Впорядкуємо газони без нещасних випадків!

09 червня 2022

Щороку на території області трапляються нещасні випадки, пов’язані з недодержанням вимог безпеки під час роботи з газонокосарками.

Зокрема, цього року стався нещасний випадок з робітником з благоустрою відділу житлово-комунального господарства, благоустрою, архітектури та будівництва Городнянської міської ради, який під час косіння трави отримав тяжкі травми лівої гомілки внаслідок порушення вимог безпеки під час роботи з газонокосаркою.

 

З метою запобігання виникнення нещасних випадків Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує!

До робіт з використання механізованої газонокосарки допускаються працівники після проведення інструктажів з питань охорони праці.

Суб’єкт господарювання, який експлуатує газонокосарки, повинен визначити особу, відповідальну за їхній технічний стан і організацію безпечного проведення робіт.

Роботи з газонокосарками виконуються за розпорядженням.

Працівник, який виконує роботи з газонокосаркою, має бути взутий в міцне спецвзуття та спецодяг.

Під час роботи з тримерами та колісною газонокосаркою з викидом трави назад, з відкритими задніми колесами або без уловлювача, повинні застосовуватися захисні окуляри (маски). Одночасно, у процесі роботи з газонокосаркою з бензиновим двигуном необхідно використовувати протишумові навушники.

Працівник, який використовую газонокосарку, повинен проводити збирання та заміну різального інструменту відповідно до вимог настанови з експлуатації. Кріпильні елементи (гайки, болти, скоби тощо) мають бути надійно закріплені.

Слід уникати надмірного змащення робочих частин газонокосарки.

Перед початком роботи газонокосарку слід перевірити на технічну справність. Територію, де передбачається проведення робіт, потрібно очистити від каміння, гілок, проводів та інших твердих предметів.

Запуск двигуна газонокосарки потрібно проводити на холостому ходу. Під час роботи необхідно стежити за чистотою вивантажувального жолоба і різальним елементом. Роботи зі зношеними або пошкодженими елементами робочого органу (зубцями, кріпильними елементами тощо) забороняються.

Робочий орган газонокосарки має бути зупинений у разі потрапляння стороннього предмета, а також перед очищенням, зокрема, очищенням жолоба.

Під час роботи на схилах потрібно працювати поперек лицьового боку схилу.

Не можна залишати газонокосарку без нагляду. На деяких моделях може бути встановлений прилад контролю присутності оператора або пристрій автоматичного відключення. Також забороняється переміщати газонокосарку при працюючому двигуні. Найкраще переміщати газонокосарку на нахилах поперек, а не прямо.

Небезпечно працювати, коли поверхня газону волога. Газонокосарки бензинові необхідно заправляти при охолодженому двигуні.

Вимоги безпеки під час роботи з ручною газонокосаркою з електричним приводом є аналогічними вимогам безпеки під час роботи з ручним електроінструментом.

Забороняється:

– виконувати роботи босоніж або у відкритих сандалях;

– виконувати роботи на схилах з кутом нахилу до горизонту більше 45º;

– використовувати газонокосарку з електроприводом на мокрій траві чи під час дощу;

– доторкатись до обертових частин газонокосарки;

– проводити роботи за наявності у робочій зоні людей або тварин;

– використовувати газонокосарку не за призначенням (наприклад, для скошування парості дерев, кущів);

– використовувати газонокосарку, в якій наявні не всі захисні огородження, або блокування, які передбачені виробником;

– самостійно розбирати й ремонтувати привідну частину та електрообладнання газонокосарки.