UA
Управління Держпраці у Чернігівській області
"Кожен має право на належнi, безпечнi та здоровi умови працi"
Конституцiя Украïни, ст.43
menu.authorize

новости

Управління звітує про проведену роботу у сфері нагляду за додержанням законодавства про працю

З початку 2017 року державними інспекторами Управління Держпраці у Чернігівській області здійснено 661 контрольний захід 587 суб’єктів господарювання, в тому числі 42 інспектування 32 підприємств-боржників. З початку 2017 року державними інспекторами Управління Держпраці у Чернігівській області здійснено 661 контрольний захід 587 суб’єктів господарювання, в тому числі 42 інспектування 32 підприємств-боржників.

У процесі контрольних заходів виявлено 1214 фактів порушення законодавства про працю, а саме:

- 468 (38,5 %) – стосовно питань оплати праці;

- 303 (25 %) – стосовно робочого часу і відпочинку;

- 134 (11 % ) – стосовно ведення трудових книжок;

- 145 (12 %) – стосовно питань укладання та додержання умов трудових договорів;

- 164 (13,5 % ) – інші  порушення.

 

Найбільше порушень трудового законодавства виявлено у сільському господарстві – 287 (23,6 %), промисловості – 251 (20,7 %) та торгівлі – 133 (11 %).

 

За допущені порушення законодавства про працю та невжиття заходів щодо їх усунення, з початку поточного року Управлінням Держпраці у Чернігівській області вжито наступних заходів реагування:

- на винних посадових осіб та роботодавців складено і передано до місцевих судів 279 протоколів про адміністративні правопорушення (47,5 % від перевірених підприємств) згідно з частиною 1 статті 41 КУпАП (з них 19 протоколів відносно керівників підприємств-боржників), та 3 – згідно зі статтею 1886 КУпАП. Судами винесено 159 рішень з накладенням штрафних санкцій на загальну суму близько 86,1 тис. гривень;

- матеріали 48 контрольних заходів підприємств-боржників та відносно 7 роботодавців, які використовували найману працю осіб без належного оформлення трудових відносин, передано правоохоронним органам відповідно до статті 214 КПК України з метою вирішення питання щодо притягнення керівників-порушників до кримінальної відповідальності за ознаками злочинів, передбачених статтями 172 та 175 КК України;

- направлено керівникам підприємств 58 пропозицій щодо накладення дисциплінарного стягнення на відповідальних осіб, винних у допущенні порушень законодавства про працю.

 

У 2017 році Управлінням розглянуто 246 справ щодо застосування фінансових санкцій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» та винесено рішень щодо накладення штрафів на загальну суму 3 млн 086,4 тис. грн, з яких станом на 01.11.2017 217 суб’єктів господарювання сплатили 1 млн 029,25 тис. гривень.

 

На виконання виданих приписів керівниками підприємств-боржників погашено з початку 2017 року близько 25 млн 127,2 тис. грн перед 6763 працюючими.

 

З питання дотримання мінімального розміру заробітної плати посадовими особами Управління упродовж січня – жовтня 2017 року проведено 221 контрольний захід, з них – 114 на підставі інформації, направленої з Головного Управління Пенсійного фонду України в області та на підставі інформації місцевих державних адміністрацій щодо виплати заробітної плати найманим працівникам на меншому рівні, ніж мінімальний, 95 – планових перевірок і 12 – позапланових перевірок та інспекційних відвідувань за зверненнями громадян, результати яких свідчать, що порушень з даного питання не виявлено.

Під час проведення зазначених контрольних заходів було встановлено, що 162 роботодавцями (у тому числі 91 – за результатами планових перевірок) допущено факти недотримання трудового права з інших питань. Винних посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Крім того, на вказаних суб’єктів господарювання накладено фінансові санкції відповідно до частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України на загальну суму 500,8 тис. гривень.

 

Упродовж січня – жовтня 2017 року до Управління надійшло 99 відповідних скарг та звернень громадянь (з них – 27 звернень щодо виплати заробітної плати менше 3200,00 грн та 72 – щодо неоформлених трудових відносин між найманим працівником та роботодавцем).

 

За необхідності, до участі та співпраці у проведенні контрольних заходів по виявленню фактів використання роботодавцями області неоформлених трудових відносин, чи проведення рейдів-перевірок за вказаним напрямом, посадовими особами Управління залучаються представники відповідних районних та міських робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення.

 

За результатами проведених контрольних заходів факти, викладені заявниками у зверненнях, підтвердилися у 8 випадках (встановлено порушення використання 7 роботодавцями найманої праці 32 осіб без належного оформлення трудових відносин, з яких 9 осіб виконували роботу на підставі цивільних договорів, які мали ознаки трудових).

 

Зокрема, керівникам суб’єктів господарювання, які використовували неоформлену найману працю, винесено приписи на усунення виявлених порушень. Матеріали перевірки, (порушення норм статті 172 Кримінального кодексу України) направлено відповідно до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України до Прокуратури Чернігівської області для прийняття рішення у межах компетенції. Крім того, на 4 суб’єктів господарювання за фактичний допуск 16 найманих працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин, накладено фінансові санкції згідно з абзацом 2 частини 2 статті 265 КЗпП України на загальну суму 1 млн 536 тис. гривень. До двох суб’єктів господарювання фінансові санкції не застосовувалися, оскільки неоформлену найману працю вони використовували до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509. До них задіяні заходи кримінального впливу. Матеріали одного контрольного заходу знаходяться на розгляді в Управлінні для прийняття рішення щодо накладення фінансових санкцій відповідно до статті 265 КЗпП України.

Проведено семінар-нараду для інженерів з охорони праці медичних закладів Чернігова і області

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації провели семінар-нараду для інженерів з охорони праці та інспекторів з кадрів закладів охорони здоров’я міста Чернігова і області. Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації провели семінар-нараду для інженерів з охорони праці та інспекторів з кадрів закладів охорони здоров’я міста Чернігова і області.

У заході взяли участь понад 70 представників медичних закладів.

 

На порядку денному обговорення були актуальні питання організації роботи з охорони праці, умов праці, порядку проведення медичних оглядів працівників, додержання законодавства про працю.

Фахівці Управління довели присутнім основні вимоги положення про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98), надали роз’яснення стосовно організації та проведення відповідних навчань, обговорили шляхи мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків, створення на робочих місцях безпечних умов праці тощо.

Учасники розглянули останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу, проаналізували проблемні питання у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

 

Опрацьовуючи організацію проведення попереднього, періодичних та позачергових медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, представники звернули увагу медиків на їхню обов’язковість.

Не обійшли увагою під час заходу і деякі питання трудового законодавства. Учасникам було доведено новий порядок державного контролю за додержанням законодавства про працю, види відповідальності за порушення вимог трудового законодавства, оформлення трудових відносин.

 

Наприкінці семінару-наради присутні мали змогу поставити посадовцям свої запитання й отримати кваліфіковані роз’яснення.

Держпраці допамагає відстояти трудові права незаконно звільненої працівниці (Відео - ТСН 1+1)

Держпраці допомагає відстояти трудові права незаконно звільненої працівниці (Відео – ТСН 1+1)

Підведено підсумки роботи з оздоровлення та відпочинку дітей і учнівської молоді Чернігівщини

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у розширеному засіданні міжвідомчої комісії з питань оздоровлення та відпочинку дітей і учнівської молоді, яке відбулося 09 листопада поточного року під головуванням заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Чернігівської обласної державної адміністрації Наталії Романової. Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у розширеному засіданні міжвідомчої комісії з питань оздоровлення та відпочинку дітей і учнівської молоді, яке відбулося 09 листопада поточного року під головуванням заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Чернігівської обласної державної адміністрації Наталії Романової.

Головним питанням порядку денного засідання було підведення підсумків оздоровчого сезону 2017 року. Керівники структурних підрозділів облдержадміністрації відзвітували про проведену у поточному році роботу у сфері дитячого оздоровлення та відпочинку, детально проаналізували проблеми, які виникали у цьому напрямку роботи, обговорили шляхи їхнього вирішення.

Начальник відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Управління В’ячеслав Бородавко доповів про вжиті Управлінням заходи щодо перевірки готовності та дотримання умов безпеки життєдіяльності дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку області, проведену превентивну інформаційно-роз’яснювальну роботу.

 

Зокрема, особливу увагу присутніх він звернув на найбільш типові порушення, що виявляються державними інспекторами під час проведення перевірок, а також на необхідність дотримання закладами сфери дитячого оздоровлення і відпочинку вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

Незаконні автогазозаправки – потенційна загроза

На сьогодні Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом поставлено завдання центральним та місцевим органам влади щодо активізації роботи стосовно припинення незаконної діяльності з роздрібної реалізації скрапленого газу на нелегальних автомобільних газозаправних пунктах та станціях, які зумовлюють недобросовісну конкуренцію на ринку, створюють загрози для життя і здоров’я людей, для навколишнього природного середовища. На сьогодні Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом поставлено завдання центральним та місцевим органам влади щодо активізації роботи стосовно припинення незаконної діяльності з роздрібної реалізації скрапленого газу на нелегальних автомобільних газозаправних пунктах та станціях, які зумовлюють недобросовісну конкуренцію на ринку, створюють загрози для життя і здоров’я людей, для навколишнього природного середовища.

Ці пункти є об’єктами підвищеної небезпеки, які розміщуються з порушеннями Державних будівельних норм, нормативно-правових актів з охорони праці, інших технічних норм і стандартів, іноді у безпосередній близькості до житлових будинків і громадських будівель.

 

З метою попередження майбутніх порушень із зазначених питань,

Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує!

 

Згідно з вимогами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ДБН В.2.5-20-2001 будівництво АГЗП здійснюється відповідно до розробленої та відповідно погодженої проектної документації.

 

Прийняття в експлуатацію об’єктів систем газопостачання населених пунктів і промислових підприємств здійснюється на підставі зареєстрованої декларації або виданого сертифіката відповідно до вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (п. 4.6 розділу IV «Правила безпеки систем газопостачання» НПАОП 0.00-1.76-15).

 

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV «Правила безпеки систем газопостачання» НПАОП 0.00-1.76-15 до початку спорудження об’єкту системи газопостачання суб’єкт господарювання повинен надати до Управління Держпраці у Чернігівській області такі відомості:

- назва і адреса об’єкта, його технічна характеристика та відомча належність;

- назва будівельно-монтажної організації, яка здійснює будівництво об’єкта системи газопостачання.

 

До відомостей додаються:

- проектна документація на будівництво згідно з вимогами статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

- завірена копія наказу про призначення особи, яка буде здійснювати технічний нагляд за будівництвом, протоколи перевірки її знань в обсязі виконуваної нею роботи.

 

Крім того, суб’єкт господарювання повинен:

- провести ідентифікацію об’єкту підвищеної небезпеки, а у разі визначення об’єктом підвищеної небезпеки скласти декларацію безпеки  об’єкта підвищеної небезпеки (пункт 3 Порядку ідентифікації та обліку об’єктів підвищеної небезпеки, пункт 3 Порядку декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956);

- призначити особу відповідальну за газове господарство (відповідно до пункту 3.1 розділу V «Правила безпеки систем газопостачання» НПАОП 0.00-1.76-15);

- скласти акт приймання газового обладнання АГЗП для проведення комплексного випробування (проведення пусконалагоджувальних робіт) (відповідно до пункту 4.6 розділу IV «Правила безпеки систем газопостачання» НПАОП 0.00-1.76-15);

- призначити осіб, відповідальних за справний стан і безпечну дію посудин, що працюють під тиском, а також відповідальну особу з нагляду за технічним станом і їх експлуатацію посудин (пункт 7.1.1 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» НПАОП 0.00-1.59-87);

- проведення навчання і перевірки знань обслуговуючому персоналу та особам відповідальним за безпечну експлуатацію газового господарства і посудин, що працюють під тиском (Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511);

- поставити на облік ємність АГЗП в Управлінні Держпраці у Чернігівській області (пункт 6.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87);

- провести  технічне опосвідчення посудини АГЗП (пункт 6.3.1 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87);

- отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (стаття 21 Закону України «Про охорону праці»);

- отримати дозвіл на введення в експлуатацію посудини, що працює під тиском (пункт 6.4.1 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87).

Роз’яснення щодо підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення для медпрацівників

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (далі – Постанова № 461) передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення деяким категоріям медичних працівників. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (далі – Постанова № 461) передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення деяким категоріям медичних працівників.

Відповідно до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – Списки), затверджених Постановою № 461, право на відповідну пенсію мають лікарі-рентгенологи, а також лікарі, рентгенолаборанти, молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології, молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), медичні і фармацевтичні працівники, які заразилися під час виконання службових обов’язків вірусом імунодефіциту людини, молодші медичні сестри патологоанатомічних бюро, центрів, відділень, прозекторських, моргів, працівники, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, у лепрозоріях, у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах, у будинках-інтернатах для психічно хворих, дитячих будинках-інтернатах для розумово відсталих дітей системи соціального захисту населення, у підземних лікарнях, розташованих у відпрацьованих соляних шахтах, в опікових і гнійних відділеннях, в онкологічних закладах, у рентгенівських відділеннях (кабінетах).

 

Підтвердження права на пільгову пенсію медичним працівникам за Списками можливе тільки при віднесенні їх робочих місць до категорії зі шкідливими умовами праці за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

 

Згідно з Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я від 08.04.2014 № 248, (далі – Гігієнічна класифікація) шкідливі умови праці – це умови, що характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його нащадків.

 

Віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці та визначення права працівників на пільги і компенсації за роботу в цих умовах здійснюється на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці, яка проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442.

 

Для виробництв, робіт, професій та посад, в яких у Списках передбачено показники умов праці, атестацію проводять саме за цими показниками (Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Міністрерства праці України від 01.09.1992 № 41 та Головним державним санітарним лікарем України).

 

Для медичних працівників у Списках передбачено показник «безпосереднє обслуговування хворих», який не піддається дослідженню. Це відповідає і вимогам Гігієнічної класифікації, у якій визначено, що особливий характер праці – це роботи, які виконуються з високим рівнем нервово-емоційного та інтелектуального навантаження, в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я.

 

Зокрема, згідно з Додатком 3 до Гігієнічної класифікації, умови праці працівників в спеціалізованих медичних, інфекційних, туберкульозних установах і підрозділах відносять до відповідного класу без проведення досліджень, наприклад до ступеня 3.3 – умови праці працівників, які мають контакт зі збудниками інфекційних хвороб (або мають контакт з хворими), а також працівників патоморфологічних відділень, прозекторських, моргів.

 

Отже, відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 12.08.2014 № 356/13/116-14, враховуючи особливий характер праці медичних працівників установ охорони здоров’я та соціального захисту населення, при проведенні атестації робочих місць в цих установах може застосуватись Інструкція, затверджена заступником Головного державного експерта з умов праці України та заступником Головного державного санітарного лікаря України (лист Мінпраці від 05.05.1995 № 06-1544 і МОЗ від 17.05.1995 № 5.05.08-370), згідно з якою атестація відповідних робочих місць проводиться комісійно, без проведення санітарно-гігієнічних досліджень.

 

Згідно з цією Інструкцією атестаційна комісія установи, виходячи із кваліфікаційних характеристик професій (посад) медичних працівників, передбачених відповідним Довідником (випуск 78 «Охорона здоров’я»), або посадових інструкцій на кожне конкретне робоче місце або на групу аналогічних робочих місць, визначає характерні шкідливі фактори, які впливають на працюючого, час роботи в цих умовах (тривалість дії факторів упродовж робочого часу) та складає протокол. На підставі цього протоколу атестаційна комісія приймає рішення про підтвердження або не підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення.

 

Перелік робочих місць, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по установі і зберігається протягом 50 років.

Вітаємо працівників соціальної сфери з професійним святом!

Шановні колеги!

Прийміть найтепліші привітання з нагоди професійного свята – Дня працівника соціальної сфери! Шановні колеги! Прийміть найтепліші привітання з нагоди професійного свята – Дня працівника соціальної сфери!

Це свято є свідченням високої оцінки державою ролі працівників, які щодня забезпечують реалізацію державної політики з питань соціального захисту, зайнятості, безпеки праці, трудових відносин.

 

Піклуючись про людину, її майбутнє, забезпечуючи надання соціальних гарантій і допомоги тим, хто потрапив у нелегкі життєві ситуації, ви робите вагомий внесок у розбудову сучасного демократичного, громадянського суспільства.

 

Від вашого професіоналізму та компетентності, особистих якостей, вміння співпереживати багато в чому залежить показник життя кожного громадянина, його соціальне самопочуття, впевненість у завтрашньому дні.

 

Ваша наполеглива, самовіддана праця є запорукою того, що велика кількість українців, які потребують уваги і підтримки з боку держави, не покинута і не забута, відчуває себе захищеною у цей непростий для України час. Ви ті, хто приймає на себе першими людські проблеми, біль та життєві негаразди.

 

Висловлюючи безмежну вдячність за вашу нелегку, кропітку працю, бажаю всім вам міцного здоров’я, щастя, достатку, любові і радості у ваших оселях, нових успіхів у роботі, мудрості і витримки у всіх життєвих випробуваннях, невичерпної життєвої енергії!

 

Низький вам уклін, шановні, за доброту, терпіння, щирість, любов до людей.

 

 

Начальник

Управління Держпраці

у Чернігівській області                                                                  С.В. Дорошенко

Представники Управління взяли участь у проведенні Дня оперативного працівника

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у проведенні Дня оперативного працівника, який проводився на базі навчально-курсового комбінату ПАТ «Чернігівобленерго» для начальників оперативно-диспетчерських служб відокремлених підрозділів підприємства. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у проведенні Дня оперативного працівника, який проводився на базі навчально-курсового комбінату ПАТ «Чернігівобленерго» для начальників оперативно-диспетчерських служб відокремлених підрозділів підприємства.

Начальник відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Управління Геннадій Карпинський проінформував присутніх про стан виробничого травматизму на підприємствах енергетичної галузі Чернігівської області у 2017 році, проаналізував обставини й наслідки нещасних випадків, які сталися під час виконання робіт в електроустановках. Довів учасникам заходу вимоги безпечного виконання робіт за нарядами та розпорядженнями, надав роз’яснення стосовно основних вимог безпеки при виконанні робіт в електроустановках підприємства персоналом підрядних організацій, а також зосередив увагу присутніх на особливостях безпечного виконання робіт працівниками ПАТ «Чернігівобленерго» в електроустановках споживачів.

Представник Управління Держпраці у Чернігівській області вкотре закликав присутніх до неухильного дотримання вимог виробничої дисципліни, безпечної експлуатації електроустановок під час проведення ремонтних робіт на енергооб’єктах.

Крім того, під час заходу йшлося про психологічні особливості спілкування диспетчерів з абонентами, вимоги до роботи персоналу оперативно-диспетчерських служб, планування та проведення протиаварійних тренувань з оперативним персоналом та інші питання. Обговорювали учасники і нагальні проблеми, що стосуються оперативно-диспетчерського управління.

Як неодноразово підкреслювалося, керівник оперативно-диспетчерської служби відповідальний як за безпеку і дії своїх підлеглих, так і за якість проведених робіт, тому постійне систематичне удосконалювання теоретичних знань і практичних навичок є для нього вкрай актуальним завданням.

На Чернігівщині обговорили актуальні питання родинного виховання

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні координаційної ради у справах дітей, яке відбулося у приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації під головуванням заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Наталії Романової. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні координаційної ради у справах дітей, яке відбулося у приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації під головуванням заступника голови – керівника апарату облдержадміністрації Наталії Романової.

До обговорення були залучені представники органів влади, правоохоронних органів, члени громадських організацій, які займаються влаштуванням дітей до сімейних форм виховання, представники райдержадміністрацій у режимі відеоконференцзв’язку.

На засіданні йшлося про нагальні питання соціального захисту та розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечення житлом осіб з їх числа, профілактики тютюнопаління, алкоголізму та наркоманії у дитячому та підлітковому середовищі, соціальну підтримку сімей, в яких виховуються діти з інвалідністю.

За створення перешкод у проведенні перевірки підприємець сплатить 320 тисяч гривень

Чернігівський окружний адміністративний суд залишив без задоволення позов одного з суб’єктів господарювання міста Чернігова, який намагався оскаржити постанову Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення фінансових санкцій у розмірі 320 тисяч гривень за створення перешкод у проведенні позапланової перевірки дотримання законодавства про працю. Чернігівський окружний адміністративний суд залишив без задоволення позов одного з суб’єктів господарювання міста Чернігова, який намагався оскаржити постанову Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення фінансових санкцій у розмірі 320 тисяч гривень за створення перешкод у проведенні позапланової перевірки дотримання законодавства про працю.

Підставою для перевірки стали заяви працівників про використання підприємцем найманої праці без належного оформлення трудових відносин.

 

Під час спроби проведення у лютому 2017 року позапланової перевірки суб’єкта господарювання стосовно роботи заявників без належного оформлення, підприємець категорично відмовився надавати державним інспекторам будь-які документи, які б підтверджували або спростовували факт роботи у неї найманих працівників. Відмовився підприємець і від надання відповідних письмових пояснень.

 

За створення перешкод у проведенні перевірки додержання законодавства про працю з питань фактичного допуску працівників до роботи без належного оформлення трудових відносин, відповідно до абзацу 7 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України Управлінням Держпраці у Чернігівській області було винесено постанову про накладення на суб’єкта господарювання штрафних санкцій у розмірі 320 тисяч гривень.

 

Підприємець подав адміністративний позов про скасування постанови Управління, втім Чернігівський окружний адміністративний суд залишив адмінпозов без задоволення. Не погоджуючись з постановою, підприємець подав апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду. Втім, колегія суддів, розглянувши матеріали справи, залишила постанову Чернігівського окружного адміністративного суду без змін.

 

За створення перешкод у проведенні державними інспекторами з питань праці перевірки належного оформлення трудових відносин суб’єкту господарювання доведеться сплатити 320 тисяч гривень.

Триває інформаційно-роз’яснювальна робота з колективами підприємств Чернігівщини

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо.

Так, упродовж жовтня проведені семінари-наради з колективами ТОВ «Чернігівська фабрика лозових виробів», ПрАТ «Чернігів-АВТО», КП «Спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» Чернігівської міської ради і ТОВ «Забарівське».

 

Працівникам підприємств доводилися останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, надавалися роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Фахівці Управління проводили разом з учасниками заходів аналіз проблемних питань у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювали питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення. Порушувалися питання порядку отримання мінімальної заробітної плати.

Також йшлося і про організацію та проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих і небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають медичним оглядам, складання поіменних списків працівників та Акту визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

 

Наприкінці кожної зустрічі увага учасників акцентувалася на необхідності посилення контролю за додержанням законодавства про працю, актуалізації роботи за напрямками, розглянутими під час семінарів-нарад, надавалися кваліфіковані роз’яснення поставлених державним інспекторам запитань.

Проведено чергове засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області

27 жовтня 2017 року проведено засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області, під час якого було розглянуто стан виконання заходів по усуненню порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлених під час планової перевірки КП «Козелецьводоканал», що проводилась у період з 04 по 08 вересня 2017 року, а також стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам КЗ Остерської міської ради «Остерська міська лікарня». 27 жовтня 2017 року проведено засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області, під час якого було розглянуто стан виконання заходів по усуненню порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, виявлених під час планової перевірки КП «Козелецьводоканал», що проводилась у період з 04 по 08 вересня 2017 року, а також стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам КЗ Остерської міської ради «Остерська міська лікарня».

Заслухавши доповіді та звіти, члени колегії визнали роботу підприємств з цих питань недостатньою. Керівники підприємств були зобов’язані вжити відповідних заходів щодо усунення порушень. Зокрема, директор КП «Козелецьводоканал» має забезпечити належне функціонування системи управління охороною праці та розробити і затвердити комплекс заходів по приведенню умов праці у відповідність з діючими нормативними актами з охорони праці та промислової безпеки; отримати дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки, на експлуатацію механізмів підвищеної небезпеки та подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки; отримати спеціальний дозвіл на користування надрами (прісні питні води); забезпечити утримання електрогосподарства у відповідності до вимог діючого законодавства та інші заходи.

Головного лікаря КЗ Остерської міської ради «Остерська міська лікарня» колегія зобов’язала забезпечити своєчасну виплату поточної заробітної плати найманим працівникам, відпрацювати План дій по прискоренню ліквідації боргів із заробітної плати, розробити та забезпечити виконання графіка на 2017 рік щодо погашення заборгованості із заробітної плати найманим працівникам.

 

Крім того, під час засідання члени колегії надали керівникам підприємств консультативну допомогу як стосовно усунення виявлених порушень, так і щодо підвищення ефективності роботи служб охорони праці, дотримання вимог трудового законодавства, надали кваліфіковані роз’яснення на поставлені запитання.

Про виконання рішення колегії керівники підприємств мають проінформувати Управління Держпраці у Чернігівській області у визначені терміни.

Надано роз’яснення стосовно трудового законодавства представникам кадрових служб

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у семінарі для керівників і представників кадрових служб, секретарів, діловодів, менеджерів по персоналу. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у семінарі для керівників і представників кадрових служб, секретарів, діловодів, менеджерів по персоналу.

Під час заходу йшлося про актуальні питання трудового законодавства, відповідальність за порушення його вимог, останні зміни у законодавчих і нормативно-правових актах тощо.

 

Так, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Вікторія Луцишина зазначила, що з 01.01.2017 право проводити перевірки у сфері праці та зайнятості, накладати штрафи за порушення, складати протоколи про адміністративні правопорушення делеговано й органам місцевого самоврядування.

 

Органи місцевого самоврядування можуть перевіряти всіх роботодавців – як юридичних осіб усіх форм власності, так і фізичних осіб-підприємців у чітко визначених напрямках: в частині своєчасної та повної оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин.

 

Окремо розглянули види відповідальність та суми штрафів за порушення вимог законодавства про працю. При цьому увага присутніх зверталася на те, що наразі головним завданням держави у сфері нагляду за додержанням вимог трудового законодавства є захист прав працюючої людини й виведення з «тіні» зарплат у «конвертах».

Аналіз виробничого травматизму – на порядку денному загальних зборів ПАТ «Чернігівобленерго»

Начальник Управління Держпраці у Чернігівській області Сергій Дорошенко узяв участь в загальних зборах керівників відокремлених підрозділів ПАТ «Чернігівобленерго» та у підведенні підсумків роботи підприємства за 9 місяців поточного року. Начальник Управління Держпраці у Чернігівській області Сергій Дорошенко узяв участь в загальних зборах керівників відокремлених підрозділів ПАТ «Чернігівобленерго» та у підведенні підсумків роботи підприємства за 9 місяців поточного року.

У рамках порядку денному заходу обговорювали, серед інших, і питання збільшення виробничого травматизму у Товаристві. Сергій Дорошенко підкреслив, що загальна кількість травмованих на підприємстві за 9 місяців 2017 року склала 6 осіб, що на 4 особи (або на    200 %) більше, ніж за аналогічний період у минулому році. Аналізуючи нещасні випадки, він зазначив, що їхніми причинами стали: порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів (2 особи), протиправні дії інших осіб (1 особа), порушення вимог інструкцій з охорони праці (1 особа), інші причини (2 особи).

У цьому контексті було наголошено на неприпустимості послаблення контролю з боку керівництва відокремлених підрозділів за дотриманням працівниками вимог охорони праці та промислової безпеки. Нагадав начальник Управління Держпраці у Чернігівській області і про персональну відповідальність кожного з директорів відокремлених підрозділів підприємства за допущені порушення, що призвели до виникнення нещасних випадків.

Окремо учасники зборів розглянули питання так званих «безгоспних» об’єктів, виявлених фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області на території Козелецького району, обговорили порядок їхнього оформлення і відповідної передачі об’єктів на баланс.

 

У підсумку роботи учасники заходу ухвалили рішення посилити контроль за персоналом у питаннях дотримання вимог охорони праці; завершити розслідування нещасного випадку, який стався в Новгород-Сіверському РЕМ; оформити необхідну документацію на «безгоспні» об’єкти з подальшою передачею їх на баланс органів місцевого самоврядування.

Питання заборгованості із заробітної плати та інших соціальних виплат залишається на контролі

У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 29 серпня 2017 року під головуванням заступника голови – керівника апарату обласної державної адміністрації Наталії Романової відбулося засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 29 серпня 2017 року під головуванням заступника голови – керівника апарату обласної державної адміністрації Наталії Романової відбулося засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.

У засіданні взяла участь заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко. Основним питанням порядку денного був розгляд та обговорення стану погашення заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах, в установах і організаціях області.

За даними моніторингу загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати на 32 підприємствах, установах та організаціях області, враховуючи економічно не активні, на 01.10.2017 становила 14,5 млн грн, що на 19,5 % або на 2,4 млн грн більше, ніж до 01.09.2017, у тому числі сума боргу на 17 економічно-активних підприємствах становила 8,1 млн грн, що на 14,8 % або на 1 млн грн більше, ніж до 01.09.2017.

 

Зростання заборгованості із виплати заробітної плати спричинено несвоєчасним державним фінансуванням бюджетних підприємств, установ та організацій області. Упродовж жовтня 2017 року, за результатами 7 інспекційних відвідувань на 7 підприємствах-боржниках виявлено борг по виплаті заробітній платі у сумі 2 млн 545,2 тис. грн перед 299 працівниками, у тому числі, по КЗ «Остерська міська лікарня» Остерської міської ради.

Станом на 01.10.2017 загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати по Остерській міській лікарні становила 889,8 тис. гривень. З державного бюджету у жовтні поточного року на Чернігівську область виділено 9 млн грн медичної субвенції, у результаті чого, згідно з даними моніторингу заборгованості із виплати заробітної плати, станом на 26.10.2017 борг по даному закладу ліквідовано повністю.

 

Крім того, у рамках порядку денного засідання, запрошені до участі в засіданні голови місцевих тимчасових комісій звітували про роботу щодо ліквідації заборгованості із виплати заробітної плати працівникам підприємств міст Чернігова та Ніжина.

Проведено засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці агропромислового комплексу

На Чернігівщині за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області проведено засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств, установ та організацій агропромислового комплексу Чернігівської області. На Чернігівщині за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області проведено засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств, установ та організацій агропромислового комплексу Чернігівської області.

Основним питанням засідання було переобрання секретаря Громадської ради, а також внесення змін до її складу. Одноголосним рішенням присутніх секретарем ради було обрано інженера з охорони праці ТОВ імені Шевченка Ріпкинського району Михайла Губаренка.

 

Крім того, у рамках порядку денного засідання присутнім були доведені зміни до Положення про розробку інструкцій з охорони праці відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 30.03.2017 № 526, надані роз’яснення щодо структури й особливостей цього Положення, викладеного у новій редакції.

 

Наприкінці заходу члени Громадської ради виступили з пропозицією розробити проект плану роботи ради на І квартал 2018 року з подальшим розглядом його на наступному засіданні.

 

Безпека дорожнього будівництва – на контролі фахівців Управління

З метою забезпечення дотримання суб’єктами господарювання вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час організації та при проведенні робіт з будівництва, ремонту та утримання автошляхів посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться відповідна наглядова та превентивна робота. З метою забезпечення дотримання суб’єктами господарювання вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час організації та при проведенні робіт з будівництва, ремонту та утримання автошляхів посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться відповідна наглядова та превентивна робота.

Так, з початку 2017 року проведено ряд перевірок підприємств, які здійснюють на території області роботи по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг загального користування, а саме: ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», ЧРКП «Чернігіврайагробуд», ПП «РОТОНДА-К», КП «Благоустрій», КП «Зеленбуд» та КП «Ніжинська ПШМК» та інших.

 

При проведенні перевірок та організації превентивної роботи особлива увага приділялася дотриманню вимог Правил охорони праці під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг, Правил охорони праці під час технічного обслуговування і ремонту дорожньої техніки, Правил охорони праці на підприємствах з виготовлення дорожньо-будівельних матеріалів та виробів та Правил охорони праці на автомобільному транспорті.

 

Встановлено, що суб’єктами господарювання галузі дорожнього будівництва здійснюється робота з метою забезпечення належних, безпечних умов праці на робочих місцях та дотримання вимог законодавства з охорони праці. Створені та функціонують служби охорони праці, призначені відповідальні особи за дотримання вимог нормативних актів з охорони праці у структурних підрозділах підприємств. Здійснюється контроль у місцях виконання дорожніх робіт, перевіряється облаштування місць проведення робіт, наявність у виконробів та майстрів погоджених схем організації дорожнього руху тощо.

 

Разом з тим, під час проведених перевірок виявлено ряд порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: відсутні дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, не подані в установленому порядку декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки. Не всім працівникам, зайнятим на роботах з підвищеною небезпекою і на роботах, де є потреба у професійному доборі, проведено щорічне спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Наявні факти допуску водіїв транспортних засобів до роботи без проходження попередніх і передрейсових медичних оглядів.

 

Окремі випадки порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановлено безпосередньо під час перевірки місць виконання робіт працівниками ДП «Чернігівський облавтодор» на дорогах загального користування. Так, не відповідали вимогам ДСТУ 4100-2014 огородження і розміщення дорожніх знаків у місцях виконання робіт з ремонту та фарбування бар’єрного огородження та місць проведення ремонту дорожного покриття. Працівники, що виконують очищення елементів конструкцій від іржі, не були забезпечені захисними окулярами та респіраторами. Дорожні робітники для перенесення гарячого бітуму допускають використання відер замість завужених зверху бочків конусовидної форми. Допущено експлуатацію тракторного навантажувача ПЭА 1.0, який не мав справного електростартерного запуску двигуна з кабіни та інші.

 

Всього у ході проведених обстежень виявлено більше 800 порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Суб’єктам господарювання видані розпорядчі документи щодо їх усунення, працівників, які допустили порушення, притягнуто до адміністративної відповідальності.

 

Одночасно, на нарадах та семінарах, в яких брали участь представники Управління Держпраці у Чернігівській області, Фонду соціального страхування України та Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, акцентувалась увага на дотриманні вимог безпеки під час проведення дорожніх робіт, особливо в темну пору доби, організації дорожнього руху на ділянках виконання робіт. Проводився аналіз нещасних випадків на виробництві, в тому числі дорожньо-транспортних пригод. Розглядались питання організації та проведення розслідування нещасних випадків, аварій та професійних захворювань на виробництві, проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, дотримання працівниками вимог Правил дорожнього руху при виконанні дорожніх робіт на шляхах та дорогах загального призначення.

Інформація щодо організації державного нагляду з питань експертизи умов праці за 9 місяців 2017 року

Упродовж січня – вересня 2017 року посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області перевірено 223 суб’єкта господарювання з питань якості проведення атестації робочих місць за умовами праці. Упродовж січня – вересня 2017 року посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області перевірено 223 суб’єкта господарювання з питань якості проведення атестації робочих місць за умовами праці.

У ході перевірок виявлено 120 порушень пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442:

- не проведення атестації робочих місць за умовами праці – 112 порушень;

- порушення періодичності проведення атестації робочих місць – 8 порушень.

 

Крім того, виявлено 55 порушень законодавства про працю в частині надання пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах праці, а саме:

- статті 76 КЗпП щодо надання додаткових відпусток за роботу із шкідливими і важкими умовами праці – 24 порушення;

- статті 100 КЗпП щодо встановлення підвищеної оплати праці на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці – 16 порушень;

- статті 166 КЗпП щодо видачі молока і лікувально-профілактичного харчування на роботах із шкідливими і особливо шкідливими умовами праці – 15 порушень.

 

За результатами проведених перевірок надано 167 приписів для усунення виявлених порушень, внесено 28 подань про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб суб’єктів господарювання.

 

До суду направлено 123 протоколи про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 41 КУпАП, за рішеннями яких накладено штрафних санкцій на суму 55590 гривень.

 

Одночасно фахівцями експертизи умов праці прийнято участь у 151 превентивному заході, де були доведені питання експертизи умов праці, контролю за якістю проведення атестації робочих місць та недопущення порушень діючого законодавства у цій сфері на підприємствах, установах та організаціях області.

 

Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує, що при проведенні атестації робочих місць за умовами праці атестаційна комісія підприємства, установи, організації має дотримуватися вимог, визначених статтями 7, 13 Закону України «Про охорону праці», Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 № 442 та Методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністра праці України від 01.09.1992 № 41.

Відновлено права військовослужбовця-контрактника

До Управління Держпраці у Чернігівській області надійшло звернення від працівника центру поштового зв’язку № 2 Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта» про порушення трудових прав осіб, які призвані на військову службу за контрактом. До Управління Держпраці у Чернігівській області надійшло звернення від працівника центру поштового зв’язку № 2 Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта» про порушення трудових прав осіб, які призвані на військову службу за контрактом.

У ході проведення інспекційного відвідування фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області виявили, що працівник у зв’язку з призовом на військову службу за контрактом був звільнений з порушенням частин 3, 4 статті 119 Кодексу Законів про працю України, а саме – без збереження місця роботи та середнього заробітку на період дії контракту.

 

Державними інспекторами Управління був виданий відповідний припис керівнику підприємства про усунення порушення, на виконання якого права, гарантовані статтею 119 Кодексу Законів про працю України, були поновлені: працівник увільнений у відповідності до вимог чинного законодавства про працю – з дотриманням його права на збереження місця роботи, посади та середнього заробітку на підприємстві на період дії контракту.

 

Управління Держпраці у Чернігівській області вкотре звертає увагу керівників підприємств, установ і організацій Чернігівської області на дотримання вимог статті 119 КЗоТ України «Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків», а саме:

 

«На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

 

Працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу»  і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

 

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову».

18 жовтня - Європейський день боротьби з торгівлею людьми

Трудова експлуатація – це злочин, якого зазнають як чоловіки, так і жінки Трудова експлуатація – це злочин, якого зазнають як чоловіки, так і жінки

18 жовтня 2007 року з ініціативи Європейського Парламенту започатковано Європейський день боротьби з торгівлею людьми як день консолідації зусиль з підвищення рівня обізнаності щодо проблеми торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, небайдужості громадськості до цього явища і візуалізації проблеми на глобальному рівні.

Соціальні роліки стосовно дитячого жебракування та трудової експлуатації можна переглянути на сайті Державної служби України з питань праці

Шановні колеги!

Щиро вітаю вас із Днем захисника Вітчизни і святом Покрови Пресвятої Богородиці – світлим і радісним днем! Щиро вітаю вас із Днем захисника Вітчизни і святом Покрови Пресвятої Богородиці – світлим і радісним днем!

Ці знаменні дати нерозривно пов’язані між собою, символізуючи зв’язок поколінь, давню історичну традицію, а тому особливо шануються на нашій землі. Пресвята Богородиця вважалася покровителькою і заступницею славного війська козацького та всього українського люду. І сьогодні ми звертаємось до неї з проханням про мир, добро благополуччя, про гідне і щасливе майбутнє нашого народу.

 

Це свято кожного, хто в умовах непростого сьогодення – зовнішньої агресії ворога і внутрішніх складних, але необхідних реформах – віддає свої знання, силу, мужність і професіоналізм справі захисту нашої держави.

 

Сьогодні ми знову повертаємося пам’яттю і серцем до грізних і незабутніх сторінок минулого, щоб ще раз осягнути, кому зобов’язані мирним небом над головою, можливістю жити і ростити дітей та онуків.

 

Тож вітаю усіх, хто носить високе звання захисника України – ветеранів, учасників війни, військовослужбовців, воїнів запасу, батьків та матерів солдатів. Зичу міцного здоров’я, добра, щастя, злагоди їм та їхнім родинам.

 

Від усього серця вітаю з цими знаменними святами всіх громадян України, гідних нащадків великих прадідів, у чиїх жилах тече козацька кров і живе непереможний дух свободи!

Нехай Пресвята Богородиця оберігає нас усіх. Зі святом Козацької Покрови вас! З Днем захисника України!

Слава українському народу!

Слава Україні!

 

 

Начальник

Управління Держпраці

У Чернігівській області                                                                  С.В. Дорошенко

Роз’яснення щодо особливостей обліку робочого часу у шкідливих умовах праці

Помилки в обліку робочого часу в шкідливих умовах праці неприпустимі. Нормативні акти обмежують час роботи працівників, зайнятих у шкідливих умовах. І саме табель свідчить, чи дотримується роботодавець законодавчих норм. Помилки в обліку робочого часу в шкідливих умовах праці неприпустимі. Нормативні акти обмежують час роботи працівників, зайнятих у шкідливих умовах. І саме табель свідчить, чи дотримується роботодавець законодавчих норм.

Працівникам, зайнятим на роботах зі шкідливими умовами праці, встановлюють скорочену тривалість робочого часу – не більш як 36 годин на тиждень (пункт 2 частини 1 статті 51 Кодексу законів про працю України). Конкретну тривалість визначають за Переліком виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 163.

 

Якщо атестація робочих місць за умовами праці підтвердила шкідливі умови та право працівників на скорочену тривалість робочого тижня, необхідно внести зміни до колективного договору та правил внутрішнього трудового розпорядку. Адже скорочену тривалість встановлюють саме в колдоговорі (пункт 9 Порядку застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня).

 

Час зайнятості у шкідливих умовах впливає на тривалість додаткової відпустки – її надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право на додаткову відпустку, зараховують дні, коли працівник фактично був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників відповідних виробництв, цехів, професій і посад. Тобто роботодавець має обліковувати, скільки часу упродовж зміни працівник зайнятий у шкідливих умовах.

 

Якщо працівник зайнятий у шкідливих умовах повну зміну, необхідно вказувати в табелі повний робочий день і кількість відпрацьованих годин. Якщо лише частину робочої зміни, окремо відображати в табелі години, відпрацьовані в шкідливих та оптимальних умовах.

 

Отже, законодавче регулювання тривалості робочого часу є однією з гарантій конституційного права працівників на працю, відпочинок, безпечні та належні умови праці. Законодавство про робочий час має на меті, з одного боку, створення умов, що забезпечили б високу продуктивність і організованість праці, а з іншого – всебічний захист прав та інтересів працівників.

Управлінням підведено підсумки роботи з розгляду звернень громадян за 9 місяців 2017 року

За 9 місяців 2017 року до Управління надійшло 712 звернень громадян, що на 266 звернень (або в 1,6 рази) більше в порівнянні з відповідним періодом 2016 року, у тому числі від заявників 109 звернень надійшли поштою, 76 – на особистому прийомі, 327 звернень через Державну установу «Урядовий контактний центр», 200 – через органи влади. За 9 місяців 2017 року до Управління надійшло 712 звернень громадян, що на 266 звернень (або в 1,6 рази) більше в порівнянні з відповідним періодом 2016 року, у тому числі від заявників 109 звернень надійшли поштою, 76 – на особистому прийомі, 327 звернень через Державну установу «Урядовий контактний центр», 200 – через органи влади.

Вирішено по суті 477 звернень громадян, у тому числі надано 148 роз’яснень. Відповідно до статей 5, 8 Закону України «Про звернення громадян» відмовлено у задоволенні 179 заявникам (25,1% від загальної кількості звернень), 26 звернень (4%) направлено за належністю.

 

Пріоритетними продовжують залишатися питання:

- охорони праці та промислової безпеки, оплати праці (невиплати заробітної плати, невиплати розрахункових коштів при звільненні, індексації заробітної плати та інші) – 427 звернень (60 % загальної кількості), у тому числі 27 – з питань виплати мінімальної заробітної плати нижче мінімальної (при розгляді факт виплати заробітної плати нижче мінімальної не підтвердився);

- трудових відносин (неоформлення трудових відносин, правомірність звільнення тощо) – 218 звернень (31 %).

 

У звітному періоді до Управління надійшло 9 запитів на публічну інформацію.

 

Враховуючи те, що рівень роботи із зверненнями громадян є важливим чинником довіри громадян до органів виконавчої влади, мешканцям області надаються необхідні консультації при оформленні заяв, проводиться роз’яснювальна робота.

 

Управління приділяє значну увагу вдосконаленню організації роботи з розгляду звернень громадян та вжиттю заходів щодо позитивного і якісного вирішення проблемних питань. Зокрема, керівництво Управління проводило особистий прийом громадян згідно з графіком, на якому прийнято понад 250 осіб.

Проведено збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі

У місті Чернігові 06 жовтня 2017 року за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області відбулися збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області. У місті Чернігові 06 жовтня 2017 року за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області відбулися збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області.

У ході засідання члени громадської ради розглянули стан виробничого травматизму в області та в Україні в цілому. Особлива увага буда приділена нещасним випадкам, які ставалися в останні роки на будівельних майданчиках, зокрема при експлуатації вантажопідіймальної техніки. Так, учасники проаналізували причини та обставини настання нещасного випадку у філії приватного багатопрофільного підприємства «ВИМАЛ» будівельної компанії «Вималспецбуд», внаслідок якого 01.08.2017 загинув машиніст крану автомобільного КТА-25. Зокрема, розглянули питання психоемоційного стану працівників, стажу їх роботи та часових етапів роботи.

Фахівці Управління довели членам Громадської ради Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників (НПАОП 0.00-7.11-12), вимоги Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт (НПАОП 0.00-1.75-15), Системи стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві (ДБН) (НПАОП 45.2-7.02-12), Правил безпеки під час реконструкції будівель і споруд промислових підприємств (НПАОП 45.2-1.12-01), Правила техніки безпеки і виробничої санітарії в промисловості будівельних матеріалів (НПАОП 0.00-1.64-77), Правила безпечного виконання робіт при спорудженні об’єктів з монолітного бетону та залізобетону (НПАОП 45.2-1.11-97), Правил з охорони праці під час будівництва та ремонту об’єктів житлово-комунального господарства (НПАОП 45.2-1.02-90), ДСТУ Б В.2.8-43:2011 «Огородження інвентарні будівельних майданчиків та ділянок виконання будівельно-монтажних робіт. Технічні умови». Особливу увагу учасників було привернуто на питання додержання вимог цих нормативно-правових актів в умовах відміни Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (НПАОП 0.00-1.01-07).

Обговорюючи питання безпеки на будівельному майданчику, представники Управління підкреслили обов’язок роботодавця вживати додаткові, вичерпні заходи з метою забезпечення безпечності виконання виробничих процесів, навіть якщо такі вимоги не зазначено прямо в нормативно-правових актах.

Окремим питанням учасники опрацювали зміни, внесені у законодавство про охорону праці, зокрема зміни до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05) та Положення про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98).

За результатами обговорення було вирішено:

- опрацювати на підприємствах додаткові заходи щодо безпечного виконання вантажно-розвантажувальних робіт, зокрема і з використанням вантажопідіймальних машин і механізмів;

- з метою забезпечення належного захисту громадян від небезпечних факторів, постійно здійснювати контроль за належним огородженням будівельних майданчиків та місць виконання робіт;

- у зв’язку з набранням чинності змін до НПАОП 0.00-4.15-98 та з урахуванням розглянутих нещасних випадків провести перегляд інструкцій з охорони праці;

- забезпечити перегляд положень про навчання та перевірку знань на підприємствах з урахуванням змін, які внесено до НПАОП 0.00-4.12-05;

- провести позапланові інструктажі з питань охорони праці на підприємствах будівельної галузі та довести до працівників обставини і причини настання нещасних випадків, які стались у будівництві у 3 кварталі поточного року;

- на наступному засіданні заслухати представників підприємств, де сталися нещасні випадки продовж 2017 року, про вжиті додаткові заходи з метою недопущення аналогічних нещасних випадків у подальшому.

Проведено черговий цикл інформаційно-роз’яснювальних заходів на підприємствах Чернігівщини

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо.

Так, з початку вересня поточного року проведені семінари-наради з колективами КЛПЗ «Чернігівська центральна районна лікарня», ТОВ «ВКФ«Агід», ТОВ «Крок-95», ТОВ «СП«ЕФЕСТ», ПП «Гімак», ПрАТ «Чернігівський цегельний завод № 3, ТОВ імені Шевченка, Чернігівський геріатричний пансіонат, ТОВ «Чернігівський хлібокомбінат № 2», ТОВ Фірма «Зірка Плюс».

 

Під час зустрічей посадові особи Управління доводили останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, надавали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Проводили аналіз проблемних питань у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювали питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення. Окремо порушували питання порядку отримання мінімальної заробітної плати.

  

Розглядали також і питання організації та проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих і небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають медичним оглядам, складання поіменних списків працівників та Акту визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

 

У режимі дискусії проаналізували приклади конкретних проблемних ситуацій, що виникають при визначенні категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

  

Одночасно у рамках семінарів-нарад обговорювалися деякі актуальні питання охорони праці та промислової безпеки. Зокрема, фахівці Управління інформували присутніх про стан виробничого травматизму на підприємствах Чернігівської області у 2017 році, доводили вимоги безпеки під час експлуатації та утримання у безпечному технічному стані верстатного обладнання, інструментів та пристроїв. Надавали роз’яснення щодо вимог Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт, Правил безпеки систем газопостачання, Положення про технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального господарства тощо.

 

Наприкінці кожної зустрічі учасники наголошували на необхідності посилення контролю за додержанням законодавства про працю, актуалізації роботи за напрямками, розглянутими під час семінарів-нарад, дякували представникам Управління за надану кваліфіковану допомогу.

Управління звітує про проведену роботу у сфері нагляду за додержанням законодавства про працю

Здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням підприємствами, установами і організаціями трудового законодавства залишається серед пріоритетних для Управління Держпраці у Чернігівській області. Здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням підприємствами, установами і організаціями трудового законодавства залишається серед пріоритетних для Управління Держпраці у Чернігівській області.

Так, з початку 2017 року державними інспекторами Управління здійснено 572 контрольні заходи на 511 суб’єктах господарювання, в тому числі 34 перевірки 26 підприємств-боржників. У процесі перевірок виявлено 1003 факти порушення законодавства про працю, з них:

- 366 (36,4 %) – стосуються питань оплати праці;

- 260 (25,9 %) – робочого часу і відпочинку;

- 117 (11,7 % ) – ведення трудових книжок;

- 115 (11,5 %) – питань укладання та додержання умов трудових договорів;

- 145 (14,5 % ) – інших порушень.

 

Найбільше порушень трудового законодавства виявлено у сільському господарстві – 228 (22,7 %), промисловості – 221 (22,1 %) та торгівлі – 103 (10,3 %).

 

За допущені порушення законодавства про працю та невжиття заходів щодо їх усунення, з початку поточного року Управлінням вжито наступних заходів реагування:

- на винних посадових осіб та роботодавців складено і передано до місцевих судів 236 протоколів про адміністративні правопорушення (46,2% від перевірених підприємств) згідно з частиною 1 статті 41 КУпАП (з них 12 протоколів відносно керівників підприємств-боржників), та 2 – згідно зі статею 1886 КУпАП. Судами винесено 146 рішень з накладенням штрафних санкцій на загальну суму близько 79,4 тис. гривень;

- матеріали 45 перевірок підприємств-боржників та відносно 5 роботодавців, які використовували найману працю осіб без належного оформлення трудових відносин, передано правоохоронним органам відповідно до статті 214 КПК України, з метою вирішення питання щодо притягнення керівників-порушників до кримінальної відповідальності за ознаками злочинів, передбачених статтями 172 та 175 КК України;

- керівникам підприємств направлено 58 пропозицій щодо накладення дисциплінарного стягнення на відповідальних осіб, винних у допущенні порушень законодавства про працю.

 

У 2017 році Управлінням розглянуто 217 справ щодо застосування фінансових санкцій та винесено рішень щодо накладення штрафів на загальну суму 2 млн 916,8 тис. грн, з яких станом на 01.10.2017 206 суб’єктів господарювання сплатили 965,25 тис. гривень.

 

На виконання виданих приписів керівниками підприємств-боржників погашено з початку 2017 року близько 25 млн 024,7 тис. грн перед 6691 працюючим.

 

З метою забезпечення функціонування колегіальних консультативно-дорадчих органів, на засіданнях колегії Управління Держпраці у Чернігівській області у січні, березні та вересні поточного року, розглянуті питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати найманим та звільненим працівникам Чернігівської філії Приватного підприємства «Компанія ІнексУкрПаркет», Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» та Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» відповідно.

На Чернігівщині бригади мережних дільниць змагалися у професійній майстерності

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у проведенні фіналу щорічного конкурсу професійної майстерності бригад мережних дільниць ПАТ «Чернігівобленерго», який відбувся 29 вересня 2017 року на навчально-тренувальному полігоні Чернігівських міських електромереж. Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у проведенні фіналу щорічного конкурсу професійної майстерності бригад мережних дільниць ПАТ «Чернігівобленерго», який відбувся 29 вересня 2017 року на навчально-тренувальному полігоні Чернігівських міських електромереж.

Основна мета конкурсу – підвищення рівня професійної підготовки працівників підприємства, безпечної організації робіт, перевірка знань та практичних навичок виконання робіт.

Відповідно до програми заходу бригад семи районів електромереж Чернігівщини виконували завдання по спилюванню дерева в охоронній зоні ПЛ-10/0,4 кВ за допомогою бензопили, звільненню потерпілого від дії електричного струму, випробуванню силового трансформатора 10/0,4 кВ, гасінню місця займання паливно-мастильних матеріалів.

Також одним з етапів змагання була оцінка знань персоналом нормативних документів з охорони праці, технології робіт, пожежної безпеки.

У підсумку суддями конкурсу були відмічені гідні виступи і високий професійний рівень команд, бригади-переможці були нагороджені почесними відзнаками. За словами організаторів, лідерство в цьому конкурсі є почесним, воно дає команді-переможцю статус самого висококваліфікованого колективу енергетиків на підприємстві.

Проведено чергове засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області

В Управлінні Держпраці у Чернігівській області 29 вересня 2017 року проведено засідання колегії, під час якого було розглянуто стан промислової безпеки та охорони праці в ПрАТ «Прилуцький птахокомбінат» за результатами планової перевірки, яка проводилась у період з 03 по 07 квітня 2017 року, та стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод». В Управлінні Держпраці у Чернігівській області 29 вересня 2017 року проведено засідання колегії, під час якого було розглянуто стан промислової безпеки та охорони праці в ПрАТ «Прилуцький птахокомбінат» за результатами планової перевірки, яка проводилась у період з 03 по 07 квітня 2017 року, та стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод».

За підсумками розгляду першого питання порядку денного члени колегії визнали роботу по додержанню вимог нормативно-правових актів з охорони праці, запобіганню виробничому травматизму та організації відповідних умов праці в ПрАТ «Прилуцький птахокомбінат» недостатньою.

Керівник підприємства зобов’язаний: забезпечити належне функціонування системи управління охороною праці у відповідності до вимог нормативно-правових актів з охорони праці; розробити та затвердити комплекс заходів по приведенню умов праці у відповідність з діючими нормативними актами з охорони праці та промислової безпеки; отримати дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; організувати роботу служби охорони праці відповідно до вимог Типового положення про службу охорони праці (НПАОП 0.00-4.21-04) та діючого законодавства; забезпечити дотримання вимог Правил охорони праці для працівників виробництв забою та первинної обробки тваринницької сировини; забезпечити належний технічний стан фреонових холодильних установок, об’єктів котлонагляду та іншого обладнання відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів з охорони праці; забезпечити надійне та безпечне утримання електрогосподарства підприємства у відповідності до вимог діючого законодавства.

 

По другому питанню колегія вирішила визнати роботу щодо вжиття заходів, направлених на усунення порушень законодавства про працю та повну ліквідацію заборгованості із виплати заробітної плати працівникам «171 Чернігівський ремонтний завод» недостатньою.

Директор підприємства рішенням колегії має забезпечити першочергове фінансування видатків на оплату праці та своєчасну виплату поточної заробітної плати найманим працівникам; відпрацювати План дій по прискоренню ліквідації боргів із заробітної плати та надати його Управлінню Держпраці у Чернігівській області; розробити та забезпечити виконання графіка на 2017 рік погашення заборгованості із заробітної плати найманим працівникам та надати його Управлінню Держпраці у Чернігівській області.

 

За кожним із розглянутих пунктів колегією були прийняті відповідні рішення, про виконання яких керівники запрошених підприємств мають проінформувати Управління Держпраці у Чернігівській області у визначені терміни.

Триває превентивна робота на підприємствах лісової промисловості

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели ряд семінарів-нарад за темою «Охорона праці та промислова безпека на підприємствах лісової галузі» з працівниками ДП «Городнянське лісове господарство», ДП «Борзнянське лісове господарство», дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Борзнарайагролісгосп». Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели ряд семінарів-нарад за темою «Охорона праці та промислова безпека на підприємствах лісової галузі» з працівниками ДП «Городнянське лісове господарство», ДП «Борзнянське лісове господарство», дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Борзнарайагролісгосп».

У ході заходів фахівці Управління інформували працівників про стан виробничого травматизму на підприємствах лісової галузі Чернігівської області у 2017 році, доводили вимоги «Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості» (НПАОП 02.0-1.04-05), надавали роз’яснення та рекомендації стосовно заходів безпеки перед виконанням і під час виконання лісосічних робіт.

Опрацьовували також і питання укладання трудових договорів та цивільно-правових договорів, особливостей їх укладання, підкреслюючи необхідність постійного дотримання законодавства про працю під час оформлення трудових відносин. Увага зверталася, зокрема, на відповідальність за порушення законодавства про працю.

Були також обговорені порядок денний щодо термінів атестації робочих місць, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, нормативно-правові акти, відповідно до яких надають пільги та компенсації.

Представники Управління розглядали з колективами підприємств і питання організації проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду, складання Акту визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

 

У практичній частині семінарів-нарад учасники відвідували ділянки лісосічних робіт, де мали змогу ознайомитися безпосередньо із заходами безпеки перед виконанням лісосічних робіт, при підготовці ділянки, при роботі з обладнанням тощо.

Наприкінці кожного заходу, фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області  закликали учасників до неухильного дотримання вимог безпеки під час виконання всіх технологічних процесів, підкреслюючи, що єдиними умовами збереження здоров’я і життя є знання і належне виконання вимог чинного законодавства з охорони праці, контроль за виконанням цих вимог, особиста обережність кожного працівника.

Проведено семінар-нараду щодо безпечного виконання робіт з підвищеною небезпекою

В Управлінні Держпраці у Чернігівській області проведено семінар-нараду щодо безпечного виконання робіт з підвищеною небезпекою для посадових осіб близько двадцяти суб’єктів господарювання Чернігова й області, що виконують роботи з будівництва і технічного обслуговування димових та вентиляційних каналів. В Управлінні Держпраці у Чернігівській області проведено семінар-нараду щодо безпечного виконання робіт з підвищеною небезпекою для посадових осіб близько двадцяти суб’єктів господарювання Чернігова й області, що виконують роботи з будівництва і технічного обслуговування димових та вентиляційних каналів.

Фахівці Управління довели учасникам основні вимоги нормативно-правових актів з охорони праці під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, вимоги до димових та вентиляційних каналів при будівництві багатоквартирних житлових будинків. При цьому вони звернули увагу присутніх на те, що при перевірці стану димовентканалів у новозбудованих будинках необхідно враховувати нові технології, які використовувалися при будівництві.

Обговорили також питання своєчасного здійснення перевірок обладнання та засобів вимірювальної техніки, які використовується під час виконання робіт по чищенню та ремонту димарів і повітропроводів, проведення випробувань засобів індивідуального захисту і технологічної оснастки.

Не обійшли увагою і забезпечення працюючих спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту, розглянули вимоги до працівників, які виконують роботи з проведення періодичних перевірок димових та вентиляційних каналів.

За підсумками семінару-наради учасники ухвалили: забезпечити неухильне дотримання вимог безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою; посилити контроль за своєчасним проведенням перевірок обладнання, засобів вимірювальної техніки, засобів індивідуального захисту; приділити увагу ефективній взаємодії між газорозподільним підприємством та суб’єктами господарювання, які виконують роботи по ремонту і прочищенню димовентканалів.

Проведено тематичну зустріч із працівниками ТОВ «Транс-Лайн-Груп»

У рамках проведення виїзного семінару-наради фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області зустрілися з посадовими особами і працівниками структурних підрозділів ТОВ «Транс-Лайн-Груп» під час безпосереднього виконання робіт з нанесення дорожньої розмітки. У рамках проведення виїзного семінару-наради фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області зустрілися з посадовими особами і працівниками структурних підрозділів ТОВ «Транс-Лайн-Груп» під час безпосереднього виконання робіт з нанесення дорожньої розмітки.

Працівникам підприємства були доведені вимоги Правил охорони праці під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг (НПАОП 63.21-1.01-09). Окрема увага приверталася до заходів безпеки при проведенні робіт у темну пору доби. Проведено аналіз причин та наслідків нещасних випадків, які сталися на підприємстві у 2017 році.

Також учасникам були надані роз’яснення стосовно порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання пільг та компенсацій за роботу у шкідливих та важких умовах праці.

Наприкінці зустрічі представники Управління закликали працівників посилити контроль за дотриманням заходів безпеки під час роботи на лінії, вимог особистої безпеки водіями і дорожніми робітниками.

Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує!

 

Згідно з Правилами охорони праці під час будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг (НПАОП 63.21-1.01-09):

- у зонах обмеженої швидкості руху, в місцях стоянки транспортних засобів і розворотів повинні бути встановлені дорожні знаки відповідно до вимог ДСТУ 4100-2014;

- проектною документацією повинні бути передбачені двосмугові або односмугові об’їзди ділянки дороги, що ремонтуються;

- огородження місць проведення робіт і розміщення дорожніх знаків повинно відповідати вимогам ДСТУ 4100-2014;

- під час виконання дорожніх робіт у межах смуги дороги, по якій не припиняється рух, працівники зобов’язані одягати жилети яскраво-помаранчевого кольору;

- машини бетоноукладного комплексу, асфальтоукладачі та інші нетранспортабельні машини, що залишаються на ніч на проїзній частині, повинні бути огороджені з обох боків інвентарним бар’єрним огородженням з сигнальними ліхтарями, які вмикають із настанням недостатньої видимості;

- під час очищення дороги від снігу двома або більше снігоочисниками, що рухаються в одному напрямку, дистанція між ними повинна бути не менше 15 м;

- на снігоочисниках усіх типів потрібно влаштовувати такі позначки: у світлий час доби – червоні прапорці на кабіні та на задньому борті кузова, у темний час доби – прожектор на кабіні та черговий ліхтар на лівому верхньому куті заднього борту чи капоті двигуна;

- не дозволяється машиністові снігоочисника здійснювати обгін автомобілів, що рухаються.

Постанову Управління щодо фінансових санкцій у розмірі більше мільйона гривень залишено без змін

Чернігівський окружний адміністративний суд залишив без задоволення позов одного з суб’єктів господарювання будівельної галузі області, який намагався оскаржити постанову Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення фінансових санкцій у розмірі 1 млн 248 тис. гривень за грубі порушення ним законодавства про працю Чернігівський окружний адміністративний суд залишив без задоволення позов одного з суб’єктів господарювання будівельної галузі області, який намагався оскаржити постанову Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення фінансових санкцій у розмірі 1 млн 248 тис. гривень за грубі порушення ним законодавства про працю

Попередньо фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області спільно зі Службою безпеки України в Чернігівській області було проведено перевірку підприємства стосовно фактів порушення законодавства про працю та незаконного використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин.

 

Головні державні інспектори встановили, що тринадцять працівників підприємства упродовж тривалого часу (з грудня 2015 року до січня 2016 року і з серпня 2016 року до лютого 2017 року), працювали на об’єктах підприємства без офіційного оформлення трудових відносин, без внесення записів до трудових книжок, а також без ведення табелів обліку робочого часу відносно цих працівників, що суперечить вимогам статі 2, частини 3 статті 24, статті 48, частини 1 статті 115 Кодексу законів про працю України, частинам 1, 2 статті 30 Закону України «Про оплату праці».

 

Відповідно, суб’єкт господарювання не повідомив центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття їх на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

 

Отже, так як працівники фактично виконували трудові функції без оформлення трудових відносин і упродовж тривалого часу, на підприємство було накладено штрафні санкції, передбачені частиною 2 статті 265 Кодексу законів про працю України, у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (96 тис. гривень) відносно кожного неоформленого працівника.

 

Наразі суб’єкт господарювання за допущені ним грубі порушення законодавства про працю має сплатити 1 млн 248 тис. гривень.

На Чернігівщині відпрацьовані умовні аварійні ситуації витоку газу

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у проведенні навчально-тренувальних занять за темою «Виток газу на обладнанні газорозподільного пункту» для аварійно-диспетчерських служб Сновської та Менської служб експлуатації систем газопостачання Корюківського відділення ПАТ «Чернігівгаз». Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у проведенні навчально-тренувальних занять за темою «Виток газу на обладнанні газорозподільного пункту» для аварійно-диспетчерських служб Сновської та Менської служб експлуатації систем газопостачання Корюківського відділення ПАТ «Чернігівгаз».

Перед початком робіт майстри бригад проводили інструктаж з техніки безпеки і розподіл обов’язків, після чого бригада приступала до обстеження об’єкту, моніторингу території на загазованість та виконання відповідних робіт.

У ході тренування відпрацьовувалися різні можливі сценарії аварійних ситуацій в системах газопостачання і їх ліквідація.

Державні інспектори Управління у рамках проведення занять ставили працівникам аварійно-диспетчерських служб контрольні запитання щодо правильності та своєчасності аварійно-відновлювальних робіт на об’єктах системи газопостачання, а також перевіряли комплектацію спеціалізованого автомобіля аварійно-диспетчерської служби згідно з переліком оснащення аварійних автомобілів, які затверджуються газорозподільним підприємством.

За результатами контрольних опитувань фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області було відзначено належний рівень професійної підготовки, злагодженості дій бригад аварійно-диспетчерських служб, оперативність ліквідації умовної аварійної ситуації.

Загроза життю і здоров’ю працівників – підстава для заборони

Упродовж 2017 року фахівцями Управлінням Держпраці у Чернігівській області відповідно до Плану заходів державного нагляду (контролю) здійснювалися планові перевірки суб’єктів господарювання Чернігівщини на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю. Упродовж 2017 року фахівцями Управлінням Держпраці у Чернігівській області відповідно до Плану заходів державного нагляду (контролю) здійснювалися планові перевірки суб’єктів господарювання Чернігівщини на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю.

У разі виявлення в ході перевірок порушень, що створювали загрозу життю та здоров’ю людей, керівники таких підприємств попереджувалися про необхідність негайного зупинення виконання певних видів робіт або експлуатації машин та механізмів. Відповідні адміністративні позови направлялися до суду згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

 

Так, за результатами планової перевірки постановою Чернігівського окружного адміністративного суду було зупинено експлуатацію дизельного генератора DJ 50PR, електричного насоса EL 35HC, а також розробку родовища корисних копалин ТОВ «Чернігівські будівельні конструкції» (с. Улянівка Чернігівського району).

 

Під час планової перевірки Чернігівського районного комунального підприємства «Чернігіврайагробуд» державними інспекторами були виявлені численні порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що несли загрозу життю і здоров’ю людей, зокрема, вимог безпечної експлуатації електрогосподарства. Документи щодо негайного зупинення виконання робіт у діючих електроустановках працівниками підприємства були передані до суду. Постановою суду адміністративний позов Управління був задоволений повністю.

 

Також через встановлені у ході перевірок порушення було зупинено експлуатацію автозаправної станції та складу паливно-мастильних матеріалів ТОВ «Данівське» (Козелецький район); експлуатацію газового обладнання і обладнання газополум’яної обробки металу приватного сільськогосподарського товариства «Степанич» (Семенівський район).

 

Загалом з початку 2017 року Управлінням Держпраці у Чернігівській області до суду було подано 52 адміністративних позови про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

 

Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує:

 

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

 

Абзац 4 частини 1 статті 39 цього закону визначає право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють життю працюючих.

 

Тож застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров’ю людей.

Проведено навчання з електробезпеки

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у практичному занятті з електричних випробувань засобів захисту та вимірювань в електроустановках і обладнання до та понад 1000 В. Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у практичному занятті з електричних випробувань засобів захисту та вимірювань в електроустановках і обладнання до та понад 1000 В.

Захід проводився в електротехнічній лабораторії бази виробничого обслуговування філії «Укрнафта буріння» ПАТ «Укрнафта» у місті Прилуки.

У ході заняття учасниками було відпрацьовано періодичне проведення електричних випробувань засобів захисту – діелектричних рукавичок, ботів, галош, покажчиків напруги до та вище 1000 В, ізоляційних штанг, слюсарно-монтажного інструменту з ізольованими рукоятками, а також проведення приймально-здавальних і профілактичних вимірювань електроустановок та електрообладнання до і понад 1000 В.

 

Перед початком проведення робіт керівник електротехнічної лабораторії провів присутнім цільовий інструктаж щодо безпечного виконання робіт, пов’язаних з технологією і методикою проведення електричних випробувань, про що були зроблені відповідні записи в журналі інструктажів з охорони праці.

Наприкінці заняття учасники проаналізували дії працівників, що проводили вимірювальні роботи, зробили відповідні висновки. Фахівці Управління, у свою чергу, також прокоментували проведення вимірювань, надали оцінку працівникам у контексті дотримання вимог безпечного виконання робіт, відзначивши їх належний професійний рівень.

Надано практичну допомогу працівникам кондитерської фабрики

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області відвідали ПАТ «Чернігівська кондитерська фабрика «Стріла», де перевірили усунення порушень, вказаних у приписі за результатами попередньої перевірки підприємства, а також провели практичне заняття з інженерно-технічними робітниками і працівниками фабрики. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області відвідали ПАТ «Чернігівська кондитерська фабрика «Стріла», де перевірили усунення порушень, вказаних у приписі за результатами попередньої перевірки підприємства, а також провели практичне заняття з інженерно-технічними робітниками і працівниками фабрики.

У ході заняття учасники опрацювали дії обслуговуючого персоналу посудин, що працюють під тиском, перед початком роботи, під час та після закінчення роботи, а також у разі виникнення аварійних чи позаштатних ситуацій.

З інженерно-технічними робітниками посадовці обговорили порядок здійснення нагляду за безпечною експлуатацією та справним станом посудин, що працюють під тиском, надали практичні рекомендації стосовно проведення оператором посудин зовнішнього огляду та перевірки їхньої справності.

 

Особливу увагу приділили діям обслуговуючого персоналу під час перевірки справності манометрів, запобіжних клапанів, запірно-регулюючої арматури посудин.

Упродовж заняття працівники підприємства ставили державним інспекторам актуальні для себе питання й отримували кваліфіковані рекомендації та роз’яснення.

У підсумку працівники Управління вкотре наголосили на необхідності неухильного дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації посудин, що працюють під тиском, підкреслюючи підвищений рівень відповідальності працівників при виконанні зазначених робіт. Присутні висловили побажання, щоб такі зустрічі проводилися якомога частіше. Фахівці Управління, у свою чергу, відмітили високий професійний рівень персоналу під час виконання своїх обов’язків.

На порядку денному – питання освітньої галузі

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з Управлінням освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації провели семінар-нараду з представниками установ і закладів освіти на базі Обласного палацу дітей та юнацтва Чернігівської області. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з Управлінням освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації провели семінар-нараду з представниками установ і закладів освіти на базі Обласного палацу дітей та юнацтва Чернігівської області.

У заході також взяли участь начальник Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації Микола Конопацький, посадові особи Управління освіти Чернігівської міської ради та Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації.

 

Під час зустрічі йшлося про дотримання вимог безпеки у навчальних закладах та їх готовність до нового навчального року і безпечне функціонування в осінньо-зимовий період.

Посадові особи Управління довели присутнім основні причини нещасних випадків та проаналізували стан виробничого травматизму на підприємствах, установах і організаціях соціально-культурної сфери Чернігівської області, надали роз’яснення щодо вимог чинних законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці за наступними питаннями у контексті роботи закладів освіти: «Стан безпечної експлуатації котелень навчальних закладів та підготовка їх матеріально-технічної бази до нового опалювального сезону», «Про порядок проведення медичних оглядів працівників», «Основні вимоги електробезпеки в закладах освіти», «Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці», «Вимоги безпечної експлуатації і технічного обслуговування систем газопостачання та димових і вентиляційних каналів газових котелень у навчальних закладах», «Організація роботи з охорони праці в навчальних закладах».

Одночасно учасники розглянули умовні ситуації, що можуть виникнути під час організації системи управління охороною праці у навчальному закладі, обговорили дії керівництва закладу щодо створення безпечних умов праці.

 

У ході семінару-наради фахівці Управління неодноразово закликали присутніх у разі виникнення будь-яких питань або ситуацій, що потребують кваліфікованої допомоги, звертатися до Управління Держпраці у Чернігівській області для отримання відповідних консультацій та роз’яснень. Це, у свою чергу, дозволить вчасно запобігати виникненню нещасних випадків, сприятиме безпечній та безперебійній роботі обладнання та устаткування закладів освіти, його належний технічний стан.

Наприкінці учасники мали змогу поставити представникам Управління найбільш актуальні питання щодо забезпечення безпечного виконання робіт під час навчально-виховного процесу, приведення устаткування й обладнання навчального закладу у відповідність до вимог діючого законодавства з охорони праці, оформлення відповідної документації з охорони праці тощо.

Ефективність превентивної роботи у сфері легалізації праці підтверджуються статистикою

З метою профілактики порушень суб’єктами господарювання області законодавства про працю державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться системна інформаційно-роз’яснювальна робота з колективами підприємств, установ і організацій області усіх форм власності. З метою профілактики порушень суб’єктами господарювання області законодавства про працю державними інспекторами відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться системна інформаційно-роз’яснювальна робота з колективами підприємств, установ і організацій області усіх форм власності.

У ході семінарів-нарад, засідань «круглих столів», лекцій, інших превентивних заходів і акцій, а також під час здійснення інспекційних відвідувань фахівці Управління доводять керівникам і працівникам підприємств новації в законодавстві про працю, надають роз’яснення стосовно додержання норм трудового законодавства, в тому числі, використання найманої праці, загальнообов’язкового державного соціального страхування, видів відповідальності за порушення законодавства про працю тощо.

 

Ефективність превентивної роботи, яка постійно проводиться Управлінням у цих напрямках, підтверджується оперативною інформацією базових районних центрів зайнятості населення. Зокрема, після проведення інформаційно-роз’яснювального заходу з фізичною особою-підприємцем Семенівського району за темою «Відповідальність за неналежне оформлення трудових відносин з найманими працівниками» роботодавець наступного дня офіційно працевлаштував чотирьох найманих працівників, що було підтверджено інформацією, наданою Семенівським районним центром зайнятості.

 

І такі приклади останнім часом не поодинокі.

 

Робота щодо недопущення порушень законодавства про працю в частині належного оформлення трудових відносин і сприяння збільшенню застрахованих працівників триває.

Проведено зустріч із майбутніми працівниками Державної пенітенціарної служби

З метою привернення уваги учнівської та студентської молоді до сучасних питань охорони праці і промислової безпеки, дотримання законодавства про працю фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області відвідали Академію Державної пенітенціарної служби України, де провели для курсантів семінар-нараду. З метою привернення уваги учнівської та студентської молоді до сучасних питань охорони праці і промислової безпеки, дотримання законодавства про працю фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області відвідали Академію Державної пенітенціарної служби України, де провели для курсантів семінар-нараду.

У ході зустрічі представники Управління обговорили з учасниками питання організації умов праці та порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці. Опрацювали вимоги чинного законодавства стосовно організації та проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці, осіб віком до 21 року.

Одночасно присутнім були доведені основні вимоги Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05) і вимоги Положення про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98). Розглянули також і питання створення на робочих місцях безпечних умов праці та заходи, спрямовані на мінімізацію ризиків виникнення нещасних випадків на виробництві.

Наприкінці заходу учасники подякували фахівцям Управління і висловили побажання, щоб такі інформаційно-роз’яснювальні зустрічі набули систематичного характеру.

Гігієнічні вимоги до навчального процесу у школі

Гігієнічні вимоги та правила до навчального процесу є науково обґрунтованими заходами, яких потрібно дотримуватися протягом усього періоду навчання. Раціональні режими праці та відпочинку школяра, розклад уроків і виконання домашніх завдань – головні складники навчально-виховної роботи в школі. Навчальний процес повинен забезпечувати належні умови для збереження і зміцнення здоров’я дітей і підлітків. Гігієнічні вимоги та правила до навчального процесу є науково обґрунтованими заходами, яких потрібно дотримуватися протягом усього періоду навчання. Раціональні режими праці та відпочинку школяра, розклад уроків і виконання домашніх завдань – головні складники навчально-виховної роботи в школі. Навчальний процес повинен забезпечувати належні умови для збереження і зміцнення здоров’я дітей і підлітків.

Важливою умовою також є раціональна організація навчального процесу, яка запобігає втомі та перевтомі. Правильна структура навчального процесу передбачає раціональне чергування різних видів діяльності і відпочинку.

 

Сучасними науковими дослідженнями встановлено, що найвища активність розумової діяльності у дітей шкільного віку припадає на інтервал з 10.00 до 12.00. Цей час характеризується найбільшою ефективністю засвоєння матеріалу при найменших психофізичних затратах організму. Тому в розкладі уроків для молодших школярів предмети, що вимагають значного розумового напруження, повинні проводитися на 2-3 уроках, а для учнів середнього і старшого віку – на 2, 3, 4 уроках.

 

Розподіл навчального навантаження протягом тижня повинен бути таким, щоб найбільший його обсяг припадав на вівторок, середу. На ці дні в шкільний розклад необхідно виносити предмети, які потребують великого розумового напруження або ті, які не вимагають значного навантаження, але у більшій кількості, ніж в інші дні тижня. Вивчення нового матеріалу, контрольні роботи найкраще проводити на 2 – 4 уроках посеред тижня. Предмети, які вимагають значних затрат часу для виконання домашніх завдань, не повинні групуватися в один день у розкладі занять.

 

Для профілактики стомлюваності, порушення статури, зору учнів початкових класів на уроках письма, мови, читання, математики необхідно через кожні 15 хвилин уроку проводити фізкультхвилинки та гімнастику для очей.

 

У гігієнічному вихованні учнів слід виділити такі основні напрями роботи:

- раціональний режим дня;

- гігієна трудового навчання;

- громадська і особиста гігієна;

- гігієна харчування;

- попередження інфекційних захворювань та отруєнь;

- профілактика травматизму;

- дотримання правил техніки безпеки;

- статеве виховання;

- запобігання формуванню шкідливих звичок та формування здорового способу життя.

 

Учні не допускаються до виконання робіт, які є небезпечними для їх життя, здоров’я та становлять загрозу зараження інфекційними хворобами. До таких видів робіт відносяться:

- робота із значним фізичним навантаженням;

- робота з електроприладами без нагляду вчителів та батьків;

- миття вікон, очищення даху і проїжджих частин вулиць від снігу, льоду;

- очищення освітлювальної апаратури, вентиляційного обладнання та витяжних шаф;

- перенесення скла;

- прибирання санвузлів, умивальних та кімнат гігієни, медичних та допоміжних приміщень, сходів, майстерень, спортивних приміщень, актового залу, харчоблоку, буфету, обіднього залу;

- винесення та вивезення відходів;

- робота з хімічними речовинами (крім уроків хімії);

- робота у котельнях;

- проведення нічних чергувань.

 

Загальноосвітні навчальні заклади повинні бути укомплектовані кваліфікованими кадрами середніх медичних працівників, лікарів-педіатрів, психологів.

Учні загальноосвітніх навчальних закладів підлягають медичним оглядам.

Всі працівники шкіл, в тому числі працівники харчоблоку, повинні проходити обов’язкові медичні огляди у відповідності до діючого законодавства та мати особисті медичні книжки єдиного зразка.

На Чернігівщині обговорили вимоги безпеки під час проведення лісосічних робіт

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінари-наради для майстрів виробничих дільниць, вальників лісу, інших працівників і керівників ДП «Сосницярайагролісгосп» та районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Корюківкаліс». Представники Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінари-наради для майстрів виробничих дільниць, вальників лісу, інших працівників і керівників ДП «Сосницярайагролісгосп» та районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Корюківкаліс».

Учасникам заходів був доведений стан виробничого травматизму за 8 місяців 2017 року в Чернігівській області, проаналізовані обставини та причини нещасних випадків з тяжкими та смертельними наслідками.

 

Фахівці Управління опрацювали разом із присутніми загальні вимоги безпеки до лісосічних робіт, обговорили заходи з охорони праці по недопущенню виробничого травматизму під час виконання робіт з підвищеної небезпеки, довели вимоги Правил безпечної роботи з інструментами та пристроями, а також основні правила безпеки праці під час виконання лісосічних та лісозаготівельних робіт.

 

Одночасно у ході зустрічей був розглянутий порядок та терміни проведення атестації робочих місць, надання пільг та компенсацій, які отримують працівники за результатами атестації, права на пільгову пенсію, порядок їх призначення, порядок отримання мінімальної заробітної плати.

 

За підсумками проведення семінарів-нарад приймалися відповідні рішення щодо посилення роботи з проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних факторів у виробничому процесі, посилення контролю за дотриманням вимог безпеки при проведенні лісосічних робіт, вчасного проведення необхідних інструктажів працівникам, недопущення порушень діючого законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

Проведено нараду Управління з питань запобігання корупції

В Управлінні Держпраці у Чернігівській області проведено робочу нараду для посадових осіб Управління з питань запобігання проявам корупції та дотримання вимог антикорупційного законодавства. В Управлінні Держпраці у Чернігівській області проведено робочу нараду для посадових осіб Управління з питань запобігання проявам корупції та дотримання вимог антикорупційного законодавства.

Головний спеціаліст з питань протидії корупції проінформував посадовців про підсумки роботи Управління з питань запобігання корупції, ознайомив зі статистикою порушень антикорупційного законодавства у сфері державної служби і служби в органах місцевого самоврядування з початку 2017 року. Були також окреслені цілі та завдання щодо подальшого вдосконалення антикорупційної діяльності.

У теоретичній частині наради учасники розглянули вимоги стосовно обмежень та заборон певних видів поведінки посадових осіб, зокрема: щодо використання службового становища, одержання подарунків, сумісництва і суміщення, спільної роботи близьких осіб тощо. Обговорили питання співпраці влади та громадськості у прийнятті рішень у сфері антикорупційної політики, а також опрацювали алгоритм дій державного службовця у випадку складання на нього протоколу про корупцію.

У ході зустрічі фахівцям Управління було запропоновано заповнити анонімну анкету щодо ставлення слухачів наради до антикорупційної політики в державі.

Крім того, з метою перевірки рівня обізнаності у питаннях державної антикорупційної політики, учасники наради пройшли тестове опитування на знання Закону України «Про запобігання корупції», за результатами перевірки якого будуть прийняті відповідні рішення з оптимізації роботи Управління у цьому напрямку.

 

Начальник Управління Сергій Дорошенко вкотре наголосив на неприпустимості корупційних проявів на державній службі і закликав докладати максимум зусиль у реалізації державної антикорупційної політики.

Також він підкреслив, що без забезпечення належного рівня знань антикорупційного законодавства державних службовців неможливе ефективне функціонування всієї антикорупційної системи та закликав присутніх при будь-яких питаннях, що можуть виникнути у державного інспектора під час здійснення службових повноважень, звертатися до головного спеціаліста з питань протидії корупції Управління для кваліфікованих роз’яснень.

Наприкінці заходу кожен учасник отримав друкований варіант пам’ятки «Запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням».

В області проведено черговий цикл превентивних заходів стосовно безпечної експлуатації атракціонів

На Чернігівщині триває превентивна робота, спрямована на забезпечення безпечного функціонування атракціонної техніки. На Чернігівщині триває превентивна робота, спрямована на забезпечення безпечного функціонування атракціонної техніки.

Так, фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели цикл інформаційно-роз’яснювальних заходів для працівників ряду суб’єктів господарювання області, зокрема: ПП «Партнер» міста Ніжин, ТОВ «База «Електронік», позаміського дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Дивосвіт», комунального закладу медико-соціального захисту «Прилуцький обласний будинок дитини «Надія», Чернігівського обласного дитячого протитуберкульозного санаторію «Зелений Гай», КП «Паркування та ринок».

 

Під час заходів йшлося про дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час експлуатації атракціонів. Учасники аналізували основні порушення, які можуть при цьому виникнути, порушували питання безпечних методів проведення робіт на підприємствах, зокрема, пов’язаних із розміщенням і встановленням пересувних атракціонів. Особлива увага присутніх зверталась на стан обладнання дитячих ігрових майданчиків, території.

 

Спеціалістам та обслуговуючому персоналу підприємств були доведені вимоги «Правил будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки» (НПАОП 92.7-1.01-06). У практичній частині кожної зустрічі учасники відпрацьовували дії операторів атракціонів перед початком роботи, у ході експлуатації і у випадках виникнення аварійних ситуацій.

 

Фахівці Управління наголошували на неухильному дотриманні вимог безпеки під час експлуатації та обслуговування атракціонної техніки, на необхідності посилення контролю з боку керівництва підприємств за безпечним виконанням робіт працівниками і обслуговуючим персоналом.

Надано роз’яснення працівникам лісової галузі Чернігівщини

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Борзнянського відділення поліції Головного управління Національної поліції у Чернігівській області провели семінари-наради за темою: «Попередження виробничого травматизму внаслідок дорожньо-транспортних пригод» із працівниками дочірнього агролісогосподарського підприємства «Борзнарайагролісгосп» і ДП «Борзнянське лісове господарство». Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Борзнянського відділення поліції Головного управління Національної поліції у Чернігівській області провели семінари-наради за темою: «Попередження виробничого травматизму внаслідок дорожньо-транспортних пригод» із працівниками дочірнього агролісогосподарського підприємства «Борзнарайагролісгосп» і ДП «Борзнянське лісове господарство».

Фахівці Управління проінформували учасників заходів про стан виробничого травматизму на підприємствах лісової галузі Чернігівської області з початку 2017 року, проаналізували конкретні нещасні випадки, що сталися на підприємствах галузі упродовж останніх років, розглянули основні причини настання таких випадків.

Також присутнім були доведені основні заходи охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації транспортних засобів, зокрема, проведення перевірки справності автомобіля перед виїздом з території підприємства, оформлення відповідних документів, одержання дозволу на виїзд тощо.

 

Одночасно представник Борзнянського відділення поліції Головного управління Національної поліції у Чернігівській області довів присутнім вимоги «Правил дорожнього руху»до технічного стану транспортних засобів, звертаючи увагу на умови для заборони їхньої експлуатації.

Упродовж семінарів-нарад учасники у форматі вільного спілкування ставили посадовцям актуальні для себе питання, отримували кваліфіковані роз’яснення і консультації.

Роль фотографії робочого дня при проведенні атестації робочих місць за умовами праці

Оцінка шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища при проведенні атестації робочих місць за умовами праці провадиться з урахуванням тривалості дії цих факторів упродовж робочого дня (зміни). Оцінка шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища при проведенні атестації робочих місць за умовами праці провадиться з урахуванням тривалості дії цих факторів упродовж робочого дня (зміни).

Структура робочого часу, тривалість дії шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, зайнятість працівників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці визначається на підставі результатів фотографії робочого дня (часу).

 

Фотографія робочого дня (часу) – це послідовне фіксування часу, що витрачається працівником упродовж робочого дня (зміни) на виконання операцій певного технологічного процесу та перерви у роботі. В залежності від об’єкту спостережень, фотографія робочого часу може бути індивідуальною чи груповою.

 

При індивідуальній фотографії робочого часу об’єктом спостережень є затрати часу одного робітника, що працює на одному робочому місці, та аналогічних, при наявності. При проведенні атестації робочих місць за умовами праці проводиться саме індивідуальна фотограція робочого часу для детального визначення всіх затрат часу на конкретному робочому місці на протязі зміни.

 

При груповій фотографії робочого часу спостерігач проводить одночасно заміри затрат часу групи робітників (до 10 осіб), що працюють на декількох робочих місцях. Така фотографія доцільна при визначанні процента завантаженості робітників і втрат не на одному робочому місці, а на певній ділянці цеху.

 

Проведення фотографії робочого дня організує атестаційна комісія, що створюється на підприємстві для проведення атестації робочих місць за умовами праці. Ця комісія складає повний перелік робочих місць, які підлягають атестації, і, залежно від характеристик технологічного процесу, складу обладнання, сировини матеріалів, вивчає і складає перелік небезпечних і шкідливих факторів виробничого середовища, показників важкості та напруженості трудового процесу, що підлягають оцінці на кожному робочому місці. Під час атестації комплексній оцінці підлягають усі шкідливі і небезпечні фактори виробничого середовища, присутні на конкретному робочому місці.

 

Складання фотографії здійснюється шляхом спостереження, вимірювання та послідовного запису витрат часу. Під час підготовки до спостереження вивчається технологічний процес, організація робочого місця та його обслуговування, технологічні характеристики, режими роботи і стан обладнання. Результатом проведення фотографії робочого часу є визначення середнього часу перебування працівника у різних пунктах робочої зони, пов’язаного з необхідністю виконання обов’язків, передбачених виробничою інструкцією. Визначається також і тривалість операцій, під час яких на працівника впливають шкідливі фактори виробничого середовища та трудового процесу.

 

За допомогою фотографії робочого дня визначається час виконання кожної операції і встановлюється фактори, що впливають на працівника при виконанні ним тієї чи іншої операції. Результати проведених спостережень оформлюють картою фотографії робочого часу. Нормативно-правовими актами такої форми не передбачено, тому підприємства розробляють її самостійно.

 

Фотографія робочого часу і хронометраж є найпоширенішими на підприємствах способами проведення вимірів часу. Фактичні витрати часу при цьому рекомендується вимірювати за допомогою секундомірів, хронометрів, годинників, хронографів. Фотографія робочого часу використовується для виявлення часу впливу на працівника шкідливих і небезпечних факторів, а також для виявлення втрат робочого часу і причин, які їх викликають, а також для встановлення співвідношення між окремими видами витрат часу.

 

Якісно і правильно проведені спостереження істотно впливають на підсумкову оцінку умов праці працівника, що, у свою чергу, відбивається на визначенні права відповідальних працівників на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги та компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, які передбачені законодавством.

Абсолютна нетерпимість до корупційних проявів – серед найвищих пріоритетів Управління

Останнім часом в Україні на всіх рівнях влади продовжують вживатися суттєві комплексні заходи щодо подолання не тільки окремих проявів корупції, а й докорінних змін у ситуації з цієї проблеми. Не є винятком і Управління Держпраці у Чернігівській області. Керівництвом Управління формуються етичні стандарти негативного відношення до будь-яких проявів корупції, подаючи приклад власною поведінкою та здійснюючи ознайомлення з антикорупційним законодавством всіх працівників. Останнім часом в Україні на всіх рівнях влади продовжують вживатися суттєві комплексні заходи щодо подолання не тільки окремих проявів корупції, а й докорінних змін у ситуації з цієї проблеми. Не є винятком і Управління Держпраці у Чернігівській області. Керівництвом Управління формуються етичні стандарти негативного відношення до будь-яких проявів корупції, подаючи приклад власною поведінкою та здійснюючи ознайомлення з антикорупційним законодавством всіх працівників.

У сфері антикорупційної політики Управління впроваджено низку нововведень у здійснення організаційної, методичної, та консультативно-роз’яснювальної роботи із запобігання, виявлення і протидії корупції, а також профілактики корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. За умов наявних масштабів розповсюдження корупції в суспільстві, керівництво Управління акцентує увагу не тільки на боротьбі з конкретними її проявами, а й на усуненні причин. Саме тому, досить велика увага приділена превентивним методам впливу.

 

З метою підвищення ефективності системи запобігання і протидії корупції було розроблено «План Управління Держпраці у Чернігівській області щодо запобігання та протидії корупції на 2017 рік».

 

На виконання вимог чинного законодавства до 1 квітня 2017 року проведено декларування майна, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру державними службовцями. Всі посадові особи Управління у встановлені терміни були забезпечені електронними цифровими підписами та станом на 1 квітня 2017 року подано 77 декларацій до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Декларування працівниками Управління було завершено у визначені терміни.

 

На робочих нарадах Управління постійно опрацьовуються питання щодо чіткого дотримання вимог чинного законодавства при здійсненні перевірок інспекторським складом Управління та посилення контролю за їх проведенням з боку керівництва.

 

За допомогою систематичних лекцій, тематичних бесід та розробки і розповсюдженню методичних матеріалів, працівники Управління ознайомлені з корупційними ризиками на державній службі, їх видами, етично-психологічними аспектами та соціально-правовими факторами. На прикладах умовних ситуацій аналізуються причини й шляхи запобігання корупційним ризикам під час виконання державними службовцями їх посадових обов’язків.

 

Під час проведення конкурсних відборів кандидатів на заміщення вакантних посад згідно з Законами України «Про державну службу», «Про запобігання корупції», «Про очищення влади» забезпечуються дотримання принципів відкритості та прозорості відбору. Відносно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, проводяться відповідні перевірки.

 

Серед посадових осіб Управління поширюються методичні матеріали за темами: «Дотримання обмежень державних службовців», «Кримінальна відповідальність за прийняття пропозиції обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою», «Обмеження щодо одержання подарунків», «Обмеження щодо використання службових повноважень чи свого становища», «Обмеження після припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування».

 

Крім того, для фахівців Управління проводяться регулярні тестування та анкетування щодо узагальнення працівниками знань Закону України «Про запобігання корупції» та Наказу Національного агентства України з питань державної служби «Про затвердження Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування».

 

Антикорупційна робота проводиться Управлінням у двосторонньому напрямку: постійно діють «Скринька довіри», «Електронна скринька довіри» та «Телефон довіри». Також на офіційному веб-сайті Управління проходить постійна актуалізація інформації та нормативної бази з питань запобігання корупції, в розділі «Питання, що часто задаються» висвітлюються проблемні ситуації та питання.

Головні вимоги, яких повинні дотримуватись роботодавці при вивільненні працівників

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу Законів про Працю України (КЗпП) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом в разі скорочення чисельності або штату працівників. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу Законів про Працю України (КЗпП) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом в разі скорочення чисельності або штату працівників.

У разі прийняття рішення роботодавцем щодо скорочення чисельності або штату працівників законодавством про працю України визначено певні процедурні зобов’язання, яких роботодавець повинен дотримуватися при звільненні працівників.

До уваги роботодавців!

Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, запроваджено нові підходи у відносинах держави та бізнесу, згідно з якими головними пріоритетами інспекторів праці є профілактична робота та консультування роботодавців. Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, запроваджено нові підходи у відносинах держави та бізнесу, згідно з якими головними пріоритетами інспекторів праці є профілактична робота та консультування роботодавців.

Запроваджується також можливість проведення, за бажанням роботодавця, аналізу стану  дотримання законодавства  про працю  та надання рекомендацій  щодо його застосування.

Відповідно до Порядку контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється інспекторами праці.

Інспектори праці мають контрольні повноваження, які підтверджуються службовим посвідченням встановленої форми, затвердженої наказом Мінсоцполітики  від 24.05.2017 № 866.

Інформацію щодо виданих посвідчень інспекторам праці можна перевірити на сайті Держпраці у розділі Здійснення державного контролю  за додержанням законодавства про працю – Інформація щодо виданих посвідчень інспекторам праці або за телефоном (044) 288-10-00.

Фахівці Управління взяли участь у бізнес-фестивалі «Разом до успіху»

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у бізнес-фестивалі «Разом до успіху», який проводився 2 вересня у місті Чернігові. Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у бізнес-фестивалі «Разом до успіху», який проводився 2 вересня у місті Чернігові.

Основною метою цього масштабного заходу є популяризація підприємництва в області, сприяння економічному розвитку регіону, встановлення економічних зв’язків між підприємствами споживачами, можливість підприємців заявити про наявні товари та послуги.

За програмою фестивалю Центральний парк культури та відпочинку було поділено на локації за тематичними напрямками. На території однієї з таких локацій – «Вікно допомоги» – розташовувалися інформаційні намети органів державної виконавчої влади, в тому числі і Управління Держпраці у Чернігівській області.

Фахівці Управління надавали всім охочим консультації з питань законодавства про працю, доводили переваги офіційного оформлення трудових відносин для працюючої людини, роз’яснювали негативні наслідки незадекларованої праці для найманих працівників і роботодавців. Розповідали гостям фестивалю і про визначену законодавством відповідальність роботодавців у разі виявлення не задекларованої праці, роз’яснювали новації у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання відповідно до нового Порядку державного контролю за дотриманням законодавства про працю, а у разі виникнення питань чи необхідності роз’яснень рекомендували звертатися до Управління Держпраці у Чернігівській області.

Кожен відвідувач консультативного намету Управління отримував інформаційні брошури: «Щодо застосування Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», «Щодо гарантій для працівників, призваних на військову службу», «Щодо правових наслідків нелегальної праці», інші інформаційні матеріали.

 

 

Фахівці Управління надали роз’яснення колективам підприємств Чернігівської області

Продовжується робота з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці, гігієни праці. Продовжується робота з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці, гігієни праці.

Упродовж серпня цього року представники Управління провели ряд семінарів-нарад для працівників ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК», КП «ЖЕК-13» Чернігівської міської ради, ПрАТ «Укроптбакалія», ПСП імені О.П.Довженка (смт Сосниця), ТДВ «Продовольча компанія «Ясен», районного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Корюківкаліс».

Під час зустрічей посадові особи Управління доводили останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, надавали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Проводили аналіз проблемних питань у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювали питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення. Окремо порушували питання порядку отримання мінімальної заробітної плати.

У рамках семінарів-нарад фахівці Управління розглядали з колективами підприємств питання організації проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду, складання Акту визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

Новини
Трагiчнi випадки
09.11.2017 стався смертельний випадок на території зернового складу ТОВ 09.11.2017 стався смертельний випадок на території зернового складу ТОВ "Армійське" в Бобровицькому районі Детальніше...
Працівника ТОВ Працівника ТОВ "Чернігівагрошляхбуд" смертельно травмовано Детальніше...
Загинув машиніст крану. Загинув машиніст крану. Детальніше...
17 червня працівники ТОВ 17 червня працівники ТОВ "НОСІВКА АГРО" отримали вогнепальні поранення внаслідок протиправних дій невстановленої особи Детальніше...

Всi випадки...


  • ©
  • Розроблено ACT+