На Чернігівщині розпочато інформаційну кампанію щодо безпечної експлуатації медичного кисню

08 вересня 2021

На виконання окремого доручення т. в. о. Голови Державної служби України з питань праці Віталія Сажієнка від 03.09.2021 № Д-321/1/5.4-21 Управлінням Держпраці у Чернігівській області розпочато інформаційно-роз’яснювальну кампанію з питань безпечної експлуатації кисневих балонів, систем централізованої подачі медичного кисню, кисневих станцій та систем трубопроводів з киснем закладів охорони здоров’я першої і другої черги та резервних закладів охорони здоров’я для надання медичної допомоги хворим на гостру респіраторну хворобу COVSD-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2.

Фахівці Управління проводять технічні консультації для керівного складу та інженерно-технічного персоналу медичних закладів області, роз’яснюючи вимоги Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України № 333 від 05.03.2018, доводять вимоги Правил безпеки при виробництві та споживанні продуктів розділення повітря (НПАОП 0.00-1.65-88). Під час заходів опрацьовуються питання безпечної експлуатації, транспортування та зберігання кисневих балонів, систем трубопроводів з киснем, запобігання нещасним випадкам, оформлення технічної документації, яка має бути в наявності на кожну систему подачі кисню. Розглядаються необхідні заходи контролю у процесі експлуатації обладнання (огляди, випробування, знежирення киснепроводів тощо).

 

Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує!

Відповідно до Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України № 333 від 05.03.2018 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0433-18#Text), роботодавець:

– призначає наказом відповідального працівника за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, трубопроводів постачання кисню, який пройшов навчання та перевірку знань з охорони праці у встановленому порядку. На час відсутності працівника, відповідального за справний стан та безпечну експлуатацію обладнання під тиском (відпустка, відрядження, хвороба), виконання його обов’язків має бути покладено на іншого відповідального працівника відповідним наказом по закладу;

– призначає в необхідній кількості обслуговуючий персонал, який пройшов відповідне навчання і має право обслуговувати посудини, під тиском;

– забезпечує періодичну перевірку знань Правил, норм та інструкцій з охорони праці згідно з чинним законодавством працівниками;

– визначає механізм для персоналу, згідно з яким йому доручається ведення спостереження за дорученим устаткуванням шляхом його огляду, перевірки справності арматури, контрольно-вимірювальних пристроїв, трубопроводів з записами в змінному журналі.

Під час отримання балонів з киснем від підприємства-постачальника, відповідальна особа повинна їх оглянути на справність вентилів, термінів опосвідчення з вибитими даними на сферичній частині балона, відсутності пошкоджень.

Експлуатація, зберігання і транспортування балонів на підприємстві повинні здійснюватись відповідно до вимог інструкції з охорони праці, що діє в межах підприємства.

Заповнені балони з насадженими на них башмаками мають зберігатися у вертикальному положенні. Для запобігання падінню балони слід встановлювати в спеціально обладнані гнізда, клітки або огороджувати бар’єром.

Транспортування і зберігання балонів мають здійснюватись з накрученими ковпаками.

Перевезення заповнених балонів по території закладу має здійснюватися на спеціальному транспорті, візках, ношах або за допомогою інших пристроїв. Для того щоб не було ударів між балонами використовуються прокладки. Всі балони під час перевезення слід укладати вентилями в один бік.

Подачу кисню в приміщення потрібно проводити через централізований пункт зберігання і розподілу кисню. Балони з киснем встановлювати (не більше ніж 10 штук ємністю 40 літрів кожен) у спеціальних шафах із негорючих матеріалів поза будівлею на відстані не менше ніж 4 м від віконних і дверних отворів, а центральний пункт зберігання потрібно розміщувати в окремій будівлі без віконних отворів на відстані не менше ніж 25 м від будівель і споруд у яких можуть перебувати люди.

Крім того, керівник закладу зобов`язаний забезпечити наявність технічної документації на кожну систему подачі кисню.

У процесі експлуатації киснепроводи підлягають наступним видам контролю:

– огляд (візуальний) – не рідше одного разу на місяць;

– випробування на щільність – не рідше 1 разу на 5 років;

– гідравлічні та пневматичні випробування – не рідше 1 разу на 8 років;

– знежирення кисне проводів під час експлуатації проводять у разі забруднення їх внутрішньої поверхні не рідше 1 разу на рік, а періодичність проведення аналізів не рідше 1 разу на 6 місяців;

– вибіркова ревізія запірної арматури на кисне проводах та ревізія регулюючої арматури – не рідше 1 разу на рік.

Киснепроводи підлягають гідравлічним та пневматичним випробуванням на міцність після ремонту і переробок (підключення додаткових відгалужень, заміна частини тощо) або розбирання, а також перед пуском в експлуатацію кисне проводів що були в законсервованому стані понад 1 рік. Проведені роботи по огляду та контролю вносяться в журнал експлуатації трубопроводів.