Кампанія по легалізації праці: виявлено майже 2100 неформальних працівників

16 липня 2021

З 1 липня на всій території України стартувала інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин, до якої залучені Державна служба України з питань праці, Державна податкова служба України, Національна поліція України, Державна служба України з безпеки на транспорті, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державна міграційна служба та органи місцевого самоврядування.

Інформаційні бази ДПС надали Держпраці можливість відібрати роботодавців, які мають високий ризик використання незадекларованої праці, зокрема, за такими критеріями:

  • ​невідповідність кількості працівників фактичним обсягам виробництва;
  • ​наявність випадків використання незадекларованої праці, виявлених іншими контролюючими органами;
  • ​відсутність найманих працівників у роботодавців сфери торгівлі та послуг, яким видані ліцензії на підакцизні товари тощо.

За перші 10 днів інспекційної кампанії розпочато 762 інспекційні відвідування, в ході яких виявлено 2097 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів, що свідчить про ретельну підготовку інспекційних заходів за результатами ризикоорієнтованого підходу. Із 487 закінчених інспекційних відвідувань незадекларовані працівники виявлені у 455 роботодавців, тобто ефективність планування контрольних заходів становить 92,3 відсотки.

Середня кількість виявлених незадекларованих працівників становить 4 особи на одного перевіреного роботодавця. Найбільше незадекларованих працівників виявлено у Запорізькій (258), Вінницькій (219) та Черкаській (161) областях.

Так, інспекторами праці Головного управління Держпраці у Запорізькій області здійснено виїзд на місце вирощування сільськогосподарських культур у селі Орлянському Запорізької області з метою проведення заходу державного контролю, під час якого було виявлено 146 осіб, які працювали на полі та виконували роботи зі збору овочів, складання у мішки та із подальшою погрузкою у транспортні засоби.

Інспектори праці Управління Держпраці у Черкаській області на полях Лисянського району області виявили 108 осіб, які збирали полуницю.

Інспекторами Управління Держпраці у Вінницькій області на одному з агропідприємств, що знаходиться у с. Стрільченці Вінницької області, виявлено 50 осіб, в тому числі і неповнолітні, які займались збором малини на користь роботодавця.

Наразі вирішуються питання щодо притягнення цих роботодавців до адміністративної та фінансової відповідальності. Нагадаємо, що штраф за одного працівника, допущеного до роботи без укладення трудового договору становить 60 тисяч гривень.

Інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених працівників – це не разова акція. Скоріше це пілотний проект об’єднання зусиль всіх державних органів у боротьбі із незадекларованою працею. Відпрацьовані механізми взаємодії підвищать результативність моніторингу стану трудових відносин, розвинуть інституційну спроможність державних органів у запобіганні використання незадекларованої праці і дозволять точно реагувати на факти порушень законодавства.

Мета державного контролю за оформленням трудових відносин не штрафи, а забезпечення додержання вимог законодавства про працю. Але, ті роботодавці, які порушують законодавство, мають бути покарані.

 

За матеріалами Держпраці