Правила безпечного використання газу в побуті під час опалювального сезону

20 вересня 2022

З настанням холодної пори року та початком опалювального сезону частішають випадки отруєння чадним газом. Це трапляється через несправний технічний стан газових приладів та порушення умов використання, несправні димоходи та вентиляційні канали, а також – використання газової плити для обігріву. Незнання елементарних правил безпечного користування газом у побуті призводить до отруєнь чадним газом, вибухів і пожеж.

Чадний газ утворюється у результаті горіння в умовах нестачі кисню та швидко накопичується у приміщенні, де немає достатнього доступу до свіжого повітря. Він не має ні кольору, ні запаху, тому визначити його вміст у приміщенні без спеціальних приладів неможливо.

Щоб уникнути отруєння чадним газом під час використання газових приладів необхідно:

– завжди тримати вікно в режимі провітрювання;

– користуватися  приладами тільки за наявності тяги в димоходах і вентиляційних каналах;

– перевіряти тягу перед увімкненням і під час використання побутових газових приладів;

– не користуватися витяжкою з примусовою вентиляцією у приміщеннях, де працює газовий прилад, з відводом продуктів згорання у димохід, якщо одночасно працюють така витяжка та димохідний котел або газова колонка, витяжка з примусовою вентиляцією створює зворотну тягу (через це утворений у процесі горіння чадний газ не виводиться у димохід, а накопичується у приміщенні);

– використовувати тільки справні газові прилади, не використовувати газову плиту для обігріву приміщення;

– стежити за технічним станом димових і вентиляційних каналів, вони повинні бути справними, неушкодженими і незасміченими.

Необхідно пам’ятати, що в жодному разі не можна:

– здійснювати самостійну установку, заміну і ремонт газового обладнання або відновлювати газопостачання;

– використовувати газ і газові прилади не за призначенням;

– користуватися газом при порушенні щільності кладки, штукатурки (наявність тріщин) газифікованих печей і димоходів.

Самовільно встановлені додаткові шибери в димоходах і на димовідвідних трубах від водонагрівачів та опалювальних печей становить 50% нещасних випадків щороку в Чернігівський області.

Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує:

Якщо відчули запах газу необхідно негайно припинити користування газовими приладами, перекрити вентилі на газовому приладі і крани подачі газу перед ними та забезпечте провітрювання приміщень. Викличте аварійну службу газу за телефоном 104. Ні в якому разі не використовуйте сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню, не вмикайте і не вимикайте світло та будь-які електроприлади. З прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

Необхідно пам’ятати, що недбалість при використанні газу призводить до важких наслідків!