Ринковий нагляд в умовах воєнного стану
30 вересня 2022Метою діяльності органів ринкового нагляду є забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз для життя та здоров’я людей.
Законодавство України про ринковий нагляд розповсюджується на всіх суб’єктів господарювання у ланцюгу постачання продукції до споживача – від виробника до крайнього розповсюджувача. Перевіряються не суб’єкти господарювання, а виключно характеристики продукції, що розповсюджується. Усі суб’єкти господарювання зобов’язані вводити в обіг і розповсюджувати тільки безпечну продукцію.
Доказом безпечності продукції є її відповідність технічним регламентам, національним стандартам, що гармонізовані з відповідними європейськими стандартами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1069 «Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд» затверджено перелік органів державного ринкового нагляду та сфери їх відповідальності.
До органів ринкового нагляду належать:
- Адміністрація судноплавства;
- Укртрансбезпека;
- Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС);
- Держпраці;
- Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ);
- Держлікслужба;
- Держекоінспекція;
- Держпродспоживслужба;
- Адміністрація Держспецзв’язку.
Зауважимо, що Управлінням Держпраці у Чернігівській області згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного ринкового нагляду на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».
Проте, вимоги законодавства України про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції, у тому числі, вимоги технічних регламентів, є чинними та необхідними для дотримання з метою мінімізації загроз суспільним інтересам від споживання (користування) нехарчової продукції, віднесеної до сфери відповідальності Держпраці.
Оскільки після перемоги України всі заходи державного нагляду і контролю будуть відновлені, і у разі виявлення порушень з боку суб’єкта господарювання, до останнього будуть застосовані санкції.