UA
Управління Держпраці у Чернігівській області
"Кожен має право на належнi, безпечнi та здоровi умови працi"
Конституцiя Украïни, ст.43
menu.authorize

У Чернігові обговорили заборгованість із виплати зарплати і роботу з легалізації зайнятості

У Чернігові обговорили заборгованість із виплати зарплати і роботу з легалізації зайнятості

У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 17 вересня цього року під головуванням заступника голови облдержадміністрації Олександра Савченка відбулося спільне засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та обласної робочої групи з питань легалізації заробітної плати і зайнятості населення. У приміщенні Чернігівської обласної державної адміністрації 17 вересня цього року під головуванням заступника голови облдержадміністрації Олександра Савченка відбулося спільне засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та обласної робочої групи з питань легалізації заробітної плати і зайнятості населення.

У заході взяла участь заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко. На засіданні також були присутні представники структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації і територіальних представництв центральних органів державної виконавчої влади, представники об’єднаних територіальних громад Чернігівщини та інші.

 

У рамках порядку денного учасники засідання розглянули ситуацію в сфері оплати праці та стану своєчасної виплати заробітної плати, а також обговорили питання забезпечення своєчасного фінансування пенсій, скорочення заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування, перевірки дотримання законодавства у сфері праці, трудових відносин та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування.

Так, заступник начальника Управління Держпраці у Чернігівській області Ірина Хоменко зазначила, щоу поточному році, з урахуванням умов дії постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом, державними інспекторами праці проведено 433 контрольні заходи, у тому числі, 24 контрольні заходи 16 підприємств-боржників, де виявлено заборгованість на суму 22,7 млн гривень перед 1,7 тис. працівниками. За результатами контрольних заходів винесено 21 припис щодо ліквідації заборгованої заробітної плати, на керівників підприємств-боржників складено 6 протоколів про адміністративні правопорушення для розгляду справ у судовому порядку, у зв’язку з чим таких роботодавців судовими органами притягнуто до адмінвідповідальності на загальну суму 4,1 тис. гривень.

Матеріали 12 контрольних заходів підприємств-боржників передано правоохоронним органам відповідно до статті 214 КПК України, з метою вирішення питання щодо притягнення керівників-порушників до кримінальної відповідальності за ознаками злочинів, передбачених статтею 175 Кримінального Кодексу України. По 5 матеріалах органами поліції прийнято рішення про відкриття кримінальних проваджень. За порушення встановлених строків виплати заробітної плати суб’єктам господарювання винесено 7 фінансових санкцій відповідно до статті 265 КЗпП України на загальну суму 94,2 тис. гривень, шість з яких сплачено на загальну суму 62,5 тис. гривень (66 %).

 

Всього, на виконання приписів (з урахуванням виданих приписів у попередньому році) державних інспекторів праці підприємствами-боржниками виплачено у 2020 році 20,0 млн гривень заборгованості із зарплати близько 2,9 тис. найманим працівникам.

Стосовно питання подолання використання незадекларованої праці Ірина Хоменко зауважила, що упродовж поточного року інспекторами праці Управління та органів місцевого самоврядування забезпечено проведення двох масштабних інформаційних кампаній, під час яких у січні інформаційними візитами відвідано щонайменше 7,0 тис. роботодавців області, а під час аналогічної кампанії у червні – серпні інспектори праці Чернігівської області провели 6,9 тис. відвідувань роботодавців щодо інформування про неприпустимість допуску до роботи без оформлення трудових відносин, переваги офіційного працевлаштування та ризиків незадекларованої праці по 7-ми найбільш ризикованих видах економічної діяльності.

 

Окрім того, на виконання доручень Держпраці та обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, упродовж 9 місяців 2020 року Управлінням питання оформлення трудових відносин вивчалося у ході 220 інспекційних відвідувань, де було встановлено факт використання 13 роботодавцями найманої праці 97 осіб без належного оформлення трудових відносин та 4 роботодавцями допущено недотримання порядку оформлення трудових відносин.Керівникам суб’єктів господарювання винесено 17 приписів на усунення виявлених порушень, складено 12 протоколів за частиною 3 статті 41 КУпАП та направлено до правоохоронних органів 7 матеріалів інспектування з метою притягнення керівників до кримінальної відповідальності за статтею 172 Кримінального Кодексу України. По 8 матеріалах (з урахуванням переданих матеріалів у попередньому році) органами поліції прийнято рішення про відкриття кримінальних проваджень.

 

Ірина Хоменко підкреслила, що упродовж січня – вересня 2020 року уповноваженими посадовими особами Управління накладено фінансових санкцій відповідно до статті 265 КЗпП України відносно 15 суб’єктів господарювання, за нелегальну працю 102 осіб, на загальну суму 11,8 млн гривень.

 

За підсумками спільного засідання було прийнято ряд відповідних протокольних рішень, зокрема, Головному управлінню Пенсійного фонду в області, Головному управлінню Державної податкової служби в області, Управлінню Держпраці в області, обласному центру зайнятості, Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації, районним державним адміністраціям, у порядку рекомендації виконавчим комітетам міських рад Чернігова, Ніжина, Н.-Сіверського, Прилук було доручено:

- продовжувати роботу, в межах наділених повноважень кожного, направлену на виявлення фактів використання праці неоформлених працівників, запобігання нелегальній зайнятості та виплаті доходів без сплати належних сум податків, зборів до бюджету, внесків на загальнообов’язкове соціальне страхування;

- продовжити вжиття невідкладних заходів реагування до роботодавців, які здійснюють господарську діяльність на території області та мають заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування, з метою якнайшвидшого її погашення;

- продовжити здійснення превентивних заходів із суб’єктами господарювання області, спрямовані на недопущення використання найманої праці без оформлення трудових відносин та виникнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування.