Про деякі мінімальні вимоги з охорони праці при виконанні будівельних робіт

20 листопада 2022

На даний час у Чернігівській області активно продовжуються роботи з демонтажу, відновлення та ремонту пошкоджених внаслідок ворожих обстрілів виробничих, громадських і житлових будівель. Відповідні роботи здійснюються як професійними бригадами суб’єктів господарювання будівельної галузі, так і громадськими організаціями та звичайними громадянами. Враховуючи специфіку робіт та застосування праці не підготовленого належним чином персоналу, значно підвищується ризик травмування громадян, зайнятих на виконання будівельних робіт.

У зв’язку з цим, Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує про необхідність додержання правил безпеки праці, зокрема і тих, які встановлюють «Мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках», затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 23.06.2017 № 105. Відповідні норми спрямовані на запобігання випадкам травмування як працюючих, так і сторонніх осіб, що перебувають у зонах дії небезпечних факторів у місцях проведення вищезгаданих робіт.

Так, під час виконання будівельних робіт необхідно врахувати індивідуальні особливості кожного з працівників. До складних і небезпечних робіт слід залучати лише тих осіб, які мають відповідну підготовку, кваліфікацію та допуски. Перед початком роботи слід обов’язково поводити відповідний інструктаж.

Потрібно застосовувати засоби колективного захисту (зокрема, огородження небезпечних робочих зон). Крім цього, обов’язково користуватися засобами індивідуального захисту (каски, окуляри, наколінники, рукавиці, спецодяг, запобіжні пояси тощо). Роботи слід проводити лише за умови наявності належного природного чи штучного освітлення у місцях їх здійснення. У холодну пору року необхідно забезпечити можливість періодичного обігріву персоналу.

Під час виконання будівельних робіт необхідно узгоджувати умови виконання цих робіт з іншими роботами, що проводяться на будівельному майданчику або поблизу нього. У разі виявлення кимось з працівників будь-якої виробничої ситуації, щодо якої вони мають обґрунтовані підстави вважати, що вона може бути серйозною і безпосередньою загрозою безпеці і здоров’ю працівників, а також про будь-який помічений дефект у захисній системі, слід негайно повідомляти про це керівника робіт та інших працівників.

Також слід дотримуватися порядку і чистоти на робочих місцях, залишати вільними та не захаращеними проходи до них. Шляхи евакуації і аварійні виходи повинні бути вільними від сторонніх предметів і вести найкоротшою дорогою до безпечного місця. Різні матеріали (особливо небезпечні чи ті, що можуть містити шкідливі речовини) слід складувати окремо у відведених місцях, складаючи їх у стійкі штабелі.

Матеріали, обладнання, технологічне оснащення повинні бути так встановлені або складовані, щоб не допустити їх падіння, зсуву або перекидання. Будівельні конструкції, обладнання, матеріали, які через зміну місця або положення можуть вплинути на стан безпеки, необхідно надійно закріплювати або огородити небезпечну зону, щоб запобігти потраплянню у неї людей чи транспортних засобів. Працівники повинні бути захищені від предметів, що падають (на будівельному майданчику слід передбачити захисні накриття над проходами або унеможливити доступ до небезпечних зон можливого падіння предметів).

Доступ на поверхні, що не мають достатньої міцності (чи наявні сумніви щодо цього), повинен бути здійснений тільки тоді, коли у розпорядженні є обладнання або належні пристосування, які забезпечують безпечне ведення робіт (трапи, тимчасові настили, страхувальні канати та запобіжні пояси  тощо). У іншому разі роботи у таких місцях слід виконувати без безпосереднього доступу працівників на небезпечні поверхні (наприклад, ведення робіт з автопідйомників, підвісних люльок, риштувань).

Для запобігання падінню з висоти більше ніж 1,3 м необхідно встановлювати надійні захисні огородження висотою не менше 1,1 м. Такі роботи проводять тільки з використанням відповідних пристосувань або засобів колективного захисту (риштувань, платформ, захисних огороджень, запобіжних сіток тощо). При можливому перебуванні працівника ближче 2 м від перепаду висот застосовують запобіжні пояси, належним чином з’єднані з надійними елементами або із закріпленим страхувальним тросом.

Інструменти, устаткування, апаратуру, транспортні та інші засоби праці слід використовувати правильно і лише за їх прямим призначенням. Не можна самовільно відключати, змінювати або переставляти захисні пристосування, особливо встановлені на машинах, установках і спорудах.

Повітряні лінії електропередачі повинні бути винесені за межі будівельного майданчика або знеструмлені. Якщо це неможливо, слід встановити відповідні огородження з попередженнями, щоб запобігти наближенню до них транспортних засобів та інших механізмів. Подовжувачі повинні бути належним чином захищені від небезпеки механічних ушкоджень, які можуть призвести до ураження струмом через прямий або непрямий контакт чи аварійного припинення електропостачання у місцях ведення робіт.

Працівник не повинен працювати один у небезпечній зоні. Мають бути вжиті всі належні підготовчі заходи для надання у разі необхідності негайної і ефективної допомоги. У разі перебування у приямку, каналізаційному колекторі чи іншому цьому місці, де можуть утворюватися параметри повітря, що є шкідливими чи непридатними для дихання, слід застосовувати засоби захисту (шланговий протигаз, лямковий запобіжний пояс тощо). Такі роботи здійснюються під постійним наглядом із безпечного середовища.

На вантажопідіймальних механізмах, пристроях до них на видному місці повинно бути чітко зазначене максимально допустиме навантаження. Підіймальне обладнання і пристрої до нього повинні використовуватись тільки за призначенням і обслуговуватись кваліфікованими працівниками, що пройшли відповідне навчання.

Слід пам’ятати, що навіть за умови дотримання усіх норм безпеки будь-який будівельний майданчик залишається зоною підвищеного ризику. Зважаючи на це, на ньому постійно має бути забезпечена можливість надання невідкладної медичної допомоги працівникові в будь-який момент відповідно підготовленим персоналом.