Увага! Газ у побуті – підвищена небезпека!

18 листопада 2021

З метою попередження виникнення нещасних випадків та аварій під час використання газу в побуті Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує про неухильне дотримання вимог Правил користування газовими приладами.

У більшості нещасних випадків, що пов’язані з використанням газу в побуті, основними причинами є порушення абонентами правил користування газом, незадовільний стан газових приладів і димових та вентиляційних каналів. Незнання елементарних правил безпечного користування газом в побуті призводить до отруєнь чадним газом, вибухів та пожеж.

Так, наприклад, 17 листопада цього року у смт Замглай Чернігівської області, внаслідок порушення громадянином 1953 року народження вимог безпеки під час експлуатації газових приладів, у квартирі житлового будинку стався вибух газоповітряної суміші, в результаті якого громадянин отримав термічні опіки І-ІІ ступеня.

Тож Управління Держпраці у Чернігівській області нагадує, що громадяни, які користуються побутовими газовими приладами і обладнанням, зобов’язані:

 1. Пройти інструктаж, включаючи дітей шкільного віку, по безпечному користуванню газовими приладами.
 2. Стежити за нормальною роботою газових приладів, димоходів і вентиляції.
 3. Перед включенням газової колонки або котла перевірити наявність тяги в димоході, для цього запалений сірник підноситься до отвору у запальника або під ковпак колонки. Якщо тяга відсутня – полум’я не відхиляється у бік приладу, або відхиляється у бік приміщення. У цьому разі користуватися приладом заборонено»
 4. По закінченні користування газом – закрити крани на газових приладах і перед ними, а при розміщенні балону зрідженого вуглеводневого газу всередині приміщення – додатково закрити вентилі балонів.
 5. Не дозволяти користуватися газовими приладами особам, які не пройшли інструктаж.
 6. При несправності газового обладнання викликати працівників підприємства газового господарства.

ПАМ’ЯТАЙТЕ:

При включеному газовому приладі (плиті, колонці, котлі) на кухні обов’язково повинна бути відкрита кватирка (фрамуга, вікно, відкрите в режимі провітрювання) для забезпечення припливу повітря. Перед користуванням духовою шафою її необхідно провітрити, відкривши дверцята для припливу повітря до пальника духовки.

Абоненти-споживачі природного газу, які проживають у багатоповерхових житлових будинках, у випадку виявлення відсутності тяги мають звернутися до балансоутримувачів житла (ЖКП, відомство, товариство співвласників, будинковий кооператив) для приведення димових та вентиляційних каналів у належний технічний стан. Перевірка і прочищення димовентканалів здійснюється спеціалізованою організацією, яка має декларацію на виконання цих робіт.

ЗОБОРОНЯЄТЬСЯ:

 1. Користуватися газовими приладами при закритих кватирках, відсутності тяги в димових та вентиляційних каналах.
 2. Втручатися в роботу автоматичної системи безпеки газових приладів.
 3. Проводити самостійну установку, заміну і ремонт газового обладнання.
 4. Користуватися несправним газовим обладнанням.
 5. Залишати працюючі газові прилади (газові плити, проточні водонагрівачі) без нагляду.
 6. Використовувати газ і газові прилади не за призначенням.
 7. Користуватися газом при порушенні цілісності кладки, штукатурки газифікованих печей і димоходів. Самовільно встановлювати додаткові шибери в димоходах і на димовідвідних трубах від водонагрівачів.
 8. Користуватися газом після закінчення терміну дії акту про перевірку і чищення димовентканалів.
 9. Закривати вентиляційні канали.

Проектування, монтаж, пусконалагоджувальні роботи газового обладнання повинні проводити спеціалізовані організації, що мають на даний вид діяльності відповідні дозволи. Самостійно встановлювати і запускати газове обладнання категорично забороняється!

Виявивши в квартирі запах газу, необхідно терміново припинити користування газовими приладами, закрити газові крани, не вмикати і не вимикати світло та електроприлади, не користуватися відкритим вогнем, провітрити приміщення, в якому виявлено запах газу, викликати аварійну службу за номером 104.

Усі аварійні виклики з ліквідації витоків газу виконуються газовим господарством цілодобово і безкоштовно.