Про запобігання нещасним випадкам при виконанні газонебезпечних робіт
30 червня 2022Через аномальне підвищення температури повітряного середовища у цей період щорічно відбувається ріст кількості нещасних випадків, у тому числі, зі смертельними наслідками на об’єктах ЖКГ, водопровідно-каналізаційного господарства та у інших галузях, де виконують роботи підвищеної небезпеки у замкнених (обмежених) просторах (колодязі, каналізаційні насосні станції, інші камери, приямки, ємкості, посудини, трубопроводи тощо).
У зв’язку з цим фахівці Управління Держпраці у Чернігівській області подовжують цикл превентивних роз’яснювальних заходів, спрямованих на запобігання отруєнню чи загибелі людей при виконанні газонебезпечних робіт. Зокрема, необхідна інформація доводиться до посадових осіб підприємств під час проведення Zoom-конференції і у рамках роботи комісій з перевірки знань з питань охорони праці.
Як зазначається під час заходів, причинами зазначених нещасних випадків найчастіше стають:
- виконання робіт без засобів колективного та індивідуального захисту (у тому числі, через те, що працівники не були ними забезпечені);
- відсутність контролю повітряного середовища під час виконання робіт;
- недостатня кваліфікація працівників та посадових осіб з питань охорони праці;
- відсутність інструкцій з охорони праці, а також невиконання їхніх вимог працівниками;
- порушення трудової та технологічної дисципліни;
- незадовільний контроль з боку керівників за безпечним виконанням працівниками ремонтних і аварійних робіт.
Слід зауважити, що виконання таких робіт слід здійснювати бригадою у складі не менше трьох осіб, лише один з яких (за мінімального складу бригади) після провітрювання та перевірки газового середовища та у відповідних засобах захисту з використанням лямкового поясу може спускатися чи заходити до місця безпосереднього виконання робіт. Другий повинен його страхувати з безпечної зони, а третій виконує функції спостерігаючого).
Більш детально вимоги до організації відповідних робіт викладно у нормативно-правових актах, серед яких: Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт, затверджена 20.02.1985 Держгіртехнаглядом СРСР (НПАОП 0.00-5.11-85), Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць, затверджені наказом Мінжитлокомунгоспу РРФСР від 04.10.1977 (НПАОП 41.0-1.01-79) та Правила безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міненерговугілля України від 15.05.2015 № 285, зареєстровані наказом Мін’юсту від 08.06.2015 за № 674/27119, введені в дію 07.07.2015 (НПАОП 0.00-1.76-15) та інші.
Управління Держпраці у Чернігівській області наголошує!
З метою покращення рівня промислової безпеки при виконанні газонебезпечних робіт перш за все необхідно:
– забезпечити працівників при їх виконанні робіт засобами колективного та індивідуального захисту;
– заборонити виконання газонебезпечних робіт без оформлення наряд-допуску;
– забезпечити безпечну організацію виконання робіт та належний контроль за їх виконанням;
– заборонити допуск до роботи працівників без проходження навчання та відповідних інструктажів з питань охорони праці, в тому числі, проведення цільового інструктажу при виконанні газонебезпечних робіт.