UA
Управління Держпраці у Чернігівській області
"Кожен має право на належнi, безпечнi та здоровi умови працi"
Конституцiя Украïни, ст.43
menu.authorize

новости

Увага суб’єктам господарювання!

Управління Держпраці у Чернігівській області повідомляє, що попередні та періодичні медичні огляди проводяться відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 №246. Управління Держпраці у Чернігівській області повідомляє, що попередні та періодичні медичні огляди проводяться відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 №246.

Порядок розроблено на виконання статті 17 Закону України «Про охорону праці», яким визначено  процедуру проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов’язковому медичному огляді осіб віком до 21 року.

 

Дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, виду економічної діяльності, їх філії, інші відокремлені підрозділи, а також на фізичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства використовують найману працю та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

 

Відповідно до «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, листа-роз’яснення Міністерства соціальної політики України від 15.03.2016 №3732/0/14-16/13, Управлінням Держпраці у Чернігівській області проводиться:

- визначення категорії працівників, які підлягають медичним оглядам, відповідно до вимог «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 23.07.2007 за № 846/14113;

- узгодження списків працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам;

- участь у складанні Заключного акта та розробці санітарно-протиепідемічних заходів;

- погодження планів-графіків проведення періодичних медичних оглядів працівників;

- узагальнення та аналіз оперативної інформації за результатами проведення періодичних медичних оглядів працівників.

 

Враховуючи викладене, Управління звертається до суб’єктів господарювання всіх форм власності з проханням забезпечити організацію проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із  шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких де є потреба у професійному доборі, і щорічно для осіб віком до 21 року та надавати вищезазначені матеріали на погодження до Управління Держпраці у Чернігівській області за адресою: вул. П’ятницька, 39, м.Чернігів, 14000; телефони: (046) 675-548, 675-382; е-mail: cndsp@ukr.net, 25cn@dsp.gov.ua.

Триває інформаційна кампанія для робітників і роботодавців Чернігівщини

На Чернігівщині продовжується проведення превентивних заходів у рамках розпочатої у минулому році інформаційно-роз’яснювальної кампанії для суб’єктів господарювання і робітників підприємств, установ і організацій стосовно додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, попередження нелегальної зайнятості, виплат заробітної плати «у конверті». На Чернігівщині продовжується проведення превентивних заходів у рамках розпочатої у минулому році інформаційно-роз’яснювальної кампанії для суб’єктів господарювання і робітників підприємств, установ і організацій стосовно додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, попередження нелегальної зайнятості, виплат заробітної плати «у конверті».

Цього разу фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області відвідали один з торговельно-розважальних центрів міста Чернігова, де, спілкуючись із працівниками або власниками торгових модулів, доводили переваги офіційного оформлення трудових відносин, роз’яснювали негативні наслідки не задекларованої праці для найманих працівників і роботодавців.

 

Представники Управління розповідали робітникам про соціальні гарантії працюючої людини, про визначену законодавством відповідальність роботодавців у разі виявлення не задекларованої праці, роз’яснювали новації у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання, а у разі виникнення питань чи необхідності роз’яснень рекомендували звертатися до Управління Держпраці у Чернігівській області.

 

Поява державних інспекторів, попри деяку початкову осторогу та упереджене ставлення працівників, все ж таки поступово викликала у них певну зацікавленість. Дехто підходив з уточнюючими запитаннями, хтось цікавився можливістю особистого прийому в Управлінні Держпраці у Чернігівській області. Було й кілька запитань від громадян щодо конкретних особистих ситуацій, пов’язаних із соціальними гарантіями і трудовими відносинами.

 

Також кожен охочий отримував відповідні інформаційно-методичні матеріали – брошури, буклети й пам’ятки, розроблені державними інспекторами.

 

За словами посадовців Управління, такі роз’яснювальні заходи у рамках інформаційної кампанії заплановані упродовж всього року.

Проведено нараду з працівниками ПАТ «Чернігівгаз»

На базі Ніжинського відділення ПАТ «Чернігівгаз» відбулася нарада з питань безпеки при використанні газу у побуті з керівниками, інженерним складом та майстрами підприємства. До участі у заході були запрошені також працівники Носівської, Бобровицької, Козелецької та Куликівської дільниць служби експлуатації систем газопостачання. На базі Ніжинського відділення ПАТ «Чернігівгаз» відбулася нарада з питань безпеки при використанні газу у побуті з керівниками, інженерним складом та майстрами підприємства. До участі у заході були запрошені також працівники Носівської, Бобровицької, Козелецької та Куликівської дільниць служби експлуатації систем газопостачання.

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області надали учасникам роз’яснення стосовно введення в дію постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 725 «Про затвердження переліку певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства» і від 26.10.2011 № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

 

Відтепер, відповідно до цієї постанови, обстеження, ремонт і чищення димарів та вентиляційних каналів проводиться на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

 

Аналізуючи стан травматизму під час використання газу в побуті за минули роки в області в цілому і, зокрема, у місті Ніжині, державні інспектори Управління зауважили, що одними з причин нещасних випадків в опалювальний період є несправність димових та вентиляційних каналів, відсутність контролю за проведенням перевірок їхнього стану, технічного обслуговування та прочистки з боку житлово-експлуатаційних організацій.

 

Відповідаючи на запитання працівників підприємства, фахівці Управління надали ряд практичних рекомендацій стосовно проблемних питань, що виникають під час експлуатації димових та вентиляційних каналів і систем газопостачання житлових будинків. Особливу увагу було звернуто на якість і своєчасність проведення перевірок димових та вентиляційних каналів у багатоквартирних житлових будинках та приватному секторі, підтримання їх належного технічного стану.

 

Крім того, під час зустрічі учасники обговорили необхідність вжиття додаткових профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам при використанні газу в побуті, розглянули основні недоліки і порушення, які можуть виникнути під час експлуатації обладнання.

 

У підсумку наради посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області наголосили на неухильному дотриманні вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, проведення в повному обсязі якісного технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання та побутових приладів, димових та вентиляційних каналів, необхідності посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо безпечної експлуатації газового обладнання.

Фахівці Управління обговорили з «газовиками» питання електробезпеки на підприємстві

З метою профілактики виробничого травматизму під час утримання, експлуатації та обслуговування електроустановок на підприємствах державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничу нараду з колективом Менської дільниці управління скрапленого газу ТОВ «Харківрегіонгаз» за відповідною тематикою. З метою профілактики виробничого травматизму під час утримання, експлуатації та обслуговування електроустановок на підприємствах державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничу нараду з колективом Менської дільниці управління скрапленого газу ТОВ «Харківрегіонгаз» за відповідною тематикою.

У рамках програми заходу учасники відпрацьовували теоретичні знання й практичні навички дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, вимог виробничої дисципліни під час експлуатації електроустановок.

Фахівці Управління ознайомили працівників зі станом виробничого травматизму на підприємствах Чернігівщини у 2017-2018 роках, проаналізували типові причини й наслідки нещасних випадків, у тому числі тих, що сталися внаслідок ураження електричним струмом. Увагу присутніх звернули на те, що поширеною причиною виробничого травматизму є відсутність постійного контролю за трудовою дисципліною з боку роботодавців та відсутність самодисципліни у працівників, нехтування правилами та інструкціями з охорони праці.

Учасникам наради були надані роз’яснення основних вимог нормативно-правових актів при виконанні регламентних робіт під час технічного обслуговування електроустановок, вимог Правил охорони електричних мереж (утримання охоронних зон, дотримання мінімально допустимих відстаней від електричних мереж до будинків, споруд, земельної і водної поверхні). У форматі дискусії розглянули організацію і виконання комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці під час експлуатації обладнання.

 

Під час обговорення питання дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці при виконанні робіт в електроустановках, державні інспектори окремо зупинилися на організаційних заходах, якими досягається безпека робіт в електроустановках, виконанні технічних заходів, що створюють безпечні умови виконання робіт в електроустановках, а також безпечному виконанні робіт на комутаційних апаратах в електромережах напругою понад 1000 В.

Окремим пунктом учасники наради опрацювали основні недоліки і порушення, які можуть виникнути під час експлуатації та організації виконання ремонтних робіт в електроустановках, та не допущення таких. Представник Управління Держпраці у Чернігівській області звернув увагу на обов’язки осіб, що відповідають за безпечне виконання робіт в електроустановках, на безпечні методи робіт із застосуванням засобів індивідуального захисту та закликав присутніх до неухильного дотримання вимог виробничої дисципліни, безпечної експлуатації електроустановок під час проведення ремонтних робіт на енергооб’єктах.

Уряд ініціює проведення перевірок роботодавців без попередження

Кабінетом Міністрів України розроблено і зареєстровано у Верховній Раді проект Закону України № 8045 від 15.02.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення належних, безпечних і здорових умов праці», метою якого є відновлення повноцінного державного нагляду, у тому числі гірського, і контролю за дотриманням законодавства про працю, зайнятість населення, охорони праці, гігієни праці. Кабінетом Міністрів України розроблено і зареєстровано у Верховній Раді проект Закону України № 8045 від 15.02.2018 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення належних, безпечних і здорових умов праці», метою якого є відновлення повноцінного державного нагляду, у тому числі гірського, і контролю за дотриманням законодавства про працю, зайнятість населення, охорони праці, гігієни праці.

Детально із зазначеню інформацією можна ознайомитися за посиланням:

https://economics.unian.ua/finance/10013423-kabmin-proponuye-povernuti-perevirki-biznesu-bez-poperedzhennya.html

В області проведено професійне навчання інспекторів праці об’єднаних територіальних громад

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області відбулася нарада-навчання з новопризначеними інспекторами праці виконавчих органів місцевих рад об’єднаних територіальних громад за темою «Реалізація виконання органами рад повноважень, передбачених частиною третьою статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування». У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області відбулася нарада-навчання з новопризначеними інспекторами праці виконавчих органів місцевих рад об’єднаних територіальних громад за темою «Реалізація виконання органами рад повноважень, передбачених частиною третьою статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування».

У рамках програми проведення наради фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області роз’яснили учасникам вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 295 від 26.04.2017 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України і статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка набула чинності 16 травня цього року, розглянули механізм Порядку здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю.

Опрацювали з інспекторами праці тергромад також і низку питань, що на початку виконання ними покладених обов’язків є найактуальнішими. Серед них – дотримання порядку повідомної реєстрації інспекційних відвідувань та рішень інспектора праці про відвідування роботодавця, механізми надання звітності щодо проведених виконавчими органами міських рад заходів контролю за додержанням законодавства про працю, здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин та інші питання.

Не обійшли увагою і останні зміни у законодавстві щодо впровадження особливостей обмеження контрольних заходів.

Спілкуючись з представниками громад, заступник начальника Управління Ірина Хоменко зауважила, що на сьогоднішній день для них важливим є не тільки теоретично-методична підготовка, але й здобуття практичних навичок застосування діючого законодавства на практиці під час проведення інспекційних відвідувань. Вона закликала при будь-якій потребі звертатися за допомогою до інспекторів Управління Держпраці у Чернігівській області, переймаючи набутий ними професійний досвід.

Упродовж роботи новопризначені інспектори праці об’єднаних територіальних громад ставили посадовцям актуальні для себе питання, спільно обговорювали ті чи інші проблемні ситуації у своїх громадах. Також кожен учасник наради по закінченні зустрічі отримав відповідні інформаційно-методичні матеріали і пам’ятки.

Фахівці Управління консультували працівників Чернігівської обласної лікарні

Керівництво Чернігівської обласної лікарні звернулося до Управління Держпраці у Чернігівській області з проханням надати роз’яснення з ряду питань стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці. Керівництво Чернігівської обласної лікарні звернулося до Управління Держпраці у Чернігівській області з проханням надати роз’яснення з ряду питань стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Було організовано зустріч з керівництвом та членами атестаційної комісії установи, під час якої посадові особи Управління надали практичні роз’яснення стосовно порядку і термінів проведення атестації, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, оформлення відповідних документів атестаційною комісією у частині хронометражу спостережень, нормування робочого часу, відповідності назви професій Класифікатору професій ДК 003:2010.

Окремо посадовці Управління звернули увагу медиків на вимоги щодо організації та проведення навчання з питань охорони праці працівникам, основні вимоги Положення про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98).

Крім того, фахівці Управління надали атестаційній комісії і головному лікарю установи дієві рекомендації з питань встановлення права на додаткову відпустку за особливий характер праці, а також права на скорочену тривалість тижня для працівників.

Упродовж зустрічі члени атестаційної комісії ставили актуальні питання, що безпосередньо стосуються конкретних посад і видів робіт, і отримували кваліфіковані рекомендації та поради, зокрема, стосовно створення на робочих місцях безпечних умов праці, мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків та інших.

Надано практичну допомогу працівникам ТОВ «Чернігівський автоцентр КАМАЗ»

З метою профілактики виробничого травматизму, недопущення нещасних випадків та порушень вимог законодавства з охорони праці на підприємствах Чернігівщини посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з відповідної тематики з інженерно-технічним складом і робітниками ТОВ «Чернігівський автоцентр КАМАЗ». З метою профілактики виробничого травматизму, недопущення нещасних випадків та порушень вимог законодавства з охорони праці на підприємствах Чернігівщини посадовці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з відповідної тематики з інженерно-технічним складом і робітниками ТОВ «Чернігівський автоцентр КАМАЗ».

У теоретичній частині зустрічі фахівці Управління ознайомили учасників зі станом виробничого травматизму на підприємствах автотранспортної галузі області у 2017-2018 роках, звертаючи їхню увагу на типові причини й наслідки нещасних випадків, найпоширенішими серед яких є не виконання посадовими особами своїх обов’язків щодо створення безпечних умов праці працівників, не виконання самими працівниками вимог інструкцій з охорони праці та не використання засобів індивідуального захисту під час робіт підвищеної небезпеки.

Державні інспектори роз’яснили представникам підприємства основні вимоги «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» (НПАОП 0.00-1.62-12), опрацювали питання створення на робочих місцях безпечних умов праці, мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків, проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.

Зважаючи на специфіку робіт, що виконуються ТОВ «Чернігівський автоцентр КАМАЗ», окремо зупинилися на вимогах безпеки під час обслуговування та ремонту транспортних засобів, вимоги безпеки під час виконання слюсарних та мастильних робіт.

Не обійшли увагою і умови праці та порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці. Учасників цікавили особливостей проведення атестації робочих місць за умовами праці, види пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці та необхідність їх надання за результатами проведення атестації, механізми їхнього надання.

Практична частина семінару-наради була присвячена огляду безпосередньо виробничого процесу у цехах і майстернях підприємства, під час якого фахівці Управління спілкувалися із робітниками, надавали їм кваліфіковані рекомендації, відповідали на запитання.

 

Наприкінці зустрічі державні інспектори вкотре наголосили на необхідності неухильного дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт з метою запобігання виробничого травматизму, збереження здоров’я й життя працівників.

Будівельний майданчик: підвищена небезпека, подвійна відповідальність

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, гігієни праці та експертизи умов праці з працівниками ТОВ «ДОМЕН БУД» міста Чернігова. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду стосовно дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, гігієни праці та експертизи умов праці з працівниками ТОВ «ДОМЕН БУД» міста Чернігова.

У ході бесіди учасники обговорили стан виробничого травматизму в області та в Україні в цілому. Особлива увага була приділена нещасним випадкам, які ставалися в останні роки на будівельних майданчиках, зокрема при експлуатації вантажопідіймальної техніки. Так, учасники проаналізували причини, обставини та правові наслідки ряду нещасних випадків, розглянули питання психоемоційного стану працівників, стажу їх роботи та часових етапів роботи.

Державні інспектори довели працівникам підприємства вимоги Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт (НПАОП 0.00-1.75-15) та Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках (НПАОП 45.2-7.03-17). Обговорюючи питання безпеки на будівельному майданчику, представники Управління підкреслили обов’язок роботодавця вживати додаткові, вичерпні заходи з метою забезпечення безпечності виконання виробничих процесів, навіть якщо такі вимоги не зазначено прямо в нормативно-правових актах.

Також будівельників цікавили питання атестації робочих місць за умовами праці та медичних оглядів працівників. Посадовці Управління надали їм роз’яснення стосовно останніх змін у діючому законодавстві щодо проведення атестації, порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу, надали відповіді на деякі проблемні питання у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

Опрацьовуючи організацію проведення попереднього, періодичних та позачергових медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, державні інспектори звернули увагу учасників на їхню обов’язковість.

Наприкінці зустрічі вкотре було наголошено на вчасному проведенні навчання й інструктажів з питань охорони праці, на необхідності вжиття додаткових заходів з безпечного виконання будівельних робіт і забезпеченні належного захисту працівників від небезпечних факторів.

Атестація за умовами праці аналогічних робочих місць

Атестація робочих місць за умовами праці проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Мінпраці України від 01.09.1992 № 41, проводиться саме щодо конкретного робочого місця. Атестація робочих місць за умовами праці проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Мінпраці України від 01.09.1992 № 41, проводиться саме щодо конкретного робочого місця.

Робоче місце – місце постійного або тимчасового перебування працівника в процесі трудової діяльності. При проведенні атестації робочого місця, результати досліджень шкідливих факторів заносяться в «Карту умов праці» на кожне враховане робоче місце або групу аналогічних робочих місць.

 

Аналогічні робочі місця – це робочі місця, на яких умови і характер праці аналогічні за всіма показниками умов праці, а саме: професії (посади) одного найменування; виконання одних і тих самих професійних обов'язків під час ведення однотипного технологічного процесу в однаковому режимі роботи; використання однотипного виробничого обладнання, інструментів, матеріалів і сировини; використання однотипних систем вентиляції, опалення та освітлення; однаковий набір шкідливих факторів виробничого середовища та трудового процесу (одного класу і ступеня шкідливості); однакова забезпеченість засобами індивідуального захисту тощо.

 

За наявності на робочих місцях перелічених показників умов та характеру праці їх можливо віднести до аналогічних робочих місць.

 

Якщо йдеться про одне робоче місце, то в даному випадку атестація має проводитись на одному робочому місці, на якому можуть працювати п’ять робітників. Якщо ж атестації мають підлягати п’ять робочих місць, то при цьому визначити їх аналогічними можна на підставі індивідуального аналізу кожного робочого місця з урахуванням технологічних процесів, використовуваних матеріалів, сировини, устаткування, санітарно-гігієнічних досліджень виробничих факторів, проведених на цих робочих місцях.

 

Отже, відповідно до Інструкції з заповнення Карти умов праці при проведенні атестації робочих місць, яка затверджена Міністерством праці України та Міністерством охорони здоров’я України від 30.11.1992 та 27.11.1992 № 06-41-48, на групу аналогічних робочих місць допускається заповнення однієї Карти, якщо умови й характер праці на цих робочих місцях аналогічні за всіма показниками умов праці, на яких уже проведена атестація. У випадку, коли на одному і тому ж робочому місці (в робочій зоні) виконуються роботи особами різних професій, то на кожну з професій заповнюється окрема Карта.

Про прийняття Постанови КМУ від 07.02.2018 № 48

На засіданні Кабінету Міністрів України 7 лютого 2018 року прийнято постанову № 48 „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 725 і від 26 жовтня 2011 р. № 1107”, якою внесено зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. На засіданні Кабінету Міністрів України 7 лютого 2018 року прийнято постанову № 48 „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 725 і від 26 жовтня 2011 р. № 1107”, якою внесено зміни до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Удосконалений Порядок передбачає скорочення переліку робіт підвищеної небезпеки, що потребують наявності дозволу, з 26 до 18 видів, переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, експлуатація (застосування) яких вимагає наявності дозволів, з 21 до 11 позицій; розширення переліку робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі декларації, з 8 до 19 видів, переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації, з 3 до 5 позицій.

З  дати   опублікування  зазначеної постанови   Кабінету  Міністрів  України   територіальні органи Держпраці під час видачі дозволів повинні керуватися Переліком видів робіт підвищеної небезпеки, зазначеним у додатку 2 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 р. № 48), Переліком машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначеним у додатку 3 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 р. № 48), а також слідкувати за тим, щоб заява на одержання дозволу і заява на продовження строку дії дозволу подавалися суб’єктами господарювання за формами, зазначеними у додатках 4 і 5 Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 р. № 48).

Крім того, до Порядку внесено такі суттєві зміни:

1) експертні організації, які складають висновки за результатами експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, повинні мати підтверджену компетенцію для інспекційної діяльності у сфері охорони праці відповідно до законодавства.

Вимоги до експертних організацій, які мають намір виконувати (виконують) експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва, пройшли процедуру погодження з усіма заінтересованими органами та готуються до державної реєстрації в Міністерстві юстиції України;

2) виробники або постачальники машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки можуть не отримувати дозвіл на застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку, якщо інша форма оцінки його відповідності, яка є обов’язковою вимогою до нього, встановлена відповідними технічними регламентами;

3) згідно з пунктом 7 Порядку Держпраці видає дозволи лише на технічний огляд, випробування, експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатках 3 і 7 до Порядку;

4)  надання дозволів на:

виробництво (виготовлення), використання, переробку, розподіл, зберігання, транспортування, застосування, утилізацію та знешкодження вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, горючих рідин, маса яких дорівнює або перевищує значення нормативів порогових мас, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 “Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки”;

вибухові роботи та роботи, пов’язані з використанням енергії вибуху;

утилізацію зброї, звичайних видів боєприпасів та виробів ракетної технікизакріплено за територіальними органами Держпраці;

5) передбачається, що Держпраці та її територіальні органи вносять до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб ― підприємців та громадських формувань відомості про дозволи (зареєстровані декларації) в установленому порядку;

6) згідно з найкращою європейською практикою для підтвердження відповідності матеріально-технічної бази суб’єктів господарювання вимогам законодавства з питань охорони праці до Декларації відповідності (додаток 8 до Порядку) вноситься інформація про проведення добровільного аудиту з охорони праці.

                                                                             За матеріалами Державної служби України

                                                                                                                             з питань праці

Проведено виробничу нараду з працівниками лісового господарства

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничу нараду з керівниками і працівниками Менського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Менарайагролісництво» за темою: «Безпека праці під час проведення лісосічних робіт та транспортування лісу». Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели виробничу нараду з керівниками і працівниками Менського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Менарайагролісництво» за темою: «Безпека праці під час проведення лісосічних робіт та транспортування лісу».

Представники Управління проінформували учасників заходу про стан виробничого травматизму в лісовій промисловості за 2017 рік по Чернігівській області, проаналізували обставини та причини нещасних випадків з тяжкими та смертельними наслідками.

 

У ході семінару-наради учасники опрацювали основні заходи промислової безпеки та охорони праці під час транспортування лісу, вимоги «Правил дорожнього руху» до технічного стану транспортних засобів, обов’язки осіб, що відповідають за безпечне виконання робіт в електроустановках та вимоги охорони праці під час роботи з електроінструментом, обговорили вимоги електробезпеки на будівельних майданчиках.

Крім того, у рамках плану роботи фахівці Управління надали присутнім роз’яснення стосовно вимог «Правил безпеки систем газопостачання» (НПАОП 0.00 – 1.76-15) та інших нормативно-правових актів з охорони праці щодо безпечної експлуатації газового обладнання.

 

Окремо увага працівників підприємства була привернута до організації обов’язкового контролю за використанням працівниками засобів індивідуального захисту, за дотриманням ними вимог особистої безпеки під час виконання будь яких робіт.

 

Підсумовуючи роботу, посадовці Управління вкотре наголосили на неухильному дотриманні працівниками підприємства вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, особливо на дільницях, де проводяться травмонебезпечні роботи, на проведенні постійного контролю за працівниками підприємства при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт та експлуатації автомобільного транспорту. Керівників підприємства закликали розробити додаткові заходи з охорони праці по недопущенню виробничого травматизму під час виконання лісосічних робіт, забезпечувати на дільницях належні умови відповідно до умов безпеки праці.

Триває превентивна робота з охорони праці на підприємствах Чернігівщини

У лютому поточного року посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують проведення на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності інформаційно-роз’яснювальних заходів, спрямованих на попередження виникнення виробничого травматизму, порушень вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки. У лютому поточного року посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують проведення на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності інформаційно-роз’яснювальних заходів, спрямованих на попередження виникнення виробничого травматизму, порушень вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

Зокрема, фахівці Управління провели з керівним складом і працівниками ПАТ «Поліграфічно-видавничий комплекс «Десна» (м. Чернігів) семінар-нараду за темою «Попередження виробничого травматизму на поліграфічно-видавничих підприємствах».

 

Учасникам були доведені вимоги НПАОП 22.1-1.02-07 «Правила охорони праці для підприємств та організацій поліграфічної промисловості» щодо безпечної експлуатації та утримання у справному технічному стані виробничого обладнання, інструментів та пристроїв на поліграфічно-видавничих підприємствах.

Були надані роз’яснення стосовно загальних вимог безпеки до виробничого обладнання, роз’яснені загальні вимоги до змісту технологічної документації в частині забезпечення безпеки виробничого обладнання, вимоги до конструкції обладнання, засобів захисту та сигнальних пристроїв, що входять в конструкцію. Опрацювали також питання порядку проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, види та порядок проведення інструктажів з охорони праці.

 

З керівниками, інженерно-технічними працівниками, водіями й трактористами ТОВ «Плиски-Агро» (с. Плиски Борзнянського району) державні інспектори Управління провели семінар-нараду за темою «Попередження виробничого травматизму на сільськогосподарських підприємствах під час експлуатації транспортних засобів».

Учасники заходу були ознайомлені зі станом виробничого травматизму на сільськогосподарських підприємствах Чернігівської області в 2017 році в порівнянні з минулими роками, з типовими причинами й юридичними наслідками нещасних випадків, у тому числі, зі смертельними наслідками.

 

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області надали аграріям роз’яснення основних вимог Правил дорожнього руху України під час експлуатації транспортних засобів, вимог до їхнього технічного стану, зауважуючи, що транспорті засоби, які мають несправності, які можуть привести до аварій і травм пасажирів, втраті вантажу, а також брудні, без номерів і розпізнавальних знаків автопоїзда, забороняється експлуатувати.

 

Також забороняється експлуатація транспортних засобів у разі їх виготовлення або переобладнання з порушенням вимог стандартів, правил і нормативів, що стосуються безпеки дорожнього руху, якщо вони не пройшли державного технічного огляду або не мають талона про його проходження, якщо номерні знаки не відповідають вимогам відповідних стандартів, у разі обладнання без відповідного дозволу спеціальними звуковими та світловими сигналами.

Спілкуючись з колективами підприємств, державні інспектори Управління систематично звертають увагу як керівників, так і працівників на неухильне дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки з метою недопущення нещасних випадків, на посилення контролю керівників підрозділів за додержанням вимог особистої безпеки під час роботи, на оптимізацію діяльності служб охорони праці, доводять юридичні наслідки та види відповідальності за відповідні порушення чинного законодавства тощо.

Оновлено списки професій, які дають право на пільгову пенсію

З 01 січня 2018 року набрали чинності Зміни до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. З 01 січня 2018 року набрали чинності Зміни до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Загалом, зміни стосуються працівників, зайнятих ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва.

 

Зокрема, розділи I. «Гірничі роботи», II. «Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин», III. «Чорна металургія», IV. «Виробництво коксопродуктів», VII. «Виробництво кольорових металів», VIII «Хімічне виробництво» та X «Перероблення нафти, газу, газового конденсату, вугілля та сланцю» Списку № 1 доповнено позицією «Працівники ремонтних служб, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва».

 

Цією позицією також доповнено наступні розділи Списку № 2: I. «Гірничі роботи», II. «Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин», III. «Чорна металургія», IV. «Виробництво коксопродуктів. Вуглепідготовка», V. «Виробництво вогнетривів», VI. «Виробництво метизів», VII. «Виробництво генераторного газу і одержання газів у процесі металургійного виробництва», VIII. «Виробництво кольорових металів», X. «Хімічне виробництво», та підрозділ 1. «Ливарне виробництво» розділу XIV. «Оброблення металу».

 

У відповідності до діючого законодавства, з метою визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, чинні на період роботи особи. Так, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями, незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

 

На підставі зазначеного, до стажу роботи працівників, професії (посади) яких включено до списків № 1 і № 2 за постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 року № 479 «Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461», і які продовжать працювати за цими професіями (посадами) після набрання чинності цією постановою, зараховується весь період їхньої роботи за відповідними професіями (посадами) за умови підтвердження такого права за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

 

В разі, коли таким працівникам після проведення атестації робочих місць, п’ятирічний термін якої не минув, підтверджено право на пільгову пенсію та умови праці за цей час докорінно не змінювались, проводити позачергову атестацію робочих місць за умовами праці не потрібно. Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці необхідні:

- трудова книжка з оформленими належним чином записами про займану посаду та період виконуваної роботи;

- виписка з наказу по підприємству про проведення атестації на робочому місці;

- у разі, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пільгову пенсію, необхідно надати уточнюючу довідку.

 

Таким чином, періоди роботи, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу, визначає підприємство (установа) або його правонаступник з урахуванням вимог законодавства щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Державні інспектори надали консультативну допомогу керівному складу КП «Новозаводське»

Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, гігієни праці та експертизи умов праці з керівним складом та працівниками комунального підприємства «Новозаводське». Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, гігієни праці та експертизи умов праці з керівним складом та працівниками комунального підприємства «Новозаводське».

Фахівці Управління довели учасникам заходу основні вимоги «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» (НПАОП 0.00-1.02-08), вимоги Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 62 від 30.01.2013, надали роз’яснення стосовно безпечної експлуатації транспортних засобів, зокрема, основних вимог «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» (НПАОП 0.00-1.62-12). Звернули увагу працівників на деякі питання безпеки під час експлуатації вантажно-підйомних кранів та автопідйомників.

 

  

 

Окремо учасники семінару-наради опрацювали питання порядку і термінів проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання пільг та компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, проаналізували найбільш поширені проблемні моменти при призначенні працівникам пільг і компенсацій, обговорили механізми реалізації права працівників на пільгову пенсію та порядок її призначення.

 

 

Наприкінці зустрічі державні інспектори Управління наголосили на неухильному дотриманні вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки, законодавства про працю, закликали присутніх до актуалізації роботи за розглянутими на семінарі напрямками.

Проведено чергову перевірку знань з охорони праці працівників підприємств Чернігова

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у роботі комісії з перевірки знань вимог «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» (НПАОП 0.00-1.59-87), яка проводилася на базі КП «Чернігівський обласний навчально-курсовий комбінат» Чернігівської обласної ради. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у роботі комісії з перевірки знань вимог «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском» (НПАОП 0.00-1.59-87), яка проводилася на базі КП «Чернігівський обласний навчально-курсовий комбінат» Чернігівської обласної ради.

Цього разу державні інспектори перевіряли теоретичні знання і професійний рівень осіб, відповідальних за технічний стан і безпечну експлуатацію посудин, що працюють під тиском, підприємств міста Чернігова.

 

За результатами перевірки знань особи, які підтвердили необхідний рівень професійної підготовки, отримали посвідчення встановленого зразка та набули права бути відповідальними особами за технічний стан і безпечну експлуатацію посудин.

 

Крім того, у ході проведення перевірки знань представники Управління роз’яснювали посадовим особам підприємств питання, які найчастіше зустрічаються під час експлуатації посудин, і на які слід звертати особливу увагу, опрацьовували дії стосовно недопущення виникнення аварійних ситуацій. Працівники підприємств, у свою чергу, мали змогу поставити посадовцям Управління актуальні для своєї професійної діяльності питання.

 

Довідково: Упродовж 2017 року загальна кількість посадових осіб, які пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці комісією Управління Держпраці у Чернігівській області склала 3157 осіб. Загальна кількість осіб, які пройшли спеціальне навчання та перевірку знань – 8548.

Суб’єктам декларування! Пам’ятка декларанту

Закон України «Про запобігання корупції» визначає обов’язок подання та оприлюднення електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Декларація подається щорічно до 1 квітня кожного поточного року за минулий рік шляхом оприлюднення інформації про майно та фінансові зобов’язання в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Закон України «Про запобігання корупції» визначає обов’язок подання та оприлюднення електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Декларація подається щорічно до 1 квітня кожного поточного року за минулий рік шляхом оприлюднення інформації про майно та фінансові зобов’язання в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Яка інформація зазначається у полі «Ідентифікаційний номер» у розділі декларації «Цінне рухоме майно – транспортні засоби»?

У цьому полі слід зазначити ідентифікаційний номер транспортного засобу, якщо він наявний. Наприклад, для автомобіля слід вказати ідентифікаційний номер, тобто вказаний у технічному паспорті на транспортний засіб номер шасі (кузова, рами).

 

Чи слід декларувати транспортний засіб, якщо суб’єкт декларування користувався ним упродовж року, але станом на 31 грудня вже не користується?

Транспортні засоби декларуються відповідно до їх наявності станом на останній день звітного періоду.

 

Що охоплює поняття «Доходи, у тому числі подарунки» (розділ 11 декларації)?

Згідно з пунктом 7 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про отримані (нараховані) доходи, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи.

Такі відомості включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір.

 

Інформацію про які доходи необхідно зазначати в декларації?

Доходи включають:

- заробітну плату (грошове забезпечення), отриману як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом;

- гонорари та інші виплати згідно з цивільно-правовими правочинами;

- дохід від підприємницької або незалежної професійної діяльності;

- дохід від надання майна в оренду (користування);

- дивіденди;

- проценти;

- роялті;

- страхові виплати;

- виграші (призи) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора;

- призи (виграші) у грошовій формі, одержані за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях;

- благодійну допомогу;

- пенсію;

- спадщину;

- доходи від відчуження цінних паперів чи корпоративних прав;

- подарунки;

- інші доходи.

 

Що необхідно зазначати у полі «Джерело доходу»?

У більшості випадків джерелом доходу є організація, в якій було отримано такий дохід. Водночас в деяких випадках джерелом доходу суб’єкт декларування може зазначити себе, якщо такий дохід було отримано від підприємницької діяльності.

 

Що слід вносити до розділу 13 «Фінансові зобов’язання» декларації?

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про фінансові зобов’язання, у тому числі, отримані кредити, позики, зобов’язання за договорами лізингу, розмір сплачених коштів в рахунок основної суми позики (кредиту) та процентів за позикою (кредитом), зобов’язання за договорами страхування та недержавного пенсійного забезпечення, позичені іншим особам кошти.

 

Відомості щодо фінансових зобов’язань включають дані про вид зобов’язання, його розмір, валюту зобов’язання, інформацію про особу, стосовно якої виникли такі зобов’язання, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та дату виникнення зобов’язання. Такі відомості зазначаються лише у разі, якщо розмір зобов’язання перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року. У разі якщо розмір зобов’язання не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, зазначається лише загальний розмір такого фінансового зобов’язання.

 

Які фінансові зобов’язання відображаються у декларації?

У декларації відображаються фінансові зобов’язання суб’єкта декларування та членів його сім’ї, які є дійсними станом на останній день звітного періоду. Під фінансовими зобов’язаннями у цілях декларування розуміються:

- отримані кредити, позики;

- інші кошти, які були позичені суб’єкту декларування або члену його сім’ї іншими особами, зокрема поворотна безвідсоткова фінансова допомога, отримана і не повернена у звітному періоді суб’єктом декларування або членом його сім’ї;

- зобов’язання за договором лізингу;

- зобов’язання за договором страхування;

- зобов’язання за договором недержавного пенсійного забезпечення;

- несплачені податкові зобов’язання;

- інші зобов’язання (у декларації необхідно зазначити, які саме).

У розділі «Фінансові зобов’язання» відображаються також відомості про розмір сплачених суб’єктом декларування або членом його сім’ї коштів в рахунок основної суми.

 

Що означає «цінне рухоме майно – транспортні засоби» (розділ 6 декларації)?

Відповідно до підпункту «б» пункту 3 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про цінне рухоме майно, вартість якого перевищує 100 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, що належить суб’єкту декларування або членам його сім’ї на праві приватної власності, у тому числі спільної власності, або перебуває в її володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають дані щодо транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а також щодо їх марки та моделі, року випуску, ідентифікаційного номера (за наявності). Відомості про транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми зазначаються незалежно від їх вартості.

Підсумки 2017 року й подальші перспективи роботи обговорили на нараді Управління

Управлінням Держпраці у Чернігівській області проведено нараду та навчання для посадових осіб Управління і інспекторського складу. Управлінням Держпраці у Чернігівській області проведено нараду та навчання для посадових осіб Управління і інспекторського складу.

Відкриваючи нараду, начальник Управління Сергій Дорошенко звернув увагу присутніх на три найактуальніші на сьогодні напрямки діяльності: забезпечення своєчасної та у повному обсязі оплати праці найманих працівників та додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, боротьба з нелегальною зайнятістю та неофіційною заробітною платою, зниження рівня виробничого травматизму.

 

Під час наради учасники заслухали інформацію про роботу Управління за 2017 рік та стан виробничого травматизму на підприємствах, установах і організаціях Чернігівської області. Були окреслені цілі й завдання роботи на 2018 рік, розглянуті також показники наглядової діяльності по кожному інспектору Управління за звітний період.

Керівники структурних підрозділів Управління відзвітували про проведену роботу, акцентуючи увагу присутніх на основних показниках наглядової діяльності.

 

Так, перший заступник начальника Управління Олександр Тищенко, доповідаючи про річні підсумки роботи, зазначив, що у 2017 році під час проведення планових і позапланових заходів державного нагляду з питань охорони праці та промислової безпеки було перевірено 848 суб’єктів господарювання та 1760 виробничих об’єктів, виявлено 25187 порушень чинного законодавства, накладено 1469 адміністративних стягнень, з яких 392 – на перших керівників підприємств. До органів суду у 2017 році було направлено 67 позовів, 17 з яких вже задоволені й накладено заборону на експлуатацію 45 одиниць машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки. Самостійно, до прийняття рішення суду, суб’єктами господарювання зупинено 182 одиниці обладнання.

 

Підкреслив Олександр Тищенко і позитивний показник зниження на 5,5% рівня виробничого травматизму на піднаглядних підприємствах у порівнянні із позаминулим роком, а також зменшення на 10 осіб кількості постраждалих у сільськогосподарській галузі, як найбільш травматичній в останні роки.

Під час розгляду питання здійснення у 2017 році державного контролю за додержанням суб’єктами господарювання законодавства про працю було наголошено, що у минулому році суму заборгованості із виплати заробітної плати скорочено на 27,2 %, кількість підприємств-боржників зменшено з 33 до 23. На виконання приписів державних інспекторів підприємствами сплачено 30,5 млн гривень заборгованості по заробітній платі понад 8 тисячам працівників.

 

У сфері дотримання мінімального розміру заробітної плати фахівцями Управління у 2017 році проведено 310 контрольних заходів, накладено фінансові санкції на загальну суму 939,2 тис гривень. Всього ж упродовж 2017 року Управлінням було розглянуто 347 справ щодо застосування фінсанкцій та винесено рішень про накладання штрафів у загальною сумою 4,2 млн гривен, з яких 289 суб’єктів господарювання сплатили 1,4 млн гривен.

 

Втім основним питанням наради стало обговорення взаємодії Управління з виконавчими органами міських рад та об’єднаними територіальними громадами з питання здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства про працю.

 

Начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Вікторія Луцишина у своїй доповіді зауважила, що Управлінням здійснюється щотижневий моніторинг та відслідковуються процеси, які відбуваються у громадах, з реалізації делегованих контрольних повноважень, і відповідна інформація щочетверга направляється Держпраці.

 

Виконавчим органам міських рад та об’єднаних територіальних громад було рекомендовано визначитись з чисельністю інспекторів праці з розрахунку 1 інспектор на 20 тисяч населення (відповідно до методичних рекомендацій Держпраці), прийняти на сесіях відповідні рішення щодо створення або окремих структурних підрозділів або покладання обов’язків на одну з існуючих посад у громаді, та внести відповідні зміни до штатних розписів.

 

Вікторія Луцишина зазначила, що станом на сьогодні рішенням сесій семи об’єднаних територіальних громад, а також Прилуцької та Ніжинської міських рад введено посади інспекторів праці з чисельністю по одній штатній одиниці відповідно. У восьми громадах обов’язки інспектора праці покладено на посадову особу.

У 2017 році з представниками місцевого самоврядування проведено понад 160 семінарів-нарад, організаційно-координаційних нарад-презентацій, практичних занять. До виконавчих органів місцевих рад направлено понад 158 організаційних та роз’яснювальних листів і методичних рекомендацій.

 

Коментуючи доповідь, начальник Управління Сергій Дорошенко вкотре підкреслив стратегічне значення цієї роботи у контексті діяльності Державної служби України з питань праці і закликав державних інспекторів докласти всіх зусиль для активізації відповідної роботи, налагоджувати тісні стосунки та вживати дії для прийняття радами рішень про виконання делегованих повноважень.

 

Опрацювали учасники наради і питання формування Єдиних справ розпорядчих документів, що приймаються органом державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), а також вимоги до заповнення даних у пілотному модулі «Інтегрована автоматизована система державного нагляду (контролю)».

У ході другої частини наради було проведено навчання для інспекторського складу і спеціалістів Управління, під час якого учасники опрацювали питання здійснення контролю дотримання вимог щодо передрейсового технічного огляду автотранспортних засобів, а також актуалізували знання механізму нарахування і виплати індексації заробітної плати.

 

Наприкінці учасники мали змогу поспілкуватися з керівництвом Управління, обговорити нагальні проблеми у сфері охорони праці, промислової безпеки, законодавства про працю, обмінятися практичним досвідом із колегами.

Завершено січневий цикл превентивних заходів на підприємствах Чернігівщини

З початку 2018 року державними інспекторами здійснювалася систематична інформаційно-роз’яснювальна робота стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці з колективами підприємств, установ і організацій усіх форм власності. З початку 2018 року державними інспекторами здійснювалася систематична інформаційно-роз’яснювальна робота стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці з колективами підприємств, установ і організацій усіх форм власності.

Зокрема, упродовж січня посадовці провели зустрічі з керівним складом і працівниками ТОВ «Фірма «Проммонтаж», ПАТ «Укроптбакалія», КП «Прилукижитлобуд», ДП «Пассервіс», ВАТ «Чернігівавтосервіс», ДП «Новгород-Сіверський лісгосп», ПрАТ «Чернігівський механічний завод», ТОВ «Сосницький сирзавод», ТОВ «Транспортне підприємство «Світ», ТОВ «Здравмедтех – Чернігів», відділу освіти Сосницької райдержадміністрації, обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, Сосницького міжрайонного управління водного господарства та інших.

  

Під час заходів фахівці Управління інформували присутніх про стан виробничого травматизму на підприємствах Чернігівської області у 2017 році, розглядали питання організації проведення попереднього та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, оформлення відповідної документації, визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду, складання Акту визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

 

Доводилися учасникам заходів останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються оплати праці найманих працівників, зокрема, щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати до 3723 грн з 01.01.2018, надавалися кваліфіковані роз’яснення стосовно проведення атестації робочих місць за умовами праці, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. Проводився аналіз проблемних аспектів при призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

  

Не обходили увагою і основні вимоги чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. У рамках семінарів-нарад фахівці Управління розглядали з працівниками підприємств питання створення на робочих місцях безпечних умов праці, мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків.

Учасникам надавалися роз’яснення стосовно організації та проведення навчання з питань охорони праці, основних вимог Положення про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98), вимог безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (НПАОП 0.00-7.11-12, Технічного регламенту безпеки машин), вимог «Правил безпеки при заготівлі і переробці брухту та відходів чорних и кольорових металів» (НПАОП 37.0-1.01-09), «Правил охорони праці під час зварювання металів» (НПАОП 28.52-1.31-13), «Правил охорони праці під час газоелектричного, контактного, кисневого та плазмового різання металів» (НПАОП 28.0-1.35-14), основних вимог Правил охорони праці на автомобільному транспорті (НПАОП 0.00-1.62-12) тощо. Обговорювалися питання безпечної експлуатації та утримання у безпечному технічному стані верстатного обладнання, інструментів та пристроїв та інші актуальні на часі аспекти виробничих процесів.

 

Надаючи роз’яснення, фахівці Управління звертали увагу працівників підприємств на неухильне дотримання вимог охорони праці та промислової безпеки з метою недопущення нещасних випадків, на посилення контролю керівників за додержанням вимог особистої безпеки під час роботи, на оптимізацію діяльності служб охорони праці, доводили юридичні наслідки та види відповідальності за відповідні порушення чинного законодавства тощо.

Проведено чергове засідання колегії Управління Держпраці у Чернігівській області

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 26 січня 2018 року проведено засідання колегії Управління, під час якого розглядалися питання по ряду суб’єктів господарювання області. У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області 26 січня 2018 року проведено засідання колегії Управління, під час якого розглядалися питання по ряду суб’єктів господарювання області.

Цього разу у рамках порядку денного члени Колегії розглядали стан промислової безпеки та охорони праці в Ніжинському медичному коледжі Чернігівської обласної ради за результатами планової перевірки, яка проводилась у період з 07 по 11 серпня 2017 року та позапланової перевірки, що відбулась 02.10.2017; стан виконання заходів щодо усунення причин настання нещасного випадку зі смертельним наслідком, який стався 12.01.2017 з охоронником фермерського господарства «Липоворізьке»; стан ліфтового господарства комунального підприємства «Новозаводське» Чернігівської міської ради і стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам комунального підприємства «Прилукижитлобуд» Прилуцької міської ради.

 

За результатами звітів представників підприємств і доповідей посадових осіб Управління Колегія визнала проведену роботу у Ніжинському медичному коледжі та у фермерському господарстві «Липоворізьке» недостатньою, а в КП «Новозаводське» і КП «Прилукижитлобуд» – незадовільною.

 

Крім того, по кожному із присутніх суб’єктів господарювання члени Колегії прийняли відповідні рішення, про виконання яких їх керівники мають проінформувати Управління Держпраці у Чернігівській області у визначені терміни.

 

 

Коментарі щодо права медпрацівників-«сумісників» на додаткову відпустку

Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України «Про відпустки» окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290. Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України «Про відпустки» окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290.

Право на таку відпустку працівників закладів, установ охорони здоров’я, соціального захисту населення та освіти визначається за розділом ХVII «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» зазначеного Списку. Згідно зі статтею 8 Закону «Про відпустки» конкретна тривалість відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

 

Відповідно до Порядку застосування Списку, затвердженого наказом Мінпраці України від 30.01.1998 № 16, додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно до фактично відпрацьованого часу. У розрахунок часу, що дає право працівникові на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці, не менш як половину тривалості робочого дня, встановленого для такої категорії працівників.

 

Тобто тривалість такої відпустки залежить від кількості фактично відпрацьованих працівником днів, у які він був зайнятий в умовах, передбачених Списком, не менш як половину тривалості робочого дня. Стаття 9 Закону «Про відпустки» чітко визначає, що до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки, зараховується:

- час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менш як половину тривалості робочого дня, встановленої для працівників такого виробництва, цеху, професії або посади;

- час щорічних основної та додаткових відпусток за роботу із шкідливими, важкими умовами і за особливий характер праці;

- час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

 

Працівник, який уклав трудовий договір на роботу за сумісництвом, перебуває у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією, фізичною особою, має право на оплачувану щорічну відпустку, у тому числі, щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці. Однак під час встановлення права сумісників на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці слід ураховувати вимоги статті 9 Закону «Про відпустки» та Порядок застосування відповідного Списку.

 

Ураховуючи, що структура робочого часу медичних працівників, як правило, включає крім основної діяльності (час прямого контакту з хворими), допоміжну діяльність (передача зміни, робота з медичною документацією, підготовка до маніпуляції, процедури тощо), а також потрібний приватний час, працівники, які працюють за сумісництвом на 0,5 ставки (кожний день), об’єктивно не можуть бути зайняті на роботах з особливим характером праці не менш як половину тривалості робочого дня, встановленого для такої категорії працівників.

 

У свою чергу, облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, провадиться власником або уповноваженим ним органом (пункт 5 Порядку). Остаточне рішення щодо надання щорічної додаткової відпустки медичним працівникам у кожному конкретному випадку ухвалює керівник закладу з урахуванням названих вимог.

Питання заборгованості із заробітної плати та інших соціальних виплат залишається на контролі

У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 23 січня 2018 року відбулося засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 23 січня 2018 року відбулося засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.

До участі у заході були запрошені представники низки структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації і територіальних представництв центральних органів державної виконавчої влади.

 

На порядку денному був розгляд ситуації у сфері погашення боргів із виплати заробітної плати на підприємствах, в установах і організаціях області станом на 1 січня 2018 року, а також обговорення шляхів прискорення ліквідації заборгованості із виплати заробітної плати працівникам на підвідомчих територіях, у тому числі, на найбільших підприємствах-боржниках області: ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів» та ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів».

У засіданні взяла участь заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко. У своєму виступі вона зауважила, що у поточному році державними інспекторами було проведено 24 контрольних заходи (21 – упродовж 15 – 19 січня), у тому числі, 3 інспекційні відвідування 3 підприємств-боржників, де було виявлено заборгованість на суму 1 млн 262,1 тис. грн.

 

Також вона повідомила, що упродовж 2017 року Управлінням проведено 2 позапланові перевірки (28.02.2017 та 20.03.2017) та 2 інспекційних відвідування (17.08.2017 та 20.12.2017) ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів», за результатами яких виявлено заборгованість із виплати заробітної плати на загальну суму 10 млн 360,2 тис. грн перед 520 працівниками. Основними причинами виникнення заборгованості є ненадходження в повному обсязі коштів від підприємств-замовників продукції по державному оборонному замовленню відповідно до програми на 2017 рік, фінансова неспроможність суб’єкта господарювання, дебіторська заборгованість.

Керівнику підприємства-боржника винесено чотири приписи на усунення виявлених порушень, складено відносно нього та передано до суду протокол про адміністративне правопорушення, направлено до правоохоронних органів у лютому, березні, серпні та грудні 2017 року матеріали за ознаками злочину, передбаченого ст. 175 КК України, для прийняття рішення згідно з вимогами ст. 214 КПК України, прийнято 3 рішення про накладення фінансових санкцій відповідно до ст. 265 КЗпП України по 9,6 тис. грн на загальну суму 28,8 тис. гривень. На сьогоднішній день сплачено 19,2 тис. гривень.

 

На виконання приписів державних інспекторів підприємством було виплачено 10 млн 049,22 тис. грн заборгованості із виплати заробітної плати 520 найманим працівникам.

 

Упродовж 2016 року до Управління надійшло 30 звернень працівників ПАТ «ЧеЗаРа», у 2017 році – 46 звернень, у поточному році – не було.

 

Стосовно ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» Ірина Хоменко зазначила, що у 2017 році Управлінням 12.01.2017 було проведено 2 контрольні заходи на підприємстві, за результатами яких виявлено заборгованість із виплати заробітної плати на загальну суму 1 млн 776,4 тис. грн перед 78 працівниками. Основною причиною виникнення заборгованості є дебіторська заборгованість Державного агентства резерву України.

Керівнику підприємства-боржника було винесено два приписи на усунення виявлених порушень, направлено до правоохоронних органів у січні, квітні, та вересні 2017 року матеріали за ознаками злочину, передбаченого ст. 175 КК України, для прийняття рішення згідно з вимогами ст. 214 КПК України, прийнято 2 рішення про накладення фінансових санкцій відповідно до ст. 265 КЗпП України по 9,6 тис. грн на загальну суму 19,2 тис. гривень. На сьогоднішній день сплачено 9,6 тис. гривень.

 

На виконання приписів державних інспекторів (з урахуванням винесених приписів у 2016 році) виплачено 2 млн 535,2 тис. грн заборгованості із виплати заробітної плати 82 найманим працівникам. Упродовж 2016 року до Управління надійшло 33 звернення працівників ДП «Ніжинський КХП», у 2017 році – 72 звернень, у поточному році звернень не було.

Інспектори праці обговорили питання документального забезпечення перевірок

У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області проведено нараду для інспекторів праці стосовно вимог наказу Міністерства соціальної політики України від 18.08.2017 № 1338 щодо застосування форм документального забезпечення перевірок з питань дотримання законодавства про працю. У приміщенні Управління Держпраці у Чернігівській області проведено нараду для інспекторів праці стосовно вимог наказу Міністерства соціальної політики України від 18.08.2017 № 1338 щодо застосування форм документального забезпечення перевірок з питань дотримання законодавства про працю.

У ході роботи фахівці Управління обговорили питання механізму здійснення контролю стану дотримання законодавства про працю шляхом інспекційного відвідування (невиїзного інспектування).

Крім того, було розглянуто порядок формування єдиної справи розпорядчих документів, що приймаються органами державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері господарчої діяльності, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 03.07.2017 № 961.

 

Безпека під час експлуатації та обслуговування ліфтів – на контролі державних інспекторів

У ході проведення планової перевірки ліфтової обслуговуючої організації ТОВ «Центрліфт» міста Чернігова державними інспекторами Управління Держпраці у Чернігівській області була надана практична допомога керівництву та електромеханікам підприємства. У ході проведення планової перевірки ліфтової обслуговуючої організації ТОВ «Центрліфт» міста Чернігова державними інспекторами Управління Держпраці у Чернігівській області була надана практична допомога керівництву та електромеханікам підприємства.

Безпосередньо на прикладі ліфта житлового багатоквартирного будинку фахівці Управління разом з робітниками ТОВ «Центрліфт» проаналізували порядок дій електромеханіків з ліфтів під час проведення регламентних робіт та технічних оглядів ліфту, акцентуючи увагу на дотриманні вимог відповідних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

У ході заходу була відпрацьована обов’язкова перевірка рівня мастила в редукторі, стану тягових канатів та канатів обмежувача швидкості, точності автоматичної зупинки кабіни ліфта, наявності освітлення у приямках ліфтів, спрацьовування пристрою двостороннього зв’язку з диспетчерським пунктом, кнопок «стоп» та «виклик» тощо. Окремо було зауважено на недопущенні підтікання мастила з силової установки.

Одночасно державні інспектори надали електромеханікам практичну допомогу у встановленні причин характерних поломок ліфтів, що можуть привести до їх зупинення, довели вимоги охорони праці під час експлуатації ліфтів експлуатуючою організацією.

У підсумку працівники Управління вкотре наголосили на необхідності неухильного дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації та обслуговування ліфтів, підкреслюючи підвищений рівень відповідальності працівників при виконанні зазначених робіт.

Надано консультативну допомогу працівникам ТОВ «Техремонт»

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду щодо питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та експертизи умов праці з керівниками, працівниками дільниці з ремонту та обслуговування транспортних засобів, водіями, електрогазозварниками ТОВ «Техремонт». Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду щодо питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та експертизи умов праці з керівниками, працівниками дільниці з ремонту та обслуговування транспортних засобів, водіями, електрогазозварниками ТОВ «Техремонт».

Учасникам заходу було доведено інформацію про стан виробничого травматизму на підприємствах автотранспортної галузі області у 2017 році, проаналізовано причини й наслідки нещасних випадків.

 

Надаючи роз’яснення основних вимог Правил охорони праці на автомобільному транспорті (НПАОП 0.00-1.62-12) і вимог до приміщення для технічного обслуговування і ремонту транспортних засобів, фахівці Управління звернули увагу працівників підприємства на неухильне дотримання чинного законодавства з охорони праці з метою недопущення нещасних випадків у галузі автотранспорту, на посилення контролю керівників структурних підрозділів підприємства за додержанням вимог особистої безпеки під час роботи водіїв та кондукторів на маршрутах.

  

У ході семінару посадові особи Управління проінформували учасників про останні зміни діючого законодавства, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, надали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу. проаналізували проблемні питання призначення працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорили механізми реалізації права працівників на пільгову пенсію та порядок її призначення.

Проведено семінар-нараду у медичному центрі ТОВ «Клініка імені Гальченко В.В.»

Фахівці відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з керівництвом і членами медичної комісії Чернігівського відділення № 5 медичного центру ТОВ «Клініка імені Гальченко В.В.». Фахівці відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду з керівництвом і членами медичної комісії Чернігівського відділення № 5 медичного центру ТОВ «Клініка імені Гальченко В.В.».

У ході зустрічі учасники обговорили питання виконання вимог «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246. Зокрема, представники Управління надали роз’яснення стосовно складання плану-графіку і термінів проведення періодичних медичних оглядів працівників, оформлення Заключного акту й надання відповідної оперативної інформації за результатами огляду.

Окремо були проаналізовані проблемні ситуації, що найчастіше виникають під час оформлення відповідної документації.

 

Фахівці Управління також надали медичним працівникам рекомендації стосовно впровадження організаційних заходів з профілактики професійних захворювань, зменшення ризиків шкідливих факторів виробничого процесу на працівників тощо.

Проведено оцінку умов праці на робочих місцях на підприємствах Чернігівщини

Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з фахівцями санітарної лабораторії ДП «Чернігівський експертно-технічний центр Держпраці» провели оцінку умов праці на робочих місцях у ТОВ ПВКФ «Сяйво» і ТОВ «Березнянське заводоуправління». Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області спільно з фахівцями санітарної лабораторії ДП «Чернігівський експертно-технічний центр Держпраці» провели оцінку умов праці на робочих місцях у ТОВ ПВКФ «Сяйво» і ТОВ «Березнянське заводоуправління».

У ході обстеження за допомогою відповідних вимірювальних приладів досліджувалися фактори виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу: пил фіброгенної дії, загальна і локальна вібрація, важкість та напруженість праці тощо.

Одночасно посадові особи Управління надавали керівникам підприємств роз’яснення останніх змін у діючому законодавстві, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу, призначення працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, реалізації права працівника на пільгову пенсію.

        

За словами державних інспекторів, здійснене обстеження сприятиме якісному та правильному проведенню атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах і, як результат, забезпеченню трудових прав і гарантій працюючої людини.

У Чернігові відбувся семінар-практикум Всеукраїнської газети «Все про бухгалтерський облік»

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у семінарі-практикумі за темою «Бухгалтерська абетка на 2018 рік», який проводився Всеукраїнським бухгалтерсько-юридичним виданням «Все про бухгалтерський облік» для передплатників видання у приміщенні готелю «Профспілковий» міста Чернігова. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у семінарі-практикумі за темою «Бухгалтерська абетка на 2018 рік», який проводився Всеукраїнським бухгалтерсько-юридичним виданням «Все про бухгалтерський облік» для передплатників видання у приміщенні готелю «Профспілковий» міста Чернігова.

У заході взяли участь понад 200 осіб – бухгалтерів і представників кадрових служб підприємств, установ і організацій Чернігова і області.

Програма роботи включала опрацювання ряду актуальних у сфері бухгалтерського обліку питань: річної фінансової звітності, складання декларацій з податку на прибуток, розгляд відмінностей у річних звітах і податках у 2017 і 2018 роках, обговорення змін до Податкового кодексу, сплату єдиного соціального внеску та інших.

 

Окремим пунктом роботи семінару був розгляд новацій у здійсненні контролю за додержанням законодавства про працю і відповідних вимог Держпраці.

 

Так, представники Управління Держпраці у Чернігівській області роз’яснили учасникам заходу вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 295 від 26.04.2017 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України і статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка набула чинності 16 травня 2017 року, розповіли про механізм Порядків здійснення державного контролю та державного нагляду за дотриманням законодавства про працю, види відповідальності за порушення трудового законодавства, розміри фінансових санкцій, підстави для інспекційного відвідування роботодавця тощо.

Вони зауважили, що постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 26.04.2017 визначено функції уповноважених осіб Держпраці та органів місцевого самоврядування при виконанні заходів з контролю та нагляду за дотриманням законодавства про працю та зайнятість населення, а також нові форми і правила його здійснення, розширено існуючі повноваження інспекторів праці, внесено зміни до порядку застосування штрафів за порушення законодавства про працю.

Окрему увагу присутніх посадовці звернули на те, що раніше періодичність перевірок базувалася на критеріях ризику – заборгованості з виплати зарплати, невідповідності кількості працівників суб’єкта господарювання обсягам виробництва тощо. Зазначеною ж постановою попередні критерії скасовано. Планових перевірок у сфері праці більше не проводять. Замість них запроваджено нові форми контролю – інспекційні відвідування та невиїзні інспектування.

 

Після виступу інспекторів праці був виділений час для спілкування з учасниками семінару-практикуму у форматі «питання – відповідь». Бухгалтери й кадровики ставили посадовцям свої запитання, наводили приклади проблемних ситуацій, з якими вони стикалися у професійній діяльності, отримували кваліфіковані відповіді, фахові роз’яснення і рекомендації.

Надано консультативну допомогу в Прилуцькій філії обласного центру зайнятості

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у семінарі-нараді для громадян, що перебувають на обліку і мають статус безробітних, за темою «Легальна зайнятість», який проводився у Прилуцькій міськрайонній філії Чернігівського обласного центру зайнятості. Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у семінарі-нараді для громадян, що перебувають на обліку і мають статус безробітних, за темою «Легальна зайнятість», який проводився у Прилуцькій міськрайонній філії Чернігівського обласного центру зайнятості.

Під час заходу йшлося про актуальні питання трудового законодавства, відповідальність за порушення його вимог, останні зміни у законодавчих і нормативно-правових актах тощо.

 

Зокрема, увагу присутніх було привернуто на те, що відповідно до чинного трудового законодавства працівник має право реалізувати свої трудові права шляхом укладання трудового договору про роботу на одному чи декількох підприємствах, в установах, організаціях або із фізичною особою. Виконання трудової функції (роботи) без належним чином оформлених трудових відносин із роботодавцем є нелегальною працею, що являється грубим порушенням законодавства про працю, внаслідок чого працівник, як правило, позбавляється своїх трудових прав та державних соціальних гарантій.

 

Акцентовано увагу присутніх на тому, що, укладаючи трудовий договір, працівник набуває можливості на реалізацію своїх трудових прав та державних соціальних гарантій зокрема: права на своєчасну оплату праці на рівні, не нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, право на відпочинок, на здорові і безпечні умови праці, на вирішення колективних трудових спорів, на об’єднання в професійні спілки, на участь в управління підприємством, на соціальне, пенсійне, медичне забезпечення, які здійснюються через Пенсійний Фонд, відповідні Фонди соціального страхування та через Державну службу з питань зайнятості.

Фахівці Управління розповіли учасникам семінару-наради і про відповідальність за порушення чинного законодавства про працю. Зокрема, було підкреслено, що використання нелегальної праці, не укладення чи несвоєчасне укладення трудових договорів між роботодавцем та працівником тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. Відповідно до статті 265 КЗпП України передбачено, що юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність за порушення законодавства про працю у вигляді відповідного штрафу.

 

У ході спілкування присутні мали змогу ставити посадовцям актуальні для себе запитання, озвучували реальні життєві ситуації, пов’язані із перебуванням на обліку у центрах зайнятості, працевлаштуванням і отримували від державних інспекторів кваліфіковані роз’яснення і рекомендації.

Продовжується інформаційно-роз’яснювальна робота на підприємствах області

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінари-наради для працівників ТОВ «ЛВП Сталь», ТОВ «Чернігів-Вторкольормет», ТОВ «Вторсплав» і ТОВ «Метпостач-північ» стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінари-наради для працівників ТОВ «ЛВП Сталь», ТОВ «Чернігів-Вторкольормет», ТОВ «Вторсплав» і ТОВ «Метпостач-північ» стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо.

Під час зустрічей посадові особи Управління інформували присутніх про стан виробничого травматизму на підприємствах Чернігівської області у 2017 році, доводили останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються оплати праці найманих працівників, зокрема, щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати до 3723 грн з 01.01.2018. Надавалися роз’яснення щодо повноважень атестаційної комісії та формування її складу, проводився аналіз проблемних питань у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

 

 

У рамках семінарів-нарад фахівці Управління розглядали з працівниками підприємств питання стану охорони праці на дільницях заготівлі і переробки брухту та відходів чорних та кольорових металів по результатам проведення періодичного контролю, обговорювали дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час експлуатації технологічного устаткування і під час проведення ремонтів та робіт на висоті, у тому числі підрядними організаціями.

 

Працівникам підприємств були викладені основні вимоги НПАОП 37.0-1.01-09 «Правил безпеки при заготівлі і переробці брухту та відходів чорних и кольорових металів», ДСТУ 3460-96 «Машини та обладнання для перероблення брухту та відходів чорних металів. Загальні вимоги безпеки», НПАОП 28.52-1.31-13 «Правил охорони праці під час зварювання металів», НПАОП 28.0-1.35-14 «Правила охорони праці під час газоелектричного, контактного, кисневого та плазмового різання металів».

 

Особливу увагу учасників заходів фахівці Управління звертали на дотримання вимог безпеки технологічного обладнання, спеціальних вимог безпеки до окремих видів брухтопереробного обладнання, обладнання газового господарства та кисневого устаткування. Роз’яснялися загальні вимоги безпеки під час виконання робіт, вимоги охорони праці під час технологічних процесів,  вимоги електробезпеки, а також вимоги до робочих місць та до засобів індивідуального захисту.

Крім того, присутнім доводилися основні вимоги чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації та утримання у безпечному технічному стані верстатного обладнання, інструментів та пристроїв.

 

Наприкінці кожної зустрічі учасники наголошували на необхідності посилення контролю за додержанням законодавства про працю, актуалізації роботи за напрямками, розглянутими під час семінарів-нарад, дякували представникам Управління за надану кваліфіковану допомогу.

У ПАТ «Чернігівобленерго» проведено заняття з організації допуску до роботи оперативних працівників

Посадові особи Управління провели практичне заняття з оперативними працівниками Чернігівських міських електромереж ПАТ «Чернігівобленерго» з організації допуску до роботи в діючих електроустановках. Посадові особи Управління провели практичне заняття з оперативними працівниками Чернігівських міських електромереж ПАТ «Чернігівобленерго» з організації допуску до роботи в діючих електроустановках.

У теоретичній частині заняття учасникам була доведена інформація про стан виробничого травматизму на підприємствах енергетичної галузі Чернігівської області у 2017 році, проаналізовані обставини й наслідки нещасних випадків.

Розглянули також питання порядку допуску оперативних працівників до роботи в діючих електроустановках. Під час обговорення типових помилок, які допускають працівники під час допуску до роботи інших працівників в діючих електроустановках, фахівці Управління наголосили на персональній відповідальності працівників за неправильний допуск до роботи.

Не обійшли увагою і питання забезпечення організаційних та технічних заходів для безпечного виконання робіт в електроустановках, організацію і проведення цільового інструктажу при первинному допуску під час виконання робіт, проведення спеціального навчання працівників, які допущені і виконують спеціальні роботи з відповідним записом у посвідченнях про перевірку знань з електробезпеки.

У практичній частині безпосередньо на прикладі діючої електроустановки напругою 35/10кВ учасники заняття відпрацювали порядок допуску оперативних працівників до виконання робіт, перевірили теоретичні знання й практичні навички дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, вимог виробничої дисципліни.

Наприкінці представники Управління поставили працівникам міських електромереж ПАТ «Чернігівобленерго» ряд контрольних запитань, провели аналіз помилок, допущених під час виконання практичного заняття.

 

 

З першого січня збільшено розмір мінімальної заробітної плати

Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 1 січня 2018 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі 3723 грн та у погодинному розмірі 22,41 грн. Відповідно зросли розміри штрафних санкцій, передбачених за порушення законодавства про працю. Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 1 січня 2018 року встановлено розмір мінімальної заробітної плати у місячному розмірі 3723 грн та у погодинному розмірі 22,41 грн. Відповідно зросли розміри штрафних санкцій, передбачених за порушення законодавства про працю.

Статтею 265 КЗпП України передбачено, що юридичні та фізичні особи-підприємці несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі:

 

- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 01.01.2018 – 111 690 грн);

 

- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01.01.2018 – 11 169 грн);

 

- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці) – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 01.01.2018 – 37 230 грн);

 

- недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (з 01.01.2018 – 37 230 грн);

 

- за не допуск інспектора праці до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 01.01.2018 – 11 169 грн);

 

- вчинення дій, передбачених абзацом шостим цієї частини, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини – у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення; (з 01.01.2018 – 372300 грн);

 

- порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим – п’ятим частини другої статті 265 КЗпП України – у розмірі мінімальної заробітної плати (з 01.01.2018 – 3 723 грн).

Проведено збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі

У місті Чернігові на базі навчального підрозділу ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області відбулися збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області. У місті Чернігові на базі навчального підрозділу ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» за участю посадових осіб Управління Держпраці у Чернігівській області відбулися збори Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області.

Фахівці Управління проінформували членів Громадської ради про стан виробничого травматизму в будівельній галузі Чернігівської області у 2017 році, проаналізували типові причини й правові наслідки нещасних випадків на виробництві, заслухали представників підприємств, де були зареєстровані випадки виробничого травматизму.

У рамках порядку денного члени зборів переобрали голову та секретаря Громадської ради, розглянули Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 23.06.2017 № 1050, опрацювали питання залучення фізичних осіб до виконання робіт підвищеної небезпеки на будівельних майданчиках.

Зокрема, було підкреслено, що замовник або керівник будівництва зобов’язаний не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку виконання будівельних робіт надіслати до територіального органу Держпраці попередню інформацію про виконання будівельних робіт згідно з формою, яка встановлена у додатку 2 до Мінімальних вимог. Надання такого повідомлення обов’язкове, якщо передбачена тривалість робіт перевищує 30 робочих днів і одночасно буде зайнято понад 20 осіб або якщо планований обсяг виконання робіт перевищує 500 людино-днів.

У разі залучення до робіт субпідрядних організацій чи фізичних осіб у відповідності до Мінімальних вимог замовник або керівник будівництва повинен призначити одного або кількох координаторів з питань охорони праці на стадії розроблення проектної документації на будівництво та координаторів з питань охорони праці на стадії будівництва.

 

Фахівці Управління також звернули увагу учасників на те, що відтепер розробка плану з охорони праці будівельного майданчика є обов’язковою.

 

Окремо було акцентовано на тому, що у відповідності до роз’яснень, наданих листом Держпраці від 16.11.2017 № 11000/1/7.2-ДП-17 з урахуванням вимог чинного законодавства, факти залучення суб’єктами господарювання для виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі цивільно-правових договорів, фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу, відносяться до порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

 

Також державні інспектори Управління надали присутнім роз’яснення стосовно застосування Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 62, у частині забезпечення безпеки експлуатації об’єктів котлонагляду та підіймальних споруд.

 

Висвітлили і питання проведення медичних оглядів працівників, обговорили типові недоліки та порушення, які допускають під час проведення на підприємствах атестації робочих місць за умовами праці та з надання компенсацій та пільг.

Суб’єкту господарювання надано практичну допомогу у сфері гігієни праці

За заявкою керівництва ТОВ «Гермес-Т» міста Чернігова, яке займається виробництвом пакувальної продукції з картону та гофрокартону, фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області було проведено визначення категорії працівників, що підлягають періодичному медичному огляду. За заявкою керівництва ТОВ «Гермес-Т» міста Чернігова, яке займається виробництвом пакувальної продукції з картону та гофрокартону, фахівцями Управління Держпраці у Чернігівській області було проведено визначення категорії працівників, що підлягають періодичному медичному огляду.

Відповідно до пункту 2.2 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246, визначення категорії працівників проводилось за участю інженера з охорони праці підприємства та уповноваженої працівниками особи.

  

Під час роботи були розглянуті протоколи лабораторних досліджень умов праці, протоколи важкості і напруженості трудового процесу, проведено визначення шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних  робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища. Уточнювалися умови праці в залежності від технологічного процесу.

  

 

За результатами проведеної роботи посадовими особами Управління складено Акт визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду у 2018 році. Також були надані відповідні роз’яснення стосовно поліпшення умов праці на підприємстві та профілактики професійних захворювань.

У НГВУ «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» впроваджено Корпоративний стандарт безпеки

За ініціативою Управління Держпраці у Чернігівській області у приміщенні нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» проведено семінар-нараду стосовно впровадження на підприємстві Корпоративного стандарту «Золоті правила безпечного виконання робіт», розробленого Департаментом екологічної безпеки, охорони праці та техніки безпеки ПАТ «Укрнафта» і введеного в дію 26 січня 2017 року. За ініціативою Управління Держпраці у Чернігівській області у приміщенні нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз» ПАТ «Укрнафта» проведено семінар-нараду стосовно впровадження на підприємстві Корпоративного стандарту «Золоті правила безпечного виконання робіт», розробленого Департаментом екологічної безпеки, охорони праці та техніки безпеки ПАТ «Укрнафта» і введеного в дію 26 січня 2017 року.

У ході заходу учасники – працівники відділу охорони праці підприємства та посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області – обговорювали основні вимоги правил, розглянули шляхи їх впровадження у виробничий процес.

 

Як було зазначено, метою «Золотих правил безпечного виконання робіт» є забезпечення основних правил безпеки (вимог), їх реалізація і дотримання на кожному об’єкті ПАТ «Укрнафта», зменшення/усунення ризиків. Це, у свою чергу, сприятиме створенню послідовно безпечного і безаварійного середовища та відповідність виконання робіт, виробничих процесів вимогам законодавства, внутрішнім стандартам Товариства.

 

Десять «Золотих правил безпечного виконання робіт» основані на основних ризиках, які призвели до нещасних випадків в компаніях нафтогазової галузі, і мають виконуватися всіма працівниками підприємства, підрядниками, субпідрядниками за десятьма основними напрямками.

 

 

 

Так, відповідно до цих правил, керівництво повинно забезпечити оцінку потреб, надання та розподіл ресурсів, прийняття необхідних рішень і вжиття заходів. Усі співробітники і підрядники Товариства несуть відповідальність за власну безпеку та безпеку оточуючих. Лінійні керівники відповідають за дотримання вимог безпеки праці та показників рівня охорони праці на об’єктах. Від особистого ставлення керівника до безпеки праці залежать показники рівня безпеки його команди.

 

Крім того, документ декларує, що керівники всіх рівнів повинні демонструвати наочний приклад узятих на себе зобов’язань щодо питань безпеки праці, мають постійно долучатися до процесу планування, організації, впровадження і контролю дотримання вимог правил охорони праці в роботі.

 

Корпоративний стандарт, окрім іншого, визначає такі правила, із дотриманням яких мають виконуватися усі роботи на підприємстві:

- попередня оцінка ризиків та перевірка проблемних питань охорони праці;

- розробка та погодження наряду-допуску на виконання робіт підвищеної небезпеки;

- організація та забезпечення належного порядку на робочому місці з мінімальними ризиками;

- навчений, кваліфікований персонал з відповідним станом здоров’я, без будь-якої ознаки алкогольної та наркотичної інтоксикації;

- уважність і пильність персоналу щодо питань власної безпеки (падіння, спотикання, підняття предметів, тощо);

- чітке виконання працівниками наявних операційних процедур, інструкцій, застережних знаків щодо дотримання правил техніки безпеки на робочих місцях;

- використання засобів індивідуального захисту, які відповідають вимогам оцінки ризиків, правилам безпеки на об’єкті;

- розроблення до початку роботи планів дій у надзвичайних ситуаціях;

- виключення з місця проведення робіт персоналу, не пов’язаного з виконуваною роботою;

- встановлення належного обладнання, механізмів, інструментів та устаткування для безпечної роботи;

- наявність паспортів та інструкцій з експлуатації, наданих виробником, для всіх видів обладнання, інструментів, матеріалів і речовин;

- кожен співробітник має право і зобов’язаний припинити будь-яку роботу, яка є небезпечною.

Управлінням підведені підсумки роботи у сфері атестації робочих місць за умовами праці у 2017 році

Упродовж 2017 року посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області перевірено 307 суб’єктів господарювання стосовно якості проведення атестації робочих місць за умовами праці. Упродовж 2017 року посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області перевірено 307 суб’єктів господарювання стосовно якості проведення атестації робочих місць за умовами праці.

У ході перевірок було виявлено 150 порушень пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, зокрема:

- не проведено атестацію робочих місць за умовами праці – 142 порушення;

- не дотримано періодичність проведення атестації робочих місць – 8 порушень.

 

Крім того, виявлено 74 порушення законодавства про працю в частині надання пільг та компенсацій за роботу в несприятливих умовах:

- стаття 76 КЗпП щодо надання додаткових відпусток за роботу у шкідливих і важких умовах праці – 34 порушення;

- стаття 100 КЗпП щодо встановлення підвищеної оплати праці на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці – 20 порушень;

- стаття 166 КЗпП щодо видачі молока і лікувально-профілактичного харчування на роботах із шкідливими і особливо шкідливими умовами праці – 20 порушень.

 

За результатами проведених перевірок було надано 210 приписів для усунення виявлених порушень, внесено 41 подання про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб суб’єктів господарювання.

 

Донаправлено до суду 155 протоколів про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 41 КУпАП за рішеннями яких накладено штрафних санкцій на суму 73 тис. 270 гривень.

 

Крім того, фахівці експертизи умов праці взяли участь у 198 превентивних заходах, під час яких надавали роз’яснення стосовно проведення експертизи умов праці, контролю за якістю проведення атестації робочих місць та недопущення порушень діючого законодавства у цій сфері на підприємствах, установах та організаціях області.

 

Матеріали щодо проведених заходів систематично висвітлювались на офіційних веб-сайтах Держпраці, Управління та Чернігівської обласної державної адміністрації. Так, на офіційному сайті Управління упродовж року опубліковано 55 матеріалів, що стосуються роботи відділу з питань експертизи умов праці. У періодичних друкованих засобах масової інформації розміщено 10 статей.

 

У 2017 році на особистому прийомі надано 325 консультацій та роз’яснень посадовим особам та найманим працівникам суб’єктів господарювання області щодо додержання законодавства з проведення атестації робочих місць за умовами праці, надання працівникам пільг та компенсацій за роботу із шкідливими та важкими умовами праці.

Безпечне виробництво у легкій та текстильній промисловості – на контролі державних інспекторів

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду за темою «Попередження виробничого травматизму на підприємствах легкої, текстильної промисловості» для працівників ТОВ «Новофіл» (м. Чернігів), яке займається прядінням натуральних шовкових, штучних та синтетичних волокон. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели семінар-нараду за темою «Попередження виробничого травматизму на підприємствах легкої, текстильної промисловості» для працівників ТОВ «Новофіл» (м. Чернігів), яке займається прядінням натуральних шовкових, штучних та синтетичних волокон.

У ході роботи учасники заходу обговорили стан виробничого травматизму на підприємствах легкої, текстильної промисловості Чернігівської області в 2017 році в порівнянні з минулими роками, розглянули конкретні нещасні випадки, які трапились на підприємствах галузі упродовж останніх років, проаналізували основні причини їхнього настання і правові наслідки.

 

Державні інспектори звернули увагу присутніх на основні причини настання нещасних випадків, серед яких: не виконання посадовими особами своїх обов’язків щодо створення безпечних умов праці працівникам; не виконання самими працівниками вимог інструкцій з охорони праці щодо безпечного виконання робіт; не використання засобів індивідуального захисту працівниками під час виконання робіт та інші.

Працівникам підприємства були доведені основні вимоги нормативно-правових актів з охорони праці під час безпечної експлуатації та утримання у безпечному технічному стані виробничого обладнання, інструментів та пристроїв на підприємствах легкої, текстильної промисловості, загальні вимоги безпеки до виробничого обладнання (ГОСТ 12.2.003-91 «ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности»), вимоги до змісту технологічної документації в частині забезпечення безпеки виробничого обладнання, вимоги до конструкції обладнання, засобів захисту та сигнальних пристроїв, що входять в конструкцію.

Окремим питанням фахівці Управління надали роз’яснення стосовно порядку й термінів проведення атестації робочих місць, надання працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці.

 

У ході спілкування державні інспектори неодноразово наголошували на необхідності посилення відомчого нагляду за технічним станом та експлуатацією технологічного обладнання, на організації контролю за недопущенням порушень нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки під час виробничого процесу.

 

Найкращий показник роботи - зниження рівня виробничого травматизму

Загальна кількість травмованих на виробництві за 2017 рік становить 120 осіб, проти 127 за 2016 рік, що на 7 осіб менше, або на 5,5 %. Смертельно травмовано 8 осіб проти 13.

Коефіцієнт частоти загального травматизму за 2017 рік складає 0,48 проти 0,51 за 2016 рік, що на 0,03 менше, або 5,88 %.

Коефіцієнт частоти смертельного травматизму за 2017 рік складає 0,03 проти 0,05 за 2016 рік, що на 0,02 менше, або 40 %.

Галузі, в яких сталися нещасні випадки: соціально-культурна сфера та торгівля – 53, сільське господарство – 18, харчова промисловість – 9, автомобільний транспорт – 4, будівництво та промисловість будівельних матеріалів – 3, газова промисловість – 3, нафтогазовидобувна промисловість – 1, целюлозно-паперова промисловість – 1, котлонагляд та підйомні споруди – 1, енергетика – 6, ЖКГ-2 – 1, інші види транспорту – 4, лісове господарство – 7, виробництво деревини та виробів з деревини – 2, машинобудування – 4, виробництво шкіри та шкіряного взуття –1, охорона надр – 1 та пошта, зв’язок – 1.

Кількість нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом, порівнюючи з 2016 роком, збільшилась: в соціально-культурній сфері та торгівлі – на 9 (53, було 44), у виробництві деревини та виробів з деревини – на 2 (2, було 0) в енергетиці – на 4 (6, було 2), в машинобудуванні – на 1 (4, було 3), в котлонагляді і підйомних спорудах – на 1 (1, було 0), у виробництві шкіри та шкіряного взуття – на 1 (1, було 0), охороні надр – на 1 (1, було 0).

В будівництві та промисловості будівельних матеріалів, ЖКГ-2, газовій промисловості, кількість нещасних випадків залишилась на рівні минулого року.

Водночас, зменшення кількості нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, спостерігається на підприємствах таких галузей: сільського господарства – на 10 (18, було 28), харчової промисловості – на 1 (9, було 10), целюлозно-паперової промисловості – на 1 (1, було 2), хімічної, нафтохімічної, нафтопереробної промисловості – на 3 (0, було 3), автомобільного транспорту – на 2 (4, було 6), нафтогазовидобувної промисловості – на 1 (1, було 2), металургійній промисловості – на 1 (0, було 1), ЖКГ-1 – на 3 (0, було 3) та ЖКГ-3 – на 1 (0, було 1).

Збільшення кількості нещасних випадків зі смертельними наслідками, пов’язаних із виробництвом відбулося в соціально-культурній сфері – на 1 (1, було 0), котлонагляді та підйомних спорудах – на 1 (1, було 0) та інших видах транспорту – на 1 (1, було 0).

Зменшення нещасних випадків зі смертельними наслідками, пов’язаних із виробництвом спостерігається в харчовій промисловості – на 1 (0, було 1), ЖКГ-3 – на 1 (0, було 1) та в сільському господарстві – на 4 (3, було 7).

В лісовому господарстві та автомобільному транспорті кількість нещасних випадків зі смертельним наслідком залишилась на рівні минулого року (по одному).

Кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, збільшилася на підприємствах Бахмацького району – на 1 (3, було 2), Куликівського району – на 1 (3, було 2), Корюківського району – на 1 (7, було 6), Новгород-Сіверського району – на 3 (3, було 0), Носівського району – на 2 (2, було 0), Ріпкинського району – на 2 (4, було 2), Чернігівського району – на 5 (8, було 3) та Сновського району – на 3 (3, було 0).

Кількість нещасних випадків зі смертельними наслідками, пов’язаних із виробництвом, збільшилася на підприємствах Ічнянського району – на 1 (1, було 0), Ріпкинського району – на 1 (1, було 0) та м. Ніжина – на 1 (1, було 0).

Аналіз причин нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом за 2017 рік свідчить про те, що 70 працівників травмувалось з організаційних причин, або 58,3 % (за 2016 рік – 80 осіб, або 63,0 %), з психофізіологічних причин травмувалось 40 працівників, або 33,3 % (за 2016 рік – 24 особи, або 18,9 %), з технічних причин травмувалось 3 працівника, або 2,5 % (за 2016 рік – 14 осіб, або 11,0 %) та з інших причин травмувалось 7 працівників, або 5,8 % (за 2016 рік – 9 осіб, або 7,1 %).

Нещасні випадки сталися внаслідок наступних подій: пригоди на транспорті – 15 постраждалих, або 12,5 % (за 2016 рік – 27 постраждалих, або 21,3 %); падіння потерпілих – 48 постраждалих, або 40,0 % (за 2016 рік – 40 постраждалих, або 31,5 %); дія предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються – 15 постраждалих, або 12,5 % (за 2016 рік – 22 постраждалих, або 17,3 %); падіння, обрушення, обвалення предметів, матеріалів, породи, ґрунту тощо – 7 постраждалих, або 5,8 % (за 2016 рік – 8 постраждалих, або 6,3 %); ушкодження внаслідок контакту з тваринами – 1 постраждалий, або 0,8 % (за 2016 рік – 7 постраждалих, або 5,5 %), дія шкідливих і токсичних речовин – 2 постраждалих, або 1,7 % (за 2016 рік – 1 постраждалий, або 0,8 %), навмисне вбивство або травма, заподіяна іншою особою – 19 постраждалих, або 15,8 % (за 2016 рік – 7 постраждалих, або 5,5 %), ураження електричним струмом – 2 постраждалих, або 1,7 % (за 2016 рік – 1 постраждалий, або 0,8 %), дія підвищених температур (крім пожеж) – 1 постраждалий, або 0,8 % (за 2016 рік – 3 постраждалі, або 2,4 %) та інші види подій – 10 постраждалих, або 8,3 % (за 2016 рік – 7 постраждалих, або 5,5 %).

Найпоширенішою організаційною причиною нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом було порушення трудової і виробничої дисципліни – постраждало 42 особи, або 60,0 % від усієї кількості постраждалих з організаційних причин (за 2016 рік – 44 особи, або 55,0 %). Також організаційними причинами настання нещасних випадків стали: порушення правил безпеки руху постраждало 14 осіб, або 20,0 % (за 2016 рік – 21 особа, або 26,3 %); порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів постраждало 5 осіб, або 7,1 % (за 2016 рік – 6 осіб, або 7,5 %); незадовільне функціонування або відсутність системи управління охороною праці постраждало 2 особи, або 2,9 % (за 2016 рік – постраждалі відсутні); невикористання засобів індивідуального захисту через незабезпеченість ними постраждало 2 особи, або 2,9 % (за 2016 рік – постраждалі відсутні); недоліки під час навчання безпечним прийомам праці постраждало 3 особи, або 4,3 % (за 2016 рік – 2 особи, або 2,5 %); з інших організаційних причин постраждала 1 особа, або 1,4 % (за 2016 рік – 3 особи, або 3,8 %).

Найпоширенішою психофізіологічною причиною нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом була особиста необережність потерпілих внаслідок, якої постраждало 22 особи, або 55,0 % від усієї кількості постраждалих з психофізіологічних причин (за 2016 рік – 16 осіб, або 66,7 %) та від травмування (смерть) внаслідок протиправних дій інших осіб – постраждало 18 осіб, або 45,0 % від усієї кількості постраждалих з психофізілогічних причин (за 2016 рік – 7 осіб, або 29,2 %).

Технічними причинами нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом було травмування від незадовільного технічного стану транспортних засобів внаслідок чого постраждала 1 особа, або 33,33% від усієї кількості постраждалих з технічних причин (за 2016 рік – 1 особа, або 7,1 %), незадовільний технічний стан виробничих об’єктів, будинків, споруд, інженерних комунікацій, території внаслідок чого постраждала 1 особа, або 33,33 % від усієї кількості постраждалих з технічних причин (за 2016 рік – 3 особи, або 21,4 %) та інших технічних причин постраждала 1 особа, або 33,33 % від усієї кількості постраждалих з технічних причин (за 2016 рік – 2 особи, або 14,3 %).

Протягом 2017 року в області сталося 3 групові нещасні випадки, в яких травмовано 6 осіб. Два групові нещасні випадки сталися внаслідок дорожньо-транспортних пригод.

Найбільш травмонебезпечними місяцями року впродовж двох останніх років є грудень. Найменш травмонебезпечними місяцями є травень та березень.

 

 

 

 

Високий рівень підготовки провідника лікарняного ліфту - запорука безпечної експлуатації

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели інструкторсько-методичне заняття з ліфтерами КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня». Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області провели інструкторсько-методичне заняття з ліфтерами КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня».

У теоретичній частині зустрічі учасникам довели основні вимоги нормативно-правових актів з охорони праці та виробничих інструкцій ліфтеру стосовно якісного прийняття зміни й безпечної експлуатації ліфта під час неї.

Практична частина заняття була присвячена розгляду дій ліфтерів під час прийняття зміни на прикладі ліфту лікарняного з провідником. Особливу увагу працівників посадовці звернули на порядок перевірки пристроїв безпеки ліфта, а також відпрацювали на практиці дії ліфтера в аварійних ситуаціях, проаналізували типові помилки.

Працівниці закладу упродовж заняття ставили державним інспекторам актуальні для себе питання і отримували кваліфіковані консультації та роз’яснення.

 

У підсумку державні інспектори вкотре наголосили на неухильному дотриманні вимог безпеки під час експлуатації ліфтів, підкреслюючи підвищений рівень відповідальності ліфтера. Присутні подякували державним інспекторам і висловили побажання, щоб такі зустрічі проводилися якомога частіше.

Управлінням підведено підсумки роботи з розгляду звернень громадян у 2017 році

У 2017 році до Управління надійшло 884 звернення громадян, у тому числі від заявників 154 звернення надійшли поштою, 103 – на особистому прийомі, 381 звернення – через Державну установу «Урядовий контактний центр», 246 – через органи влади. У 2017 році до Управління надійшло 884 звернення громадян, у тому числі від заявників 154 звернення надійшли поштою, 103 – на особистому прийомі, 381 звернення – через Державну установу «Урядовий контактний центр», 246 – через органи влади.

Вирішено по суті 650 звернень громадян (або 74 % від загальної кількості). Відповідно до статей 5, 8 Закону України «Про звернення громадян» відмовлено у задоволенні 197 заявникам (22 % від загальної кількості звернень), 32 звернення (4 %) направлено за належністю.

 

Пріоритетними продовжують залишатися питання:

- охорони праці та промислової безпеки, оплати праці (невиплати заробітної плати, невиплати розрахункових коштів при звільненні, індексації заробітної плати та інші) – 514 звернень (58 % від загальної кількості), у тому числі 30 – з питань виплати мінімальної заробітної плати нижче мінімальної (при розгляді звернень факти виплати заробітної плати нижче мінімальної не підтвердилися);

- трудових відносин (не оформлення трудових відносин, правомірність звільнення тощо) – 258 звернень (29 %).

 

Більшість звернень щодо невиплати заробітної плати стосувались керівництва ПАТ «Чернігівській завод радіоприладів» (46 звернень) та ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» (72 звернення).

 

У 2017 році до Управління надійшло 26 запитів на публічну інформацію.

 

Враховуючи те, що рівень роботи із зверненнями громадян є важливим чинником довіри громадян до органів виконавчої влади, мешканцям області надаються необхідні консультації при оформленні заяв, проводиться відповідна роз’яснювальна робота.

 

Фахівці Управління приділяють значну увагу вдосконаленню організації роботи з розгляду звернень громадян, вжиттю заходів щодо позитивного і якісного вирішення проблемних питань. Зокрема, керівництво Управління проводило згідно з графіком особистий прийом громадян, на якому прийнято 318 осіб.

Шановні колеги!

Від усього серця вітаю вас з Новим Роком і світлим Різдвом Христовим!


У ці довгоочікувані зимові свята зичу любові і тепла вашім серцям, щоб домівки повнилися добром, радістю та Божим благословенням, а очі світилися щастям! Від усього серця вітаю вас з Новим Роком і світлим Різдвом Христовим! У ці довгоочікувані зимові свята зичу любові і тепла вашім серцям, щоб домівки повнилися добром, радістю та Божим благословенням, а очі світилися щастям!

Щиро бажаю, щоб з останніми хвилинами Старого року вас покинули всі турботи й негаразди, а Новий, 2018 рік приніс в Україну мир і спокій, справедливість та здоров’я, радість і впевненість у завтрашньому дні.

 

Яким буде рік прийдешній – багато в чому залежить від нас самих. Тож бажаю, щоб Різдвяна зоря запалила для вас вогонь віри та любові, надії та оптимізму в ім’я добробуту українського народу, зміцнення і розквіту нашої рідної землі!

 

Нехай 2018 рік проходить для всіх нас під знаком миру і добра, любові й поваги до ближнього, буде роком чистих помислів і добрих справ, багатим на нові здобутки і приємні події, щедрим на Господню милість і добру вдачу!

 

Від щирого серця бажаю здоров’я, добробуту, сімейного затишку вам і вашим рідним! З Новим, 2018 роком! З Різдвом Христовим!

 

 

 

Начальник

Управління Держпраці

у Чернігівській області                                                                                С.В. Дорошенко

 

Триває інформаційно-роз’яснювальна робота на підприємствах Чернігівщини

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо. Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області продовжують роботу з надання консультативної допомоги колективам підприємств, установ і організацій Чернігівщини стосовно дотримання вимог діючого законодавства про охорону праці і промислову безпеку, законодавства про працю, організації роботи служб охорони праці тощо.

Зокрема, у грудні поточного року проведені семінари-наради з колективами ТОВ «Носівка Агро» і ТОВ «Чернігівська індустріальна молочна компанія».

Посадові особи Управління довели останні зміни у діючому законодавстві, що стосуються проведення атестації робочих місць за умовами праці, надали роз’яснення щодо порядку й термінів її проведення, повноважень атестаційної комісії та формування її складу.

Обговорювали також і види пільг та компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, вимоги нормативно-правових актів, відповідно до яких ці пільги та компенсації надаються працівникам. На конкретних прикладах був проведений аналіз проблемних питань у призначенні працівникам пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці, обговорювалися питання реалізації права працівника на пільгову пенсію та порядок її призначення.

Фахівці Управління неодноразово звертали увагу учасників семінарів-нарад на актуальність атестації робочих місць за умовами праці, на наслідках, які можуть виникнути у зв’язку з її не проведенням.

 

Наприкінці кожної зустрічі учасники наголошували на необхідності посилення контролю за додержанням чинного законодавства, актуалізації роботи за розглянутими напрямками, розглянутими, дякували представникам Управління за надану кваліфіковану допомогу.

У Чернігові відбувся практикум для представників об’єднаних територіальних громад

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у практичному занятті за темою «Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері дотримання трудового законодавства», організованому Чернігівським регіональним відділенням Асоціації міст України у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» для представників об’єднаних територіальних громад області. Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у практичному занятті за темою «Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері дотримання трудового законодавства», організованому Чернігівським регіональним відділенням Асоціації міст України у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» для представників об’єднаних територіальних громад області.

Захід проводився у приміщенні Чернігівської міської ради. Відкрив роботу практикуму Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.

 

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області роз’яснили учасникам заняття – головам та заступникам міських, селищних та сільських рад, які є членами Асоціації міст України, вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 295 від 26.04.2017 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України і статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка набула чинності 16 травня цього року.

 

Заступник начальника Управління Ірина Хоменко розповіла про механізм Порядків здійснення державного контролю та державного нагляду за дотриманням законодавства про працю, види відповідальності за порушення трудового законодавства, розміри фінансових санкцій. Також вона зазначила, що цією постановою визначено функції уповноважених осіб Держпраці та органів місцевого самоврядування при виконанні заходів з контролю та нагляду за дотриманням законодавства про працю та зайнятість населення, а також нові форми і правила його здійснення, розширено існуючі повноваження інспекторів праці, а також внесено зміни до порядку застосування штрафів за порушення законодавства про працю.

 

Не обійшли увагою і питання надання адміністративних послуг, що відносяться до компетенції органів Держпраці через Центри надання адміністративних послуг об’єднаних територіальних громад.

 

Зокрема, представники Управління нагадали, що частиною третьою статті 21 Закону України «Про охорону праці» визначено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Процедура видачі дозволів регламентована «Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107. Прийом документів на одержання дозволів та їх видача здійснюється у Центрах надання адміністративних послуг згідно з вимогами Закону України «Про адміністративні послуги» державним адміністратором відповідно до затверджених інформаційних  та технологічних карток на зазначені послуги.

 

Окремим пунктом програми практикуму учасникам довели вимоги діючого законодавства до обслуговування систем газопостачання та димових і вентиляційних каналів газифікованих житлових багатоквартирних будинків.

 

Після перерви друга частина заняття була присвячена безпосередньому спілкуванню, обміну досвідом, домками. Представники об’єднаних територіальних громад ставили посадовцям актуальні для себе питання, спільно обговорювали ті чи інші проблемні ситуації у своїх громадах. Кожен учасник практикуму отримав від представників Управління Держпраці у Чернігівській області відповідні інформаційно-методичні матеріали і пам’ятки.

На Чернігівщині під час засідання Громадської ради обговорили питання безпеки

В Управління Держпраці у Чернігівській області відбулося засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств машинобудівної та металургійної галузей. В Управління Держпраці у Чернігівській області відбулося засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств машинобудівної та металургійної галузей.

У заході взяли участь посадові особи Управління, представники підприємств міста Чернігова: ТОВ «Промсервіс», ТОВ «Пет Технолоджис Україна», ТОВ «Український кардан», ТОВ «ТАН», ПАТ «Завод МК і МО», ПАТ «Чернігів Вторчермет», ПрАТ «Чернігівський автозавод», ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів», ПрАТ «Чернігівський механічний завод» та інші.

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області проінформували членів Громадської ради про стан виробничого травматизму на підприємствах, в установах і організаціях Чернігівської області упродовж 2017 року, довели інформацію стосовно Плану заходів державного нагляду (контролю) Управління на 2018 рік.

Під час обговорення вимог Законів України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпечність не харчової продукції», а також вимог державного ринкового нагляду до машин та устаткування (Постанова Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 62) члени Громадської ради порушили низку запитань, з якими вони стикаються у повсякденній практиці. Головний державний інспектор Управління надав їм з цього приводу відповідні роз’яснення.

Також порушувалися питання дотримання вимог діючого законодавства щодо організації проведення періодичних медичних оглядів медичних працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, складання оперативної інформації за результатами таких оглядів, визначення категорій працівників, які підлягають медичним оглядам.

У режимі дискусії присутні обговорили виявлені під час проведення перевірок підприємств машинобудівної та металургійної галузі Чернігівської області порушення чинного законодавства в частині експертизи умов праці. Під час обговорення фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області також відповіли на запитання учасників, роз’яснили деякі проблемні ситуації.

 

Наприкінці зустрічі учасники заходу заслухали голову Громадської ради щодо підсумків роботи ради за 2017 рік. Особливу увагу приділили стану виконання низки рішень, прийнятих на попередніх засіданнях.

Проведено онлайн-прийом громадян Головою Державної служби України з питань праці

Відповідно до графіку онлайн-прийомів громадян 20 грудня 2017 року Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега за допомогою скайп-зв’язку відповів на запитання чернігівців – представників підприємств, установ і організацій області, які попередньо оформили свій запит в Управлінні Держпраці у Чернігівській області та отримали запрошення на онлайн-прийом. Відповідно до графіку онлайн-прийомів громадян 20 грудня 2017 року Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега за допомогою скайп-зв’язку відповів на запитання чернігівців – представників підприємств, установ і організацій області, які попередньо оформили свій запит в Управлінні Держпраці у Чернігівській області та отримали запрошення на онлайн-прийом.

Так, головний інженер Мринського виробничого управління підземного зберігання газу філії УМГ «Київтрансгаз» ПАТ «Укртрансгаз» Віктор Попов звернувся до очільника Держпраці з питанням стосовно продовження дії спеціального дозволу на користування надрами, виданими підприємству Державною службою геології та надр України.

Представниці об’єднаних територіальних громад – начальник відділу освіти Іванівської ОТГ Оксана Колесник, начальник відділу освіти Гончарівської селищної ради Валентина Примак та методист відділу освіти, молоді, культури і туризму Михайло-Коцюбинської ОТГ Лариса Загрива поставили Голові питання стосовно ситуації, з якою вони стикнулися, а саме – правильного оформлення трудових відносин з керівниками дошкільних та середніх загальноосвітніх навчальних закладів під час передачі закладів комунальної власності районних рад у власність об’єднаних територіальних громад.

Бухгалтери відділу культури Ріпкинської районної державної адміністрації Ірина Боровикова і Олена Борисенко, спілкуючись з Романом Чернегою, зазначили, що у вересні 2017 року відбулося підвищення заробітної плати педагогічним працівникам на 2 розряди, але тарифна сітка не змінювалася. Тож представниці райдержадміністрації запитали у Голови Держпраці, чи вважати для проведення індексації місяць підвищення заробітної плати.

Надавши відповіді та необхідні роз’яснення, Роман Чернега пообіцяв сприяти у межах своєї компетенції розв’язанню озвучених під час прийому проблемних ситуацій, а також звернувся до начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Сергія Дорошенка з проханням взяти на контроль порушені питання до їхнього позитивного вирішення.

На Чернігівщині обговорили питання організації тимчасової зайнятості безробітних

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні «круглого столу» за темою «Шляхи співпраці служби зайнятості з органами місцевого самоврядування щодо організації тимчасової зайнятості безробітних, у тому числі осіб з інвалідністю. Організація громадських та інших робіт тимчасового характеру в 2018 році», який відбувся у приміщенні Чернігівської районної державної адміністрації. Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні «круглого столу» за темою «Шляхи співпраці служби зайнятості з органами місцевого самоврядування щодо організації тимчасової зайнятості безробітних, у тому числі осіб з інвалідністю. Організація громадських та інших робіт тимчасового характеру в 2018 році», який відбувся у приміщенні Чернігівської районної державної адміністрації.

Головував під час засідання голова Чернігівської райдержадміністрації Віктор Корж. До участі у заході, окрім представників органів виконавчої влади та фахівців Чернігівської районної філії Чернігівської обласної служби зайнятості, були запрошені сільські та селищні голови.

Обговорювалися питання стану ринку праці в області, ролі територіальних громад у виконанні програми зайнятості населення. Розглядали учасники і шляхи співпраці з сільськими та селищними радами у сфері зайнятості населення, порушували проблемні аспекти організації та фінансування громадських робіт відповідно до чинного законодавства.

Фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області, розповідаючи присутнім про проведену Управлінням у 2017 році роботу з питань нагляду за додержанням законодавства про працю, зазначили, що розпорядженням голови Чернігівської облдержадміністрації від 23.06.2017 № 287 «Про реалізацію в області постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу Законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено завдання Управлінню, головам районних державних адміністрацій, міським головам щодо забезпечення організаційно-координаційної роботи по сприянню виконавчим органам міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад у питаннях здійснення ними повноважень щодо державного контролю за додержанням законодавства про працю, з напрямів своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, належного оформлення трудових відносин.

Також було зазначено, що з цього питання з травня поточного року Управлінням ведеться постійна превентивна, інформаційно-роз’яснювальна робота: проводяться відповідні тематичні навчання посадових осіб виконавчих органів рад, організовуються семінари-наради і лекції для керівників підприємств, установ та організацій області. У періодичних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті Управління публікуються інформаційні матеріали, надається інша організаційно-методологічна допомога з питань основної нормативно-правової бази щодо додержання норм законодавства про працю, під час здійснення перевірок суб’єктів господарювання області, стосовно розміру штрафних санкцій тощо.

 

Крім того, представники Управління відповіли на низку актуальних питань від учасників засідання, зокрема, роз’яснили новації у здійсненні інспекційних відвідувань суб’єктів господарювання відповідно до нового Порядку державного контролю за дотриманням законодавства про працю, розповіли про вимоги чинного трудового законодавства стосовно притягнення до відповідальності за використання не задекларованої праці.

Шановні колеги!

Від усього серця вітаю вас із Днем святого Миколая! Від усього серця вітаю вас із Днем святого Миколая!

День святого Миколая – священне свято, день, коли варто забути про всі невдачі й неприємності та згадати про те, що дива трапляються всюди і постійно.

 

Це одне з найсвітліших і найрадісніших свят усього християнського люду. З його приходом кожен з нас сподівається на якесь маленьке диво. Сьогодні у всіх церквах дзвонять дзвони, всі парафіяни ставлять свічку надії перед іконою Чудотворця, вірячи у виконання самих заповітних мрій.

 

Тож нехай святий Миколай вбереже вас від різних життєвих проблем, відведе усі негаразди, принесе щастя у ваші сім’ї та благополуччя рідній Україні!

 

Щиро бажаю вам міцного здоров’я, успіхів у всіх починаннях, радості й безхмарного щастя! Нехай у ваших домівках панує мир і спокій, у ваших серцях завжди живе добро, а це радісне свято вселяє в нас любов, надихає на добрі справи, дарує віру у всепереможну силу любові й милосердя!

 

Щастя, добра та Божого благословення Вам і вашим рідним!

                                                                                      

                                                                                       Начальник

                                                                                       Управління Держпраці

                                                                                       у Чернігівській області

                                                                                      С.В. Дорошенко

 

Роз’яснення стосовно права на щорічну додаткову відпустку для медичних працівників

Відповідно до статті 8 Закону України «Про відпустки» медичним працівникам надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці. Відповідно до статті 8 Закону України «Про відпустки» медичним працівникам надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці.

Тривалість цієї відпустки встановлюється згідно з додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці».

 

Атестація робочих місць за умовами праці в такому разі не вимагається. До стажу, що надає право на щорічну додаткову відпустку, згідно із частиною 2 статті 82 КЗпП і частини 2 статті 9 Закону України «Про відпустки» зараховують час:

- фактичної роботи зі шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше ніж половину тривалості робочого дня, встановленої для працівників цього виробництва, цеху, професії або посади;

- щорічних основної та додаткових відпусток за роботу зі шкідливими, важкими умовами та за особливий характер праці;

- час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу, на якій вони не зазнають впливу несприятливих виробничих факторів.

 

До стажу для щорічних додаткових відпусток не враховують час. коли працівник фактично не працював, але за ним згідно із законодавством зберігали місце роботи (посаду) і зарплату повністю (окрім щорічних основної та додаткових відпусток) або частково.

 

Тобто під час розрахунку стажу для додаткової відпустки не беруть, зокрема:

- зайнятість в умовах, передбачених Списком, менш як половину тривалості робочого дня;

- час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням або переведенням на іншу роботу тощо;

- період тимчасової непрацездатності;

- дні відпустки без збереження зарплати, передбаченої статтями 25, 26 Закону про відпустки;

- період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (за медичним висновком – шести), а якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) – шістнадцятирічного віку;

- інші періоди роботи, такі як: навчальна відпустка, відпустка на дітей, Чорнобильська відпустка, курси підвищення кваліфікації, відрядження тощо.

 

Отже, тривалість щорічної додаткової відпустки конкретного працівника буде залежати саме від кількості відпрацьованих ним таких днів.

 

Роботодавець має вести облік робочого часу окремо по кожному виду робіт, професій та посад, за роботу в яких надається додаткова відпустка різної тривалості. При цьому підприємство самостійно приймає рішення щодо порядку обліку використання робочого часу відповідних працівників (табель обліку робочого часу, журнал тощо).

 

Наглядова та превентивна діяльність Управління на підприємствах будівельної галузі

З метою підвищення рівня промислової безпеки на підприємствах будівельної галузі Чернігівської області Управлінням Держпраці у Чернігівській області постійно вживаються заходи з посилення профілактичної роботи щодо попередження нещасних випадків та аварій на виробництві, зокрема і шляхом організації та проведення відповідних перевірок дотримання суб’єктами господарювання вимог нормативно-правових актів з охорони праці. З метою підвищення рівня промислової безпеки на підприємствах будівельної галузі Чернігівської області Управлінням Держпраці у Чернігівській області постійно вживаються заходи з посилення профілактичної роботи щодо попередження нещасних випадків та аварій на виробництві, зокрема і шляхом організації та проведення відповідних перевірок дотримання суб’єктами господарювання вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

Так, упродовж жовтня-листопада поточного року фахівцями Управління здійснювалися перевірки дотримання суб’єктами господарювання вимог нормативно-правових актів з охорони праці щодо управління охороною праці та виконання роботодавцями обов’язку забезпечення безпеки праці на підприємствах будівельної галузі.

 

Окрема увага при цьому приділялася наявності дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, а також наявності проектно-технологічної документації і дотриманню її вимог із забезпечення заходів безпечного виконання будівельно-монтажних, земляних та інших робіт у котлованах, траншеях тощо.

 

Для дієвого контролю за станом проведення будівельних робіт та раціональної організації превентивних і наглядово-контрольних заходів Управлінням складений та постійно оновлюється перелік будівельних майданчиків області. З цією метою здійснюється моніторинг зареєстрованих відомостей про початок будівельних робіт, які розміщуються на офіційному сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

 

Під час проведення перевірок будівельних майданчиків встановлено, що роботодавці вживають заходи з метою виконання обов’язку забезпечення безпеки праці на підприємствах будівельної галузі, впроваджені та функціонують системи управління охороною праці. Переважна більшість відповідних суб’єктів господарювання отримали дозволи на зведення, монтаж і демонтаж будинків та споруд. До початку виконання будівельно-монтажних робіт розробляється проектно-технологічна документація, яка відповідає вимогам нормативно-правових актів з питань охорони праці і до якої входять проекти організації будівництва та проекти виконання робіт із зазначенням у них заходів щодо охорони праці. Встановлюються тимчасові захисні огородження. Наявні інвентарні кріплення та влаштовуються відповідні укоси під час виконання робіт в траншеях і котлованах.

 

Разом з тим, при обстеженні будівельних майданчиків виявлено ряд порушень вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, найпоширенішими серед яких є:

- неподання в установленому порядку декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам нормативно-правових актів з охорони праці;

- проект організації будівництва на зведення будівельного об’єкту не погоджено з органами Держпраці;

- виїмки в місцях можливого перебування та пересування людей не огороджені захисним огородженням з відповідними попереджувальними написами;

- технологічні та ліфтові прорізи у перекриттях не на всіх поверхах будівлі були закриті спеціальними настилами;

- відсутні захисні огородження у зонах виконання робіт з постійно діючими небезпечними виробничими факторами (перепади по висоті на 1,3 м і більше) на будівельному майданчику та інші.

 

За результатами проведених перевірок керівникам підприємств видані розпорядчі документи щодо усунення виявлених порушень, притягнуто до адміністративної відповідальності працівників, які порушили вимоги чинного законодавства з охорони праці.

 

Одночасно Управлінням постійно проводяться превентивні заходи щодо організації безпечного виконання будівельно-монтажних робіт на будівельних майданчиках із запрошенням керівників та посадових осіб підприємств регіону, на яких розглядалися питання щодо підвищення ефективності здійснення державного нагляду та відомчого контролю за станом охорони праці, посилення контролю за недопущенням порушень нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, надавались роз’яснення щодо попередження випадків травмування на підприємствах в залежності від галузей виробництва, правильності та послідовності застосування технологічного процесу під час експлуатації машин і механізмів тощо.

Проблеми безпеки життєдіяльності населення розглянули на засіданні районної комісії

Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні районної комісії з питань безпечної життєдіяльності населення, яке проводилося у приміщенні Чернігівської райдержадміністрації. Представники Управління Держпраці у Чернігівській області взяли участь у засіданні районної комісії з питань безпечної життєдіяльності населення, яке проводилося у приміщенні Чернігівської райдержадміністрації.

На заході були присутні керівники підприємств, установ і організацій Чернігівського району, представники структурних підрозділів райдержадміністрації. Головував під час засідання перший заступник голови райдержадміністрації Анатолій Кругол.

Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області проінформували учасників засідання про стан виробничого травматизму на підприємствах Чернігівського району у 2017 році, на конкретних прикладах проаналізували причини й наслідки нещасних випадків.

 

Розглянули на комісії також і питання запобігання дитячого травматизму, виникнення дорожньо-транспортних пригод на дорогах та автошляхах, прилеглих до загальноосвітніх навчальних закладів Чернігівського району, обговорили організацію роботи щодо утримання димових та вентиляційних каналів і систем газопостачання газифікованих житлових багатоквартирних будинків у робочому стані та ряд інших питань.

 

По кожному з розглянутих пунктів порядку денного члени комісії ухвалили відповідні рішення.

Новини
Трагiчнi випадки
Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався у ФГ Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався у ФГ "Білі Роси" Коропського району Детальніше...
Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався в м. Корюківка Чернігівської області Нещасний випадок зі смертельним наслідком стався в м. Корюківка Чернігівської області Детальніше...
09.11.2017 стався смертельний випадок на території зернового складу ТОВ 09.11.2017 стався смертельний випадок на території зернового складу ТОВ "Армійське" в Бобровицькому районі Детальніше...
Працівника ТОВ Працівника ТОВ "Чернігівагрошляхбуд" смертельно травмовано Детальніше...

Всi випадки...


  • ©
  • Розроблено ACT+