Підбито підсумки роботи Управління щодо зниження на Чернігівщині рівня незадекларованої праці

06 жовтня 2021

Питання детінізації занятості та легалізації заробітної плати є пріоритетним у роботі Управління Держпраці у Чернігівській області.

На виконання доручень Держпраці та обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, з початку 2021 року питання оформлення трудових відносин вивчалося у ході 541 заходу контролю, де у 160 роботодавців було встановлено факти використання найманої праці 450 осіб без належного оформлення трудових відносин та 7 роботодавцями допущено недотримання порядку оформлення трудових відносин.

У тому числі, з 01 липня поточного року Управлінням було проведено інспекційну кампанію Держпраці з питань виявлення неоформлених трудових відносин «Виходь на світло» у взаємодії з податковими органами, Пенсійним фондом, Службою зайнятості, органами поліції та місцевого самоврядування.

Так, упродовж цієї інспекційної кампанії здійснено 96 інспекційних відвідувань, за результатами 66 контрольних заходів встановлено факти використання найманої праці 273 осіб без належного оформлення трудових відносин.

Всього, упродовж січня – вересня поточного року за невиконання вимог трудового законодавства керівникам суб’єктів господарювання винесено 166 приписів про усунення виявлених порушень, складено 153 протоколи за частиною 3 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення та направлено до правоохоронних органів 139 матеріалів інспектування з метою притягнення керівників до кримінальної відповідальності за статтею 172 Кримінального Кодексу України.

Правоохоронними органами прийнято рішення про відкриття кримінальних проваджень по 21 справі.

З початку року уповноваженими посадовими особами Управління накладено фінансових санкцій відповідно до статті 265 КЗпП України відносно 35 суб’єктів господарювання за використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин на загальну суму 4,7 млн гривень, з яких сплачено по 21 постанові 3,7 млн гривень.

Фахівцями Управління з цього року по питанню легалізації трудових відносинах проведено понад 8,7 тисяч інформаційних відвідувань.

Кількість працівників, з якими упродовж січня – вересня поточного року роботодавці оформили трудові відносини, складає 5450 осіб, з яких:

– за результатами інспекційних відвідувань – із 182 особами (у тому числі, упродовж І півріччя 2021 року – із 75 особами, упродовж липня – вересня 2021 року – із 107 особами);

– за результатами інформаційно-роз’яснювальної роботи (семінарах, нарадах, круглих столах) – із 228 особами;

– внаслідок відвідування роботодавців з метою інформування його та працівників про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю – із 5040 особами (у тому числі, упродовж І півріччя 2021 року – із 872 особами, упродовж липня – вересня 2021 року – із 4168 особами).

Також у період з січня до липня поточного року інспекторами праці проведено інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо дотримання вимог трудового законодавства з понад 9 тисячами працівників торгівлі, громадського харчування та будівельної галузі.

Зазначена робота широко висвітлювалася у засобах масової інформації області: опубліковано понад 90 матеріалів щодо детінізації зайнятості, неприпустимості використання праці неоформлених працівників та відповідальності за порушення законодавства, зроблено більше 526 відповідних постів у соціальних мережах. Крім того, по Чернігівській області встановлено 4 біг-борди, 5 сітілайтів відповідної тематики.

Фахівці Управління провели низку інформаційних кампаній серед суб’єктів господарювання у всіх торгово-розважальних центрах області, взяли участь у щорічному бізнес-фестивалі «Разом до успіху» у вересні цього року, флеш-мобах на вулицях Чернігова, у приміщеннях торгівельно-розважальних центрів «Hollywood» та «ЦУМ» під гаслом «Легальна праця», в ході яких розповсюджено близько 2000 соціально-рекламних постерів щодо важливості легалізації праці.

Усього, з початку року фахівці Управління взяли участь у 1087 превентивних заходах: семінарах, нарадах, круглих столах, на особистому прийомі надали консультацій та роз’яснень понад 1800 особам, які безпосередньо звернулися до Управління.

У зв’язку з тим, що на підставі рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2021 № 640/17424/19 залишено в силі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.04.2021 про визнання нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», всі контрольні заходи здійснюються Управлінням відповідно до Закону України від 05.04.07 N 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».