Відбулося чергове засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці підприємств будівельної галузі Чернігівської області

06 жовтня 2021

У рамках системної превентивної роботи відбулося засідання Громадської ради фахівців служб охорони праці  підприємств будівельної галузі Чернігівської області. Враховуючи протиепідемічні карантинні обмеження, захід відбувся у режимі веб-конференції за участі представників найбільших будівельних підприємств області.

У рамках порядку денного засідання учасники обговорили актуальні питання роботи в умовах карантинних обмежень, у тому числі, питання профілактики захворювань на коронавірусну хворобу COVID-19.

Державні інспектори Управління Держпраці у Чернігівській області довели членам громадської ради інформацію щодо стану виробничого травматизму у будівельній галузі з початку поточного року, проаналізували типові порушення, виявлені під час нещодавніх перевірок підприємств галузі.

Детально на практичних прикладах опрацювали вимоги ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (НПАОП 45.2-7.02-12), мінімальні вимоги з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках (НПАОП 45.2-7.03-17), Правила охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання (НПАОП 0.00-1.80-18). Розглянули питання розроблення проектної документації будівництва, безпеки ведення робіт на майданчику, зокрема, із застосуванням вантажопідіймальних кранів.

Крім того, учасники заходу обговорили вимоги організації робочих місць, що розташовані на висоті, зокрема, конструктивні особливості тимчасових захисних огороджень та щитів, які встановлюють на межі перепадів висот.

Також розглянуто можливі шляхи контролю за недопущенням працівників до робіт і навіть на територію підприємства у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння. При цьому було рекомендовано застосовувати прилади об’єктивного контролю, процедуру контролю і відсторонення від роботи затвердити на зборах трудового колективу та включити її до колективного договору, наприклад, у вигляді додатку до правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства.

Окремим питанням були розглянуті небезпечні ситуації при роботі вантажопідіймальних кранів. Посадові особи Управління Держпраці у Чернігівській області звернули увагу учасників засідання на необхідність огляду місця ведення робіт вповноваженими на те особами, належної попередньої підготовки місця встановлення крану, розробки відповідної документації, зокрема, схем строповки, технологічних карт. Були надані роз’яснення порядку безпечного виконання робіт біля ліній електропередач та дії працівників в аварійних ситуаціях. Присутнім також нагадали, що відповідно до Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, які набрали чинності 10.04.2018, якщо обладнання, що надане працівнику та використовується ним за призначенням, не відповідає загальним мінімальним вимогам безпеки, зазначеним у розділах VIII-X цих Правил і в нормативно-правових актах з охорони та гігієни праці, таке обладнання має бути щонайменше приведене у відповідність не пізніше ніж через чотири роки (тобто до 10.04.2022) після набрання чинності цими Правилами. Упродовж цього строку роботодавець вживає необхідних заходів щодо безпечного використання працівниками такого обладнання.