UA
Управління Держпраці у Чернігівській області
"Кожен має право на належнi, безпечнi та здоровi умови працi"
Конституцiя Украïни, ст.43
menu.authorize

Завершено розслідування нещасного випадку в ДП «Новгород-Сіверський лісгосп»

Завершено розслідування нещасного випадку в ДП «Новгород-Сіверський лісгосп»

Завершено спеціальне розслідування нещасного випадку, що спричинив тяжкі наслідки, який стався 30.01.2020 з верстатником деревообробних верстатів ДП «Новгород-Сіверський лісгосп». Завершено спеціальне розслідування нещасного випадку, що спричинив тяжкі наслідки, який стався 30.01.2020 з верстатником деревообробних верстатів ДП «Новгород-Сіверський лісгосп».

Комісією встановлено, що верстатник деревообробних верстатів після вимкнення верстата ТТ-5/500/320, не дочекавшись повної зупинки ріжучих пилок, зняв захисне огородження та збирався провести очищення від тирси та трісок в середині верстата. Доторкнувшись лівою рукою до однієї з пилок, яка продовжувала обертатись, працівник отримав травму лівої руки. Потерпілого автомобілем швидкої медичної допомоги було доправлено до Новгород-Сіверської центральної районної лікарні, де проведено операцію з ампутації лівої кисті.

 

За результатами розслідування спеціальною комісією встановлено дійсні обставини та причини настання нещасного випадку, визначено осіб які допустили порушення вимог законодавства з охорони праці, розроблено заходи щодо запобігання подібним нещасним випадкам в майбутньому. Нещасний випадок визнаний пов’язаним з виробництвом.

 

Основною причиною настання нещасного випадку комісія визначила конструктивні недоліки, а саме: деревообробний верстат ТТ-5/500/320 LV не був обладнаний гальмовим пристроєм, який би забезпечував зупинку верстата протягом 2 – 6 секунд з моменту вимкнення двигуна або захисним огородженням, час знімання якого на 6 секунд перевищував би час гальмування робочого органу.

 

Відповідно до ДСТУ 12.2.026.0-93 «Обладнання деревообробне. Загальні вимоги безпеки до конструкції» верстати з рухомими органами, які захищені відкидними та легкознімними захисними пристроями, повинні бути обладнані надійно діючими гальмівними системами, які забезпечують зупинку цих органів не більше ніж через 6 секунд з моменту вимкнення їх двигунів при знятті огородження чи натискання кнопки «Стоп». Гальмові пристрої повинні бути зблоковані з пусковим пристроєм так, щоб було виключено гальмування при не вимкнених двигунах. Якщо технічно достигнути гальмування якого-небудь органу протягом 6 секунд неможливо, необхідно передбачати таке огородження, час зняття якого перевищував на 6 секунд час гальмування робочого органу.

 

Згідно з Правилами охорони праці в деревообробній промисловості (НПАОП 20.0-1.02-05):

- кожний верстат для виготовлення меблів повинен бути обладнаний надійним гальмовим пристроєм, який забезпечує зупинку верстата протягом 2 – 6 секунд з моменту виключення двигуна. Гальмо повинне бути зблоковане з пусковим пристроєм так, щоб запобігати гальмуванню під час роботи двигуна;

- стрічковопиляльні верстати мають бути оснащені надійними огородженнями, блокувальними і гальмівними пристроями та механічними або електромеханічними уловлювачами полотна стрічкових пилок. Уловлювачі стрічкових пилок мають бути зблоковані з гальмівним пристроєм нижнього шківа верстата;

- гальмо багатопилкового верстата повинне забезпечувати гальмування і зупинку пилок протягом 6 секунд з моменту виключення електродвигуна.

 

Враховуючи вищевикладене, Управління Держпраці у Чернігівській області закликає суб’єктів господарювання, які експлуатують деревообробне обладнання, проводити моніторинг технічного стану верстатів щодо наявності та справності на них гальмівних пристроїв і захисних огороджень ріжучих органів. За результатами моніторингу привести їх у відповідність до діючих Правил охорони праці в деревообробній промисловості (НПАОП 20.0-1.02-05).

Також Управління нагадує керівникам та працівникам підприємств про необхідність неухильного дотримання правил охорони праці та оцінювання ступеню ризиків з метою збереження життя та здоров’я під час виробничої діяльності.