єктів господарювання і робітників підприємств, установ і організацій, яка була розпочата Управлінням Держпраці у Чернігівській області у минулому році.

Цього разу, з метою привернення уваги суспільства до проблем легалізації трудових відносин, інспектори праці Управління провели зустрічі з працівниками торговельних модулів ТЦ «Універмаг» м. Ніжина, під час яких доводили працівникам і роботодавцям переваги офіційного оформлення трудових відносин для працюючої людини, роз’яснювали негативні наслідки незадекларованої праці.

 

Представники Управління розповідали громадянам про соціальні гарантії легального працевлаштування, про визначену законодавством відповідальність роботодавців та розміри штрафних санкцій у разі виявлення незадекларованої праці, роз’яснювали новації у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання відповідно до нового Порядку державного контролю за дотриманням законодавства про працю, а у разі виникнення питань чи необхідності роз’яснень рекомендували звертатися до Управління Держпраці у Чернігівській області.

Також усі бажаючі отримували відповідні інформаційно-методичні матеріали – брошури, буклети й пам’ятки, розроблені фахівцями Управління.

Триває цикл засідань «круглих столів» з питань легалізації праці

Посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у черговому засіданні «круглого столу» за темою: «Легалізація заробітної плати та зайнятості населення – один з важливих факторів соціальної стабільності в суспільстві», цикл яких був ініційований Чернігівським обласним центром зайнятості. Посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у черговому засіданні «круглого столу» за темою: «Легалізація заробітної плати та зайнятості населення – один з важливих факторів соціальної стабільності в суспільстві», цикл яких був ініційований Чернігівським обласним центром зайнятості.

Цього разу захід відбувся у приміщенні Менської районної державної адміністрації під головуванням заступника директора Чернігівського обласного центру зайнятості Максима Торжевського, за участю керівництва райдержадміністрацій, райради, Менської об’єднаної тергромади, представників органів державної виконавчої влади, роботодавців.

Учасники обговорювали питання оптимізації механізмів вирішення соціально-економічних питань у контексті сучасних проблем розвитку територіальних громад, розглянули особливості сучасного ринку праці та актуальні питання збереження й розвитку трудового потенціалу. Представникам бізнесу були доведені останні зміни у законодавстві стосовно пенсійного забезпечення громадян.

Особлива увага під час роботи були приділена питанню легалізації заробітної плати і трудових відносин. Інспектор праці Тетяна Черняк розповіла присутнім про діяльність Управління Держпраці у Чернігівській області у цьому напрямку, окреслила пріоритетні завдання для подальшої роботи у подоланні нелегальної праці, нагадала розміри фінансової відповідальності за порушення трудового законодавства юридичними та фізичними особами-підприємцями, а також надала роз’яснення новацій у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання.

Виступаючі були єдині в тому, що нелегальна заробітна плата і зайнятість населення є комплексною соціально-економічною проблемою всіх державних органів та роботодавців, тому її вирішення значним чином залежить від ефективної координації та взаємодії усіх зацікавлених сторін.

Увага – жнива!

У зв’язку з початком збирання ранніх зернових Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує керівникам господарств та фермерам про необхідність посилення уваги за дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та проведення профілактичних заходів. У зв’язку з початком збирання ранніх зернових Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує керівникам господарств та фермерам про необхідність посилення уваги за дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та проведення профілактичних заходів.

Аналіз виробничого травматизму на підприємствах агропромислового комплексу свідчить, що через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів та порушення Правил дорожнього руху найчастіше травмуються водії, підсобні робітники та механізатори.

 

Для попередження травмування працівників під час зернозбиральних робіт не допускається експлуатація несправної техніки, агрегатів з відкритими ланцюговими, пасовими, карданними передачами. Необхідно також пам’ятати, що всі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки всіх агрегатів.

 

Важливим є дотримання працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого на підприємстві, та організація контролю за їх дотриманням з боку адміністрації. Забороняється допускати до роботи працівників в стані алкогольного та наркотичного сп’яніння, хворих, а також тих, що не відпочили протягом встановленого законодавством часу.

 

Працівники, які виконують роботи підвищеної небезпеки та потребують професійного добору (механізатори, водії, працівники зернотоків), повинні пройти спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з питань охорони праці.

 

З метою забезпечення належного стану охорони праці, запобігання нещасним випадкам, пожежам та аваріям під час зернозбиральних робіт, на підприємствах агропромислового комплексу мають бути впроваджені такі заходи:

- проведення інструктажів з охорони праці на робочих місцях з усіма працівниками, перевірка знання працівників (механізаторів) щодо дотримання правил безпечного виконання робіт;

- посилення контролю за дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку, трудової та виробничої дисципліни, вимог інструкцій з охорони праці;

- заборона залучення підлітків до робіт з підвищеною небезпекою;

- проведення перевірок відповідності машин та обладнання вимогам правил з охорони праці, пожежної безпеки, безпеки дорожнього руху та електробезпеки;

- забезпечення контролю за проведенням ремонту електрообладнання та відповідних електровимірювань електроустановок зерноприймальних токів, зерноочищальних машин та зернонавантажувачів;

- проведення перевірок стану зерноочищальних комплексів, наявності на завальних ямах, бункерах захисних решіток, захисних огорож та кожухів на всіх приводах (рухомих і обертових) машин;

- допуск до роботи на сільськогосподарських агрегатах осіб, не молодших 18 років, що пройшли спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, отримали допуск до цих робіт, пройшли відповідні інструктажі з питань охорони праці на робочому місці, попередній (періодичний) медичний огляд і не мають медичних протипоказань;

- забезпечення належної діяльності служби охорони праці на сільськогосподарських підприємствах;

- контроль упродовж робочої зміни дотримання працівниками вимог охорони праці та трудової дисципліни, відсторонення від виконання робіт (не допуск до роботи) осіб, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння, а також не пройшли навчання з питань охорони праці та порушують вимоги безпеки і гігієни праці;

- встановлення раціонального чергування періодів праці та відпочинку упродовж робочої зміни, що визначається виробничими умовами і характером виконуваної роботи, її важкістю та напруженістю;

- забезпечення проходження періодичного технічного огляду сільськогосподарської техніки в установлені терміни, які зазначено в інструкціях з експлуатації;

- забезпечення виконання ремонту і технічного обслуговування у спеціально призначених для цього місцях із застосуванням знарядь, пристроїв та інструментів, передбачених технологіями ремонтних робіт і технічного обслуговування;

- встановлення захисних кожухів на рухомі, обертові частини машин (карданні, ланцюгові, пасові, зубчасті та інші передачі), які забезпечують безпеку працівників.

 

Безпека праці має стати основним обов’язком для кожного керівника сільськогосподарського підприємства, який несе відповідальність перед своїми працівниками. Лише відповідальне ставлення як керівного складу, так кожного працівника, неухильне виконання вимог охорони праці та належна організація робіт дадуть змогу провести збирання зернових без травм та аварій.

За неналежно оформлених працівників роботодавець має сплатити більше мільйона гривень штрафу

Інспекторами праці Управління Держпраці у Чернігівській області у червні поточного року у ході проведення інспекційного відвідування одного з суб’єктів господарювання будівельної галузі щодо додержання законодавства про працю (у тому числі, у частині оформлення трудових відносин з найманими працівниками) було встановлено, що керівництвом підприємства використовується наймана праця 10 осіб на підставі цивільно-правових договорів, що мали ознаки трудових. Інспекторами праці Управління Держпраці у Чернігівській області у червні поточного року у ході проведення інспекційного відвідування одного з суб’єктів господарювання будівельної галузі щодо додержання законодавства про працю (у тому числі, у частині оформлення трудових відносин з найманими працівниками) було встановлено, що керівництвом підприємства використовується наймана праця 10 осіб на підставі цивільно-правових договорів, що мали ознаки трудових.

Зокрема, з названими працівниками проведено вступний і первинний інструктаж з охорони праці, присвоєно табельні номери, проводилося нарахування і виплата заробітної плати разом з основними працівниками підприємства, що, у свою чергу, свідчить про наявні трудові відносини, які не оформлено належним чином (допущено працівників до роботи без укладення трудових договорів, оформлених наказами та без повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівників на роботу). Тобто роботодавцем порушено вимоги частини 3 статті 24 КЗпП України та Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17.06.2015 № 413.

 

За результатами інспекційного відвідування керівництву підприємства винесено припис на усунення виявлених порушень, матеріали направлено до правоохоронних органів для відповідного реагування.

 

Уповноваженими посадовими особами Управління були розглянуті матеріали контрольного заходу та, відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, накладені фінансові санкції на суму 1 млн 116 тис. 900 гривень.

 

Управління Держпраці у Чернігівській області вкотре наголошує: лише офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні і безпечні умови праці, регулярну виплату заробітної плати не нижче мінімальної, страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, безробіття та нещасного випадку на виробництві, офіційні відпустки.

Управлінням підведено підсумки розгляду звернень громадян у І півріччі 2018 року

За І півріччя 2018 року до Управління надійшло 351 звернення громадян, у тому числі від заявників 89 звернень надійшли поштою, 39 – на особистому прийомі, 101 звернення через Державну установу «Урядовий контактний центр», 122 – через органи влади. Вирішено по суті 277 звернень громадян, у тому числі надано 33 роз’яснення. За І півріччя 2018 року до Управління надійшло 351 звернення громадян, у тому числі від заявників 89 звернень надійшли поштою, 39 – на особистому прийомі, 101 звернення через Державну установу «Урядовий контактний центр», 122 – через органи влади. Вирішено по суті 277 звернень громадян, у тому числі надано 33 роз’яснення.

Відповідно до статей 5, 8 Закону України «Про звернення громадян» відмовлено у задоволенні 34 заявникам (10% від загальної кількості звернень), 5 звернень (1%) направлено за належністю.

 

З загальної кількості звернень 208 (59 %) стосуються питань охорони праці та промислової безпеки, оплати праці (невиплати заробітної плати, невиплати розрахункових коштів при звільненні, індексації заробітної плати та інші), у тому числі 8 – з питань виплати мінімальної заробітної плати нижче мінімальної. Факти викладені у зверненні не підтвердилися (2 анонімних звернення не перевірялося).

 

Крім того, 100 звернень (28 %) стосувалися питань трудових відносин (неоформлення трудових відносин, правомірність звільнення тощо).

 

У звітному періоді до Управління надійшло 24 запити на публічну інформацію.

 

Враховуючи те, що рівень роботи із зверненнями громадян є важливим чинником довіри громадян до органів виконавчої влади, мешканцям області надаються необхідні консультації при оформленні заяв, проводиться роз’яснювальна робота.

 

Управління приділяє значну увагу вдосконаленню організації роботи з розгляду звернень громадян, вжиттю заходів щодо позитивного та якісного вирішення проблемних питань. Зокрема, керівництво Управління проводило особистий прийом громадян згідно з графіком, на якому було прийнято 210 осіб.

Проведено збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі

У місті Чернігові за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області відбулися збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області. У місті Чернігові за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області відбулися збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області.

У зборах взяли участь представники найбільших будівельних підприємств: ДП «УкрСіверБуд», ЗАТ «ДСК», ТОВ «Основа-Буд-7», ТОВ «Житлобудсервіс», КТ ТОВ «Полісся-Євробуд», ТОВ «Домен-Буд», ТОВ «Комфортбудплюс», ТОВ «АТП-2550», ТОВ «Атлант», ТОВ «Європейський двір», ТОВ «ЛЕКС», працівники інших підприємств будівельної галузі Чернігівської області.

Фахівці Управління проінформували членів Громадської ради про стан виробничого травматизму в будівельній галузі Чернігівської області за підсумками ІІ кварталу поточного року, звернули увагу учасників на типові причини нещасних випадків на виробництві.

 

У рамках порядку денного члени зборів опрацювали питання організації безпечного виконання робіт на будівельному майданчику із стисненими умовами, що передбачено Державними будівельними нормами України. Система надійності і  безпеки в будівництві. Будівництво в умовах ущільненої забудови. Вимоги безпеки (ДБН В.1.2-12-2008), розглянули основні вимоги нових Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском (затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333).

Державні інспектори надали представникам будівельних організацій роз’яснення вимог безпеки під час виконання робіт автомобільними кранами на території будівельних майданчиків (біля котлованів), під час виконання транспортних робіт автомобільним та технологічним транспортом на будівельних майданчиках.

 

Окремим питанням посадовці висвітлили особливості оцінки умов праці на робочому місці та поліпшення умов праці не за рахунок компенсаційних виплат (шляхом впровадження нової техніки, технологій, оздоровлення виробничого середовища, врахування вимог естетики праці), відповіли на запитання учасників.

Підсумовуючи зустріч, члени Громадської ради вкотре наголосили на важливості превентивної роз’яснювальної роботи серед працівників стосовно запобігання нещасним випадкам під час проведення будівельних робіт, у разі виконання робіт за об’єктах з ущільненою забудовою (у стиснених умовах) вживати заходів з метою реалізації у повному обсязі передбачені проектом виконання робіт заходів, спрямованих на забезпечення безпечних умов виконання робіт, дотримуватися вимог чинних правил, технічних регламентів та експлуатаційної документації під час виконання робіт автомобільними кранами на території будівельних майданчиків (біля котлованів) та своєчасно здійснювати оцінку умов праці на робочому місці.

Стартувала атестаційна кампанія закладів оздоровлення та відпочинку Чернігівщини

В області розпочала роботу атестаційна комісія з проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Чернігівської області. В області розпочала роботу атестаційна комісія з проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Чернігівської області.

Відповідно до затвердженого Плану проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Чернігівської області в 2017 – 2021 роках, у 2018 році заплановано проведення атестації 5 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області.

До складу атестаційної комісії входять представники структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації, діяльність яких пов’язана з контролем дотримання норм державного соціального стандарту.

 

У роботі комісії також беруть участь і посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області.

Так, на початку липня державна атестація була проведена першим двом закладам: позаміському дитячому закладу оздоровлення та відпочинку «Десна» (с. Бирине Новгород-Сіверського району) і комунальній установі «Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Веселка» (с. Чернецьке Талалаївського району).

 

У рамках роботи комісії державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області перевіряли наявність у закладі інструкцій з охорони праці, роботу щодо профілактики травматизму, запобігання нещасним випадкам, оцінювали матеріально-технічну базу закладу, технічний стан корпусів, будівель, споруд і прилеглої території, дотримання вимог безпеки під час розміщення і проживання дітей та низку інших питань відповідно до своєї компетенції.

 

У підсумку, на основі комплексної оцінки якості послуг, визначеної членами атестаційної комісії, дитячому закладу оздоровлення та відпочинку присвоюватиметься відповідна категорія.

На Чернігівщині розпочато цикл «круглих столів» з питань легалізації праці

У Чернігівській області розпочато цикл засідань «круглих столів» за темою: «Легалізація заробітної плати та зайнятості населення – один з важливих факторів соціальної стабільності в суспільстві», організованих Чернігівським обласним центром зайнятості. У Чернігівській області розпочато цикл засідань «круглих столів» за темою: «Легалізація заробітної плати та зайнятості населення – один з важливих факторів соціальної стабільності в суспільстві», організованих Чернігівським обласним центром зайнятості.

Перші два заходи відбулися 06 липня у містах Ніжині і Новгород-Сіверському. Так, у приміщенні Ніжинської міської ради учасники засідання – представники органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і роботодавці міста – обговорювали нагальні питання на ринку праці Чернігівської області. Серед них – проблеми впливу нелегальної зайнятості і міграційних процесів на забезпечення потреб роботодавців у кадрах, проблеми збереження і розвитку трудового потенціалу та можливі шляхи їх вирішення. Обмінювалися думками стосовно умов розвитку підприємств та можливостей підвищення соціальних гарантій працівників, надання якісних соціальних послуг роботодавцям, організації робіт тимчасового характеру тощо.

У роботі «круглого столу» взяла участь заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко. Доповідаючи про роботу Управління у цих напрямках, вона зауважила, що з початку року інспекторами праці здійснено 395 контрольних заходів 366 суб’єктів господарювання, під час яких зафіксовано 686 порушень законодавства про працю, з них 422 (62 %) стосуються питань оплати праці, 77 (11 %) – питань укладання та додержання умов трудових договорів.

 

Ірина Хоменко звернула увагу присутніх на те, що з метою активізації роботи з попередження та виявлення незадекларованої праці в області Управлінням розроблено та узгоджено з Держпраці Паспорт неформальної зайнятості регіону та відпрацьовано відповідний План дій, який спрямовано на подолання цієї проблеми. Паспорт базується на даних Головних управлінь статистики, Пенсійного фонду, Державної фіскальної служби та Управління Держпраці у Чернігівській області у розрізі видів економічної діяльності, з урахуванням розвитку соціально-економічної ситуації регіону. За допомогою Паспорта визначено галузі з найвищим рівнем ризику неофіційного працевлаштування, найбільш критичні види економічної діяльності області та найбільшу питому вагу офіційно неоформлених працівників. Причому, більша частка таких нелегалів працює у неформальному секторі економіки.

Заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області зазначила, що безпосередньо по питанню легалізації зайнятості та заробітної плати за І півріччя цього року інспекторами праці здійснено 129 контрольних заходів, за результатами яких виявлено 20 роботодавців, що використовували найману працю 150 осіб без належного оформлення трудових відносин. Керівникам цих суб’єктів господарювання винесено 19 приписів на усунення порушень, накладено фінансові санкції на загальну суму 13,3 млн гривень, матеріали інспекційних відвідувань передані до правоохоронних органів.

Наприкінці Ірина Хоменко нагадала учасникам «круглого столу» основні суми фінансових санкцій за порушення законодавства про працю, закликала до консолідації зусиль всіх зацікавлених сторін у боротьбі з нелегальним працевлаштуванням, а також звернулася до роботодавців належним чином оформлювати трудові відносини з працівниками, щоб уникнути застосування штрафних санкцій.

Аналогічна зустріч посадовців органів державної виконавчої влади і органів місцевого самоврядування з роботодавцями відбулася того ж дня і у приміщенні Новгород-Сіверської міської ради. Інспектор праці Оксана Карабан акцентувала увагу соціальних партнерів на пріоритетних напрямках подальшої роботи у подоланні нелегальної праці, надала керівникам суб’єктів господарювання відповідні роз’яснення стосовно законодавства про працю, відповіла на запитання.

Стан промислової безпеки в Чернігівській області за І півріччя 2018 року

Загальна кількість травмованих на виробництві за І півріччя 2018 року склала 46 осіб, проти 49 за І півріччя 2017 року, що на 3 особи менше, або на 6,12 %. Смертельно травмовано 7 осіб проти 3, що на 4 особи більше за відповідний період минулого року. Загальна кількість травмованих на виробництві за І півріччя 2018 року склала 46 осіб, проти 49 за І півріччя 2017 року, що на 3 особи менше, або на 6,12 %. Смертельно травмовано 7 осіб проти 3, що на 4 особи більше за відповідний період минулого року.

Коефіцієнт частоти загального травматизму за І півріччя 2018 року складає 0,19, проти 0,20 за І півріччя 2017 року, що на 0,01 менше, або на 5 %.

Коефіцієнт частоти смертельного травматизму за І півріччя 2018 року складає 0,03, проти 0,01 за І півріччя 2017 року, що на 0,02 більше, або на 66,67 %.

Галузі в яких сталися нещасні випадки: соціально-культурна сфера – 12, торгівля – 4, сільське господарство – 9, хімічна промисловість – 1, автомобільний транспорт – 6, інші види транспорту – 1, машинобудування – 1, будівництво та промисловість будівельних матеріалів – 2, ЖКГ-1 – 2, ЖКГ-2 – 1, енергетика – 2, харчова промисловість – 1, лісове господарство – 2, видавнича справа – 1, легка, текстильна промисловість – 1.

 

Кількість нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом, порівнюючи з відповідним періодом 2017 року збільшилась в сільському господарстві – на 2 (9, було 7), в хімічній промисловості – на 1 (1, було 0), в ЖКГ-1 – на 2 (2, було 0), в автомобільному транспорті – на 3 (6, було 3), торгівлі – на 2 (4, було 2), в легкій і текстильній промисловості – на 1 (1, було 0) та у видавничій справі – на 1 (1, було 0).

Водночас зменшення кількості нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, спостерігається лише на підприємствах соціально-культурної сфери – на 9 (12, було 21), харчової промисловості – на 3 (1, було 4), газовій промисловості – на 1 (0, було 1), нафтогазовидобувній промисловості – на 1 (0, було 1) та інших видах транспорту – на 1 (1, було 2).

На рівні минулого року залишилась кількість нещасних випадків за І півріччя 2018 року в машинобудуванні та ЖКГ-2 – (1, було 1), в енергетиці, лісовому господарстві та будівництві і промисловості будівельних        матеріалів – (2, було 2).

Збільшення кількості нещасних випадків зі смертельними наслідками, пов’язаних із виробництвом, допущено на підприємствах соціально-культурної сфери та торгівлі – на 2 (2, було 0), будівництві та промисловості будівельних матеріалів – на 1 (1, було 0) і харчовій промисловості – на 1 (1, було 0). На рівні минулого року залишився рівень смертельного травматизму в сільському господарстві – (2, було 2) та автомобільному транспорті – (1, було 1).

 

 

Кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, збільшилася на підприємствах Борзнянського району – на 1 (1, було 0), Менського району – на 2 (2, було 0), Носівського району – на 1 (1, було 0), Коропського району – на 1 (1, було 0), Ічнянського району – на 5 (7, було 2) та Корюківського району – на 4 (5, було 1). В місті Чернігові кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, зменшилась на – 1 (21, було 22), в місті Ніжині на – 1 (1, було 2) та в місті Прилуки – на 5 (1, було 6).

 

 

Кількість нещасних випадків зі смертельними наслідками, пов’язаних із виробництвом, збільшилася на підприємствах Корюківського району – на 2 (2, було 0), Борзнянського району – на 1 (1, було 0), Ічнянського району – на 1 (1, було 0), Коропського району – на 1 (1, було 0) та місті Чернігові – на 1 (2, було 1).

Аналіз причин нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом за І півріччя 2018 року свідчить про те, що 34 працівника травмувалось з організаційних причин, або 74,0 % (за І півріччя 2016 року – 27 осіб, або 55,1 %), з психофізіологічних причин травмувалось 6 працівників, або 13,0 % (за І півріччя 2016 року – 15 осіб, або 30,6 %), з інших причин травмувалось 3 працівника, або 6,5 % (за І півріччя 2017 року – 6 осіб, або 12,2 %) та з технічних причин травмувалось 3 працівника, або 6,5 % (за І півріччя 2017 року – 1 особа, або 2,0 %).

 

 

Нещасні випадки сталися внаслідок наступних подій: пригоди на   транспорті – 16 постраждалих, або 34,8 % (за І півріччя 2017 року – 6 осіб, або 12,2 %); падіння потерпілих – 15 постраждалих, або 32,6 % (за І півріччя 2017 року – 16 осіб, або 32,7 %); дія предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються – 3 постраждалих, або 6,5 % (за І півріччя          2017 року – 6 осіб, або 12,2 %); падіння, обрушення, обвалення предметів, матеріалів, породи, ґрунту тощо – 5 постраждалих, або 10,9 % (за І півріччя          2017 року – 3 особи, або 6,1 %); ушкодження внаслідок контакту з         тваринами – 1 постраждалий, або 2,2 % (за І півріччя 2017 року – 1 особа, або 2,0 %), дія підвищених температур (крім пожеж) – 1 постраждалий, або 2,2 % (за І півріччя 2017 року – постраждалі відсутні), ураження електричним                струмом – 3 постраждалих, або 6,5 % (за І півріччя 2017 року – постраждалі відсутні), травма заподіяна іншою особою – 2 постраждалих, або 4,3 % (за І півріччя 2017 року – 11 осіб, або 22,4 %).

 

 

Найпоширенішою організаційною причиною нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом було порушення трудової і виробничої      дисципліни – постраждало 14 осіб, або 41,2 % від усієї кількості постраждалих з організаційних причин (за І півріччя 2017 року – 15 осіб, або 55,6 %), порушення правил безпеки руху – постраждало 15 осіб, або 44,1 % від усієї кількості постраждалих з організаційних причин (за І півріччя 2017 року – 6 осіб, або 22,2 %), невикористання засобів індивідуального захисту через незабезпеченість ними – постраждала 1 особа, або 2,9 % від усієї кількості постраждалих з організаційних причин (за І півріччя 2017 року – постраждалі відсутні), допуск до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці – постраждало 2 особи, або 5,9 % від усієї кількості постраждалих з організаційних причин (за І півріччя 2017 року – постраждалі відсутні), неякісне розроблення, недосконалість інструкцій з охорони праці або їх відсутність – постраждала 1 особа, або 2,9 % від усієї кількості постраждалих з організаційних причин (за І півріччя 2017 року – постраждалі відсутні) та незадовільне функціонування або відсутність системи управління охороною праці – постраждала 1 особа, або 2,9 % від усієї кількості постраждалих з організаційних причин (за І півріччя 2017 року – 1 особа, або 3,7 %).

Внаслідок особистої необережності постраждало 4 особи, або 66,7 % від усієї кількості постраждалих з психофізіологічних причин (за І півріччя 2017 року – 6 осіб, або 40,0 %) та внаслідок протиправних дій інших осіб постраждало 2 особи, або 33,3 % від усієї кількості постраждалих з психофізіологічних причин (за І півріччя 2017 року – 9 осіб, або 60,0 %).

Внаслідок конструктивних недоліків засобів виробництва постраждала 1 особа, або 33,3 % від усієї кількості постраждалих з технічних причин (за І півріччя 2017 року – постраждалі відсутні) та від незадовільного технічного стану транспортних засобів постраждали 2 особи, або 66,7 % від усієї кількості постраждалих з технічних причин (за І півріччя 2017 року – 1 особа, або 100 %).

Аналіз стану умов праці на підприємствах Чернігівської області

Державний контроль за якістю проведення атестацій робочих місць за умовами праці на підприємствах області покладено на Управління Держпраці у Чернігівській області, яке створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 «Про утворення територіальних органів Державної служби праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України». Державний контроль за якістю проведення атестацій робочих місць за умовами праці на підприємствах області покладено на Управління Держпраці у Чернігівській області, яке створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 «Про утворення територіальних органів Державної служби праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Згідно з чинним законодавством України всі пільги і компенсації, в тому числі і пільгове пенсійне забезпечення, працівникам за роботу у шкідливих і важких умовах праці надаються тільки за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

 

Відповідно до чинного законодавства України працівникам, які зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, надаються пільги та компенсації у вигляді додаткових відпусток, скороченого робочого тижня, доплат, безкоштовного лікувально-профілактичного харчування, видачі молока або інших рівноцінних продуктів харчування, права на пенсію на пільгових умовах.

 

Станом на 01.01.2018 в області понад 11235 осіб (або 17,5 %) працювали в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, у тому числі 2214 жінки. Кожний шостий працівник області користується хоча б одним із видів пільг або компенсацією за роботу в несприятливих умовах праці.

 

Найбільш поширеними видами пільг за роботу в несприятливих умовах праці є доплати за умови праці, які одержували 1556 осіб (12,9 % персоналу обстежених підприємств). Додаткові відпустки згідно з списками виробництв, цехів, професій і посад отримують 1254 особи (10,4 %). У профілактичних цілях 675 осіб (5,6 %) отримували безкоштовно молоко або інші рівноцінні продукти харчування та 12 осіб – лікувально-профілактичне харчування.

 

Вагомим аспектом є дотримання періодичності проведення атестацій робочих місць за умовами праці. Несвоєчасне проведення атестації призводить до позбавлення відповідних працівників права на пенсію за віком на пільгових умовах, на отримання щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, отримання інших пільг та компенсацій за роботу із шкідливими та важкими умовами праці.

 

Питання щодо надання пільг та компенсацій за роботу в несприятливих умовах та якості проведення атестацій робочих місць за умовами праці знаходиться на постійному контролі Управління Держпраці у Чернігівській області.

У Чернігові обговорювали питання безпеки під час оздоровчого сезону 2018 року

У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 27 червня під головуванням заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації Наталії Романової відбулося засідання обласної міжвідомчої комісії з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей у 2018 році. У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 27 червня під головуванням заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації Наталії Романової відбулося засідання обласної міжвідомчої комісії з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей у 2018 році.

У заході узяв участь перший заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Олександр Тищенко.

 

У своєму виступі він зауважив, що на сьогодні державні інспектори Управління перевірили безпечність функціонування в літній період 16 з 20 дитячих оздоровчих закладів, діяльність яких запланована у поточному році, та взяли участь у роботі комісій по перевірці 4 стаціонарних сезонних оздоровчих таборів і 64 пришкільних таборів із денним перебуванням дітей при закладах загальної середньої освіти.

Проведені перевірки показали, що в більшості  дитячих оздоровчих закладів створені служби охорони праці та призначені відповідальні особи за дотриманням вимог нормативних актів з охорони праці. Розроблені посадові інструкції та інструкції з охорони праці, проводяться навчання та перевірка знань з питань охорони праці.

 

Разом з тим, було виявлено ряд порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Зокрема, виявлено низку недоліків щодо проведення благоустрою територій таборів, поточного ремонту харчоблоків, їдалень, житлових корпусів, ігрових, спортивних майданчиків, а також ряд порушень вимог правил безпечної експлуатації електроустановок, а саме: не вирішене питання проведення капітального ремонту лікувального корпусу оздоровчого закладу, який знаходиться в аварійному стані; в іншому лікувальному корпусі бетонний драбинний марш спуску в підвальне приміщення пошкоджений і має незахищені проломи і вибоїни; у ряді оздоровчих таборів виявлено небезпеку падіння сухого гілля з дерев на території та не забезпечено надійне замкнення електрощитів і розподільчих пристроїв.

 

Керівникам перевірених дитячих оздоровчих закладів були видані відповідні розпорядчі документи з вимогою усунення виявлених порушень.

 

Заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Наталія Романова, у свою чергу, наголосила на важливості дотримання вимог діючого законодавства з питань охорони праці та стовідсоткового усунення зазначених у приписах державних інспекторів порушень.

Обережно: небезпека ураження електричним струмом!

На Чернігівщині з початку року внаслідок ураження електричним струмом сталися три нещасні випадки, у тому числі один зі смертельним наслідком. На Чернігівщині з початку року внаслідок ураження електричним струмом сталися три нещасні випадки, у тому числі один зі смертельним наслідком.

Так, 28.03.2018 апаратник оброблення зерна ТОВ «Чернігівський елеватор» був виявлений в приміщенні електрощитової без ознак життя. Внаслідок доторкання до струмоведучих частин електроустаткування потерпілий отримав ураження електричним струмом в електрощитовій та загинув на місці події. Основна причина нещасного випадку – невиконання вимог інструкцій з охорони праці.

 

16.05.2018 при постановці тролейбуса на стоянкове гальмо внаслідок доторкання до кабелю з пошкодженою ізоляцією в кабіні водій тролейбуса КП «Чернігівське тролейбусне управління» Чернігівської міської ради отримала ураження електричним струмом. Основна причина нещасного випадку – незадовільний технічний стан транспортних засобів.

 

16.05.2018 при встановленні світлодіодної лампи у світильник інженер-електронщик ТОВ «Італтекс Меріно» був уражений електричним струмом, внаслідок чого впав на лівий бік, отримавши закритий перелом лівої променевої кістки. Основна причина нещасного випадку – невикористання засобів індивідуального захисту через незабезпеченість ними.

 

З метою попередження травмування працівників від ураження електричним струмом Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує про основні заходи захисту від ураження електричним струмом:

 

1. Беззаперечне та повне виконання організаційних та технічних заходів, що убезпечують працівників під час виконання робіт в електроустановках.

2. Використання електрозахисних засобів.

3. Контроль за технічним станом електроустановок та електрообладнання.

Безпека перевезення пасажирів – на особливому контролі Управління

У рамках проведення комплексу профілактичних заходів «Автобус – 2018» державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області взяли участь у рейдовій перевірці транспортних засобів автомобільних перевізників міста Чернігова. У рамках проведення комплексу профілактичних заходів «Автобус – 2018» державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області взяли участь у рейдовій перевірці транспортних засобів автомобільних перевізників міста Чернігова.

Під час рейду особлива увага приділялась питанням належного оформлення трудових відносин з водіями, оформлення дозвільних документів, наявності та якості проведення перед рейсових медоглядів та технічних оглядів транспортних засобів, дотримання вимог Положення про робочий час та час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів.

 

Перевірено укомплектованість транспортних засобів згідно з вимогами Правил дорожнього руху України та Правил охорони праці на автомобільному транспорті (НПАОП 0.00-1.62-12).

Також державні інспектори звертали увагу водіїв на необхідність оновлення написів у салонах автобусів, які інформують пасажирів про місце розміщення аварійних виходів, аптечок та вогнегасників, а також на оновленні рифленої поверхні на підніжках та спеціальних площадках автобусів.

 

Під час спілкування з водіями, окрім інших, передбачених рейдовою перевіркою питань, їм доводилися основні вимоги Правил охорони праці на автомобільному транспорті (НПАОП 0.00-1.62-12), вимоги безпеки під час експлуатації транспортних засобів, вимоги Порядку перевірки технічного стану транспортних засобів автомобільними перевізниками, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 974 від 05.08.2008 року. Порушувалися питання стану виконання комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів, підвищення існуючого рівня охорони праці, основні засади профілактики дорожньо-транспортних пригод.

Посадовці Управління неодноразово наголошували на посиленні контролю за дотриманням належного технічного стану транспортних засобів перед виїздом на лінію та після повернення з неї, на неухильному додержанні вимог особистої безпеки під час роботи водіїв та кондукторів на маршрутах.

Відбулося чергове засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 22 червня 2018 року проведено засідання колегії Управління, під час якого розглядалися питання стану виконання заходів щодо усунення причин настання нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався з апаратником оброблення зерна ТОВ «Чернігівський елеватор», стану виконання заходів щодо усунення причин настання нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 05 квітня 2018 року з заточувальником стрічкових пил ПАТ «АТП № 2562», стану погашення заборгованості із виплати заробітної плати ПАТ «Камвольно-суконний комбінат «Чексіл» та стану погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам ДП «Дослідне господарство «Іванівка» Інституту сільського господарства північного сходу Національної академії аграрних наук.

 

За результатами звітів представників підприємств і доповідей посадових осіб Управління Колегія визнала відповідну проведену роботу на ТОВ «Чернігівський елеватор», ПАТ «АТП № 2562» і ДП «Дослідне господарство «Іванівка» незадовільною, а проведену роботу із погашення заборгованості із виплати заробітної плати на ПАТ «Камвольно-суконний комбінат «Чексіл» – задовільною.

 

За кожним із розглянутих пунктів члени Колегії прийняли відповідні рішення, про виконання яких керівники запрошених підприємств мають проінформувати Управління Держпраці у Чернігівській області у визначені терміни.

У Чернігівській облдержадміністрації відбулося засідання Міжвідомчої ради

У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 26 червня 2018 року під головуванням заступника голови – керівника апарату обласної державної адміністрації Наталії Романової відбулося засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми. У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 26 червня 2018 року під головуванням заступника голови – керівника апарату обласної державної адміністрації Наталії Романової відбулося засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми.

У заході взяла участь заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко. Учасники засідання обговорили шляхи впровадження механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в області, розглянули порядок проведення гендерно-правової експертизи нормативно-правових актів, які встановлюють права, свободи і обов’язки громадян, а також опрацювали питання ефективного співробітництва між Чернігівською облдержадміністрацією та Всеукраїнською благодійною організацією «Конвіктус Україна».

Доповідаючи про проведену Управлінням Держпраці у Чернігівській області роботу із забезпечення рівних можливостей доступу до зайнятості та дотримання прав громадян на гідну та безпечну працю у процесі трудової діяльності, заступник начальника Управління Ірина Хоменко зазначила, що майже половина порушень трудового законодавства в області, виявлених під час інспекційних відвідувань, стосується жінок. Також від жінок надходить до Управління понад 40 відсотків звернень громадян.

 

Вона зауважила, що у поточному році інспекторами праці здійснено 381 контрольний захід, у тому числі 38 інспекційних відвідувань 27 підприємств-боржників, де виявлено заборгованість із виплати заробітної плати на загальну суму 14,6 млн гривень. На виконання приписів інспекторів виплачено 15,9 млн гривень 1,5 тисячі правникам, 749 з яких жінки.

Крім того, з початку року розглянуто 145 справ щодо застосування фінансових санкцій і винесено рішення про накладання штрафів на загальну суму майже 12 млн гривень, з яких суб’єктами господарювання сплачено 767 тис. гривень. Встановлено факти використання 17 роботодавцями області незадекларованої праці 119 осіб, на 12 з них накладено фінансові санкції відповідно до статті 265 КЗпП України на загальну суму 11,1 млн гривень.

 

Відповідаючи за запитання учасників засідання, Ірина Хоменко звернула увагу і на системну інформаційно-роз’яснювальну роботу Управління у цьому напрямку: інспекторами праці постійно проводяться відповідні лекції, семінари, зустрічі з колективами підприємств, установ і організацій Чернігівщини, організовуються інформаційні кампанії, розповсюджуються відповідні матеріали.

Підсумки роботи за 5 місяців 2018 року обговорили на нараді Управління

Управлінням Держпраці у Чернігівській області проведено нараду та навчання для посадових осіб Управління і інспекторського складу. Управлінням Держпраці у Чернігівській області проведено нараду та навчання для посадових осіб Управління і інспекторського складу.

Відкриваючи нараду, начальник Управління Сергій Дорошенко зазначив, що на сьогодні серед напрямків роботи Держпраці пріоритетними є питання детінізації трудових відносин, легалізації і своєчасності оплати праці, оптимізація превентивної роботи, якісний розгляд звернень громадян.

 

У своїй доповіді він ознайомив учасників з інформацією про проведену Управлінням з початку року роботу щодо виявлення фактів використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, розповів про кількість здійснених фахівцями Управління контрольних заходів, про результати інспекційних відвідувань, суми накладених штрафних санкцій, сум погашених завдяки роботі Управління заборгованостей із заробітної плати на підприємствах області тощо.

Окремо Сергій Дорошенко підкреслив, що з метою активізації роботи з попередження та виявлення незадекларованої праці в області Управлінням було розроблено та узгоджено з Держпраці Паспорт неформальної зайнятості регіону, а також відпрацьовано відповідний План дій, який спрямовано на подолання цієї проблеми. Паспорт базується на даних Головних управлінь статистики, Пенсійного фонду, Державної фіскальної служби та Управління Держпраці у Чернігівській області у розрізі видів економічної діяльності, з урахуванням розвитку соціально-економічної ситуації регіону. Паспорт дав змогу визначити галузі з найвищим рівнем ризику неофіційного працевлаштування, найбільш критичні види економічної діяльності області та найбільшу питому вагу офіційно неоформлених працівників.

 

Розглянули учасники наради також і стан виробничого травматизму на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівської області з початку року. Перший заступник начальника Управління Олександр Тищенко доповів про введену практику проведення по кожному виду нагляду всебічних превентивних заходів, спрямованих на попередження виникнення порушень діючого законодавства з охорони праці, а також зупинився на деяких нещасних випадках зі смертельними наслідками, які сталися на підприємствах області у поточному році, проаналізувавши їхні причини та правові наслідки.

 

Крім того, були заслухані звіти ряду інспекторів, розглянуті їхні показники наглядової діяльності у звітному періоді. Начальник відділу юридичного забезпечення Іван Козаченко розповів присутнім про основні аспекти оформлення інспекторської документації.

Окремим пунктом порядку денного наради було питання запобігання проявам корупції та дотримання вимог антикорупційного законодавства. Головний спеціаліст з питань протидії корупції Андрій Штанько навів приклади резонансних корупційних правопорушень, що були викриті правоохоронними органами на території України у 2017-2018 роках. Також з метою перевірки рівня обізнаності у питаннях державної антикорупційної політики та етики державного службовця, учасники наради пройшли відповідне тестове опитування.

 

Начальник Управління Сергій Дорошенко вкотре наголосив на неприпустимості корупційних проявів на державній службі і закликав докладати максимум зусиль у реалізації державної антикорупційної політики.

У ході другої частини наради було проведено навчання для інспекторського складу і спеціалістів Управління, під час якого присутні опрацювали основні вимоги правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, обговорили вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, а також вимоги правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

 

Наприкінці учасники мали змогу поспілкуватися з керівництвом Управління, обговорити нагальні проблеми у сфері охорони праці, промислової безпеки, законодавства про працю, обмінятися практичним досвідом із колегами.

Затверджено вимоги до експертних організацій, які виконують експертизу стану охорони праці

Про офіційне опублікування наказу Міністерства соціальної політики України «Про затвердження вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва» Про офіційне опублікування наказу Міністерства соціальної політики України «Про затвердження вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва»

У бюлетені «Офіційний вісник України» від 05 червня 2018 року № 043 за номером 1532 опубліковано наказ Міністерства соціальної політики України від 12 квітня 2018 р. № 507 «Про затвердження вимог до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07 травня 2018 р. за № 569/32021.

Цей наказ набирає чинності з 05 грудня 2018 р. Після набрання чинності наказом експертні організації повинні відповідати усім його вимогам, зокрема бути акредитованими Національним агентством з акредитації України як органи з інспектування, що здійснюють інспектування як третя сторона.

До Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею відбувся семінар для працівників юридичних служб

У рамках заходів, які проходять цього року за ініціативою Міжнародної організації праці під девізом «Захищене і здорове покоління» та на передодні відзначення 12 червня Всесвітнього дня боротьби із дитячою працею, на базі управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області відбувся семінар для працівників юридичних служб, юрисконсультів та інших категорій працівників місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій Чернігівської області.

У своєму виступі представник Управління Держпраці у Чернігівській області доповів присутнім щодо особливостей працевлаштування і нормування праці неповнолітніх осіб за трудовим законодавством України, заходів для поліпшення безпеки та охорони здоров’я молодих спеціалістів. Зокрема, були розглянуті вимоги Конвенції Міжнародної організації праці від 17.06.1999 № 182 «Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці», Закону України «Про охорону праці», Кодексу законів про працю України, Переліку важких  робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється  застосування праці неповнолітніх, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.03.94 № 46, Положення про порядок трудового і професійного навчання неповнолітніх професіям, пов'язаним з роботами із шкідливими та важкими умовами праці, а також з роботами підвищеної небезпеки, затвердженого наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 30.12.1994 № 130, тощо.

 

Під час виступу наголошено на необхідності суворого дотримання чинних норм щодо особливого порядку прийняття на роботу неповнолітніх, обов’язкового проведення попереднього та щорічних періодичних медичних оглядів за рахунок роботодавця осіб віком до 21 року згідно із Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246. Вказано на законодавчу заборону допуску залучення неповнолітніх до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні, до праці на підземних і важких роботах, на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці. Нагадані Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітними, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.03.1996 № 59, та розглянуті обмеження по віку, з якого допускається прийняття на роботу неповнолітніх, скорочення тривалості їх робочого часу, особливості нормування та оплати праці, відпусток та деякі інші умови праці. 

Особливу увагу звернуто на необхідність вжиття роботодавцями вичерпних заходів з метою недопущення випадків травмування неповнолітніх працівників та профілактики професійних захворювань на виробництві.

Управлінням підведено підсумки розгляду звернень громадян за 5 місяців 2018 року

З початку поточного року до Управління Держпраці у Чернігівській області надійшло 297 звернень громадян, що на 164 звернення (або на 45%) менше у порівнянні з відповідним періодом 2017 року, з них анонімних – 17; відмовились від розгляду звернення 25 заявників. Викладені факти підтвердилися у 86 зверненнях. Вирішено по суті 230 звернень громадян. З початку поточного року до Управління Держпраці у Чернігівській області надійшло 297 звернень громадян, що на 164 звернення (або на 45%) менше у порівнянні з відповідним періодом 2017 року, з них анонімних – 17; відмовились від розгляду звернення 25 заявників. Викладені факти підтвердилися у 86 зверненнях. Вирішено по суті 230 звернень громадян.

Із загальної кількості звернень 177 (60 % загальної кількості) стосуються питань охорони праці та промислової безпеки, оплати праці (невиплати заробітної плати, невиплати розрахункових коштів при звільненні, індексації заробітної плати та інших), у тому числі 8 – з питань виплати заробітної плати нижче мінімальної (2 анонімних, по одному зверненню надано роз’яснення, 5 розглянуто). Факт виплати заробітної плати нижче мінімальної не підтвердився.

 

Крім того, 86 звернень (29 %) стосуються питань трудових відносин (неоформлення трудових відносин, правомірність звільнення тощо).

 

З початку року до Управління надійшло 17 запитів на публічну інформацію.

 

З Державної установи «Урядовий контактний центр» надійшло 89 звернень, з них анонімних – 13; відмовились від розгляду звернення 9 заявників. Викладені факти підтвердилися у 30 зверненнях.

 

Управління приділяє значну увагу вдосконаленню організації роботи з розгляду звернень громадян та вжиттю заходів щодо позитивного та якісного вирішення проблемних питань, зокрема, керівництво Управління проводило особистий прийом громадян згідно з графіком, на якому прийнято понад 160 осіб.

Боротьба з незадекларованою працею – пріоритетний напрямок Держпраці

З початку 2018 року інспекторами праці Управління Держпраці у Чернігівській області було проведено численні відвідування суб’єктів господарювання з питань виявлення незадекларованої праці. З початку 2018 року інспекторами праці Управління Держпраці у Чернігівській області було проведено численні відвідування суб’єктів господарювання з питань виявлення незадекларованої праці.

В результаті таких відвідувань виявлено понад 100 працівників, які виконували роботи без укладання трудових договорів, без оформлення відповідного наказу та без повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу, що суперечить вимогам частини 3 статті 24 КЗпП України.

 

За результатами проведених контрольних заходів керівникам підприємств видано приписи на усунення виявлених порушень, матеріали направлено до правоохоронних органів для відповідного реагування, накладені фінансові санкції згідно з абзацом 2 частини 2 статті 265 КЗпП України.

 

Управління Держпраці у Чернігівській області вкотре наголошує: лише офіційно працевлаштований громадянин має право на гідні і безпечні умови праці, регулярну виплату заробітної плати не нижче мінімальної, страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, безробіття та нещасного випадку на виробництві, офіційні оплачувані відпустки.

Проведено семінар-нараду з працівниками ТОВ «Прилуцький нафтоналив»

Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно безпечного виконання робіт з підвищеною небезпекою в умовах літнього підвищення температури повітря для керівного складу ТОВ «Прилуцький нафтоналив». Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно безпечного виконання робіт з підвищеною небезпекою в умовах літнього підвищення температури повітря для керівного складу ТОВ «Прилуцький нафтоналив».

Присутнім були доведені вимоги законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час організації безпечного виконання вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних об’єктах, зокрема, при проведенні виробничих операцій, пов’язаних із застосуванням відкритого вогню, іскроутворення та нагрівання до температур, які можуть викликати загорання матеріалів і конструкцій. Особлива увага при цьому була приділена питанню обов’язків осіб, відповідальних за підготовку робочого місця і за проведення робіт, а також оформленню нарядів-допусків, проведення цільових інструктажів, дотриманню вимог зберігання, випробування і експлуатації засобів індивідуального захисту.

Посадовці Управління підкреслили, що відповідальність за розробку і реалізацію заходів безпеки при проведенні вогневих робіт на об’єктах покладається на керівників цих об’єктів або на уповноважених ними осіб.

 

Крім того, учасники семінару-наради опрацювали питання безпечної експлуатації електроустановок до та вище 1000 В і електрообладнання у вибухонебезпечних зонах. Були розглянуті порядок оформлення і видачі відповідного наряду-допуску, підготовка робочого місця, нагляд під час виконання робіт, організація перерв тощо. Учасникам надали роз’яснення стосовно приймання в експлуатацію новозмонтованих чи реконструйованих електроустановок у вибухонебезпечних зонах.

Окремим питанням був обговорений порядок організації проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду, складання Акту визначення цієї категорій працівників.

Пам’ятка щодо стану охорони праці в оздоровчих закладах

1. Документи з охорони праці, які повинні бути в наявності

 

1.1. Акт перевірки оздоровчого закладу комісією організації, на балансі якої він знаходиться.

1.2. Положення про службу охорони праці.

1.3. Наказ про призначення відповідальних осіб за стан охорони праці в підрозділах оздоровчого закладу.

2.4. Положення про навчання з питань охорони праці.

2.5. Посвідчення, протоколи про навчання та перевірку знань з питань охорони праці посадових осіб і спеціалістів оздоровчого закладу.

2.6. Посадові інструкції посадових осіб, наявність в них обов’язків з питань охорони праці.

2.7. Програма вступного інструктажу та журнал реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці працівників.

2.8. Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.

2.9. Перелік професій і посад працівників, які звільняються від первинного, повторного та позапланового інструктажів.

2.10. Інструкції з охорони праці за професіями та видам робіт.

2.11. Журнали реєстрації і видачі інструкцій з охорони праці.

2.12. Журнал реєстрації потерпілих від нещасних випадків.

2.13. Перелік працівників, які зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці і забезпечуються безкоштовно молоком, мають право на скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, інші пільги і компенсації, що надаються в передбаченому законодавством порядку.

2.14. Особисті картки чи журнал обліку видачі працівникам передбаченого за нормами спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту.

2.15. Паспорти технічного стану будівель (споруд).

2.16. Колективний договір між керівником (власником) оздоровчого закладу  та профспілковим комітетом (представниками уповноваженими трудовим колективом.

2.17. Комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійним захворюванням і аваріям.

*зазначений перелік не є вичерпним.

 

2. Стан території та санітарно-побутових приміщень

 

2.1. Наявність огорожі території, встановлення попереджуючих знаків, написів.

2.2. Стан освітлення території оздоровчого закладу в темний час доби, особливо пішохідних доріжок, між будівлями і спорудами.

2.3. Відсутність незакритих оглядових люків водопровідних і каналізаційних систем.

2.4. Стан кріплення вертикальних пристроїв (труб, вишок і ін.), засобів наочної агітації, що знаходяться на висоті.

2.5. Відсутність сухих і надламаних гілок та дерев.

2.6. Відповідність санітарно-побутових приміщень вимогам діючих норм і правил з охороні праці (лазні, душові, санвузли й інші).

 

3. Стан спортивних майданчиків та споруд

 

3.1. Наявність спеціального журналу, в якому фіксуються результати випробувань спортивного інвентарю та обладнання на предмет надійності установлення та безпечності.

3.2. Відсутність дерев, парканів та інших предметів, що можуть спричинити травму, на відстані менш ніж 2 м від відкритого спортивного майданчика.

3.3. Наявність у спортивних спорудах укомплектованої медичної аптечки та інструкції щодо надання першої медичної допомоги.

3.4. Відсутність повітряних ліній електропередач, які проходять над територією відкритих спортивних майданчиків.

 

4. Стан електробезпеки

 

4.1. Наявність акту розмежування балансової належності електромережі між електропостачальною організацією і споживачем.

4.2. Наявність актів опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів.

4.3. Наявність протоколів вимірювань опору розтікання на основних заземлювачах і зазамленнях магістралей і устаткування; опору ізоляції; перевірки повного опору петлі фаза-нуль.

4.4. Наявність графіка періодичного огляду, ремонту і чистки розподільчих електрощитових, щитків тощо.

4.5. Наявність індивідуальних засобів захисту від ураження електричним струмом.

4.6. Відсутність відкритих або пошкоджених електророзподільчих щитів, електророзеток та некаліброваних плавких вставок на запобіжниках.

4.7. Наявність попереджуючих та забороняючих плакатів (написів).

4.8. Наявність електротехнічного персоналу та особи, відповідальної за електрогосподарство.

4.9. Штепсельні розетки, які встановлені в дитячих закладах повинні мати захисні пристрої, які автоматично закривають гнізда штепсельної розетки.

4.10. Світильники повинні мати захисні ковпаки.

4.11. Двері приміщень електроустановок (щитів, збірок тощо) повинні бути постійно закриті на запірні пристрої (замки).

 

5. Вимоги безпеки на воді

 

5.1. Наявність паспорту на відкриття пляжу (місця масового відпочинку біля води), виданого органом місцевої виконавчої влади.

5.2. Наявність паспорту пляжу щодо обстеження (проводиться щорічно) дна акваторії водолазами й очищення від сторонніх предметів, перед початком купального сезону, а також таких документів:

- акту водолазного обстеження дна акваторії пляжу;

- паспорту підводної частини акваторії пляжу;

- акту про усунення перешкод з дна акваторії пляжу.

5.3. Наявність реєстрації всіх самохідних і несамохідних плавзасобів у встановленому порядку, щорічного проходження технічного огляду на предмет придатності їх до експлуатації.

5.4. Наявність на пляжі рятувальних постів, укомплектованих підготовленими матросами-рятувальниками і оснащених необхідним рятувальним майном, з постійним чергуванням рятувальників.

5.5. Наявність на території дитячого оздоровчого закладу медичного пункту.

 

6. Дотримання інших нормативних актів

 

6.1. При наявності в оздоровчому закладі харчоблоку – стан утримання, обслуговування і нагляду за устаткуванням і пристроями згідно Правил охорони праці для підприємств громадського харчування (НПАОП 55.0-1.02-96).

6.2. При наявності пральні – стан улаштування, обслуговування і нагляду за устаткуванням і пристроями згідно Правил охорони праці під час експлуатації пралень та лазень (НПАОП 93.0-1.06-97).

6.3. При наявності в закладі газових балонів – стан організації їх транспортування, експлуатації і збереження та навчання обслуговуючого персоналу згідно Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87).

6.4. При використанні в закладі природного газу для опалення та в харчоблоці - стан виконання згідно Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76).

6.5. При наявності в закладі персональних комп’ютерів – стан виконання вимог до влаштування, обладнання та безпечної їх експлуатації згідно Правил під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів системи загальної середньої освіти НПАОП 80.0-1.12-04

6.6. При наявності на території оздоровчого закладу дитячих розважальних механізованих атракціонів – згідно Правил будови та безпечної експлуатації атракціонної техніки (НПАОП 92.7-1.01-06).

 

7. Вимоги безпеки на ігрових майданчиках

 

Ділянки майданчика, на яких експлуатуються дитячі немеханізовані атракціони, особливо місця приземлення під час катання з гірок, а також майданчики під зоною розгойдування гойдалок, мають бути засипані піском або тирсою. У процесі експлуатації вибоїни, що утворюються в місцях приземлення з гірок, необхідно засипати.

 

Атракціони, на які можна залізати, мають установлюватися з урахуванням ризику падіння з них. У тих випадках, коли падіння є частиною розваги, наприклад з манежів, сіток і конструкцій для лазіння, необхідно не тільки усунути травмонебезпечні частини конструкцій, але й забезпечити ударопоглинальне покриття відповідних ділянок. Усі цвяхи, гвинти, арматура та фурнітура мають бути заглибленні або захищені будь-яким іншим способом.

 

Для запобігання травмунню потрібно вивішувати попереджувальні написи. Вони повинні чітко вказувати, якими атракціонами потрібно користуватися без взуття, наприклад спуски, труби, бочки, що обертаються, тощо, щоб не вдаряти твердим взуттям інших осіб.

 

На гойдалках забороняється застосовувати жорсткі елементи підвішування. Гнучкі елементи підвішування гойдалок зі стальних канатів мають відповідати таким вимогам:сталеві канати мають бути виготовлені з оцинкованого або стійкого до корозії дроту, кінці сталевого каната в опресованихпетлях мають збігатися з краєм опресувальної втулки, кінці сталевого каната в петлях із затискачами, кінці різьби затискачів мати травмонебезпечний захист. Конструкція сидіння-колиски має унеможливлювати сповзання дитини із сидіння.

 

Проводити технічні огляди потрібно перед початком експлуатації, в процесі та після закінчення. Виявлені відповідні зміни конструкцій, поломки та технічні невідповідності негайно усунути, попередньо не допускаючи до експлуатації.

Питання легалізації виплати із заробітної плати розглянули на засіданні обласної робочої групи

У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації відбулося розширене засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення за участю заступника Голови правління Пенсійного фонду України Владислава Машкіна і директора Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери. У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації відбулося розширене засідання обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення за участю заступника Голови правління Пенсійного фонду України Владислава Машкіна і директора Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Ігоря Дегнери.

Окрім членів обласної робочої групи на заході були присутні соціальні партнери – представники профспілок і роботодавців, міські голови та голови райдержадміністрацій області, представники об’єднаних управлінь Пенсійного фонду України, керівники підприємств-боржників.

Під час засідання йшлося про активізацію роботи з виявлення фактів використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю. Розглядали також і причини накопичення боргів із виплати заробітної плати, сплати єдиного соціального внеску і перспективи виправлення ситуації.

 

Директор Департаменту з питань праці Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера у своєму виступі озвучив підсумки роботи Держпраці стосовно виявлення нелегальної праці, окреслив актуальні напрямки її подолання, акцентуючи увагу присутніх на тому, що наразі головним пріоритетом у роботі Держпраці і надалі залишається боротьба з нелегальним працевлаштуванням.

Наголошуючи на необхідності усвідомлення соціальної важливості вирішення проблеми, він закликав до ефективної взаємодії органів Державної служби України з питань праці, Пенсійного фонду України, Державної фіскальної служби, місцевого самоврядування та соціальних партнерів у питаннях легалізації трудових відносин.

 

Начальник Управління Держпраці у Чернігівській області Сергій Дорошенко зосередив увагу учасників засідання на шляхах активізації роботи з попередження та виявлення незадекларованої праці в області. Він зауважив, що з цією метою Управлінням розроблено та узгоджено з Держпраці Паспорт неформальної зайнятості регіону та відпрацьовано відповідний План дій, який спрямовано на подолання цієї проблеми. Паспорт базується на даних Головних управлінь статистики, Пенсійного фонду, Державної фіскальної служби та Управління Держпраці у Чернігівській області у розрізі видів економічної діяльності, з урахуванням розвитку соціально-економічної ситуації регіону.

Крім того, як підкреслив Сергій Дорошенко, за допомогою Паспорта визначено галузі з найвищим рівнем ризику неофіційного працевлаштування, найбільш критичні види економічної діяльності області та найбільшу питому вагу офіційно неоформлених працівників. Причому, більша частка таких нелегалів працює у неформальному секторі економіки. У розрізі видів економічної діяльності в обох випадках – як у формальному, так і неформальному секторах економіки області, найбільшу частку неформальних працівників області сконцентровано у сільському, лісовому та рибному господарствах (23,3%), оптовій і роздрібній торгівлі, ремонту автотранспортних засобів (22,2%), промисловості (13,1%), будівництві (2,5 %).

 

Наголосив Сергій Дорошенко і на пріоритетних напрямках подальшої роботи Управління у цій сфері, серед яких систематичний комплексний аналіз ситуації, посилення превентивної роботи, взаємодія із соціальними партнерами тощо, а також закликав присутніх на засіданні роботодавців належним чином оформляти трудові відносини з працівниками, щоб уникнути застосування штрафних санкцій.

Крім того, у рамках порядку денного засідання члени обласної робочої групи заслухали звіти запрошених керівників підприємств-боржників: ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», ДП «Ніжниський ремонтний завод інженерного озброєння», ТОВ «М’ясовиробничий комплекс «ПАНВІТЕК», ПАТ «Хімтекстильмаш» та інших.

 

За підсумками засідання були прийняті протокольні рішення, керівникам органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівникам підприємств поставлені відповідні завдання.

Деякі роз’яснення стосовно оплати праці неповнолітньому працівнику

Приклад: неповнолітній працівник (17 років) працює не 36 годин на тиждень, а 20 годин. Як здійснити оплату праці такому працівнику? Приклад: неповнолітній працівник (17 років) працює не 36 годин на тиждень, а 20 годин. Як здійснити оплату праці такому працівнику?

Оплата праці такому працівнику проводиться пропорційно відпрацьованому часу з урахуванням застосування скороченої тривалості робочого часу. Відповідно до статті 51 КЗпП України, для працівників віком від 16 до 18 років встановлюється скорочена тривалість робочого часу – 36 годин на тиждень.

 

Частиною 1 статті 194 КЗпП України передбачено, що заробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як і працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи. Водночас, згідно з частиною першою статті 94 КЗпП України, заробітна плата є винагородою, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

 

У зв’язку з цим, у разі роботи на умовах неповного робочого часу, оплата праці має здійснюватися пропорційно відпрацьованому часу з урахуванням застосуванням скороченої тривалості робочого часу.

 

Наприклад, у лютому 2018 року норма тривалості робочого часу на 2018 рік для працівників із 36-годиним робочим тижнем дорівнює 144 години. Фактично працівник відпрацював 80 годин. Посадовий оклад працівника дорівнює 5000 гривень. Годинна оплата працівника становить 5000 гривень: 144 години = 34,72 гривень. Оплата праці працівника за лютий 2018 року дорівнюватиме 34,72 гривні х 80 годин = 2777,6 гривень.

 

Водночас варто пам’ятати, що розмір мінімальної заробітної плати має бути не меншим від розміру мінімальної заробітної плати, розрахованої пропорційно виконаній працівником нормі (частина 5 статті 31 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/92-ВР).

 

Відповідно до статті 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» від 7 грудня 2017 року № 2246-VIII мінімальну заробітну плату з січня 2018 року встановлено в розмірі 3723 гривень.

 

Розмір мінімальної заробітної плати, розрахованої пропорційно виконаній працівником нормі (у прикладі, що розглядається), дорівнює 3723 гривень: 144 години х 80 годин = 2060 гривень.

 

Оскільки розмір нарахованої працівнику заробітної плати є вищим від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, то доплата до рівня мінімальної заробітної плати працівникові не здійснюється.

У Сновському районі проведено навчання з безпечного виконання робіт на висоті

На Чернігівщині, на базі приватного сільськогосподарського підприємства «Яна Плюс» у с. Камка Сновського району проведено навчання працівників підприємств району з питань безпечного виконання верхолазних робіт. На Чернігівщині, на базі приватного сільськогосподарського підприємства «Яна Плюс» у с. Камка Сновського району проведено навчання працівників підприємств району з питань безпечного виконання верхолазних робіт.

Під час теоретичної частини заняття державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області довели учасникам вимоги законодавства про охорону працю та промислову безпеку, зокрема і НПАОП 0.00-1.15-07 та ДБН А.3.2-2-2009 (Охорона праці і промислова безпека в будівництві. Основні положення), надали роз’яснення «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» (НПАОП 0.00-1.15-07). Окрему увагу приділяли питанню рівню практичної підготовки осіб, що будуть під час виробничої діяльності виконувати роботи у безопорному просторі.

 

Під час теоретичної частини заняття державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області довели учасникам вимоги законодавства про охорону працю та промислову безпеку, зокрема і НПАОП 0.00-1.15-07 та ДБН А.3.2-2-2009 (Охорона праці і промислова безпека в будівництві. Основні положення), надали роз’яснення «Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті» (НПАОП 0.00-1.15-07). Окрему увагу приділяли питанню рівню практичної підготовки осіб, що будуть під час виробничої діяльності виконувати роботи у безопорному просторі.

 

Практична частина заходу, що включала одночасно й перевірку знань учасників, проводилася безпосередньо на території елеваторного комплексу підприємства із залученням фахівців ТОВ «Український технічний контроль» та Центру промислового альпінізму «Верхолаз».

 

Присутні відпрацювали основні способи кріплення опорних та страхувальних канатів, роботу зі страхувальними системами, спусковими страхувальними пристроями та пристроями для підйому по канату. Закріплювали вміння й навички виконання операцій по кріпленню канатів, регулюванню страхувальних систем та спуску у безопорному просторі.

 

Посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області та фахівці з промислового альпінізму розглянули з учасниками занять можливі небезпеки, аварійні ситуації, шляхи їх запобігання чи подолання, продемонстрували й провели детальний аналіз типових помилок, які допускаються верхолазами під час виконання всіх стадій висотних робіт.

Працівникам ПП «СТВ-Сервіс» надано консультативну допомогу

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області під час планової перевірки ПП «СТВ-Сервіс» провели для працівників та керівного складу підприємства інструкторсько-методичне заняття з питань безпечного виконання робіт по виготовленню металоконструкцій, у тому числі, щодо роботи на металообробному обладнанні, виконанню вантажно-розвантажувальних робіт. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області під час планової перевірки ПП «СТВ-Сервіс» провели для працівників та керівного складу підприємства інструкторсько-методичне заняття з питань безпечного виконання робіт по виготовленню металоконструкцій, у тому числі, щодо роботи на металообробному обладнанні, виконанню вантажно-розвантажувальних робіт.

Посадовці надали відповідні роз’яснення стосовно методів безпечного виконання зварювальних та фарбувальних робіт, механічної обробки металів за допомогою верстатного обладнання та ручних електроінструментів та пристроїв. Розглянули недоліки технічного стану верстатного обладнання, які виявлено в ході перевірки та запропонували конкретні заходи, які необхідно вжити з метою приведення його у належний стан.

Приділили увагу і питанням практичного впровадження Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання. На прикладі двобалкового мостового електричного крана державні інспектори продемонстрували працівникам підприємства недоліки в організації безпечного ведення робіт, у практичному виконанні виробничих операцій стропальником, а також надали практичні рекомендації стосовно шляхів їх недопущення у подальшому при механізованому переміщенні вантажів.

 

Були надані консультації щодо правильної організації роботи служби охорони праці та енергетичної служби суб’єкта господарювання з урахуванням малої кількості працівників, за умови залучення працівників інших суб’єктів господарювання, неповнолітніх осіб, які проходять на базі підприємство виробничу практику у процесі професійно-технічного навчання, та при використанні у технологічному процесі обладнання, що належить іншим підприємствам.

Особливу увагу учасників заняття представники Управління звернули на питання доцільності механізму залучення на договірних засадах сторонніх спеціалістів (відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону праці») для виконання функцій інженера з охорони праці, які мають відповідну підготовку, при чисельності працюючих менше 20 осіб з метою підвищення фахового рівня підтримки роботодавця у питаннях безпеки виробництва та якості організації забезпечення функціонування системи управління охороною праці.

Проведено чергове засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 25 травня 2018 року проведено засідання колегії Управління, під час якого розглядалися нагальні питання по кількох суб’єктах господарювання області. У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 25 травня 2018 року проведено засідання колегії Управління, під час якого розглядалися нагальні питання по кількох суб’єктах господарювання області.

Цього разу у рамках порядку денного члени Колегії розглядали стан виконання заходів щодо усунення причин настання нещасного випадку зі смертельним наслідком (ДТП), який стався 17 січня 2018 року з трактористом ФГ «Білі роси»; стан виконання заходів щодо усунення причин настання нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 05 квітня 2018 року із заточувальником стрічкових пил ПАТ «АТП № 2562»; стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам ТОВ «Роллінг Геймз» та стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам ПАТ «Готель Градецький».

 

За результатами звітів представників підприємств і доповідей посадових осіб Управління Колегія вирішила проведену роботу у ФГ «Білі роси», ТОВ «Роллінг Геймз» і у ПАТ «Готель Градецький» визнати незадовільною.

 

По кожному із запрошених на засідання суб’єктів господарювання члени Колегії прийняли відповідні рішення, про виконання яких їх керівники мають проінформувати Управління Держпраці у Чернігівській області у визначені терміни.

 

На нараді Управління обговорили вимоги безпечної експлуатації АГЗП і АГЗС

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області проведено нараду з керівниками суб’єктів господарювання, які спеціалізуються на роздрібній торгівлі зрідженим вуглеводневим газом. У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області проведено нараду з керівниками суб’єктів господарювання, які спеціалізуються на роздрібній торгівлі зрідженим вуглеводневим газом.

 

У рамках зустрічі посадовці довели присутнім вимоги до технічного обслуговування систем газопостачання автомобільних газозаправних пунктів і станцій, надали роз’яснення стосовно вимог безпеки з охорони праці при експлуатації вибухозахищеного електрообладнання.

 

 

Учасники наради обговорили внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», а також вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.02 № 956 «Про ідентифікацію і декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки».

                

 

Крім того, начальник Управління Держпраці у Чернігівській області Сергій Дорошенко наголосив на недопущенні порушень трудового законодавства у частині офіційного оформлення трудових відносин.

 

                   

 

Він зазначив, що використання нелегальної праці, не укладення чи несвоєчасне укладення трудових договорів між роботодавцем та працівником тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. Зокрема, статтею 265 КЗпП України передбачено, що юридичні та фізичні особи-підприємці несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 01.01.2018 – 111 690 грн).

Увага! Оголошення!

У місті Києві у приміщенні готелю «Братислава» 6 – 8 червня 2018 року відбудеться VІ Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці – 2018. Управління ризиками: від концепції до впровадження». У місті Києві у приміщенні готелю «Братислава» 6 – 8 червня 2018 року відбудеться VІ Міжнародна науково-практична конференція «Охорона праці – 2018. Управління ризиками: від концепції до впровадження».

На конференції заплановані виступи представників Мінсоцполітики, Держпраці, Інституту медицини праці ім. Ю.І Кундієва НАМН України, Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України», Міжнародної організації праці, Федерації роботодавців України, Федерації профспілок України та інших установ.

 

Своїм досвідом ділитимуться вітчизняні та міжнародні експерти у сфері безпеки та гігієни праці, керівники наглядових органів країн ЄС. Про участь в заході заявили представники Литви, Польщі, Чехії, Білорусі, Німеччини. На конференцію вже акредитувались керівники та фахівці з охорони праці понад  80 вітчизняних підприємств.

 

Традиційно у рамках заходу відбудеться нагородження лідерів у сфері управління ризиками за рейтингом журналу «Охорона праці» у двох номінаціях: серед підприємств і за особистий внесок.

 

З більш детальною інформацією про конференцію та як взяти в ній участь можна ознайомитися на сайті журналу: http://ohoronapraci.kiev.ua/

Загальні санітарно-гігієнічні вимоги до навчально-виробничих майстерень

Навчання підлітків робітничим професіям проводиться на базі професійно-технічних училищ, ліцеїв. Для кращого освоєння навичок та умінь навчальна практика проходить в навчально-виробничих майстернях. Навчання підлітків робітничим професіям проводиться на базі професійно-технічних училищ, ліцеїв. Для кращого освоєння навичок та умінь навчальна практика проходить в навчально-виробничих майстернях.

Навчально-виробничою майстернею вважається приміщення, яке відповідає санітарно-технічним нормативам і вимогам із професії, оснащене сучасним обладнанням, засобами навчання відповідно до Державного стандарту з професії, робочих навчальних планів і програм, переліку виробничих робіт, нормативно-правових актів, навчально-методичних документів професійно-технічної освіти (Наказ Міністерства освіти та науки України «Про затвердження Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах» (зі змінами) від 30.05.2006 № 419).

 

Існують загальні підходи до створення навчально-виробничих майстерень:

- відповідність площі приміщення кількості студентів;

- наявність додаткового виходу на вулицю через теплий тамбур або коридор;

- забезпеченість штучного та місцевого освітлення. Треба пам’ятати, що від хорошого природного освітлення майстерні залежить продуктивність занять та стан здоров’я учнів. Освітленість робочих місць не повинна бути менше ніж 200 лк;

- дотримання мікроклімату (температурного режиму t° = 16°С – 19°С, відносної вологості; наявності вентиляції; приміщення повинні бути світлими, теплими і сухими. Забороняється організація майстерень у підвальних і напівпідвальних приміщеннях);

- колір фарбування стін, підлоги, обладнання, інструментів добирається відповідно до вимог ергономіки і технічної естетики, з використанням сигнальних кольорів і знаків безпеки (повинні мати матову поверхню, не давати відблисків);

- висота стелі повинна бути не менше 3 – 3,5 м;

- естетичне оформлення майстерні та захист студентів від впливу іонізуючих та неіонізуючих електромагнітних полів, випромінювання, шуму, вібрації та інших чинників, що виникають у внутрішньому середовищі навчально-виробничих майстерень;

- в зоні робочого місця майстра виробничого навчання рекомендується розміщувати шафи-секції для зберігання навчально-наочних посібників, інструментів, приладдя, пристосувань тощо;

- вікна в майстерні повинні бути з лівої сторони, щоб світло падало зліва на робочі столи. Вхід в майстерню повинен бути з боку перших робочих місць (з боку майстра виробничого навчання);

- кожна навчальна майстерня обладнується умивальником зі щітками і милом у кількості 20% від числа студентів, а також електрорушниками, ємностями для відходів, сміття. Навчальні майстерні повинні повністю забезпечуватися засобами пожежогасіння, пінними та вуглекислотними вогнегасниками, універсальними аптечками першої допомоги.

 

Для зберігання навчального обладнання та приладдя потрібно мати секційні шафи, які розміщують у приміщенні майстерні або вздовж однієї з бокових стінок.

 

Обладнання в навчальних майстернях розміщується так, щоб майстер зі свого робочого місця міг проводити інструктаж для всієї групи. Крім того, мають бути забезпечені найбільш безпечні умови для роботи студентів, зручний доступ з усіх боків до обладнання при роботі та ремонті, а також при транспортуванні матеріалів, виробів, відходів.

Рекомендації стосовно організації виробничого процесу в умовах літньої спеки

За попередніми прогнозами Українського гідрометеорологічного центру, цього року влітку температура повітря по всій Україні сягатиме позначок на 1-1,5°С вище норми. Робота в умовах перевищення температурного режиму негативно впливає на працездатність та здоров’я людини. Тому вкрай важливо у цей період вжити відповідні заходи щодо створення комфортних мікрокліматичних умов на робочому місці. За попередніми прогнозами Українського гідрометеорологічного центру, цього року влітку температура повітря по всій Україні сягатиме позначок на 1-1,5°С вище норми. Робота в умовах перевищення температурного режиму негативно впливає на працездатність та здоров’я людини. Тому вкрай важливо у цей період вжити відповідні заходи щодо створення комфортних мікрокліматичних умов на робочому місці.

До параметрів мікроклімату, які впливають на стан здоров’я працюючих, відноситься температура повітря, відносна вологість, швидкість руху повітря та теплове (інфрачервоне) випромінювання.

 

Робота в умовах підвищеної температури негативно впливає на організм людини і може викликати погіршення самопочуття, зниження працездатності та загострення хронічних хвороб. При тривалій роботі, в умовах підвищеної температури, в організмі працюючих порушуються процеси терморегуляції.

 

Особливо це стосується тих, хто працює на відкритих місцевостях, у виробничих і громадських приміщеннях без кондиціонування. Робочий процес, за таких умов, необхідно організовувати, з урахуванням заходів профілактики перегрівання організму працюючих.

 

Відповідно до Державних санітарних норм і правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», залежно від категорії робіт, оптимальні показники температури, для виробничих приміщень повинні бути від +180С до +240С.

 

За високої температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. У такому випадку слід змінити порядок робочого дня і перенести години роботи на ранковий або вечірній час. Коригування робочого часу в таких умовах прописується в колективному договорі.

 

Для профілактики зневоднення організму необхідно правильно дотримуватися питного режиму. З метою забезпечення оптимального водного балансу рекомендується також відшкодовувати втрату солей, що виділяються з організму з потом за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочнокислих напоїв, соків, вітамінізованих напоїв. Пити воду слід часто, дрібними порціями щоб підтримувати нормальну гідратацію організму (оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його життєдіяльність, обмін речовин). Також рекомендовано обтиратися мокрими серветками (рушником). Виходячи на вулицю в спекотний день, слід віддати перевагу одягу з легких, бажано натуральних, матеріалів світлих тонів, а також пам’ятати про головний убір. Синтетика підсилює перегрівання організму та перешкоджає випаровуванню зі шкіри вологи, підсилює виділення поту і навіть може стати причиною теплового удару. Для захисту від надмірного теплового випромінювання, необхідно використовувати одяг з натуральних тканин або спеціальний одяг.

 

Вжиття цих та інших заходів під час роботи в умовах підвищеної температури атмосферного повітря, забезпечення комфортних температурних умов на робочому місці влітку забезпечить нормальне самопочуття працівників, стан їхнього здоров’я і, як результат, високий рівень працездатності та зменшення ризиків виробничого травматизму.

У Чернігові обговорили стан заборгованості із виплати заробітної плати

Заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко взяла участь у засіданні тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, яке проводилося 22 травня 2018 року у приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації. Заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко взяла участь у засіданні тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, яке проводилося 22 травня 2018 року у приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації.

До участі у заході були запрошені представники низки структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації і територіальних представництв центральних органів державної виконавчої влади.

 

У рамках порядку денного члени тимчасової комісії розглядали ситуацію з погашенням боргів із виплати заробітної плати на підприємствах області, обговорювали проблемні питання та заходи щодо прискорення ліквідації заборгованості із заробітної плати працівникам житлово-комунального господарства. Опрацювали також і питання виникнення і шляхи врегулювання колективних трудових спорів у дошкільних навчальних закладах Борзнянської міської ради.

Про причини виникнення зарплатних боргів звітували запрошені на засідання керівники найбільших підприємств-боржників області, зокрема, ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів», ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл», ДП «Чернігівторф», ТОВ «Роллінг Геймз», ПАТ «Готель «Градецький» та інші.

 

Заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко зазначила, що Управлінням упродовж поточного року були здійснені інспекційні відвідування усіх підприємств, керівники яких наразі були присутні на засіданні тимчасової комісії.

За її словами, у поточному році інспекторами праці Управління проведено 267 контрольних заходів (19 з них тільки упродовж 14 – 18 травня), у тому числі 34 інспекційних відвідування 25 підприємств-боржників, де виявлено заборгованість на суму 12 млн 226,4 тис. грн (2535,8 тис. грн – упродовж 14 – 18 травня), з них 8 повторних інспекційних відвідувань підприємств-боржників стосовно стану виконання приписів. На виконання приписів інспекторів праці в області було виплачено 10 млн 678,1 тис. грн заборгованості із виплати заробітної плати 1439 найманим працівникам (597,2 тис. грн – упродовж 14 – 18 травня поточного року).

 

З початку 2018 року фахівці Управління провели 12 інспекційних відвідувань підприємств сфери житлово-комунального господарства, за результатами яких на п’яти суб’єктах господарювання виявлено заборгованість на загальну суму 773,9 тис. грн перед 176 працівниками.

 

За результатами проведених контрольних заходів відносно винних посадових осіб складено 6 протоколів про адміністративні правопорушення за частиною 1 статті 41 КУпАП, винесено 2 постанови за статтею1886 КУпАП за невиконання вимог посадової особи Управління про накладання санкцій на загальну суму 1500,0 грн, які сплачено у повному обсязі. Крім того, на 7 підприємств накладено 8 штрафних санкцій на загальну суму 67,0 тис. грн.

 

За підсумками засідання були прийняті відповідні рішення стосовно розробки реальних графіків погашення заборгованості із виплати заробітної плати по зазначеним підприємствам, а також відпрацьовані додаткові заходи впливу з метою прискорення ліквідації заборгованості із заробітної плати.

Новини
Трагiчнi випадки
Смертельний нещасний випадок внаслідок падіння дерева Смертельний нещасний випадок внаслідок падіння дерева Детальніше...
Нещасний випадок внаслідок електротравми Нещасний випадок внаслідок електротравми Детальніше...
Груповий нещасний випадок внаслідок ДТП Груповий нещасний випадок внаслідок ДТП Детальніше...
Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався у ФГ Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався у ФГ "Білі Роси" Коропського району Детальніше...

Всi випадки...


  • ©
  • Розроблено ACT+