Підсумки інспекційної кампанії з питань виявлення неоформлених трудових відносин

07 жовтня 2021

Завершено інспекційну кампанію з питань виявлення неоформлених трудових відносин, проведену інспекторами праці Державної служби України з питань праці з 1 липня по 30 вересня 2021 року, за участі представників Національної поліції, Державної податкової служби, Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державної міграційної служби та органів місцевого самоврядування.

Впродовж 3 місяців інспекційної кампанії проведено 3 030 інспекційних заходів та виявлено 11 724 працівники, допущених до роботи без оформлення трудових відносин.

Традиційно найбільше неоформлених працівників виявлено у сферах торгівлі (2 960 неоформлених працівників), організації харчування (2 359 неоформлених працівників) та сільському господарстві (2 405 неоформлених працівників).

До всіх роботодавців, що допускають до роботи працівників без оформлення трудових відносин, застосовані заходи притягнення до відповідальності відповідно до чинного законодавства.

За результатами заходів, проведених в рамках інспекційної кампанії, укладено трудові договори з 123 тис. працівників.

За інформацією Державної податкової служби кількість працівників, щодо яких надійшли повідомлення у період з 1 липня до 26 вересня 2021 року збільшилася на 28 869 осіб.

Інспекційні відвідування роботодавців супроводжувалися широкомасштабною інформаційною кампанією у засобах масової інформації про ризики і наслідки незадекларованої праці, а також про процедури оформлення трудових відносин та інші вимоги законодавства про працю та охорону праці.

В рамках інформаційної підтримки інспекційної кампанії здійснено 210 виступів на телеканалах, 208 виступів на радіо, у друкованих засобах масової інформації розміщено 297 публікацій та на інтернет-ресурсах – 4 386. Стосовно неприпустимості використання незадекларованої праці на 286 об’єктах забезпечено трансляцію 811 985 відеороликів, розміщено 295 білбордів, сітілайтів та 2 290 постерів.

Потрібно зазначити, що динаміка працевлаштування працівників, а також їх кількість у конкретних роботодавців постійно відстежується інспекторами праці. До роботодавців, у яких при збереженні рівня активності господарської діяльності зменшиться кількість працівників після завершення інспекційних заходів, увага буде особливо прискіпливою, в тому числі і шляхом проведення повторних інспекційних заходів.

Інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених працівників – це об’єднання зусиль всіх державних органів у боротьбі із незадекларованою працею. Напрацьовані механізми взаємодії підвищили результативність моніторингу стану трудових відносин та дали змогу більш точно реагувати на факти порушень законодавства.

Позитивні результати спільної роботи державних органів у запобіганні використання незадекларованої праці відзначено також і соціальними партнерами та прийнято відповідне рішення щодо продовження практики проведення спільних інформаційних та інспекційних кампаній у 2022 році.

Узагальнені результати проведеної роботи та узгоджені пропозиції з питань розробки механізму спільних дій щодо запобігання використанню незадекларованої праці будуть основою при розробці Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2022 рік.

Як і в попередні 2020 – 2021 роки робота інспекторів праці буде організована на принципі запобігання порушенням. Зважене та збалансоване поєднання двох інструментів (інформаційних та інспекційних заходів) є запорукою досягнення основної цілі, що стоїть перед інспекторами праці – забезпечення задекларованої та безпечної праці.