Увага! З 04 вересня діють зміни до Порядку розрахунку середньої зарплати №100

08 вересня 2021

04 вересня набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання обчислення середньої заробітної плати». Нею вносяться зміни до Порядку №100, зокрема, щодо врахування премій при розрахунку середньої зарплати.

 

01 вересня на черговому засіданні Кабмін прийняв Постанову № 917 «Деякі питання обчислення середньої заробітної плати».

Постанова набрала чинності 4 вересня 2021 року (у зв’язку з її опублікуванням цього дня в «Урядовому кур’єрі» №170(7038).

Нею передбачається викласти в новій редакції абзац 2 та 3 пункту 3 Порядку № 100, а саме, до розрахунку середньої зарплати будуть включатися:

– суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт;

– премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.

Також вносяться зміни до переліку виплат, які не враховуються до середньої зарплати. Зокрема, до них будуть відноситися виплати, пов’язані зі святковими виплатами, та ще винагорода за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків.

Докладніше норми постанови прокоментуємо найближчим часом.

 

Що зміниться у врахуванні премій при розрахунку середньої зарплати?

Також до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду буде додаватися частина премії, яка визначатиметься діленням суми премії та іншої стимулюючої виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів кожного відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.

Це означає, що премії, нараховані у розрахунковому періоді за минулі періоди, які не потрапили до розрахункового періоду, будуть включатися до розрахунку середньої зарплати.

З 4 вересня діє тримісячний строк для донарахування роботодавцями середньої зарплати працівникам, яким було нараховано середній заробіток з 12 грудня 2020 року до дати набрання чинності нової постанови, без врахування премій за минулі періоди! Тобто цей обов’язок слід виконати до 4 грудня.