UA
Управління Держпраці у Чернігівській області
"Кожен має право на належнi, безпечнi та здоровi умови працi"
Конституцiя Украïни, ст.43
menu.authorize

новости

Працівників обласного бюро судмедекспертизи консультували з питань охорони та умов праці

У рамках системної превентивної роботи з підприємствами, установами і організаціями Чернігівщини фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з колективом КЗ «Чернігівське обласне бюро судово-медичної експертизи». У рамках системної превентивної роботи з підприємствами, установами і організаціями Чернігівщини фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з колективом КЗ «Чернігівське обласне бюро судово-медичної експертизи».

До участі у заході, окрім керівників бюро, були залучені представники профспілкового комітету закладу, судово-медичні експерти, судові експерти-імунологи, сестринський склад закладу.

 

Посадовці довели учасникам семінару-наради стан виробничого травматизму на підприємствах області упродовж 2019 та з початку поточного року, проаналізували типові порушення нормативно-правових актів з охорони праці. Окремо звернули увагу працівників лабораторії бюро на дотримання Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском (НПАОП 0.00-1.81-18).

Обговорили також порядок і терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

 

Окремий блок питань порядку денного заходу фахівці Управління присвятили нагальним проблемам легалізації праці. Посадовці підкреслили, що на сьогодні детінізація зайнятості населення, боротьба із виплатами заробітної плати у «конвертах» є одним із пріоритетних завдань Державної служби України з питань праці.

Присутні опрацювали правові наслідки нелегальної праці, види відповідальності і розміри штрафних санкцій за порушення трудового законодавства, обговорили гарантії та пільги працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

 

Наприкінці семінару-наради посадовці вкотре закликали працівників закладу посилити контроль за недопущенням порушень нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, забезпечити функціонування системи охорони праці на належному рівні, дотримувати вимоги чинного законодавства про працю.

На Чернігівщині триває інформаційна кампанія стосовно детінізації зайнятості населення

У рамках виконання доручення Прем’єр-міністра України від 22.01.2020 № 2313/0/1-20 стосовно вжиття заходів щодо детінізації зайнятості у сфері торгівлі товарами та послугами фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області проводять активну інформаційну кампанію для суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин. У рамках виконання доручення Прем’єр-міністра України від 22.01.2020 № 2313/0/1-20 стосовно вжиття заходів щодо детінізації зайнятості у сфері торгівлі товарами та послугами фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області проводять активну інформаційну кампанію для суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин.

Зокрема, були проведені зустрічі з керівництвом і працівниками низки закладів громадського харчування міста Чернігова: кафе «Soloha», кафе «Львівська майстерня шоколаду», бару «Самогон», кафе «Суши лайт», закладів, розташованих у торговельно-розважальному комплексі «Hollywood» – вареничної «Балувана Галя», «Крила», «Гриль-паб», «Суши-Майстер» та інших.

Під час спілкування посадовці розповідали про переваги офіційного оформлення трудових відносин для працюючої людини, роз’яснювали негативні наслідки і види відповідальності за використання незадекларованої праці, підкреслюючи, що неоформлений офіційно працівник залишається без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій надалі.

Також увага керівників закладів зверталася на питання дотримання гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Посадовці неодноразово наголошували, що працівник, отримуючи нелегальну заробітну плату, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій надалі.

До представників Управління зверталися з уточнюючими запитаннями, цікавилися можливістю особистого прийому в Управлінні Держпраці у Чернігівській області. Також ставили запитання щодо конкретних особистих ситуацій, пов’язаних із соціальними гарантіями і трудовими відносинами. Усім надавалися ґрунтовні кваліфіковані роз’яснення і практичні поради, вручалися інформаційно-методичні матеріали – брошури, буклети й пам’ятки, розроблені інспекторами Управління.


 


 

Управлінням підведено підсумки роботи з розгляду звернень громадян у 2019 році

У 2019 році до Управління надійшло 763 звернення громадян, у тому числі, 210 звернень надійшли поштою, 112 – на особистому прийомі, 264 звернення через Державну установу «Урядовий контактний центр», 177 – через органи влади. У 2019 році до Управління надійшло 763 звернення громадян, у тому числі, 210 звернень надійшли поштою, 112 – на особистому прийомі, 264 звернення через Державну установу «Урядовий контактний центр», 177 – через органи влади.

Вирішено по суті 646 звернень громадян (85 % від загальної кількості звернень).

Відповідно до статей 5, 8 Закону України «Про звернення громадян» відмовлено у задоволенні 68 заявникам, 12 звернень направлено за належністю відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян».

 

Пріоритетними продовжують залишатися питання:

- охорони праці та промислової безпеки, оплати праці (невиплати заробітної плати, невиплати розрахункових коштів при звільненні, індексації заробітної плати та інші) – 456 звернень (60 % від загальної кількості), у тому числі 3 – з питань виплати заробітної плати нижче мінімальної (один факт виплати заробітної плати нижче мінімальної підтвердився);

- трудових відносин (неоформлення трудових відносин, правомірність звільнення тощо) – 194 звернення (25 % від загальної кількості).

 

Більшість звернень щодо невиплати заробітної плати стосувались керівництва ПАТ «Чернігівській завод радіоприладів» – 27 звернень, ТОВ «Італтекс Меріно» – 26 звернень, ТОВ «Уніформ» – 15 звернень.

 

У 2019 році до Управління надійшло 47 запитів на публічну інформацію.

 

Враховуючи те, що рівень роботи із зверненнями громадян є важливим чинником довіри громадян до органів виконавчої влади, мешканцям області надаються необхідні консультації при оформленні заяв, проводиться роз’яснювальна робота.

 

Управління приділяє значну увагу вдосконаленню організації роботи з розгляду звернень громадян та вжиттю заходів щодо позитивного та якісного вирішення проблемних питань. Зокрема, керівництво Управління проводило особистий прийом громадян згідно з графіком, на якому прийнято понад 250 осіб.

На Чернігівщині триває обласний тур Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнка

У рамках обласного відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей» фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Управління освіти Чернігівської міської ради провели зустрічі з учнями середніх загальноосвітніх шкіл міста Чернігова № 28 і № 33. У рамках обласного відбіркового туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей» фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Управління освіти Чернігівської міської ради провели зустрічі з учнями середніх загальноосвітніх шкіл міста Чернігова № 28 і № 33.

Посадовці нагадали школярам про умови участі в конкурсі, порядок його проведення, вікові групи, вимоги до конкурсних робіт. Роз’яснили особливості тематики малюнків, зокрема, безпечне ведення робіт у вугільній, деревообробній промисловості, сільському, лісовому та ліфтовому господарствах, у медичній сфері, будівництві, на транспорті. Нагадали і про терміни подання малюнків до Управління Держпраці у Чернігівській області відповідно до Положення про конкурс.

Також фахівці Управління відповіли на всі запитання дітлахів, надали відповідні поради і роз’яснення.

Окрім того, посадові особи поспілкувалися з керівним складом та педагогічними колективами обох шкіл з нагальних питань охорони праці і промислової безпеки. Під час бесід доводилися вимоги правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, зокрема, стосовно проведення необхідних процедур та заходів, спрямованих на забезпечення належного утримання металевих конструкцій будівель, настилів, ремонтних та перехідних площадок, наявності перильного огородження.

Присутнім були надані роз’яснення стосовно порядку і термінів проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому посадовці зазначили, що основними діючими нормативними документами, які регулюють процес проведення атестації робочих місць, залишаються постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 та Методичні рекомендації від 01.09.1992 № 41.

Працівникам Коропського агролісгоспу надано методичну допомогу

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничу нараду для керівного складу і працівників Коропського спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Агролісгосп» з питань охорони праці і дотримання вимог трудового законодавства. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничу нараду для керівного складу і працівників Коропського спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Агролісгосп» з питань охорони праці і дотримання вимог трудового законодавства.

У рамках порядку денного учасникам заходу були доведені вимоги нормативно правових актів з охорони праці під час використання деревообробних інструментів та обладнання, порядок проведення медоглядів, первинних та повторних інструктажів на робочому місці і роботи на висоті.

 

Посадовці звернули увагу присутніх на неприпустимість виконання робіт на несправних машинах та обладнанні, використовування інструментів і пристосувань не за призначенням, а також експлуатації обладнання, виготовленого за раціоналізаторськими пропозиціями, якщо відсутня експлуатаційна документація.

Також було зазначено, що небезпечні зони на всіх верстатах, машинах, механізмах, що експлуатуються на підприємстві, мають бути обладнані захисними огородженнями, пристроями і засобами, що запобігають: можливості контакту працівника з рухомими, нагрітими та відкритими струмопровідними частинами верстата; випаданню з верстата різального інструменту або деталі; попаданню на працівника частинок матеріалу, що обробляється; можливості травмування під час установлення і заміни різального інструменту; перепаду висот тощо.

 

Були опрацьовані питання порядку оформлення трудових відносин з найманим працівниками, додержання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Представники Управління Держпраці у Чернігівській області підкреслили, що належне оформлення трудових відносин є обов’язком сторін трудового договору. Роботодавець зобов’язаний оформити працівника на роботу у встановленому порядку з першого дня виконання ним трудової функції. Лише після належного оформлення трудових обов’язків працівник приступає до виконання своїх обов’язків. При прийомі на роботу за укладеним трудовим договором роботодавець повинен внести відповідний запис до трудової книжки працівника. Працівникам, які стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу.

Також учасникам виробничої наради було доведено порядок та терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці; надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

 

Наприкінці заходу посадовці у форматі вільного спілкування відповіли на поставлені працівниками підприємства запитання, надали кваліфіковані роз’яснення та практичні рекомендації.

Увага! Пригоди (події) на транспорті!

На Чернігівщині упродовж 2019 року внаслідок пригод (подій) під час руху транспортних засобів на виробництві травмувалось 20 осіб, або 17,5 % (у 2018 році – 22 особи, або 18,5 %). На Чернігівщині упродовж 2019 року внаслідок пригод (подій) під час руху транспортних засобів на виробництві травмувалось 20 осіб, або 17,5 % (у 2018 році – 22 особи, або 18,5 %).

Внаслідок дорожньо-транспортних пригод на дорогах (шляхах) загального користування травмувалось 14 осіб, або 70 % та внаслідок наїзду транспортних засобів на потерпілих – 6 осіб, або 30 %.

 

Найбільш поширеними причинами настання нещасних випадків, пов’язаних з пригодами на транспорті, є порушення вимог безпеки під час експлуатації транспорту загального користування та порушення вимог безпеки під час експлуатації мобільних транспортних засобів.

 

У 2019 році під час пригод (подій) на транспорті загинуло 4 особи, або 36,37 % від загальної кількості загиблих на виробництві.

 

Так, 15.05.2019 водій ПрАТ «Чернігівський механічний завод», транспортуючи металевий щит навантажувачем, здійснив наїзд на слюсаря механоскладальних робіт, внаслідок чого останній отримав травми ніг, від яких помер в лікарні. Основна причина настання нещасного випадку – недосконалість технологічного процесу.

 

22.05.2019 водій автотранспортних засобів Філії Ірванцівський торфозавод ДП «Чернігівторф» отримав тяжкі травми, від яких помер на місці події внаслідок некерованого руху автомобіля, що знаходився на похилій площадці та не був загальмований стоянковим гальмом. Основна причина настання нещасного випадку – незадовільне функціонування системи охорони праці.

 

25.07.2019 начальник служби безпеки ПОСП «Ічнянське», керуючи службовим автомобілем Нива-2121, потрапив в дорожньо-транспортну пригоду внаслідок зіткнення з причепом зустрічного вантажного автомобіля КАМАЗ. Потерпілий від отриманих травм помер на місці події. Основна причина настання нещасного випадку – порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів загального користування.

 

03.12.2019 соціальний працівник Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради, рухаючись на службовому велосипеді по автомобільній дорозі на території Корюківського району, потрапила в дорожньо-транспортну пригоду внаслідок зіткнення з зустрічним автомобілем. Від отриманих травм потерпіла померла на місці події. Основна причина настання нещасного випадку – порушення вимог безпеки під час експлуатації транспорту загального користування.

 

З метою попередження травмування працівників внаслідок дорожньо-транспортних пригод Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує суб’єктам господарювання, які здійснюють вантажні та пасажирські перевезення або експлуатують транспортні засоби, про необхідність вжиття наступних заходів безпеки:

- забезпечити організацію безпечного руху транспортних засобів на територіях підприємств і дорогах загального користування;

- забезпечити проведення водіям транспортних засобів інструктажів з безпеки руху і з питань охорони праці, при проведенні яких особливу увагу наголошувати на особливостях маршруту, погодних умовах, особливостях вантажу, що впливає на безпеку руху, особливостях керування транспортним засобом за умов надзвичайних ситуацій;

- забезпечити дотримання вимог Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ України та МВС України від 31.01.2013 № 65/80, зокрема в частині проходження водіями транспортних засобів періодичних, передрейсових та післярейсових медичних оглядів;

- забезпечити своєчасне проведення спеціального навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з питань охорони праці водіям транспортних засобів;

- забезпечити контроль за дотриманням водіями вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

 

Одночасно Управління нагадує, що за ускладнення погодних умов (коливання температурних показників, високої вологості, опадів, ожеледиці) швидкість руху необхідно знижувати, уникати різких поворотів та ризикованих маневрів, тримати дистанцію з іншими транспортними засобами. Також слід враховувати, що гальмування на мокрій та слизькій дорозі може бути більш тривалим і, як наслідок, можна не встигнути зупинитися перед перешкодою або іншими учасниками дорожнього руху.

Працівникам Чернігівської міської лікарні № 1 надано консультативну допомогу

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно організації роботи з питань охорони праці, гігієни та умов праці для медичного персоналу Чернігівської міської лікарні № 1. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно організації роботи з питань охорони праці, гігієни та умов праці для медичного персоналу Чернігівської міської лікарні № 1.

У рамках порядку денного учасники розглянули особливості організації та проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року. Розглянуто порядок визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складання Акту визначення категорій працівників та складання поіменних списків працівників.

 

Обговорили також порядок і терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці, звернули увагу на наслідки, які можуть виникнути внаслідок її не проведення, на види пільг та компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці. Розглянули також правильність застосування Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, Переліків робіт із особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці, та інших нормативно-правових актів, відповідно до яких надаються пільги та компенсації працівникам за роботу із шкідливими умовами праці.

Окрему увагу представники Управління приділили низці питань охорони праці та промислової безпеки. Зокрема, опрацювали з присутніми вимоги правил охорони праці під час виконання робіт на висоті (НПАОП 0.00-1.15-07), довели інформацію про створення на робочих місцях безпечних умов праці, заходів з мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків. Обговорили вимоги щодо організації та проведення навчання з питань охорони праці працівникам, основні вимоги Положення про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98) тощо.

 

Наприкінці заходу посадовці у форматі вільного спілкування відповіли на поставлені працівниками підприємства запитання, надали кваліфіковані роз’яснення та практичні рекомендації.

Проведено засідання «круглого столу» у районному секторі філії ДУ «Центр пробації»

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні «круглого столу» яке проводилося на базі Семенівського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області. Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні «круглого столу» яке проводилося на базі Семенівського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області.

На заході були також присутні фахівці Семенівського відділу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та представники Семенівського відділення поліції Новгород-Сіверського відділу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.

 

Основною темою обговорення був пошук напрямків оптимізації співпраці державних органів влади задля забезпечення безпеки суспільства та виправлення клієнтів пробації, а також обговорення нагальних проблемних питань суб’єктів пробації, які опинились у складних життєвих обставинах, зокрема, стосовно офіційного працевлаштування.

 

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області, у свою чергу, зазначили, що, відповідно до частини 3 статті 24 Кодексу законів про працю України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору. Після укладання трудового договору працівник користується такими правами, як право на гарантований розмір заробітної плати, право на відпустку, у тому числі додаткову й без збереження зарплати, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, право на оплату лікарняного, право не працювати у вихідний і святковий день та іншими.

Також вони підкреслили, що укладення трудового договору та запис у трудовій книжці захищають найманого працівника відповідно до чинного трудового законодавства у разі порушення його прав, зокрема, у випадках, коли роботодавець затримує виплату заробітної плати, відмовляється оплатити виконану роботу тощо. Відсутність офіційно оформлених трудових відносин між роботодавцем і працівником означає, що працівник не має всіх вище перелічених гарантій.

 

За підсумками засідання учасники наголосили про необхідність підвищення ефективності співпраці між двома відомствами у даному напрямку, оскільки офіційне працевлаштування – це певна гарантія роботодавця у забезпечені соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.

Триває превентивна робота на об’єктах будівельної галузі міста Чернігова і області

З метою запобігання виробничого травматизму, підвищення рівня обізнаності працівників у питаннях охорони праці та промислової безпеки Управління Держпраці у Чернігівській області продовжує відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу на підприємствах будівельної галузі Чернігівщини. З метою запобігання виробничого травматизму, підвищення рівня обізнаності працівників у питаннях охорони праці та промислової безпеки Управління Держпраці у Чернігівській області продовжує відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу на підприємствах будівельної галузі Чернігівщини.

Цього разу представники Управління відвідали будмайданчик ПП «Авангард Буд-Сервіс» у місті Чернігові, де провели з керівництвом і працівниками підприємства семінар-нараду стосовно організації роботи з питань охорони праці та умов праці.

Рішення про проведення заходу було прийнято після усного звернення суб’єкта господарювання, розташованого поряд з будівельним майданчиком, до посадових осіб Управління щодо можливих порушень під час виконання будівельних робіт.

 

Спілкуючись з учасниками заходу, посадовці довели вимоги охорони праці та промислової безпеки на об’єктах будівництва, надали роз’яснення загальних положень та заходів безпеки під час спорудження будівель каркасно-монолітним методом із використанням дрібноштучної (системної) опалубки, зокрема, проведення необхідних процедур та заходів для забезпечення належного утримання металевих конструкцій будівель, настилів, ремонтних та перехідних площадок, наявності перильного огородження та організації безпечного виконання робіт на висоті.

Безпосередньо на прикладі баштового крану державні інспектори опрацювали з присутніми основні вимоги безпечної експлуатації вантажопідіймальних баштових кранів на будівельному майданчику під час їх сумісної роботи, проаналізували типові порушення та заходи щодо їх недопущення.

 

Учасники семінару-наради обговорили також порядок і терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці, звернули увагу на наслідки, які можуть виникнути внаслідок її не проведення, на види пільг та компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

У підсумку заходу посадовці закликали керівний склад ПП «Авангард Буд-Сервіс» посилити контроль за недопущенням порушень нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання будівельних робіт, звернули увагу на необхідність забезпечення належного функціонування системи охорони праці на підприємстві.

З 01 січня 2020 року збільшено штрафні санкції за порушення законодавства про працю

Відповідно до статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року мінімальна заробітна плата становить 4723 гривні, що зумовлює підвищення розмірів штрафних санкцій для суб’єктів господарювання за порушення законодавства про працю. Відповідно до статті 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року мінімальна заробітна плата становить 4723 гривні, що зумовлює підвищення розмірів штрафних санкцій для суб’єктів господарювання за порушення законодавства про працю.

Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків штрафна санкція становитиме 30 мінімальних заробітних плат відносно кожного працівника – 141 690 гривень;

 

- за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж на один місяць, виплата їх не в повному обсязі, штрафна санкція накладатиметься у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати – 14 169 гривень;

 

- за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – 10 мінімальних заробітних плат – 47 230 гривень;

 

- за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, відносно якого скоєно порушення – 47 230 гривень;

 

- за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати – 14 169 гривень;

 

- за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень (фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків) штрафна санкція накладатиметься у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення – 472 300 гривень;

 

- за порушення інших вимог трудового законодавства – у розмірі однієї мінімальної заробітної плати – 4 723 гривні.

Працівникам Чернігівського автоцентру КАМАЗ надали методичну допомогу

У рамках системної превентивної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно організації роботи з питань охорони, гігієни та умов праці з керівництвом, інженерно-технічним персоналом та працівниками ТОВ «Чернігівський автоцентр КАМАЗ». У рамках системної превентивної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно організації роботи з питань охорони, гігієни та умов праці з керівництвом, інженерно-технічним персоналом та працівниками ТОВ «Чернігівський автоцентр КАМАЗ».

У ході зустрічі з учасниками заходу були розглянуті питання організації та проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року; визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду; складання поіменних списків працівників, Акту визначення категорій, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, оформлення заключного акту за результатами медогляду.

Учасники семінару-наради опрацьовували порядок та терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці. Увагу присутніх посадовці звертали на якість проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Посадовці не оминули увагою питання охорони праці і промислової безпеки. Присутнім були надані роз’яснення Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (НПАОП 0.00-7.17-18) стосовно забезпечення та порядку використання спецодягу та взуття під час виконання робіт з підвищеною небезпекою.

У рамках заняття учасники обговорили вимоги НПАОП 0.00-1.15-07 "Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті", зокрема, проведення необхідних процедурта заходів, спрямованих на забезпечення належного утримання металевих конструкцій будівель, настилів, ремонтних та перехідних площадок, наявності перильного огородження. Окремо розглянули використання запобіжних поясів та захисних касок.

Також опрацювали основні вимоги Правил охорони праці на автомобільному транспорті (НПАОП 0.00-1.62-12), вимоги безпеки під час експлуатації транспортних засобів. проаналізували типові порушення з метою недопущення їх у подальшому.

 

Наприкінці зустрічі учасники мали змогу поставити актуальні для себе запитання представникам Управління і отримати кваліфіковані роз’яснення та практичні поради і рекомендації.

Увага! Роз’яснення деяких змін у заповненні декларації

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції», який набув чинності 18 жовтня 2019 року, процедура декларування у 2020 році також зазнає певних змін. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції», який набув чинності 18 жовтня 2019 року, процедура декларування у 2020 році також зазнає певних змін.

Зокрема:

1. Виключається обов’язок подання декларацій громадськими активістами – фізичними особами, які займаються антикорупційною діяльністю.

 

2. Зменшено перелік випадків, у яких зобов’язані подавати декларації, для представників громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, інших осіб, які входять до складу конкурсних комісій, громадських рад, рад громадського контролю тощо.

 

3. Змінено норму щодо подання виправленої декларації – декларант протягом семи днів після подання декларації має право подати виправлену декларацію. Але не більше трьох разів.

(Ці зміни вводяться в дію з 1 січня 2020 року).

 

4. Розширюється перелік відомостей, які декларант має подавати щодо себе і членів сім’ї. Так, декларант зазначає відомості про:

- прізвище, ім’я, по батькові;

- число, місяць і рік народження;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- серію та номер паспорта громадянина України;

- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб’єкта декларування та членів його сім’ї;

- зареєстроване місце їх проживання;

- місце фактичного проживання або поштову адресу, на яку суб’єкту декларування Національним агентством може бути надіслано кореспонденцію;

- місце роботи (проходження служби) або місце майбутньої роботи (проходження служби);

- займану посаду або посаду, на яку претендує;

- категорію посади (якщо така є) суб’єкта декларування;

- належність до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, а також належність до національних публічних діячів відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»;

- відомості, пов’язані із юридичними особами, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї – трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї;

- нематеріальні активи, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї, у тому числі об’єкти інтелектуальної власності, що можуть бути оцінені в грошовому еквіваленті, криптовалюти.

У пункті 7 декларації слова «отримані (нараховані) доходи» замінено словами «отримані доходи суб’єкта декларування або членів його сім’ї».

 

5. Внесено деякі уточнення до поняття «члени сім’ї». До членів сім’ї додатково віднесено дітей зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття – незалежно від спільного проживання із суб’єктом.

 

6. Додається ще один блок відомостей, які зазначатимуться в декларації. Так, підлягають декларуванню банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, в яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї) або зберігаються кошти, інше майно. Такі відомості включають дані про тип та номер рахунку, дані про банківську або іншу фінансову установу, осіб, які мають право розпоряджатися таким рахунком або мають доступ до індивідуального банківського сейфу, осіб, які відкрили рахунок на ім’я суб’єкта декларування або членів його сім’ї.

 

7. Додається вимога щодо декларування фінансових зобов’язань членів сім’ї декларанта.

 

8. Скасовується норма щодо обов’язковості декларування фінансових зобов’язань, розмір яких не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.

 

9. Додається норма про те, що дані про об’єкт декларування, який перебував у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї, зазначаються в декларації, якщо такий об’єкт перебував у володінні або користуванні станом на останній день звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду.

 

10. Вводиться норма про те, що під час заповнення декларацій та подання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані членами сім’ї суб’єкта декларування, які не є його подружжям або дітьми, вважаються особи, що спільно проживали із суб’єктом декларування станом на останній день звітного періоду або сукупно протягом не менше 183 днів протягом року, що передує року подання декларації.

 

11. Вносяться зміни щодо підстав подання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані та звужується коло декларантів, на яких поширюється вимога щодо подання таких повідомлень, а саме:

- під суттєвими змінами у майновому стані суб’єкта декларування, крім отримання доходу, придбання майна, розумітиметься здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів;

- положення щодо подання повідомлень про суттєві зміни в майновому стані застосовуються до суб’єктів декларування, які є службовими особами, що займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 цього Закону.

 

Крім того, значно розширено коло близьких осіб. Так, до переліку близьких осіб, які були зазначені у чинному Закону, наразі додається: двоюрідний брат, двоюрідна сестра, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки) (тобто свати).

 

З повним текстом зазначеного вище Закону України від 02.10.2019 № 140-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» можна ознайомитися за посиланням:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/140-20

Шановні колеги!

Щиро вітаю вас зі світлим Різдвом Христовим і Новим Роком! Щиро вітаю вас зі світлим Різдвом Христовим і Новим Роком!

У ці довгоочікувані зимові свята зичу любові і тепла вашім серцям, щоб домівки повнилися добром, радістю та Божим благословенням, а очі світилися щастям!

 

Щиро бажаю, щоб з останніми хвилинами старого року вас покинули всі турботи й негаразди, а Новий, 2020 рік, приніс в Україну мир і спокій, справедливість та мудрість, радість і впевненість у завтрашньому дні.

 

Яким буде рік прийдешній – багато в чому залежить від нас самих. Тож бажаю, щоб Різдвяна зірка запалила для вас вогонь віри та любові, надії та оптимізму в ім’я добробуту українського народу, зміцнення і розквіту нашої рідної землі!

 

Хочу від усього серця побажати вам у Новому році особливого, чарівного настрою, щоб до кожного почину підходили з натхненням і енергією. Нехай за будь-яким поворотом долі на вас чекають події, які принесуть у ваші домівки щастя, стабільність та процвітання, злагоду, душевне тепло і любов!

 

Будьте здорові! Будьте успішні!

 

З Різдвом Христовим! З Новим роком!

 

Т.в.о. начальника

Управління Держпраці

у Чернігівській області                                                                               О. ТИЩЕНКО

 

На Чернігівщині під час засідання Громадської ради обговорили питання безпеки

В Управлінні Держпраці у Чернігівській області відбулося засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств машинобудівної та металургійної галузей. В Управлінні Держпраці у Чернігівській області відбулося засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств машинобудівної та металургійної галузей.

У заході взяли участь посадові особи Управління, представники підприємств міста Чернігова: ТОВ «Промсервіс», ТОВ «Пет Технолоджис Україна», ПАТ «Завод МК і МО», ПАТ «Чернігів Вторчормет», ТОВ «ЛВП Сталь», ПрАТ «Чернігівський механічний завод», ТОВ «Чернігівський ковальський завод», ПрАТ «Чернігівський автозавод», ТОВ «Український кардан», ТОВ «ТАН», ТОВ «ЧЕЗАРА ДЕТАЛЬ», ТОВ «ДП «Завод Рапід».

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області проінформували членів Громадської ради про стан виробничого травматизму на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівської області з початку 2019 року, довели інформацію стосовно Плану заходів державного нагляду (контролю) Управління на 2020 рік.

Учасникам засідання було доведено вимоги безпечної експлуатації в умовах погіршення погодних умов в осінньо-зимовий період вантажно-підіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, розглянуто відповідні норми Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання. Посадовці зауважили, що кліматичне виконання вантажопідіймальних кранів і машин має відповідати умовам експлуатації. Баштові крани з висотою до верху оголовка більше 15 м, козлові крани прогоном більше 16 м, портальні крани, перевантажувачі, а також кабельні крани мають бути обладнані анемометром (або сигналізатором тиску вітру для кранів мостового типу), що автоматично вмикає звуковий сигнал у разі перевищення допустимої швидкості вітру робочого стану, зазначеної в журналі нагляду (паспорті) крана. Якщо вантажопідіймальний кран або машина працює просто неба, або в незахищеному від дії вітру місці, на механізмах пересування вантажопідіймальних кранів і машин та їх вантажних візків мають бути обов’язково встановлені гальма.

Обговорюючи безпечні методи проведення робіт з прибирання території підприємств та шляхів проїзду транспорту і проходу людей у зимовий період, фахівці Управління закликали присутніх застосовувати тільки безпечні методи проведення відповідних робіт з урахуванням норм, прописаних у нормативно-правових актах з охорони праці та документах заводу-виробника відповідного обладнання і техніки.

 

Наприкінці зустрічі учасники засідання заслухали голову Громадської ради щодо підсумків роботи ради за 2019 рік. Особливу увагу приділили стану виконання рішень, прийнятих на попередніх засіданнях.

Колективу медичного центру «МЕДПРОФ» надано роз’яснення з питань гігієни праці

У рамках системної превентивної роботи на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівщини посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду щодо організації проведення медичних оглядів працівників певних категорій для членів медичної комісії та працівників медичного центру «МЕДПРОФ» міста Чернігова. У рамках системної превентивної роботи на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівщини посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду щодо організації проведення медичних оглядів працівників певних категорій для членів медичної комісії та працівників медичного центру «МЕДПРОФ» міста Чернігова.

У ході зустрічі з учасниками заходу були розглянуті питання організації та проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року; складання та погодження відповідного плану-графіку, визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду; складання поіменних списків працівників, Акту визначення категорій, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, оформлення заключного акту за результатами медогляду, особливості складання та надання оперативної інформації.

Крім того, фахівці Управління надали низку рекомендацій та практичних порад стосовно профілактики професійних захворювань, організації відповідних заходів на виробництві.

 

Окремо порушувалося питання офіційного працевлаштування, переваг легального працевлаштування, порядку отримання мінімальної заробітної плати, відповідальності роботодавця за порушення законодавства про працю, розмірів штрафних санкцій тощо.

Представники ОТГ Чернігівщини отримали методичну допомогу з питань трудового законодавства

На Чернігівщині триває проведення превентивних заходів для підприємств, установ і організацій стосовно дотримання вимог трудового законодавства, легалізації заробітної плати, додержання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. На Чернігівщині триває проведення превентивних заходів для підприємств, установ і організацій стосовно дотримання вимог трудового законодавства, легалізації заробітної плати, додержання мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Зокрема, фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з представниками об’єднаних територіальних громад, роботодавцями і працівниками підприємств на базі Чернігівського районного центру зайнятості.

Учасникам зустрічі було доведено переваги офіційного оформлення трудових відносин для працюючої людини, роз’яснено негативні наслідки незадекларованої праці як для працівників, так і для роботодавців. Посадовці розповіли про відповідні соціальні гарантії належно оформленого працівника, надали роз’яснення порядку оформлення трудових відносин, видів відповідальності роботодавців за порушення законодавства про працю.

Посадовці неодноразово наголошували, що працівник, отримуючи нелегальну заробітну плату, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій. Виплата зарплати у «конвертах» послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Неоформлений офіційно працівник залишається без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій надалі.

 

Наприкінці заходу фахівці Управління у форматі вільного спілкування надали учасникам роз’яснення та практичні поради, вичерпні відповіді на поставлені запитання, всі охочі отримали інформаційно-методичні матеріали відповідної тематики.

На Чернігівщині проведено онлайн-прийом громадян спеціалістами Держпраці

Відповідно до графіку онлайн-прийомів громадян 18 грудня 2019 року фахівці Державної служби України з питань праці за допомогою скайп-зв’язку відповіли на запитання чернігівців – представників підприємств, установ і організацій області, які попередньо оформили свій запит в Управлінні Держпраці у Чернігівській області та отримали запрошення на онлайн-прийом. Відповідно до графіку онлайн-прийомів громадян 18 грудня 2019 року фахівці Державної служби України з питань праці за допомогою скайп-зв’язку відповіли на запитання чернігівців – представників підприємств, установ і організацій області, які попередньо оформили свій запит в Управлінні Держпраці у Чернігівській області та отримали запрошення на онлайн-прийом.

Так, заступник Голови Держпраці Алла Горбатюк надала кваліфіковану відповідь на запитання головного спеціаліста юридичного відділу, по роботі з персоналом та зверненнями громадян апарату Чернігівської райдержадміністрації Лілії Богданович стосовно нараховування та виплати вихідної допомоги відповідно до статті 44 Кодексу законів про працю України керівникам та заступникам керівників місцевих державних адміністрацій при звільненні згідно зі статтею 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації в Україні».

Вона роз’яснила, що Закон України «Про місцеві державні адміністрації» є спеціальним законом, який визначає організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій.

Так, частиною 2 статті 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що перший заступник та заступники голови районної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою районної державної адміністрації за погодженням з головою обласної державної адміністрації.

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» перші заступники та заступники голів місцевих державних адміністрацій заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій у день їх призначення.

Умови надання та розмір вихідної допомоги у разі припинення трудового договору визначено статтею 44 Кодексу законів про працю України, відповідно до якої підстави для виплати вихідної допомоги у разі припинення трудового договору за статтею 10 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не передбачено.

 

Головний інженер ТОВ «Пальміра Оіл» (м. Чернігів) Володимир Кудря звернувся до начальника відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці Василя Лісовика з питанням стосовно необхідності розробки нової декларації безпеки придбаного об’єкта підвищеної небезпеки (автомобільної заправної станції) при наявності старої розробленої та зареєстрованої в органах Держпраці попереднім власником декларації.

Василь Лісовик зазначив, що згідно з абзацом 3 пункту 13 Порядку декларування об’єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 956 від 11.07.2002 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки», у разі відчуження об’єкта підвищеної небезпеки оригінал декларації безпеки та висновку експертизи, а також копії документів, що підтверджують передачу зазначених документів уповноваженим органам, передаються його новому власнику.

 

Одночасно, згідно з абзацом 3 пункту 27, у зв’язку із списанням з балансу об’єкта підвищеної небезпеки попередній власник об’єкта повинен звернутись до територіального органу Держпраці про виключення об’єкта підвищеної небезпеки з Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки.

 

Після отримання повідомлення про виключення об’єкта з державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки новий власник об’єкта відповідно до абзацу 4 пункту 19 Порядку ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки (зміна власника об’єкта) у 6 місячний термін повинен провести повторну ідентифікацію і, згідно з пунктом 20 Порядку ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки, повідомити у двотижневий термін уповноважені органи про зміни порівняно з попередньою ідентифікацією. Інформація подається тільки за тими розділами повідомлення форми ОПН-1, в які вносилися зміни.

 

Далі, відповідно до пунктів 3, 8 Порядку декларування об’єктів підвищеної небезпеки суб’єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об’єкта підвищеної небезпеки і разом з позитивним висновком експертизи подає їх відповідним територіальним органам Держпраці. Відповідно до пункту 15 територіальний орган Держпраці проводить реєстрацію декларації безпеки з присвоєнням реєстраційного номера (коду), що зазначається на титульному аркуші декларації.

 

Тобто, якщо суб’єкт господарювання придбав у власність та експлуатує об’єкт підвищеної небезпеки, зокрема, автомобільну заправну станцію, він повинен скласти та зареєструвати в органах Держпраці декларацію об’єкта підвищеної небезпеки. Одночасно, декларація безпеки об’єкта підвищеної небезпеки, що була складена попереднім власником, використовується як наглядний посібник з даного питання.

На Чернігівщині триває роз’яснювальна робота у медичних закладах

З метою запобігання виникнення аварій та нещасних випадків у закладах соціально-культурної сфери в опалювальний період, фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області проводять відповідні превентивні заходи для керівників та працівників суб’єктів господарювання Чернігівщини. З метою запобігання виникнення аварій та нещасних випадків у закладах соціально-культурної сфери в опалювальний період, фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області проводять відповідні превентивні заходи для керівників та працівників суб’єктів господарювання Чернігівщини.

Так, було проведено семінар-нараду з керівним складом і медичними працівниками Чернігівської міської лікарні № 1 Чернігівської міської ради.

 

Посадовці обговорили з учасниками стан виробничого травматизму в закладах охорони здоров’я Чернігівської області з початку поточного року, проаналізували причини й правові наслідки порушень вимог охорони праці та промислової безпеки. Довели вимоги Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, Положення про розробку інструкцій з охорони праці, надали методичні рекомендації стосовно організації роботи служби охорони праці у закладі. Були надані роз’яснення стосовно організації роботи з профілактики нещасних випадків, мінімізації ризиків їхнього виникнення.

Крім того, у контексті проведення Всеукраїнського тижня права учасники семінару-наради обговорили питання дотримання конституційних прав громадян на належні умови праці, охорони праці і промислової безпеки на підприємствах, гігієни праці тощо.

 

Наприкінці зустрічі учасники мали змогу поставити представникам Управління Держпраці у Чернігівській області актуальні питання і отримати кваліфіковані роз’яснення та практичні поради.

На Чернігівщині проведено семінар-нараду з колективом НГВУ «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта»

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці та промислової безпеки для керівного складу та інженерно-технічного персоналу нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» у місті Прилуки. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці та промислової безпеки для керівного складу та інженерно-технічного персоналу нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» у місті Прилуки.

У рамках заходу посадовці надали учасникам роз’яснення щодо організації безпечного виконання робіт з підвищеною небезпекою в зимовий період та права працівників на охорону праці під час роботи. Було підкреслено, що умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам чинного законодавства з охорони праці.

Також представники Управління зазначили, що відповідно до статті 6 Закону України «Про охорону праці» працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я, для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля.

 

Крім того, увага присутніх була привернута на те, що роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. За своєчасне виконання ремонтно-профілактичних робіт в зимовий період відповідають керівник та головні спеціалісти підприємства, які призначені відповідальними за виконання певних видів робіт. Виконавці несуть відповідальність за якість проведених робіт з обстеження, ремонту, а також додержання вимог охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою.

Також представникам НГВУ «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» надали роз’яснення стосовно технічної послідовності, періодичності виконання робіт та основних заходів безпеки при обслуговуванні і ремонті газового обладнання і газопроводів. Нагадали про основні вимоги до працівників, які допускаються до експлуатації та обслуговування газовикористовуючого обладнання.

 

Крім того, учасники семінару-наради опрацювали питання безпечної експлуатації електроустановок до та вище 1000 В і електрообладнання у вибухонебезпечних зонах. Було розглянуто порядок оформлення і видачі відповідного наряду-допуску, підготовку робочого місця, нагляд під час виконання робіт, організацію перерв тощо.

 

Окремо був обговорений порядок проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду, складання Акту визначення цієї категорій працівників.

Проведено інструкторсько-методичне заняття на базі автомобільного газозаправного пункту

У рамках проведення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели інструкторсько-методичне заняття на базі автомобільного газозаправного пункту ТОВ «ПАЛЬМІРА ОІЛ» міста Чернігова. У рамках проведення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели інструкторсько-методичне заняття на базі автомобільного газозаправного пункту ТОВ «ПАЛЬМІРА ОІЛ» міста Чернігова.

Посадовці нагадали працівникам АГЗП основні вимоги щодо порядку здійснення безпечного заправлення автотранспортних засобів. При цьому були роз’яснені окремі норми Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском (НПАОП 0.00-1.81-18), Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) та Правил охорони праці на автомобільному транспорті (НПАОП 0.00-1.62-12).

Безпосередньо на прикладі газозаправного обладнання було відпрацьовано порядок дій оператора у різних штатних та позаштатних ситуаціях, надані відповідні роз’яснення і практичні рекомендації.

 

Зокрема, Управління Держпраці у Чернігівській області звертає увагу на окремі вимоги безпеки при заправленні автомобіля газовим паливом:

- перед заправкою транспортного засобу газовим паливом необхідно висадити пасажирів із кабіни (кузова) або салону автомобіля, зупинити двигун, виключити запалювання та закрити магістральний вентиль, витратні вентилі при цьому повинні бути відкриті;

- при заправленні газовим паливом не допускається: стояти біля газонаповнювального шланга і балонів; підтягувати гайки з’єднань газової системи живлення та стукати металевими предметами; проводити регулювання та ремонт газової чи газодизельної апаратури; виконувати роботи, що викликають іскроутворення; палити і користуватися відкритим вогнем; працювати без рукавиць; заправляти балони зрідженим нафтовим газом більше як на 80 % повного об’єму; заправляти балони, якщо строк їх технічного опосвідчення минув, або у випадку виявлення розгерметизації газової системи живлення;

- перед початком наповнення балонів газом необхідно спочатку відкрити наповнювальний вентиль на транспортному засобі, а потім – вентиль заправної колонки, а після наповнення балонів газом спочатку закрити вентиль заправної колонки, а потім наповнювальний вентиль на транспортному засобі;

- від’єднувати та приєднувати газонаповнювальні шланги можна тільки тоді, коли обидва вентилі закриті;

- якщо під час заправлення газонаповнювальний шланг випадково розгерметизується, необхідно негайно закрити вихідний вентиль на газонаповнювальній колонці, а потім – наповнювальний вентиль на транспортному засобі;

- у разі виникнення пожежі на транспортному засобі, двигун якого працює на газовому паливі, необхідно зупинити двигун, виключити запалювання і закрити витратні та магістральні вентилі. Гасити пожежу необхідно вогнегасниками, кошмою, піском або струменем розпиленої води. Балони з газом необхідно сильно поливати холодною водою, щоб уникнути надмірного підвищення тиску в них;

- суб’єкти господарювання, які здійснюють заповнення балонів стисненими, зрідженими і розчиненими газами, зобов’язані вести журнал заповнення балонів, у якому, зокрема, мають бути зазначені: дата заповнення; номер балона; дата технічного огляду; маса газу (зрідженого) в балоні, кг; підпис працівника, який заповнював балон;

- балони, в яких відсутній надлишковий тиск газів, заповнюються після попередньої їх перевірки відповідно до інструкції суб’єкта господарювання, який здійснює заповнення;

- порядок заправлення автомобілів, що належать юридичним та фізичним особам, визначається Інструкцією про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 03 червня 2002 року № 332, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2003 року за № 331/7652;

- забороняється заповнювати газом балони, в яких: вийшов строк призначеного технічного огляду; вийшов строк перевірки пористої маси; пошкоджений корпус балона; несправні вентилі; відсутні належні пофарбування або написи; відсутній надлишковий тиск газу; відсутні встановлені тавра.

Учням Батуринської загальноосвітньої школи розповіли про трудові права неповнолітніх

У рамках проведення Всеукраїнського тижня права посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели інформаційно-роз’яснювальних захід для учнів Батуринської загальноосвітньої школи I – III ступенів за темою «Особливості трудових прав неповнолітніх та державні гарантії їх забезпечення». У рамках проведення Всеукраїнського тижня права посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели інформаційно-роз’яснювальних захід для учнів Батуринської загальноосвітньої школи I – III ступенів за темою «Особливості трудових прав неповнолітніх та державні гарантії їх забезпечення».

Під час спілкування з фахівцями Управління школярі познайомилися з основними вимогами чинного законодавства України стосовно праці неповнолітніх, з умовами та особливостями прийняття їх на роботу і порядком припинення трудових відносин, вимогами до робочого часу і часу відпочинку неповнолітніх працівників, особливостями надання відпусток тощо.

Інспектори праці підкреслили, що за загальним правилом, яке міститься у частині 1 статті 188 Кодексу законів про працю України, допускається прийняття на роботу лише тих неповнолітніх осіб, які досягли шістнадцяти років. Втім, як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматися на роботу й особи, які досягли п’ятнадцяти років. Також, згідно з частиною 3 статті 188 Кодексу законів про працю України допускається прийняття на роботу осіб, яким виповнилося чотирнадцять років при дотриманні низки певних умов.

Представники Управління звернули увагу учнів на те, що при укладенні трудового договору з неповнолітнім додержання письмової форми договору є обов’язковою умовою для роботодавця. Обговорювали питання заборони залучення неповнолітніх до надурочних, нічних робіт, а також до робіт із шкідливими або небезпечними умовами праці, низку інших актуальних питань.

 

Упродовж зустрічі посадовці відповідали на всі запитання, що ставили їм діти, закликаючи у разі потреби тих чи інших роз’яснень або консультацій звертатися до фахівців Управління Держпраці у Чернігівській області.

У Бахмачі обговорювали державні гарантії трудових прав людини

У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Бахмацького відділу Головного управління Пенсійного фонду України провели на базі Бахмацької районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості семінар-нараду за темами «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» та «Державні гарантії забезпечення трудових прав працівників в Україні». У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Бахмацького відділу Головного управління Пенсійного фонду України провели на базі Бахмацької районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості семінар-нараду за темами «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» та «Державні гарантії забезпечення трудових прав працівників в Україні».

До участі у заході були залучені громадяни, що перебувають на обліку в територіальних органах зайнятості.

 

Під час семінару-наради учасники опрацювали питання конституційних прав і свобод громадян, розглянули законодавчо закріплені механізми їхньої реалізації і захисту.

Присутнім були доведені переваги офіційного оформлення трудових відносин для працюючої людини, відповідні соціальні гарантії належно оформленого працівника. На конкретних прикладах інспекційних відвідувань фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продемонстрували негативні наслідки незадекларованої праці як для працівників, так і для роботодавців. Був опрацьований порядок оформлення трудових відносин, види відповідальності роботодавців за порушення законодавства про працю тощо.

Наприкінці заходу посадовці у форматі вільного спілкування надали учасникам роз’яснення та практичні поради, вичерпні відповіді на поставлені запитання, кожен охочий отримав інформаційно-методичні матеріали відповідної тематики.

Роз’яснення стосовно забезпечення спецодягом медичних працівників

Відповідно до статті 163 КЗпП України та статті 8 Закону України «Про охорону праці» на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту. Відповідно до статті 163 КЗпП України та статті 8 Закону України «Про охорону праці» на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту.

Роботодавець зобов’язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.

 

Наказом Міністерства соціальної політики від 29.11.2018 № 1804 затверджено Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці. Згідно з пунктом 4 розділу ІІ «Загальні обов’язки роботодавців» цього наказу працівникам загальних (наскрізних) професій різних галузей промисловості засоби індивідуального захисту видаються незалежно від виду економічної діяльності підприємства за винятком випадків, коли ці професії та посади (професійні назви робіт) передбачені у відповідних Нормах безоплатної видачі ЗІЗ з урахуванням специфічних умов праці.

 

Фінансування та обсяги заходів з охорони праці визначаються відповідно до статті 19 Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 № 994 «Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці». Так, згідно із цією статтею фінансування профілактичних заходів з охорони праці, виконання загальнодержавної, галузевих та регіональних програм поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, інших державних програм, спрямованих на запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням, передбачається поряд з іншими джерелами фінансування, визначеними законодавством, у державному і місцевих бюджетах.

 

Для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, витрати на охорону праці становлять не менш як 0,5 % фонду оплати праці за попередній рік.

 

На підприємствах, що утримуються за рахунок бюджету, розмір витрат на охорону праці встановлюється в колективному договорі з урахуванням фінансових можливостей підприємства, установи, організації.

 

Переліком заходів та засобів з охорони праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 № 994, зокрема, передбачено забезпечення працівників спеціальним одягом, взуттям та засобами індивідуального захисту відповідно до норм, установлених законодавством про охорону праці та колективним договором або угодою (включаючи забезпечення мийними засобами та засобами, що нейтралізують небезпечну дію на організм або шкіру шкідливих речовин, у зв’язку з виконанням робіт, які не виключають можливості забруднення цими речовинами). Згідно з пунктом 2 цієї постанови обсяг і джерела фінансування витрат на охорону праці визначаються в колективному договорі або угоді.

 

З урахуванням викладеного, а також оскільки Типові галузеві норми безоплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту робітникам і службовцям установ охорони здоров’я та соціального забезпечення медичних науково-дослідних установ та учбових закладів, виробництв бактеріальних і біологічних препаратів, матеріалів, учбових наочних посібників по заготівлі, вирощуванню та обробці медичних п’явок визнано такими, що не застосовуються на території України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 № 1022-р, питання щодо безкоштовної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, в тому числі медичним працівникам, доцільно вирішувати в колективному договорі або угоді.

ДО ВІДОМА виробників, уповноважених представників, імпортерів та розповсюджувачів

Управління Держпраці у Чернігівській області доводить до відома суб’єктів господарювання які є виробниками, імпортерами або розповсюджувачами продукції, а також споживачів, що протягом 2020 року набувають чинності наступні технічні регламенти, які встановлюють вимоги до безпечності певних видів продукції та їх обігу на території України. Управління Держпраці у Чернігівській області доводить до відома суб’єктів господарювання які є виробниками, імпортерами або розповсюджувачами продукції, а також споживачів, що протягом 2020 року набувають чинності наступні технічні регламенти, які встановлюють вимоги до безпечності певних видів продукції та їх обігу на території України.

З 01 січня 2020 року набуває чинності  нова редакція Технічного регламенту пересувного обладнання, що працює під тиском - Технічний регламент рухомого обладнання, що працює під тиском, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 липня 2018 р. № 536.

Документом визначено:

 • обов’язки суб’єктів господарювання (виробників, уповноважених представників виробника, імпортерів, розповсюджувачів);
 • питання, пов’язані із загальними принципами маркування знаком “Пі”;
 • питання, пов’язані із процедурою оцінки відповідності та переоцінки відповідності;
 • вимоги до призначених органів з оцінки відповідності та їх обов’язки;
 • положення щодо здійснення державного ринкового нагляду.

З 23 січня 2020 року вступає в дію Технічний регламент обладнання, що працює під тиском, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2019 р. № 27

Технічним регламентом передбачено:

 • підвищення безпеки та конкурентоспроможності продукції вітчизняного виробництва через ідентичність вимог безпеки;
 • спрощення процедур взаємного визнання результатів робіт з оцінювання відповідності та прийнятності промислових товарів (АСАА);
 • усунення технічних бар’єрів у торгівлі зазначеною продукцією.

З 30 серпня 2020 року вступає в дію Технічний регламент засобів індивідуального захисту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 771.

Документом визначаються:

 • суттєві вимоги щодо безпеки та охорони здоров’я, яким мають відповідати засоби індивідуального захисту;
 • обов’язки до виробників засобів індивідуального захисту;
 • процедури оцінювання відповідності вимогам Технічного регламенту;
 • маркування відповідності та здійснення державного ринкового нагляду щодо надання на ринку та вільного обігу засобів індивідуального захисту.

Також, з 04 травня 2020 року набуває чинності Технічний регламент канатних доріг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2019 р. № 342.

Затвердженням зазначених Технічних регламентів забезпечено адаптацію національного законодавства до європейського, що дає змогу усунути технічні бар’єри у торгівлі та спрощує доступ вітчизняних товарів на світовий та європейський ринки.

Працівникам ТОВ «Коффінс» надано консультативну допомогу

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці, гігієни та умов праці для керівництва і працівників ТОВ «Коффінс» міста Чернігова. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці, гігієни та умов праці для керівництва і працівників ТОВ «Коффінс» міста Чернігова.

У рамках порядку денного учасниками було розглянуто низку питань охорони праці та промислової безпеки. Зокрема, представники Управління Держпраці у Чернігівській області опрацювали з присутніми застосування на практиці безпечних методів проведення газонебезпечних робіт відповідно до Типової інструкції по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт (НПАОП 0.00-5.11-85), опрацювали правила техніки безпеки при експлуатації водопостачання та водовідведення (НПАОП 41.0-1.01-79).

Розглянули особливості організації та проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року. Розглянуто порядок визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складання Акту визначення категорій працівників та складання поіменних списків працівників.

Обговорили також порядок та терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці; надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці. Представники Управління наголосили на актуальності атестації робочих місць за умовами праці, звернули увагу на наслідки, які можуть виникнути внаслідок її не проведення, на види пільг та компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

Наприкінці заходу посадовці у форматі вільного спілкування відповіли на поставлені працівниками підприємства запитання, надали кваліфіковані роз’яснення та практичні рекомендації.

 

Увага! Вимоги безпеки під час експлуатації велосипедів

З кожним роком в Україні набуває більшої популярності велосипедний рух, збільшується кількість велосипедистів, розвивається велосипедна інфраструктура. Досить багато суб’єктів господарювання використовують у своїй діяльності велосипеди (центри надання соціальних послуг, АТ «Укрпошта», служби кур’єрської доставки та інші). З кожним роком в Україні набуває більшої популярності велосипедний рух, збільшується кількість велосипедистів, розвивається велосипедна інфраструктура. Досить багато суб’єктів господарювання використовують у своїй діяльності велосипеди (центри надання соціальних послуг, АТ «Укрпошта», служби кур’єрської доставки та інші).

Разом з тим, не всі дотримуються заходів безпеки під час експлуатації велосипедів. З початку року в області з велосипедистами сталося три пов’язані з виробництвом нещасні випадки, у тому числі одна особа загинула.

 

Так, 23.07.2019 листоноша Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта», рухаючись на службовому велосипеді, впала з нього та отримала тяжкі травми внаслідок самовільного відкручування педалі велосипеда.

 

05.10.2019 листоноша Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта», рухаючись на службовому велосипеді, впала з нього та отримала травми внаслідок розриву ланцюга велосипеда.

 

03.12.2019 соціальний робітник Центру надання соціальних послуг Корюківської міської ради на службовому велосипеді потрапила в дорожньо-транспортну пригоду внаслідок зіткнення з зустрічним автомобілем. Від отриманих травм соціальний робітник померла на місці події.

 

Відповідно до Правил дорожнього руху в Україні велосипедист має право керувати велосипедом, який обладнаний звуковим сигналом та світлоповертачами: спереду – білого кольору, по боках – оранжевого, позаду – червоного. Для руху в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості на велосипеді повинен бути встановлений та увімкнений ліхтар (фара).

 

Велосипедисти, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам дорожнього руху.

 

Велосипедист може перевозити лише такі вантажі, які не заважають керувати велосипедом і не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху.

 

Якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям, велосипедисти зобов’язані дати дорогу іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.

 

Велосипедисту забороняється:

- керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості – з вимкненим ліхтарем (фарою) чи без світлоповертачів;

- рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїзній частині, коли поряд облаштовано велосипедну доріжку;

- рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);

- під час руху триматися за інший транспортний засіб;

- їздити, не тримаючись за руль, та знімати ноги з педалей (підніжок);

- перевозити пасажирів на велосипеді (за винятком дітей до 7 років, які перевозяться на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками);

- буксирувати велосипеди;

- буксирувати причеп, не передбачений для експлуатації з велосипедом.

 

З метою попередження виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернігівській області радить утриматись від пересування на велосипедах в зимовий період.

На Чернігівщині тривають превентивні заходи у рамках Всеукраїнського тижня права

У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з питань охорони праці, дотримання законодавства про працю з колективами підприємств, установ і організацій усіх форм власності. У рамках відзначення Всеукраїнського тижня права фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з питань охорони праці, дотримання законодавства про працю з колективами підприємств, установ і організацій усіх форм власності.

Так, низку заходів із керівниками і посадовими особами суб’єктів господарювання провели у Сновській, Прилуцької, Новгород-Сіверській, та Сосницькій районних філіях Чернігівського обласного центру зайнятості, в Хотинівському старостаті Мринської об’єднаної територіальної громади.

Під час зустрічей обговорювали актуальні питання дотримання законодавства про працю, боротьби із нелегальною зайнятістю, заходів щодо легалізації трудових відносин. Розглядали причини виникнення неформальної зайнятості у сільській місцевості, дієвість інформаційної роботи сільських рад на боротьбу з нелегальною працею. Опрацьовували проблеми дотримання конституційних прав громадян на належні умови праці, охорони праці і промислової безпеки на підприємствах, гігієни праці тощо.

Ефективні напрямки вирішення проблем працевлаштування осіб з інвалідністю та дотримання їх трудових прав і гарантій розглядали на базі Семенівського районного сектору пробації і Семенівської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості.

Посадовці Управління Держпраці не оминають увагою і заклади освіти Чернігівщини. З учнями Державного професійно-технічного навчального закладу «Сновське вище професійне училище лісового господарства» була проведена бесіда стосовно Загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року. Дітям повідомили, що Декларація стала першим міжнародним стандартом у цій сфері, створила правову базу для подальшої еволюції концепції прав людини, а права і свободи, закріплені у документі, знайшли своє відображення в Конституції і законах України.

Студентам Чернігівського базового медичного коледжу інспектори праці розповіли про вимоги трудового законодавства України стосовно праці неповнолітніх, роз’яснили їхні права, гарантії та обмеження. Увагу учнів було акцентовано на тому, що відповідно до статті 187 Кодексу законів про працю України неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

Інформаційно-роз’яснювальні робота Управління, спрямована на підвищення рівня правової обізнаності населення з питань охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства, конституційних прав громадян на належні, безпечні і здорові умови праці, охорони та гігієни праці  у рамках відзначення Всеукраїнського тижня права триває.

Проведено семінар-нараду з персоналом Чернігівського медичного центру сучасної онкології

На передодні відзначення Всеукраїнського тижня права та у рамках системної превентивної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області надали роз’яснення стосовно організації роботи з питань гігієни та умов праці керівництву і медичному персоналу комунального некомерційного підприємства «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» Чернігівської обласної ради. На передодні відзначення Всеукраїнського тижня права та у рамках системної превентивної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області надали роз’яснення стосовно організації роботи з питань гігієни та умов праці керівництву і медичному персоналу комунального некомерційного підприємства «Чернігівський медичний центр сучасної онкології» Чернігівської обласної ради.

Учасникам заходу – лікарям, лаборантам, медичним сестрам, інженерно-технічним працівникам – були доведені деякі особливості організації та проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці та осіб віком до 21 року; роз’яснено порядок визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складання Акту визначення категорій працівників; складання поіменних списків працівників, надання оперативної інформації за результатами проведення періодичних медичних оглядів.

Фахівці Управління надали низку рекомендацій та практичних порад стосовно профілактики професійних захворювань, зокрема, туберкульозу, організації відповідних заходів на виробництві.

Присутні опрацювали також питання порядку й термінів проведення атестації робочих місць за умовами праці; надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, наголошуючи на актуальності атестації та наслідках, які можуть виникнути внаслідок її не проведення.

Ще одним питанням порядку денного став розгляд діючого законодавства України про державний ринковий нагляд. Посадовці обговорили з працівниками підприємств сферу відповідальності Держпраці, визначену постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1069 «Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд», яка набрала чинності 20 червня 2017 року. Увага присутніх була акцентована на тому, що придбання засобів індивідуального захисту повинно здійснюватися у суб’єктів господарювання, які виробляють та/або реалізують продукцію відповідно до чинного законодавства, за умови, що засоби індивідуального захисту, які закуповуються, мають позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікат відповідності чи свідоцтво про визнання відповідності, а також задовольняють вимоги Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761. Також учасникам семінару-наради були вручені відповідні інформаційні матеріали.

Чернігівщина долучається до проведення Всеукраїнського тижня права

Всеукраїнський тиждень права започатковано Указом Президента України від 8 грудня 2008 року № 1149 з нагоди 60-ї річниці проголошення 10 грудня 1948 року Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини та проводиться щорічно у тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини. Всеукраїнський тиждень права започатковано Указом Президента України від 8 грудня 2008 року № 1149 з нагоди 60-ї річниці проголошення 10 грудня 1948 року Генеральною Асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини та проводиться щорічно у тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини.

Чернігівщина, у свою чергу, також щорічно долучається до проведення Всеукраїнського тижня права, який цього року триватиме з 09 до 15 грудня. Фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області здійснюється робота, спрямована на підвищення рівня правової обізнаності населення з питань охорони праці та промислової безпеки, додержання трудового законодавства, конституційних прав громадян на належні, безпечні і здорові умови праці, охорони та гігієни праці.

 

Посадові особи Управління проводять семінари-наради, лекції, засідання «круглих столів», під час яких працівникам підприємств, установ і організацій області надаються роз’яснення стосовно додержання діючих нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати різних видів допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення: легалізації трудових відносин; видів, тривалості й правильності призначення щорічних відпусток; своєчасності виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ і організацій області; особливостей працевлаштування та застосування праці інвалідів тощо.

 

З метою надання консультативної допомоги фахівцями Управління здійснюються особисті прийоми громадян, проводиться робота з письмовими зверненнями.

 

Крім того, в Управлінні продовжують роботу «телефони довіри», за якими громадяни мають змогу поставити фахівцям запитання і отримати роз’яснення і практичні поради стосовно вимог чинного законодавства у зазначених напрямках: (0462) 677-509, (0462) 677-126, (0462) 604-117, (0462) 675-548.

Увага! Зміни до заповнення декларації

У зв’язку з набранням чинності 18 жовтня змін до статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» у 2020 році в декларацію необхідно буде вносити унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі. У зв’язку з набранням чинності 18 жовтня змін до статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» у 2020 році в декларацію необхідно буде вносити унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі.

З 1 січня 2020 року суб’єктам декларування при заповненні декларації необхідно буде зазначити відомості про свій унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР) та вказати відповідні номери членів сім’ї.

 

НАЗК наразі готує пропозиції щодо приведення підзаконних нормативно-правових актів у відповідність до нових положень Закону. Зокрема, передбачається, що Форма декларації міститиме окреме поле для зазначення УНЗР суб’єкта декларування (розділ 2.1 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації) та членів його сім’ї (розділ 2.2 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ'ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації).

 

У разі відсутності у суб’єкта декларування або членів його сім’ї УНЗР передбачається можливість обрання суб’єктом декларування відповідного значення цього поля.

 

Звертаємо увагу, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру визначаються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», а Порядок ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб’єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації (далі – Порядок) затверджений постановою Кабінету Міністрів від 18.10.2017 № 784.

 

Відповідно до заяви-анкети для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженої наказом МВС від 26.11.2014 № 1279 (у редакції наказу МВС від 10.07.2017 № 582), зареєстрованим у Мін’юсті 10.12.2014 за № 1586/26363, УНЗР представлений двома послідовностями з восьми та п’яти цифр, розділених текстовим символом «-».

 

Також пунктами 8 та 9 Порядку передбачено, що внесення до Реєстру інформації про особу та видані їй документи здійснюється уповноваженими суб’єктами у разі:

- оформлення документів, якщо на цей час зазначена інформація не внесена до Реєстру або змінилася;

- реєстрації місця проживання чи місця перебування;

- реєстрації актів цивільного стану;

- за бажанням особи, якщо інформація про неї не внесена до Реєстру.

 

Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним.

 

Заявник для внесення інформації до Реєстру за власним бажанням звертається до територіального органу/територіального підрозділу розпорядника Реєстру за зареєстрованим місцем проживання.

Увага! Вимоги безпеки при експлуатації твердопаливних котлів теплопродуктивністю понад 0,1 МВт

Під час опалювального сезону зростає рівень небезпек, пов’язаних із експлуатацією твердопаливного котельного обладнання. У зв’язку з цим Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує про важливість дотримання вимог чинних нормативно-правових актів з питань охорони праці і промислової безпеки щодо експлуатації котельного обладнання. Під час опалювального сезону зростає рівень небезпек, пов’язаних із експлуатацією твердопаливного котельного обладнання. У зв’язку з цим Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує про важливість дотримання вимог чинних нормативно-правових актів з питань охорони праці і промислової безпеки щодо експлуатації котельного обладнання.

В першу чергу кожен, хто експлуатує котли, повинен неухильно дотримуватись вимог, викладених у експлуатаційній документації, яку надає разом з котлом виробник. У разі введення виробником більш суворих норм з експлуатації, ніж ті, що зазначені в правилах, необхідно дотримуватися умов, зазначених саме виробником.

 

Експлуатація опалювальних котлів теплопродуктивністю більше 0,1 МВт при камерному спалюванні палива без постійного нагляду за їх роботою обслуговуючим персоналом допускається лише при встановленні автоматики, сигналізації і захисту, що забезпечують ведення безпечного режиму роботи, ліквідацію аварійних ситуацій з пульта керування, а також зупинку котла при порушеннях режиму роботи, які можуть викликати пошкодження котла з одночасною сигналізацією про це на пульт керування. В іншому разі залишати такий котел без постійного нагляду обслуговуючим персоналом як під час роботи котла, так і після його зупинки до зниження в ньому тиску до атмосферного та повного припинення горіння в топці і вилучення з неї решти палива, забороняється.

 

Також слід пам’ятати, що введення та експлуатація котлів можливі лише за наявності розробленої спеціалізованими проектними організаціями конструкторської документації на котли та котельні. При цьому виготовлення, монтаж, налагоджування, реконструкція, ремонт котлів та їх елементів повинні проводитися лише підприємствами чи організаціями, що мають технічні засоби, необхідні для якісного виконання робіт та відповідні дозволи органів Держпраці. Кожен котел повинен мати журнал нагляду (паспорт) та настанову (інструкцію) з монтажу і експлуатації на українській мові. Введення в експлуатацію котлів можливе лише після їх технічного огляду та одержання дозволу на їх роботу у встановленому порядку. При цьому повинна бути призначена наказом роботодавця навчена особа, відповідальна за справний стан і безпечну експлуатацію котлів, та обслуговуючий персонал, який пройшов медичний огляд, професійну підготовку та атестацію в установленому порядку відповідно до Типового положення про проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці.

 

Перевірка справності роботи манометрів, запобіжних клапанів, покажчиків рівня води і живильних пристроїв повинна проводитись не рідше одного разу на зміну і не рідше одного разу на добу, якщо тиск більше 14 бар (1 бар – це 105 Па або 0,986923 атмосфер). Для котлів, установлених на теплових електростанціях – згідно з графіком, затвердженим роботодавцем.

 

Перевірка справності проводиться:

- манометра – шляхом встановлення стрілки манометра на нуль (за допомогою триходового крана або запірних вентилів, що його замінюють);

- покажчиків рівня води – шляхом їх продування;

- знижених покажчиків – порівнянням їх показань з показаннями покажчиків рівня води прямої дії;

- запобіжних клапанів – короткочасним примусовим їх відкриттям;

- резервних живильних пристроїв – шляхом їх короткочасного включення в роботу;

 - сигналізації і автоматичних захистів – згідно з графіком і інструкцією, затвердженими роботодавцем.

 

Слід пам’ятати, що котел має бути негайно зупинений персоналом у випадках, передбачених виробничою інструкцією, а також у випадках:

- виявлення несправностей запобіжних пристроїв через підвищення тиску;

- якщо тиск в обладнанні під тиском піднявся вище дозволеного на 10 % і продовжує підніматись, незважаючи на дотримання персоналом усіх вимог, зазначених в інструкції;

- зниження рівня води нижче нижнього допустимого рівня;

- підвищення рівня води вище верхнього допустимого рівня;

- припинення роботи живильних пристроїв;

- припинення роботи покажчиків рівня води прямої дії;

- якщо в основних елементах обладнання виявлені тріщини, випини, пропуски в їх зварних швах, обрив анкерного болта або в’язі;

- недопустимого підвищення або зниження тиску в тракті прямоточного котла до вбудованих засувок;

- погасання факелів в топці при камерному спалюванні палива;

- зниження витрати води через водогрійний котел нижче мінімально допустимого значення;

- зниження тиску води в тракті водогрійного котла нижче допустимого;

- підвищення температури води на виході із водогрійного котла до значення на 20 °C нижче температури насичення, яка відповідає робочому тиску води у вихідному колекторі котла;

- несправності автоматики безпеки або аварійної сигналізації, включаючи зникнення напруги на цих пристроях;

- виникнення пожежі, яка загрожує обслуговуючому персоналу або котлу;

- несправності манометра і неможливості визначити тиск за допомогою інших приладів.

 

При цьому механізм здійснення аварійної зупинки обладнання під тиском повинен бути визначений у виробничій інструкції.

Про вимоги безпеки під час опалювального періоду говорили в місті Городні

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду за темою «Попередження виробничого травматизму під час опалювального періоду в закладах соціально-культурної сфери» для керівників та працівників навчальних закладів і відділів культури Городнянскої міської ради та райдержадміністрації. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду за темою «Попередження виробничого травматизму під час опалювального періоду в закладах соціально-культурної сфери» для керівників та працівників навчальних закладів і відділів культури Городнянскої міської ради та райдержадміністрації.

Присутнім було доведено стан виробничого травматизму на підприємствах Чернігівської області з початку 2019 року, проаналізовані причини та правові наслідки деяких нещасних випадків. Були доведені вимоги щодо створення на робочих місцях безпечних умов праці, мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків, розглянуті ефективні напрямки організації профілактики та недопущення виробничого травматизму.

Посадовці надали роз’яснення вимог нормативно-правових актів з охорони праці до суб’єктів господарювання, які здійснюють експлуатацію опалювальних котелень, теплових пунктів, опрацювали вимоги Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском. Крім того, увагу присутніх звернули на організацію проведення технічного опосвідчення котлів, проведення своєчасного ремонту котлів за затвердженим графіком планово-запобіжного ремонту, їх обслуговування навченим та атестованим персоналом. Окремо нагадали про вимоги до організації перевірки справності  приладів та пристроїв безпеки котлів, до порядку перевірки справності дії запобіжних клапанів, виконання персоналом виробничих інструкцій, проведення протиаварійних тренувань з персоналом котелень, ведення необхідної технічної документації.

Також були розглянуті питання організації безпечної експлуатація електроустановок, доведені основні вимоги безпеки під час обслуговування електроустановок, викладені вимоги до працівників, оперативного обслуговування та виконання робіт. Обговорені правила безпеки під час виконання окремих видів робіт в електроустановках загального призначення, в частині виконання робіт з електроінструментом.

Також у рамках заходу фахівці Управління приділили увагу експлуатації устаткування підвищеної небезпеки та вимогам до виконання робіт підвищеної небезпеки. Окремо опрацювали питання організації безпечної експлуатації димових та вентиляційних каналів, наголошуючи на неприпустимості порушень проектів рішень щодо експлуатації систем димовідведення та вентиляції приміщень. Було зазначено, що імовірність настання ризиків негативних ситуацій посилюється практикою установки в приміщеннях громадських будівель герметичних пластикових вікон і дверей, що унеможливлює вільний доступ повітря в приміщення без встановлення додаткових вентиляційних систем.

Наприкінці семінару-наради посадовці у форматі вільного спілкування надали учасникам вичерпні відповіді на поставлені запитання, роз’яснення та практичні поради.

У смт Сосниця обговорювали питання охорони праці та промислової безпеки

У рамках системної превентивної роботи посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничі наради з колективами Сосницького професійного аграрного ліцею та Сосницького навчально-реабілітаційного центру. У рамках системної превентивної роботи посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничі наради з колективами Сосницького професійного аграрного ліцею та Сосницького навчально-реабілітаційного центру.

Під час зустрічей йшлося про вимоги нормативно правових актів з охорони праці під час експлуатації опалювальних котелень, теплових пунктів, тепловикористовувальних установок. З учасниками заходів були обговорені питання організації проведення технічного опосвідчення котлів, своєчасного ремонту котлів за затвердженим графіком планово – запобіжного ремонту, обслуговування котлів навченим та атестованим персоналом.

Безпосередньо на прикладах опалювальних котелень був відпрацьований порядок дій при проведенні перевірки справності схеми і приладів автоматики безпеки котлів, порядок перевірки справності дії запобіжних клапанів, проведення налагоджувальних робіт, виконання персоналом виробничих інструкцій, проведення протиаварійних тренувань з персоналом котелень, ведення необхідної технічної документації.

 

Увага працівників закладів зверталася на дотримання вимог НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском». Також були проаналізовані нещасні випадки, які траплялись при експлуатації котлів та розглянуто заходи по їх запобіганню.

Також у рамках виробничих нарад посадовці доводили учасникам вимоги НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання» та інших нормативно-правових актів з охорони праці щодо безпечної експлуатації опалювального  газового обладнання потужністю до 100 кВт, своєчасної перевірки димових та вентиляційних каналів, надійності ущільнень вводів і випусків інженерних підземних комунікацій, технічного обслуговування систем контролю та сигналізації до вибухових концентрацій газу в приміщеннях котельних  та технічного обслуговування газового обладнання підприємства.

Розглядалися вимоги до монтажу, налагоджування та безпечного виконання робіт в електроустановках до та вище 1000 В, порядок проведення електричних вимірювань та випробувань в електроустановках, оформлення і видачі відповідного наряду-допуску, підготовку робочого місця, нагляд під час виконання робіт, організацію перерв тощо.

 

Окрім того, працівникам підприємства були надані роз’яснення порядку і термінів проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, наголошуючи на актуальності атестації робочих місць та наслідках, які можуть виникнути внаслідок її не проведення.

У ході спілкування посадовці звертали увагу як керівників, так і працівників закладів на необхідність дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки з метою недопущення нещасних випадків, на посилення контролю за додержанням вимог особистої безпеки під час роботи та оптимізації діяльності служб охорони праці, доводили юридичні наслідки та види відповідальності за порушення чинного законодавства про охорону праці.

Продовжується інформаційно-роз’яснювальна робота на підприємствах області

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінари-наради для працівників ТОВ «Чернігів-Вторкольормет», ТОВ «ЛВП Сталь», ТОВ «Стілкрос» і ТОВ «Метал-ком». Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінари-наради для працівників ТОВ «Чернігів-Вторкольормет», ТОВ «ЛВП Сталь», ТОВ «Стілкрос» і ТОВ «Метал-ком».

У рамках семінарів-нарад посадовці розглядали з працівниками підприємств питання стану охорони праці на дільницях заготівлі і переробки брухту та відходів чорних та кольорових металів, обговорювали дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час експлуатації технологічного устаткування і під час проведення ремонтів та робіт на висоті, у тому числі підрядними організаціями.

Працівникам підприємств були викладені основні вимоги НПАОП 37.0-1.01-09 «Правил безпеки при заготівлі і переробці брухту та відходів чорних и кольорових металів», ДСТУ 3460-96 «Машини та обладнання для перероблення брухту та відходів чорних металів. Загальні вимоги безпеки» та низку інших нормативно-правових актів з охорони праці.

 

Особливу увагу учасників заходів фахівці Управління звертали на дотримання вимог безпеки технологічного обладнання, спеціальних вимог безпеки до окремих видів брухтопереробного обладнання, обладнання газового господарства та кисневого устаткування. Роз’яснялися загальні вимоги безпеки під час виконання робіт і під час технологічних процесів, вимоги електробезпеки, а також вимоги до робочих місць та до засобів індивідуального захисту.

Крім того, присутнім доводилися основні вимоги чинних нормативно-правових актів з питань організації безпечного виконання газополум’яних робіт з урахуванням розділу V НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями» і НПАОП 28.0-1.35-14 «Правила охорони праці під час газоелектричного, контактного, кисневого та плазмового різання металів».

Особлива увага була приділена питанням транспортування, зберігання і обслуговування балонів зрідженого вуглеводневого газу згідно з вимогами НПАОП 0.00-1.76-15 «Правила безпеки систем газопостачання», вимогам до наповнення балонів на автомобільних газонаповнювальних пунктах і станціях.

Посадовці доводили працівникам товариств вимоги чинного законодавства стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці, надавали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Роз’яснювався порядок надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювалися питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення.

 

Наприкінці кожної зустрічі державні інспектори закликали до необхідності посилення контролю за додержанням законодавства про працю, актуалізації роботи за напрямками, розглянутими під час семінарів-нарад.

У міському центрі зайнятості обговорили трудові права осіб з інвалідністю

У рамках відзначення Міжнародного Дня людей з інвалідністю фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні «круглого столу» за темою «Шляхи вдосконалення співпраці служби зайнятості з роботодавцями та соціальними партнерами у вирішенні проблем працевлаштування осіб з інвалідністю», який відбувся у приміщенні Чернігівського міського центру зайнятості. У рамках відзначення Міжнародного Дня людей з інвалідністю фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні «круглого столу» за темою «Шляхи вдосконалення співпраці служби зайнятості з роботодавцями та соціальними партнерами у вирішенні проблем працевлаштування осіб з інвалідністю», який відбувся у приміщенні Чернігівського міського центру зайнятості.

Учасники розглянули актуальні проблеми працевлаштування людей з інвалідністю у місті Чернігові та області, налагодження діалогу та обміну досвідом між державними установами, які опікуються розв’язанням проблем людей з інвалідністю.

У контексті пріоритетних шляхів вирішення проблем працевлаштування цієї категорії громадян, йшлося також і про норми й вимоги трудового законодавства, відповідальність роботодавців за його порушення, заходи, спрямовані на запобігання таких порушень.

 

Заступник начальника відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернігівській області Дмитро Козлов, у свою чергу, зауважив, що Управлінням приділяється особлива увага дотриманню роботодавцями трудових гарантій працівників, у тому числі, щодо працевлаштування та дотримання трудових прав осіб з інвалідністю, із суб’єктами господарювання проводиться відповідна системна інформаційно-роз’яснювальна робота.

У Чернігівській облдержадміністрації обговорили стан заборгованості із виплати зарплати

Заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко взяла участь у спільному засіданні тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат і обласної робочої групи з питань легалізації заробітної плати і зайнятості населення, яке відбулося у приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Наталії Романової.

 

До участі у заході були запрошені представники структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації і територіальних представництв центральних органів державної виконавчої влади.

 

Цього разу члени тимчасової комісії і робочої групи розглядали стан виплати заборгованості із виплати заробітної плати на підприємствах області, стан виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості, опрацювали ситуацію у сфері легалізації заробітної плати, а також обговорили заборгованість підприємств області перед Пенсійним фондом України.

 

У своїй доповіді заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко зауважила, що на виконання доручень Держпраці та обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, упродовж 10 місяців цього року Управлінням питання оформлення трудових відносин  вивчалося у ході 425 контрольних заходів, за результатами яких встановлено використання 75-ти роботодавцями найманої праці 448 осіб без належного оформлення трудових відносин.

Роботодавцям винесено 71 припис на усунення виявлених порушень та направлено до правоохоронних органів 59 матеріалів з метою притягнення  керівників до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 172 Кримінального Кодексу України. По 24 матеріалах органами поліції прийнято рішення про відкриття кримінальних проваджень.

 

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 № 649-р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення» розроблено та затверджено два Плани спільних комплексних заходів між Управлінням Держпраці в області, Головним управлінням Державної фіскальної служби в області та Головним Управлінням Пенсійного фонду України в області: «План спільних превентивних заходів» та «План спільних контрольних заходів».

 

З 5 вересня 2018 року, тобто з моменту дії названого Розпорядження і по даний час, Управлінням здійснено майже 2,4 тис. превентивних (з них – 1996 тис. – у 2019 році) та 472 спільних контрольних заходів (з них 365 – у 2019 році), у тому числі: з органами Державної податкової служби – 60, з органами Пенсійного Фонду України – 25, з органами місцевого самоврядування – 85, з профспілками та представниками роботодавців, Держпродспоживслужбою, Нацполіцією, СБУ та іншими – 68.

Упродовж січня – жовтня поточного року уповноваженими посадовими особами Управління накладено фінансових санкцій за статтею 265 Кодексу законів про працю України відносно 58 суб’єктів господарювання за фактом використання ними незадекларованої найманої праці 363 осіб на загальну суму 45,0 млн гривень.

 

Відповідно до статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органам рад та об’єднаних територіальних громад делеговано повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю з напрямів своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій  в оплаті праці та оформлення трудових відносин. На даний час в області рішеннями сесій місцевих рад введено 28 штатних одиниць з повноваженнями державних інспекторів праці. З них – 10 осіб мають посвідчення і проводять інспекційні відвідування, як самостійно, так і спільно з інспекторами Управління Держпраці, яке згідно законодавства координує і здійснює державний нагляд за роботою інспекторів праці місцевих рад.

 

Станом на 1 листопада 2019 року проведено 48 спільних інспекційних відвідувань. Крім того, інспекторами праці місцевих органів рад у 2019 році здійснено понад 80 заходів превентивного та інформаційно-роз’яснювального характеру.

 

Ірина Хоменко звернула увагу присутніх на те, що упродовж 10 місяців 2019 року фахівцями Управління здійснено  44 інспекційних відвідування 31 підприємства-боржника, де виявлено заборгованість на суму близько 33,5 млн гривень.

 

Забезпечено 100% охоплення інспекційними відвідуваннями економічно-активних підприємств-боржників, деяких – неодноразово. За результатами інспекційних відвідувань винесено 40 приписів щодо ліквідації заборгованої зарплати, на керівників підприємств-боржників складено 19 протоколів про адміністративні правопорушення для розгляду справ у судовому порядку. Судами винесено 86 рішень щодо накладання штрафних санкцій на суму близько 52,4 тис. гривень.

 

За порушення встановлених строків виплати заробітної плати винесено 28 постанов за статтею 265 КЗпП України, тобто фінансових санкцій, на загальну суму 343,8 тис. гривень. По 22 постановах сплачено боржниками фінансових санкцій на суму 250,2 тис. гривень або 73 %.

 

Також вона зазначила, що всього на виконання приписів державних інспекторів праці підприємствами-боржниками виплачено у 2019 році 15,6 млн грн. заборгованості із зарплати понад 1,9 тис. найманим працівникам.

 

За 10 місяців поточного року (у порівняні з відповідним періодом 2018 року) кількість превентивних заходів збільшено майже вдвічі – з 724 до 1490.

 

За підсумками засідання були прийняті відповідні рішення стосовно погашення заборгованості із виплати заробітної плати по цим підприємствам, визначені додаткові заходи впливу з метою прискорення ліквідації заборгованості із заробітної плати.

Проведено інструкторсько-методичне заняття на виробничій базі виробника котлів «KOTLANT»

З метою попередження виникнення нещасних випадків, аварій, пожеж внаслідок неправильної експлуатації твердопаливного котельного обладнання фахівці Управління провели інструкторсько-методичне заняття з питань безпеки твердопаливних котлів безпосередньо на виробничій базі ФОП Мовлян О.М., де проходить виготовлення і комплектація котлів торгової марки «KOTLANT». З метою попередження виникнення нещасних випадків, аварій, пожеж внаслідок неправильної експлуатації твердопаливного котельного обладнання фахівці Управління провели інструкторсько-методичне заняття з питань безпеки твердопаливних котлів безпосередньо на виробничій базі ФОП Мовлян О.М., де проходить виготовлення і комплектація котлів торгової марки «KOTLANT».

Під час заходу посадовці разом з керівництвом та інженерно-технічним персоналом підприємства обговорили важливі вимоги чинних нормативно-правових актів з питань охорони праці, які регулюють вимоги безпеки процесів виготовлення, транспортування, монтажу, налагодження, ремонту та експлуатації котельного обладнання. Зокрема, розглянули відповідні вимоги Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333 (НПАОП 0.00-1.81-18).

Безпосередньо на прикладі готової продукції підприємства учасникам заходу були доведені основні вимоги до оформлення і змісту експлуатаційної документації, вимоги до параметрів конструкції топок, димоходів, арматури, манометрів, запобіжних клапанів, покажчиків рівня води і живильних пристроїв.

Присутнім також нагадали про основні причини настання аварійних ситуацій під час експлуатації котельного обладнання.

Наприкінці заходу державні інспектори звернули увагу на новий Технічний регламент обладнання, що працює під тиском, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 27, набрання чинності яким очікується наприкінці січня 2020 року.

 

Відбулося засідання оргкомітету регіонального туру Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області проведено планове засідання організаційного комітету з підготовки та проведення відбіркового регіонального туру ІХ Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей». У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області проведено планове засідання організаційного комітету з підготовки та проведення відбіркового регіонального туру ІХ Всеукраїнського конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей».

Члени оргкомітету – представники Управління Держпраці у Чернігівській області, ДП «Чернігівський експертно-технічний центр Держпраці», управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області, Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації, Федерації профспілкових організацій Чернігівської області обговорили низку організаційних питань відбіркового туру конкурсу, визначили відповідальних за кожний напрямок його підготовки та проведення, визначили дату наступного засідання оргкомітету.

Примітка: відповідно до Положення про Всеукраїнський конкурс дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей», роботи учасників мають бути надіслані учасниками до Управління Держпраці у Чернігівській області не пізніше 15 лютого 2020 року.

З детальною інформацією про умови проведення конкурсу, вимоги до оформлення малюнків та критерії оцінювання робіт можна ознайомитися у Положенні про ІХ Всеукраїнський конкурс дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей», розміщеному на офіційному веб-сайті Управління Держпраці у Чернігівській області, або зателефонувавши до прес-служби Управління за номером: 095 334 24 30.

 

 

У Прилуках проведено семінар-нараду для працівників філії «Укрнафта буріння» ПАТ «Укрнафта»

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду для керівного та інженерно-технічного складу філії «Укрнафта буріння» ПАТ «Укрнафта» у місті Прилуки. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду для керівного та інженерно-технічного складу філії «Укрнафта буріння» ПАТ «Укрнафта» у місті Прилуки.

У рамках заходу учасники розглянули нагальні питання організації безпечного виконання робіт з підвищеною небезпекою під час бурових робіт, обговорили основні вимоги щодо виконання та забезпечення робіт при розкритті газоносних та напірних нафтоводонасичених горизонтів на буровому майданчику та забезпечення нормального стану свердловин при вимушених зупинках робіт у свердловині з розкритим газоносним та напірним нафтоводонасиченим  горизонтом.

 

Зокрема, було зазначено, що до виконання робіт з підвищеною небезпекою допускаються особи, не молодше 18 років та які пройшли професійний добір, медичний огляд, спеціальне навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Введення змонтованої бурової установки в роботу здійснюється за рішенням комісії з приймання бурової установки після повної готовності, випробування, обкатування всього обладнання та за наявності укомплектованої бурової бригади. Склад комісії визначається наказом по підприємству. Готовність до пуску оформлюється актом. Ліквідація ускладнень у процесі піднімання або спускання бурильного інструменту проводиться відповідно до заходів щодо запобігання аваріям та згідно з нормативно-технічними документами.

 

Увагу присутніх посадовці звернули на те, що основним документом на спорудження свердловин є робочий проект, розроблений відповідно до державних будівельних норм з урахуванням вимог правил безпеки в нафтогазодобуваній промисловості України (НПАОП 11.1-1.01-08) та інших нормативно-технічних документів.

 

Також фахівці Управління довели учасникам семінару-наради вимоги безпеки щодо виконання робіт на висоті під час монтажних робіт, оснащення необхідними системами безпеки бурових вишок. При цьому проаналізували основні небезпечні виробничі фактори та типові порушення вимог безпеки під час виконання цих робіт.

 

Окремо учасники заходу опрацювали питання організації та проведення періодичних медичних оглядів, зайнятих на важких роботах та роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року. Посадовці довели вимоги до визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складання Акту визначення категорії працівників та складання поіменних списків, оформлення заключного акту за результатами періодичних медичних оглядів працівників, надання оперативної інформації за результатами проведених медоглядів та профілактика професійних захворювань тощо.

В області тривають заходи до Міжнародного дня людей з інвалідністю

Напередодні відзначення Міжнародного Дня людей з інвалідністю посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області проводять відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу із суб’єктами господарювання. Напередодні відзначення Міжнародного Дня людей з інвалідністю посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області проводять відповідну інформаційно-роз’яснювальну роботу із суб’єктами господарювання.

Зокрема, на базі Прилуцької міськрайонної філії Чернігівського обласного центру зайнятості та Ніжинського міськрайонного центру зайнятості були проведені зустрічі з роботодавцями стосовно дотримання вимог трудового законодавства в частині працевлаштування людей з інвалідністю.

Під час заходів учасники розглядали ефективні шляхи реалізації державної політики щодо створення для осіб з інвалідністю у суспільстві відповідних умов та рівних можливостей для реалізації життєвих потреб, здібностей, творчого потенціалу, надання соціальних послуг тощо.

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області надавали підприємцям роз’яснення стосовно дотримання нормативу чисельності інвалідів та подання відповідних звітів, дотримання гарантій для працівників-інвалідів, обговорювали питання щодо відмінності цивільно-правових угод від трудових договорів з найманими працівниками, доводили правові наслідки порушення законодавства про працю, висвітлювали питання дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці та інше.

Представники роботодавців мали змогу обмінятися власним досвідом в питаннях, що порушувалися під час заходів, ставили посадовцям актуальні для себе запитання, отримували кваліфіковані коментарі та рекомендації, відповідні методичні матеріали.

Роз’яснення особливостей виконання робіт за несприятливих погодних умов у зимовий період

Негативний фактор роботи в умовах зниженої температури виробничого середовища стає особливо впливовим на роботу працівників в осінньо-зимовий період. З метою запобігання травмуванню працівників та зниження захворюваності у цих умовах необхідно вживати додаткових захисних і попереджувальних заходів при організації виробництва. Негативний фактор роботи в умовах зниженої температури виробничого середовища стає особливо впливовим на роботу працівників в осінньо-зимовий період. З метою запобігання травмуванню працівників та зниження захворюваності у цих умовах необхідно вживати додаткових захисних і попереджувальних заходів при організації виробництва.

Відповідно до пункту 6.3 глави 6 розділу ІІ Державних санітарних норм та правил «Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України 08.04.2014 № 248 (далі – Гігієнічна класифікація праці), охолоджувальний мікроклімат – це поєднання параметрів мікроклімату, за якого відбувається зміна теплообміну організму, що призводить до появи загального або локального дефіциту тепла в організмі (> 0,87 кДж/кг) внаслідок зниження температури «ядра» та/або «оболонки» тіла (відповідно – температури глибоких та поверхневих шарів тканин організму).

 

Негативний фактор роботи в умовах зниженої температури виробничого середовища враховано навіть у статті 168 Кодексу законів про працю України, згідно якої працівникам, що працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час. Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.

 

Відповідно до пункту 2 Правил про роботу на відкритому повітрі температура та сила вітру, за яких надаються перерви для обігрівання, визначаються виконкомами місцевих рад. Крім того, згідно з пунктом 4.31 ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення», затвердженому наказом від 27.01.2009 № 45 зі змінами, які внесені наказами Мінрегіонбуду від 04.06.2010 № 20 і від 25.05.2011 № 53 та наказом Мінрегіону від 30.12.2011 № 147 (далі – НПАОП 45.2-7.02-12) під час виконання будівельно-монтажних робіт граничні значення температури повітря, сили вітру в даному кліматичному поясі, за яких повинні бути тимчасово припинені роботи на відкритому повітрі та припинено перевезення людей у неопалюваних транспортних засобах, визначаються відповідними службами місцевих органів влади (державних адміністрацій).

 

Оскільки Законами України «Про місцеве самоврядування» та «Про місцеві державні адміністрації» і, навіть, профільними статтями 34 та 35 Закону України «Про охорону праці» прямо не передбачені повноваження виконавчих органів цих органів щодо встановлення температури та сили вітру, кількість і тривалість перерв, то фактично ця функція на сьогодні не має практичної реалізації. Таким чином, з урахуванням роз’яснень, які було надано листами Держпраці України від 30.04.2015 № 32-21/01-472 та від 24.06.2019 № 5201/3/4.5-ДП-19, на сьогодні відповідні граничні параметри визначає сам власник (роботодавець) або уповноважений ним орган за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації. Переліки працівників, які мають право на спеціальні перерви для обігрівання, погодні умови та тривалість і кількість перерв встановлюються у колективних договорах.

 

З іншого боку, пунктами 3, 4 розділу І та додатку 8 до Гігієнічної класифікації праці передбачено, що робота в умовах перевищення гігієнічних нормативів (3 клас) дозволена тільки за умови застосування засобів колективного та індивідуального захисту і скорочення часу дії шкідливих виробничих факторів (захист часом). Така робота виконується із застосуванням засобів індивідуального захисту та за умови регламентованих режимів робіт. При цьому клас та ступінь умов праці при роботі у приміщеннях з охолоджувальним мікрокліматом можуть бути знижені (але не нижче класу 3, ступеня 3.1) за умови забезпечення одягом з відповідною теплоізоляцією при відповідному режимі праці та відпочинку.

 

При цьому робота в небезпечних умовах праці (4 клас), а саме, при температурі навколишнього середовища нижче -30 °С (а для 3 кліматичної зони нижче -27 °С) навіть із застосуванням відповідної теплоізоляції не дозволяється, за винятком ліквідації аварій, проведення екстрених робіт для попередження аварійних ситуацій. Згідно з пунктом 6.3. глави 6 розділу ІІ Гігієнічної класифікації праці при швидкості руху повітря понад 1 м/с ці нормативні рівні температури повітря повинні бути збільшені на 2,2 °С на кожний 1 м/с підвищення його швидкості. Таким чином, наприклад, при швидкості вітру 5 м/с гранично допустимою буде температура -19 °С, а при швидкості вітру 10 м/с робота однозначно повинна зупинятися навіть за температури навколишнього повітря нижче -8 °С.

На Чернігівщині проведено низку заходів до Всесвітнього дня дитини

У рамках відзначення Всесвітнього Дня дитини фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели ряд інформаційно-роз’яснювальних заходів стосовно дотримання вимог законодавства про працю. У рамках відзначення Всесвітнього Дня дитини фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели ряд інформаційно-роз’яснювальних заходів стосовно дотримання вимог законодавства про працю.

 

Зокрема, на базі Ічнянської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості посадовці спілкувалися з учнями 10-11 класів Більмачівської загальноосвітньої середньої школи. Дітям розповіли про вимоги трудового законодавства України стосовно праці неповнолітніх, роз’яснили їхні права, гарантії та обмеження. Увагу учнів було акцентовано на тому, що відповідно до статті 187 Кодексу законів про працю України неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

Також інспектори праці зазначили, що при укладенні трудового договору з неповнолітнім додержання письмової форми договору є обов’язковою умовою для роботодавця.

 

 

У приміщенні Бахмацької районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості представники Управління Держпраці у Чернігівській області провели засідання «круглого столу» з роботодавцями м. Бахмач і Бахмацького району. Під час заходу також йшлося про дотримання суб’єктами господарювання трудового законодавства у частині працевлаштування неповнолітніх, дотримання їхніх прав і гарантій, створення відповідних умов праці тощо.

Проведено семінар-нараду з підприємцями Коропського району

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області на базі Коропської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості провели семінар-навчання з питань соціально трудових відносин із суб’єктами господарювання Коропського району. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області на базі Коропської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості провели семінар-навчання з питань соціально трудових відносин із суб’єктами господарювання Коропського району.

Учасникам заходу були надані роз’яснення Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю». Посадовці розповіли представникам суб’єктів господарювання Коропського району про переваги офіційного оформлення трудових відносин для працюючої людини, роз’яснили негативні наслідки незадекларованої праці, підкреслюючи, що неоформлений офіційно працівник залишається без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій надалі.

 

Був доведений порядок оформлення трудових відносин, роз’яснені соціальні гарантії належно оформленого працівника, види відповідальності роботодавців за порушення законодавства про працю тощо.

Посадовці неодноразово наголошували, що працівник, отримуючи нелегальну заробітну плату, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій. Виплата зарплати у «конвертах» послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Неоформлений офіційно працівник залишається без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою, особливо при нарахуванні пенсії та здійсненні перерахунків пенсій надалі.

 

Окрім того, у рамках зустрічі посадовці приділили увагу вимогам чинного законодавства стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці, надали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Опрацювали порядок надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорили питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення.

 

Також учасники заходу розглянули особливості організації та проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці та осіб віком до 21 року, порядок визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складання Акту визначення категорій працівників; складання поіменних списків працівників, а також механізми профілактики професійних захворювань.

 

Наприкінці семінару-навчання фахівці Управління у форматі вільного спілкування надавали учасникам роз’яснення та практичні поради, вичерпні відповіді на поставлені запитання, всі охочі отримали інформаційно-методичні матеріали відповідної тематики.

У Чернігові проведено чергове засідання Громадської ради в будівництві

На базі Управління Держпраці у Чернігівській області проведено чергове засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області. На базі Управління Держпраці у Чернігівській області проведено чергове засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області.

Захід відбувся за участі представників найбільших підприємств галузі: ТОВ «Основа-Буд-7», ДП «УкрСіверБуд», ЗАТ «ДСК», ТОВ «Житлобудсервіс», КТ ТОВ «ПоліссяЄвробуд», ТОВ «Доменбуд», ТОВ «ЕС СІ ГРУП», ТОВ «УТБ-Інжинірінг» та інших.

 

Під час роботи учасники розглянули стан виробничого травматизму в області в цілому та у будівельній галузі за підсумками 10 місяців 2019 року. При цьому увагу було сконцентровано на причинах настання смертельних нещасних випадків та заходів, які необхідно вжити для забезпечення безпечного ведення робіт. Проаналізовані типові небезпечні ситуації, що призвели до травмування працівників.

Присутні обговорили необхідні процедури та заходи, спрямовані на забезпечення безпечного виконання робіт на будівельних майданчиках в умовах осінньо-зимового періоду. Також виступаючі нагадали основні специфічні вимоги безпеки. Зазначено, що проїзди, проходи на будівельних майданчиках, а також проходи до робочих місць і на робочих місцях не повинні мати вибоїн і утримуватись у чистоті та порядку, очищуватися від сміття, снігу, не захаращуватися матеріалами та виробами, а також бути не ковзкими. Наголошено, що конструкції захисних огорож, що прилягають до місць проходу людей за межами будівельного майданчика, повинні бути обладнані суцільним захисним козирком із несучою здатністю витримувати снігове навантаження, а також навантаження від падіння дрібних предметів.

Увага учасників засідання була привернута врахування погодних факторів, у тому числі силі вітру та наявності і характеру опадів. Відмічено, що згідно з ДБН А.3.2-2-2009 під час грози, снігопаду, туману, які значно погіршують видимість у межах фронту робіт, або за швидкості вітру 15 м/с і більше, заборонено виконувати цегляне мурування зовнішніх стін багатоповерхових будинків і споруд. При подібних умовах та силі вітру не допускається і виконання робіт з розбирання будівель і споруд та їх реконструкції, знесення та здійснення цілого ряду інших видів робіт. Виконання бетонних робіт з риштовань, площадок тощо заборонено навіть за швидкості вітру 12 м/с і більше, а пересування засобів підмощування чи переміщення і установлення конструкцій, що мають велику парусність, не допускається під час вітру зі швидкістю більше ніж 10 м/с.

 

Були також обговорені проблемні питання, які виникають під час складання проектно-технологічної документації на будівництво, зокрема, проектів організації будівництва, порядку складання Плану з охорони праці будівельного майданчика та питання безпечної експлуатації в умовах погіршення погодних умов в осінньо-зимовий період вантажно-підіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання.

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області надали присутнім роз’яснення норм ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (НПАОП 45.2-7.02-12), ДБН А.3.1-5:2016 «Організація будівельного виробництва», Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 23.06.2017 № 1050 (НПАОП 45.2-7.03-17), Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання (НПАОП 0.00-1.80-18) та ряду інших.

 

За результатами розгляду членами Громадської ради прийняті відповідні рішення, які спрямовані на безумовне впровадження обговорених вимог чинного законодавства на відповідних підприємствах та на підвищення рівня безпеки умов праці працюючих.

У Чернігові проведено рейдову перевірку пасажирських автоперевізників у сфері трудового законодавств

На виконання доручення голови Чернігівської обласної держадміністрації, а також у рамках системної превентивної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області взяли участь у рейдовій перевірці автомобільних перевізників щодо дотримання законодавства про працю в частині офіційного працевлаштування та законодавства про автомобільний транспорт під час перевезення пасажирів. На виконання доручення голови Чернігівської обласної держадміністрації, а також у рамках системної превентивної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з представниками Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області взяли участь у рейдовій перевірці автомобільних перевізників щодо дотримання законодавства про працю в частині офіційного працевлаштування та законодавства про автомобільний транспорт під час перевезення пасажирів.

У ході заходу інспектори праці перевіряли перевізників на предмет офіційного оформлення трудових відносин з водіями. Також водіям доводили переваги легальної праці для працюючої людини, роз’яснювали негативні наслідки незадекларованої праці як для робітників, так і для роботодавців, розповідали про відповідні соціальні гарантії належно оформлених трудових відносин. Нагадували про визначену законодавством відповідальність роботодавців, про розміри штрафних санкцій за використання незадекларованої праці тощо. Вручалися розроблені фахівцями Управління методичні матеріали – брошури, листівки і буклети з питань легалізації трудових відносин.

Окрім того, під час спілкування з водіями посадовці наголошували на посиленні контролю за дотриманням належного технічного стану транспортних засобів перед виїздом на лінію та після повернення з неї, на неухильному додержанні вимог особистої безпеки під час роботи водіїв та кондукторів на маршрутах.

 

 

 

 

Працівників ПрАТ «Чернігів АВТО» консультували з питань гігієни та умов праці

У рамках системної превентивної роботи на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівщини посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду щодо організації роботи з гігієни та умов праці для керівників, інженерно-технічного складу і працівників ПрАТ «Чернігів АВТО». У рамках системної превентивної роботи на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівщини посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду щодо організації роботи з гігієни та умов праці для керівників, інженерно-технічного складу і працівників ПрАТ «Чернігів АВТО».

У ході зустрічі з учасниками заходу були розглянуті питання організації та проведення періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі, та осіб віком до 21 року; визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду; складання поіменних списків працівників, Акту визначення категорій, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, оформлення заключного акту за результатами медогляду.

Учасники семінару-наради опрацьовували порядок та терміни проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці. Увагу присутніх посадовці звертали на якість проведення атестації робочих місць за умовами праці.

 

Крім того, фахівці Управління надали низку рекомендацій та практичних порад стосовно профілактики професійних захворювань, зокрема, туберкульозу, організації відповідних заходів на виробництві.

 

Окремо порушувалося питання офіційного працевлаштування, переваг легального працевлаштування, порядку отримання мінімальної заробітної плати, відповідальності роботодавця за порушення законодавства про працю, нових розмірів штрафних санкцій, що діють з 01 січня 2019 року.

Колективу ТОВ «Компанія Спорттехніка» надано консультативну допомогу

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці та умов праці для колективу ТОВ «Компанія Спорттехніка» міста Чернігова. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань охорони праці та умов праці для колективу ТОВ «Компанія Спорттехніка» міста Чернігова.

До участі у заході, окрім керівного складу, були залучені електрозварники та електрогазозварники на напівавтоматичних машинах, газорізальники, маляри, ливарники пластмас, шліфувальники, оператори установок піскоструминного очищення, слюсарі з механоскладальних робіт, машиністи автомобільних кранів, оператори верстатів з програмним керуванням.

Присутнім було доведено стан виробничого травматизму на підприємствах Чернігівської області з початку 2019 року, проаналізовані причини та правові наслідки деяких нещасних випадків.

 

У рамках зустрічі представники Управління Держпраці у Чернігівській області опрацювали з учасниками семінару-наради застосування на практиці безпечних методів проведення газонебезпечних робіт відповідно до Типової інструкції по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт (НПАОП 0.00-5.11-85), розглянули правила техніки безпеки при експлуатації водопостачання та водовідведення (НПАОП 41.0-1.01-79), основні вимоги НПАОП 0.00-1.73-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями в частині експлуатації та утримання у безпечному технічному стані верстатного обладнання, інструментів та пристроїв», вимоги до захисних пристроїв згідно ГОСТу 12.2.009-99 «Станки металлообрабатывающие. Общие требования безопасности». Також приділили увагу питанню безпечної експлуатації автомобільного крану, проаналізували типові порушення з метою недопущення їх у подальшому.

Окрім того, працівникам підприємства були надані роз’яснення порядку і термінів проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, наголошуючи на актуальності атестації робочих місць та наслідках, які можуть виникнути внаслідок її не проведення.

У ході спілкування посадовці звернули увагу як керівників, так і працівників товариства на необхідність дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки з метою недопущення нещасних випадків, посилення контролю за додержанням вимог особистої безпеки під час роботи та оптимізації діяльності служб охорони праці, довели юридичні наслідки та види відповідальності за порушення чинного законодавства про охорону праці.

Триває робота з надання роз’яснень щодо атестації робочих місць за умовами праці

У рамках системної консультативно-роз’яснювальної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань умов праці у Чернігівському закладі дошкільної освіти № 3 «Дитяча академія» Чернігівської міської ради. У рамках системної консультативно-роз’яснювальної роботи фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань умов праці у Чернігівському закладі дошкільної освіти № 3 «Дитяча академія» Чернігівської міської ради.

До участі були залучені працівники закладу, у тому числі шеф-кухар, кухарі, які працюють біля плити, машиністи із прання та ремонту спецодягу, прибиральниці.

Посадовці довели працівникам закладу вимоги чинного законодавства стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці, надали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Роз’яснювався порядок надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювалися питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення.

Фахівці Управління неодноразово наголошували на актуальності атестації, на наслідках, які можуть виникнути у зв’язку з її не проведенням, наголошували на тому, що результати атестації є основою для вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», інших пільг та компенсацій, а також є необхідним для розроблення і реалізації організаційних, технічних, економічних та соціальних заходів (включаючи і колективний договір) щодо покращання умов трудової діяльності.

Увагу присутніх було звернуто на якість проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильність застосування Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, Переліків робіт із особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці, та інших нормативно-правових актів, відповідно до яких надаються пільги та компенсації працівникам за роботу із шкідливими умовами праці.

Проведено робочу зустріч у районному секторі філії Державної установи «Центр пробації»

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели робочу зустріч з посадовими особами Семенівського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели робочу зустріч з посадовими особами Семенівського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області.

Під час зустрічі йшлося про порядок оформлення порушника на суспільно корисні роботи. Представники установи розповіли, що одним із завдань районного сектору пробації є здійснення контролю за адміністративним стягненням у виді суспільно корисних робіт, за виконання яких порушнику нараховується плата за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж установлений законом мінімальний розмір оплати праці. Нарахувати таку плату та перерахувати її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів зобов’язаний власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган за місцем виконання порушником указаних робіт (стаття 3253 КУпАП).

Зі свого боку, представники Управління Держпраці у Чернігівській області роз’яснили учасникам зустрічі порядок оформлення порушника на суспільно корисні роботи, зазначивши, що згідно зі статтею 2 КЗпП працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. При цьому нормами статті 23 КЗпП передбачено можливість укладення трудового договору на визначений строк (строковий трудовий договір). Такий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру подальшої роботи, умов її виконання, інтересів працівника та в інших випадках, установлених законодавством. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу. Про прийняття працівника на роботу повідомляється центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного соціального внеску у порядку, встановленому Кабміном. Таким чином, взаємовідносини між громадянином, залученим до виконання суспільно корисних робіт, та юридичною особою можна оформити строковим трудовим договором.

 

За підсумками робочої зустрічі учасники наголосили про необхідність підвищення ефективності співпраці між двома відомствами у даному напрямку, оскільки офіційне працевлаштування – це певна гарантія роботодавця у забезпечені соціальних, економічних, трудових та інших прав працівника.

Шановні працівники сільського господарства Чернігівщини!

Прийміть щирі вітання з нагоди вашого професійного свята! Прийміть щирі вітання з нагоди вашого професійного свята!

З давніх часів наша земля славиться талановитими і працьовитими людьми, які понад усе шанують славні традиції свого народу та постійно дбають про землю. Саме ви, ті хто обрали для себе професію в аграрній сфері, становите міцний осередок трудівників, які забезпечують людей найнеобхіднішим для життя.

 

День працівників сільського господарства – це свято людей праці, для яких безмежна шана до рідної землі визначила не тільки професію, але й людську долю, це свято дбайливих господарів!

 

Висловлюємо глибоку подяку хліборобам, механізаторам, тваринникам, організаторам агропромислового виробництва, всім, хто так чи інакше дотичний до сільськогосподарської галузі. Ваша робота нелегка, але дуже важлива, адже Україна живе і працює завдяки невтомним трудівникам, які постійно дбають про землю.

 

Бажаємо радості, успіхів у праці, міцного здоров’я і людського щастя вам і вашим родинам. Нехай щедро родять ниви, хай над ними буде мирне небо, завжди світить сонце, а в кожному домі будуть добро та злагода!

 

Нехай ваша віддана праця і надалі служить на користь людям, на благо рідної Чернігівщини та всієї України!

 

                                                                                                 Колектив Управління Держпраці

                                                                                                 у Чернігівській області

Новини
Трагiчнi випадки
Смертельний нещасний випадок стався внаслідок ДТП. Смертельний нещасний випадок стався внаслідок ДТП. Детальніше...
Смертельний нещасний випадок в КП Куликівської селищної ради Смертельний нещасний випадок в КП Куликівської селищної ради Детальніше...
Смертельний нещасний випадок внаслідок ДТП в ПОСП Смертельний нещасний випадок внаслідок ДТП в ПОСП "Ічнянське" Детальніше...
Смертельний нещасний випадок у ВП Корюківський РЕМ АТ Смертельний нещасний випадок у ВП Корюківський РЕМ АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" Детальніше...

Всi випадки...